پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » روشهای ساده وسریع از بین بردن نفخ

روشهای ساده وسریع از بین بردن نفخ

خواندنی ها | 1399-08-25 | ۴۱۶ بازدید | نظرات

خوراکی‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم گوشت، مرغ و ماهی تخم مرغ سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا) این غذا‌ها باعث ایجاد گاز می‌شوند. ما در ادامه مطلب راهکارهای سریع درمان نفخ شکم و معده را بازگو میکنیم:
راهکار‌های سریع برای از بین بردن نفخ
عکس, روشهای ساده وسریع از بین بردن نفخ
۱. پیاده روی: فعالیت فیزیکی می‌تواند به حرکت مرتب روده‌ها و در نهایت خروج گاز اضافی و مدفوع کمک کند. در صورتی که فرد به یبوست دچار باشد، پیاده روی می‌تواند نقش مهمی در رهایی از مدفوع و گاز تجمع یافته در روده‌ها داشته باشد.
۲. حالات مختلف یوگا: برخی از حالات مختلف یوگا می‌تواند عضلات شکم را به گونه‌ای تنظیم کند که باعث خروج گاز اضافی از روده و کاهش نفخ شوند. از جمله این حالات می‌توان به حالت بچه، کودک خوشحال و چمباتمه اشاره کرد.
۳. قرص‌های نعناع: اسانس نعناع می‌تواند برای رفع سوء هاضمه و گاز‌های گوارشی مفید باشد. این قرص‌ها معمولا تحت عنوان درمان علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS. به فروش می‌رسند، اما می‌توان از آن‌ها به منظور رفع نفخ نیز استفاده کرد. قرص‌های نعناع با آرام کردن ماهیچه‌های روده باعث حرکت موثرتر گاز و مدفوع در روده می‌شوند. توجه داشته باشید افراد مبتلا به سوزش سر دل نباید این قرص‌ها را مصرف کنند.
۴. قرص‌های ضد نفخ: قرص‌ها و شربت‌های سایمتیکون ضد نفخ بوده و می‌توانند به حرکت هوای اضافی و خروج آن‌ها از دستگاه گوارش کمک کنند. اما لازم است این دارو‌ها را بر اساس دستورالعمل‌های موجود روی دارو مصرف کنید.
۵. ماساژ شکمی: ماساژ شکم می‌تواند به حرکت روده‌ها کمک کند. این ماساژ به ویژه در صورتی که در مسیر روده بزرگ باشد مفیدتر است. می‌توانید از طریق راه‌های زیر ماساژ شکمی را انجام دهید:
دست‌ها را دقیقا بالای استخوان خاصره راست قرار دهید.
با یک حرکت دایره‌ای با فشار کم به طرف راست قفسه سینه ناحیه شکمی را ماساژ دهید.
ماساژ را به طور مستقیم از ناحیه بالای شکمی به سمت چپ قفسه سینه ادامه دهید.
به طور آهسته به سمت پائین به طرف استخوان خاصره چپ ماساژ دهید.
در صورت لزوم این حرکت‌ها را تکرار کنید.
توجه داشته باشید در صورتی که ماساژ باعث درد شد آن را بلافاصله قطع کنید.
۶. اسانس‌ها: مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ اثربخشی مکمل‌های حاوی ترکیبی از اسانس‌های رازیانه و کورکومین را در ۱۱۶ فرد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر خفیف تا متوسط نشان داد. به شکلی که بعد از ۳۰ روز این افراد کاهش و بهبود علائم خود را از جمله نفخ و درد شکمی گزارش دادند. اما توجه داشته باشید که پیش از استفاده از اسانس‌ها با پزشک خود مشورت کنید چرا که ممکن است برخی فرمول‌ها سمی بوده یا تداخلات دارویی ایجاد کنند.
۷. حمام گرم، دوش گرفتن و تمدد اعصاب: گرمای حمام می‌تواند به تسکین درد شکمی منجر شود. استراحت و تمدد اعصاب نیز به کاهش استرس و بهبود عملکرد دستگاه گوارش و در نتیجه کاهش نفخ کمک می‌کند.
درمان فوری نفخ معده
برای درمان نفخ، گیاهان دارویی بسیاری وجود دارد که گلپر موثرترین آنهاست و دمنوش آن به خلاصی از نفخ کمک میکند.
برای تهیه دمنوش گلپر کافیست مانند دم کردن چای عمل کنید ۲-۳ قاشق گلپر خشک را در قوری ریخته و اب جوش به آن اضافه کنید و اجازه دهید تا ۱۰-۱۵ دقیقه روی حرارت بماند و بعد آن را میل کنید.


مطالب پربازدید

امروز پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

نظرات