پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » روشهای خانگی موثر برای درمان سریع گل مژه

روشهای خانگی موثر برای درمان سریع گل مژه

سلامت | 1397-04-19 | ۵۴۲۹ بازدید | نظرات

در این مطلب چندین روش خانگی برای درمان آسان و سریع گل مژه آورده شده است.اگر دچار گل مژه شده اید باید به دنبال درمانی مناسب برای آن باشید. اغلب، گل مژه در مدت ۷ الی ۱۵ روز درمان می شود، اما بیشتر افراد به علت ظاهر نامناسب و درد آن، به دنبال روشی برای درمان سریع تر آن می باشند.

چای سبز دارای ترکیبات ضد التهابی

چای سبز دارای ترکیبات طبیعی ضد التهابی و آنتی اکسیدان است که می تواند به کاهش درد و التهاب گل مژه کمک کند.

مواد مورد نیاز

کیسه چای سبز یک عدد

آب گرم یک فنجان

روش کار

کیسه چای سبز را چند دقیقه در آب گرم بگذارید. سپس آن را فشاردهید تا آب اضافی گرفته شود. چشمانتان را ببندید و کیسه چای مرطوب را روی پلک آسیب دیده گذاشته و کمی فشار دهید. پنج دقیقه نگه دارید. این روش را چند بار در روز تکرار کنید تا زمانیکه اندازه گل مژه کاهش یابد و هیچ دردی نداشته باشد. این راه حل می تواند با کیسه های چای سیاه هم انجام شود.

 زردچوبه ضد عفونی کننده عالی

زردچوبه یک ضد عفونی کننده عالی و سریع برای اغلب عفونت های موضعی می باشد. زردچوبه باعث از بین رفتن باکتری های بیماری زا و التهاب شده و به خوبی به درمان گل مژه کمک می کند.

مواد مورد نیاز

زردچوبه یک قاشق غذاخوری

آب دو فنجان

روش کار

زردچوبه و آب را در ظرفی با یکدیگر مخلوط کرده و روی حرارت بگذارید. اجازه دهید تا جوش بیاید و مخلوط به نصف مقدار کاهش یافته و غلیظ شود. سپس صبر کنید تا خنک شود و برای شستشو پلک، روزی دو تا سه بار استفاده نمایید.

 میخک برای درمان گل مژه

میخک به دلیل ویژگی آنتی باکتریالی که دارد، می تواند از عفونت های چشمی جلوگیری کند. میخک مانند مسکنی برای عارضه درد و سوزش پوستی عمل کرده و یک درمان موثر برای گل مژه می باشد.

مواد مورد نیاز

میخک ۵ عدد

آب یک لیوان

پارچه تمیز

روش کار

میخک ها را به مدت ۱۰ دقیقه درون آب بخیسانید. سپس میخک را فشار دهید. یک پارچه تمیز را درون این آب زده و آب اضافی آن را بگیرید. سپس آن را دو تا سه بار در روز برای مدت چند دقیقه روی پلک آسیب دیده نگه دارید.

 استفاده از پیاز برای درمان گل مژه

پیاز دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است. با وجود اینکه استفاده از آن می تواند باعث ایجاد سوزش شود، اما روند بهبود را سرعت می دهد. پیاز درد ناشی از گل مژه را به خوبی کاهش داده اما ممکن است به طور کامل گل مژه را از بین نبرد.

روش کار

پیاز را حلقوی برش زده و آن را چند دقیقه روی گل مژه قرار دهید. این کار را دوبار در روز تکرار کنید. یکی دیگر از روش های استفاده از پیاز، ریز ریز خورد کردن آن است به طوریکه اشک چشم به دلیل تند بودن پیاز درآید. اینکار باعث خارج کردن گرد و غباری که ممکن است عفونت ایجاد کند، می شود و درد را به خوبی کاهش می دهد.

عکس, روشهای خانگی موثر برای درمان سریع گل مژه

روغن نارگیل برای درمان گل مژه

روغن نارگیل پوست را هیدراته کرده و تورم را کاهش می دهد. همچنین باکتری هایی که باعث عفونت چشم می شوند را از بین می برد.

مواد مورد نیاز

روغن نارگیل

پنبه توپی

روش کار

برای اینکار ابتدا چشم آسیب دیده را با آب تمیز بشویید. روغن نارگیل را به آرامی گرم کنید و آن را با استفاده از پنبه روی گل مژه بزنید. در طول روز این روش را چندین بار تکرار کنید.

 

از عسل برای درمان گل مژه استفاده کنید

استفاده از عسل یکی از قدیمی ترین درمان های خانگی گل مژه به حساب می آید. خواص ضد میکروبی، ضد التهابی و ضد آلرژی آن برای درمان بیماری های پوستی به خصوص چشم مفید است. عسل یک نرم کننده عالی است و باعث مربوط ماندن پوست می شود. این ویژگی عسل می تواند در درمان موثر این عارضه بسیار مفید باشد.

مواد مورد نیاز

عسل سه قاشق غذاخوری

آب گرم دو فنجان

روش کار

عسل را درون آب ریخته و به خوبی هم بزنید. سپس منطقه آسیب دیده را با آن شستشو دهید. این کار را دوبار در روز تکرار کنید.

 

آب گرم برای درمان گل مژه

استفاده از کمپرس آب گرم یکی از بهترین روش های درمان گل مژه می باشد. گرما جریان خون را افزایش داده و باعث خشک کردن جوش شده و درد و التهاب آن را به مرور از بین می برد.

مواد مورد نیاز

آب گرم

پارچه تمیز کوچک (یا پنبه)

روش کار

پارچه را درون آب گرم بزنید. سپس آن را فشار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود. وقتی دمای پارچه قابل تحمل شد، پلک خود را بسته و آن را ۱۰ الی ۱۵ دقیقه (یا تا زمانی که پارچه خنک شود) روی چشمان خود بگذارید. این کار را چندین بار در روز تکرار نمایید.

دانه گشنیز برای درمان گل مژه

دانه گشنیز دارای خاصیت ضد التهابی است که می تواند به کاهش درد، قرمزی و تورم کمک کرده و طی مدت زمان کمی احساس بهتری ایجاد نماید.

مواد مورد نیاز

دانه گشنیز یک قاشق چایخوری

آب یک فنجان

روش کار

دانه گشنیز و آب را درون یک ظرف ریخته و روی اجاق بگذارید تا به جوش آید. سپس آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید تا گرمای آن از بین برود. از این عصاره برای شستشوی چشم و منطقه آسیب دیده استفاده کنید. این روش را دو یا سه بار در روز تا زمانی که اثر گل مژه از بین برود تکرار کنید.

 

 شامپو بچه مؤثر در درمان گل مژه

برای بهبود سریع گل مژه، لازم است منطقه آسیب دیده را مرتبا تمیز نمایید. بهتر است اینکار را با یک شوینده ملایم مانند شامپو بچه انجام دهید.

مواد مورد نیاز

آب گرم یک فنجان

شامپو بچه چند قطره

پنبه توپی

روش کار

شامپو بچه را به یک فنجان آب گرم اضافه کرده، آن را هم بزنید تا کاملا رقیق شود. پنبه را درون محلول زده و به آرامی روی منطقه آسیب دیده بزنید. سپس آن را با آب گرم بشویید. بعد از آن به مدت ۵ دقیقه از کمپرس آب گرم استفاده نمایید. می توانید اینکار را چندین بار در روز انجام دهید.

استفاده از سیب زمینی برای گل مژه

سیب زمینی یکی دیگر از داروهای مورد استفاده در خانه برای درمان گل مژه است. سیب زمینی باعث رطوبت چشم شده و درد و التهاب را کاهش می دهد.

مواد مورد نیاز

سیب زمینی متوسط یک عدد

پارچه تمیز

روش کار

سیب زمینی را پوست گرفته و رنده کنید. سپس آن را در یک پارچه تمیز ریخته و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی پلکتان بگذارید. این کار را دوبار در روز تکرار به مدت یک هفته تکرار کنید.

گل مژه و برآمدگی پلک برآمدگی هایی هستند که در داخل یا در امتداد لبه پلک ظاهر می شوند. این موارد ممکن است دردناک یا ازاردهنده باشند اما بسیار نادرند. بیشتر این برآمدگی ها بدون درمان و خود به خود بهبود پیدا می کنند.

گل مژه عفونتی است که باعث ایجاد برآمدگی حساس و قرمز رنگ بر روی پلک می شود. بیشتر گل مژه ها در امتداد لبه پلک ایجاد می شوند. زمانی که گل مژه داخل پلک ظاهر می شود به آن hordeolum داخلی می گویند
برآمدگی پلک یا شالازیون برآمدگی در پلک است. این بیماری ممکن است شبیه گل مژه باشد اما بزرگ تر است.
گل مژه و برآمدگی پلک ممکن است به شرایطی مرتبط باشند که با نام بلفاریت شناخته شده است. بلفاریت بیماری شایعی است که باعث ایجاد التهاب در پلک می شود.

چه چیزی باعث ایجاد گل مژه و برآمدگی پلک می شود؟
گل مژه توسط عفونت باکتریایی ایجاد می شود. معمولا باکتری در ریشه مژه رشد پیدا می کند. hordeolum داخلی توسط عفونت در یک غده چربی ریز در داخل پلک ایجاد می شود.

برآمدگی پلک نیز زمانی رخ می دهد که غده چربی در پلک مسدود می شود. اگر hordeolum داخلی تخلیه و درمان نشود می تواند به برآمدگی پلک منجر شود.

نشانه های موجود چیست؟
گل مژه معمولا به عنوان برآمدگی قرمز رنگی توسعه پیدا می کند که شبیه برآمدگی در امتداد لبه پلک است.

با رشد گل مژه، پلک متورم و دردناک می شود.
بیشتر گل مژه ها به مدت ۳ روز قبل از باز شدن و تخلیه گشتن متورم می شوند
گل مژه معمولا در عرض یک هفته درمان می شود.
برآمدگی پلک به عنوان برآمدگی سفت یا کیست زیر پوست پلک ظاهر می شود.
بر خلاف گل مژه، برآمدگی پلک اغلب اسیبی وارد نمی کند
این برآمدگی کندتر از گل مژه رشد می کند. اگر برآمدگی پلک به اندازه کافی بزرگ شود می تواند بر روی بینایی اثر بگذارد.
التهاب و تورم ممکن است به ناحیه اطراف چشم منتشر شود.
این بیماری در عرض چند ماه و بدون درمان بهبود پیدا می کند.
گل مژه و برآمدگی پلک چگونه تشخیص داده می شود؟
پزشک این مشکلات را با بررسی کامل پلک تشخیص می دهد. بیان تفاوت های بین گل مژه و برآمدگی پلک کمی دشوار است. اگر برامدگی سفتی داخل پلک وجود داشته باشد پزشک شرایط موجود را به عنوان برآمدگی پلک تشخیص می دهد.

 

 

 


مطالب پربازدید

نظرات