پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » روشهایی برای یادگیری راحت تر زبان های خارجی

روشهایی برای یادگیری راحت تر زبان های خارجی

خواندنی ها | 1394-08-24 | ۸۷۴ بازدید | نظرات

در لیست زیر از به برخی روش های ساده اشاره خواهیم کرد. روش هایی که یادگیری زبان به کمک آنها با تفریح همراه خواهد بود. عوامل فردی در روند تدریس و تمرین زبان بارها بررسی شده و هم برای زبان آموزان و هم برای دیگران ثابت شده است.

بنابراین، لیست عوامل فردی نه بر اساس کارآمدی که بر اساس دشواری مرتب سازی می شود. نکات اول ساده تر بوده و در آغازِ روند زبان آموزی به کار می روند. نکات مربوط به اواسط دوره, مستلزم برخورداری از دانش قبلی است و مراحل آخر مختص افراد پیشرفته است. البته هدف این نیست که شما تمام و کمال متکی به این لیست باشید. تجربه نیز مهم است. چرا که هر کس به روش های مختلفی یاد می گیرد.

پایش – انگلیسی، روسی، اردو، آلمانی، عربی، چینی. در این دنیای به این بزرگی هیچ زبان خارجی ای وجود ندارد که دروس خودآموز نداشته باشد. یادگیری به روش خودآموز دارای مزایای متعددی است و با کاربرد برخی ترفندها و نکته ها، می توان فرآیند زبان آموزی را به فرآیندی مفرح تبدیل کرد.

یادگیری زبان خارجی به کمک خودتان چندان دشوار به نظر نمی رسد. یادگیری زبان خارجی در طول زندگی باعث می شود همواره از نظر ذهنی آماده بوده، انگیزه های جدیدی در ما شکل گرفته و از اوقات فراغت به نحو احسن و بهینه استفاده کنیم و در تعطیلات خود در کشورهای خارجی مشکل زبان نداشته باشیم.

البته گاهی به دلیل مشغله کاری افراد و یا محدودیت های مالی، دستیابی به کتب آموزشی زبان امری دشوار می باشد.

رسانه های جدید امکان یادگیری زبان حتی در خانه را فراهم کرده اند. با استفاده از سی دی ها، کامپیوتر، فیلم ها و کتب درسی می توان هر زبان خارجی را به تنهایی و به صورت کاملا موثر و کاربردی یاد گرفت. به کمک برخی ترفندها، این فرآیند به مراتب ساده تر هم می شود زیرا فرد نه تنها به دنبال یادگیری است، بلکه به دنبال سرگرمی و تفریح نیز می باشد.

۱- برچسب گذاری!

کمک کننده های کوچک زرد رنگ

ساده ترین روش ها برای یادگیری زبان در بطن زندگی روزمره قرار گرفته اند. هر چیزی را می بینید می توانید نامگذاری کنید تا در نهایت ملکه ذهن شود. اگر شما می دانید کلمه Door در زبان اردو به چه صورت تلفظ می شود، دیگر نیازی نیست در پاکستان وقتی با مشکل مواجه شدید، از کسی چیزی بپرسید. چرا که کلمه کجاست به سادگی در دیکشنری قابل پیدا کردن است.

برچسب ها را روی دیوار، اسباب اثاثیه منزل، فرش ها و موکت و قفسه ظروف بچسبانید. زیرا هر چیزی که در خانه وجود دارد، قابل نامگذاری است.

چرا این تکنیک کمک کننده است؟ زیرا مغز عاشق تکرار است. هربار که از کنار یخچال عبور می کنید، کلمه نوشته شده روی آن از حافظه کوتاه مدت به گنجینه لغات شما وارد می شود.

۲- حافظه

استفاده از بازی های کودکانه

آیا به خاطر دارین در مهدکودک بازی های حافظه را با چه لذتی انجام می دادید؟ چرا همیشه وقتی با مادر خود بازی می کردید، برنده می شدید، اما با پدر بزرگ که بازی می کردید، می باختید؟ بازی های حافظه برای یادگیری زبان نیز بسیار موثر هستند. با این حال، هیچ فلش کارت آماده ای در این زمینه وجود ندارد. برخی معلمان کارت های مخصوص خود را دارند و در کلاس درس همراه با دانش آموزان به کار می برند.

می توانید تصاویر بامزه از اینترنت دانلود کنید و یا تصاویری را از آلبوم عکس های خود پرینت بگیرید. طلوع خورشید، عمو همراه با نان شکلاتی، مادر بزرگ و فنجان چایی، مامور پست بعد از مواجهه با همسایه جدید. اگر در مورد هر تصویر اصطلاح جالبی داشته باشید، هر چیزی مناسب خواهد بود.

تنها مسئله ای که باید رعایت شود این است که باید به نحو درست از تصاویر استفاده شود و فقط ترجمه مورد نظر زیر آن نوشته نشود. چرا که مغز انسان با محرک های مختلف ارتباط برقرار می کند. برای افراد تازه کار، دو جفت کارت کافی به نظر می رسد، البته باید توصیف عکس به صورت پیچیده نوشته شده باشد. خب حالا می توان بازی را شروع کرد. می توان این بازی را با دوستان، همسایه ها و اعضای خانواده انجام داد.

این کارت ها نقش بسزایی در سیستم نگارش زبان خارجه ایفا می کنند. اگر معادل های کلمات مورد نظر در زبان خود را بلد هستید، می توانید به یادگیری خواندن و نوشتن بپردازید.

۳- موسیقی

یک عادت بی نظیر

موسیقی شما را وارد دنیای رویا و خیال می کند. راک، پاپ، کلاسیک یا هر چیزی اصلا فرقی نمی کند. فقط باید صادق بود: آیا این کار را هر روز انجام می دهید؟ می توان با تنظیم رادیو، موسیقی های ایتالیایی، ترانه های فرانسوی را شنید. آهنگی که به زبان خارجی در حال گوش دادن آن هستید، نباید ناخوشایند یا ناشناس باشد.

دلیل گوش کردن به آهنگ برای یاد گرفتن زبان چیست؟ جواب ساده است: مغز انسان وقتی احساسات دیگری با هم درتعامل هستند، بهتر و ساده تر یاد می گیرد. موسیقی همان بخش هایی از مغز را فعال می کند که با نوشتن مرتبط است، به همین دلیل متفاوت با فرآیند مربوط به شنیدن صرف کلمات است.

۴- فرهنگ و تاریخ

شما باید به صورت خودانگیخته و مستقل به تحقیق و پژوهش بپردازید. جستجوی اطلاعات در دنیای اینترنت،  کتابخانه، تلویزیون و رادیو، صرف نظر از ارتباط زبان با فرهنگ یا تاریخ یک کشور، فرآیندی جالب و مفرح است. تاثیر یادگیری به این روش بسیار قابل توجه است، زیرا زبان فقط بخشی از یک فرهنگ است، درست مثل موسیقی، تاریخ، هنر، سیاست و سایر موارد.

در آغاز راه می توان سوال های ساده ای مطرح کرد. مثال: چرا اکثر گونه های تنباکو دارای اسامی هلندی هستند؟ برای یافتن این پرسش می توان به دایره المعارف هایی نظیر ویکیپدیا مراجعه کرد. تنباکو در اندونزی و مالزی رشد می کند. می توان با مطالعه تاریخ هلند، متوجه جاده های تجارت باستانی شد.

۵- فیلم ها و کتاب های کودکان

خواندن کتاب یا تماشای فیلم به زبان خارجی امری دشوار است. با این وجود، برخی از سطوح زبانی معنی خاصی به این اقدام می بخشند.

کتابخانه های عمومی، کتابخانه دانشگاه ها و همچنین کتاب فروشی ها دارای انواع کتاب ها و فیلم هایی به زبان خارجی هستند که البته اینترنت نیز یکی دیگر از این موارد است.

بهترین کار این است که این روند را با کتاب های کودکان آغاز کنید. سطوح زبانی چهار و پنج برای افراد تازه کار مناسب به نظر می رسد که البته بعد از گذشت یک سال از زمان زبان آموزی، می توان به سطح ادراک معنی فیلم ها و کتاب ها دست یافت. اگرچه موضوع کتاب ها شاید چندان جالب نباشند، اما می توانند کمک شایانی به پیشرفت زبان آموزی شما نمایند.

ادبیات کودکان و فیلم ها در کشورهای مختلف دارای طرح های مختلفی هستند. تفاوت های فرهنگی به تفاوت در کاربرد زبان و یادگیری نیز مربوط می شود. یادگیری زمانی آغاز می شود که شما متوجه این تفاوت ها شوید.

۶- کتب آشپزی

یادگیری زبان ممکن است به کمک کتاب آشپزی نیز رخ دهد. آشپزی فرآیندی توام با خلاقیت، تخیل و ابتکار است و اگر مواد لازم را به زبان خارجی یاد بگیرید، مهارت های آشپزی شما هم بهبود خواهد یافت.

کتاب آشپزی به زبان موردنظر در اینترنت موجود است و شما می توانید در اوایل این کتب را همراه با دیکشنری بخوانید. ارزشش را دارد!

فرهنگ های بیگانه چیزهای بیشتری از زبان برای عرضه کردن دارند: عادت های خوردن یکی از مهمترین وجوه تمایز کشورهای مختلف است. تنها با مطالعه آشپزی روزانه یک فرهنگ، می توان تجارب زیادی کسب کرد.

همچنین می توان اطلاعات زیادی کسب کرد. به عنوان مثال، در ژاپن، سوشی به ندرت خورده می شود، اسپانیایی ها هر روز برنج نمی خورند، در یونان نیز هر گوشتی خورده می شود، به جز گوشت گوسفند.

۷- تعطیلات

آموزش و استراحت به صورت همزمان

یکی از محبوب ترین تمرین ها برای یادگیری زبان جدید، این است که از زبان آموزان بخواهیم ادای صحبت بومی های منطقه را در بیاورند. چطور آدرس بپرسیم؟ در مطب دکتر چه بگوییم؟ چطور شکایت کنیم ؟ این گفتگو های خیالی باعث گسترده تر شدن دایره لغات و کاهش خجالت و بازداری نسبت به گفتار آزاد و خودانگیخته می شوند. تعطیلات و تفریحات در صورتی که با هدف زبان آموزی همراه باشند، قطعا مزایای زیادی در پی خواهند داشت.

۸- روزنامه ها

خبرهایی از گوشه گوشه جهان

هرکسی در این دنیا اخبار می خواند. البته نه لزوما هر روز و باز هم البته نه نسخه های چاپ شده و مکتوب آن را. در واقع نسخه آنلاین یکی از پرطرفدارترین روزنامه ها هستند. بنابراین بهتر است خواندن روزنامه به زبان خارجی را در برنامه زبان آموزی روزانه خود قرار دهید. لزومی ندارد هر موضوعی را که می خوانید کامل متوجه شوید. هدف این است که شما هر روز با زبان خارجی در ارتباط باشید. موضوعات مورد علاقه خود را دنبال کنید. روزنامه ها دارای واژگانی هستند که در زندگی روزمره به کرات مورد استفاده قرار می گیرند.

۹-گفتگو با افرادی که زبان مادریشان، زبان مورد نظر شماست

رستوران های چینی و یونانی، کبابی های ترکیه، ماهی فروش های هلندی، طراحان ناخن ویتنامی و ماساژورهای تایلندی. اگر شما در کشورتان به دنبال افرادی از کشورهای بیگانه هستید، قطعا موارد متعددی پیدا خواهید کرد. از خانه بیرون رفته و سعی کنید با دیگران به زبان بومی آنها صحبت کنید. در تمام کلانشهر های جهان افرادی از فرهنگ ها و زبان های دیگر اقامت دارند.

یک شریک زبانی می تواند کمک شایانی به روند زبان آموزی شما نماید. کنار آمدن با دیگران در طی گفتگو و صرف نظر از منافع زبانی، ایجاد رابطه دوستی امری آسان می باشد. نسبت به فرهنگ، زبان و موقعیت کشور آنها، ابراز علاقه کنید.

۱۰- حل جدول حروف متقاطع، پازل ها، معماهای تصویری

هر روزنامه ای دارای جدول متقاطع است. حتی در مجلات و کتابها هم از این جدول ها دیده می شود. این جدول ها معمولا به زبان بومی همان منطقه هستند.

چرا پازل ها ابزارهای مهمی برای یادگیری زبان هستند؟ زیرا باعث تفکر و تامل در مورد زبان خارجی می شوند. اگر در حال حل کردن یک معمای فرانسوی هستید، باید به زبان فرانسه تفکر کنید. در چنین شرایطی کلمات زبان بومی شما هیچ معنی و نقشی ندارند. صرف نظر از این، دایره لغات شما نیز رشد می یابد.


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

نظرات