پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » روایتی تکان دهنده و جذاب از ۱۰ روز بودن کنار داعشی ها

روایتی تکان دهنده و جذاب از ۱۰ روز بودن کنار داعشی ها

خواندنی ها | 1394-09-02 | ۸۹۵ بازدید | نظرات

۱۰ روز با داعش، نوشته «یورگن تودنف هوفر» یک روایت تکان‌دهنده و جذاب است از سفر ۱۰ روزه نویسنده و روزنامه‌نگار معروف آلمانی.

او طی مکاتبات و مکالمات طولانی (از طریق اسکایپ) با اعضای آلمانی و خارجی داعش، موفق شد از خلیفه اسلامی(!) امان‌نامه بگیرد و از راه زمینی مرز ترکیه، با مشقت بسیار به قلمرو داعش برود و از شهرهای رقه و موصل بازدید کند.

در این روزها که داعش در پی انفجارهای پاریس و تهدید در بروکسل اروپا را هم دچار وحشت کرده این کتاب را می‌توان زنده ترین و دست اول‌ترین روایتی دانست که تاکنون در مورد داعش نوشته شده است.

از تودنهوفر به عنوان یک روزنامه نگار منصف یاد می شود که منطقه و جهان اسلام را به خوبی می شناسد و پیشتر نیزدر سفرهای متعدد خود روایت هایی دست اول از کانون های بحران و دست در کاران آن در سراسر جهان ارایه داده بود.

به گزارش کانال گروه مطبوعاتی هم‌میهن در تلگرام، این کتاب با مقالات تحلیلی در مورد نقش غرب و کشورهای عربی در شکل‌گیری داعش آغاز می‌شود و با زمینه های سفر نویسنده، پسرش و یک همراه دیگر ادامه می یابد.

پس از آن متن شفاهی و کتبی چت های اسکایپی آنها با اعضای داعش به خصوص با اعضای خارجی آنها عینا آمده است.

در فصل‌های بعد نویسنده با مادران و دوستان چند نفر از اعضای آلمانی داعش (اعم از پسر و دختر) گفت و گو می‌کند و به زمینه گرایش آنها به داعش را برمی‌رسد.

سپس در طولانی‌ترین بخش کتاب، نویسنده گزارش دست اولی از ۱۰ روز اقامت خود در قلمرو داعش به دست می‌دهد که هم جذاب است، هم تکان‌دهنده و هم وحشت‌ناک.

زبان گیرا و تازگی مشاهدات نویسنده و همراهانش جذابیت خاصی به کتاب داده است. نکته تکان‌دهنده کتاب آنجا‌ست که نویسنده چند بار از خشم داعشی‌ها و خطر حتمی مرگ به نحوی بسیار مدبرانه و گاهی کاملاً اتفاقی و شانسی، جان سالم به در‌می برد و پس از برگشت به آلمان و تحلیل ویدیوهای داعش و صدای«جان جهادی» هنگام قصابی گروگان‌های خود در می یابد یکی از کسانی که درتمام این مدت نقاب زده و به عنوان محافظ سایه به سایه شان می‌آمده و راننده‌شان بوده، کسی نبوده جز همین جان جهادی، سلاخ معروف!

آنها یک‌بار کاملا اتفاقی نیم رخ بدون نقاب او را در یک لحظه می بینند و او چنان برمی آشوبد که اگر امان نامه نمی داشتند چه بسا آنها را هم به سیاهه گردن زدگان خود می افزوده است.

پایان کتاب نیز حاوی نامه‌ای است به بغدادی و خانواده‌های داعشی و سیاست‌مداران جهان، گفت و گوی های نویسنده با اعضای داعش، سرزدن به بیمارستان موصل، سرکشی از زندان، گفت و گو با زندانیان، سرکشی از دادگاه موصل و نیز بازگویی چگونگی اعدام مخالفان و دیدگاه های داعشی ها در این مورد و نیز شرح مشاهدات وی از انتشارات و کتاب‌های چاپ شده داعش در قلمروشان و نیز محتوای نشریات این گروه که مدعی بخش‌هایی از دو کشور عراق و سوریه است.

این کتاب از زمان انتشار خود در اوایل سال جاری تاکنون در شمار پرفروش‌ترین کتاب‌های فهرست آثار پرفروش اشپیگل و کتاب‌فروشی‌های آلمانی برشمرده شده و هنوز هم فروش بالایی دارد و خوانده می‌شود.

نویسنده البته به خاطر صراحت لهجه و رک‌گویی و پاره‌ای افشاگری‌ها، از طرف راست‌ها و جهان سرمایه‌داری از یک سو و از سوی بنیادگرایان از جانب دیگر مورد حمله و انتقاد شدید قرار گرفته است.

در این روزها که هم صحبت از داعش است و هم کتاب و کتاب‌خوانی این کتاب که به زبان فارسی هم ترجمه شده پیشنهاد و گزینه خوبی است. کتاب را نشر کوله‌پشتی با ترجمه علی عبداللهی و زهرا معین الدینی روانه بازار کرده است.

نکته جالب دیگر درباره این کتاب این است که با رعایت حق کپی‌رایت به فارسی منتشر شده یعنی ناشر ایرانی حق ناشر اصلی را پرداخته و با اطلاع نویسنده به فارسی برگردانده شده است.


مطالب پربازدید

امروز سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲

نظرات