پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » رنگ سیاه برای داشتن آشپزخانه ای مدرن و شیک

رنگ سیاه برای داشتن آشپزخانه ای مدرن و شیک

خواندنی ها | ۴ بهمن۱۳۹۴ | 1652 بازدید | نظرات

مجله منزل – لیدا هادی: «مجلل، باشکوه و مدرن» اگر تصویری از یک آشپزخانه با کابینت‌های سیاه را جلوی یک طراح دکوراسیون داخلی بگذارید به‌طور حتم این کلمات را از زبان او می‌شنوید. پدیده‌ای تازه در طراحی فضای آشپزخانه که رنگی عجیب و غیرعادی به ظاهر مطبخ خانه می‌بخشد. از باز شدن پای رنگ سیاه به آشپزخانه‌ها زمان زیادی نمی‌گذرد و هنوز خیلی‌ها به عادت قدیمی‌ها از داشتن فضایی تیره در محل پخت و پزشان دل خوشی ندارند اما واقعیت این است که سیاهی در آشپزخانه می‌تواند نهایت زیبایی را به همراه داشته باشد؛ نمادی از تجمل، شکوه و مدرنیته!

image رنگ سیاه برای داشتن آشپزخانه ای مدرن و شیک

خیلی‌ها از رنگ سیاه برای کابینت‌های آشپزخانه استقبال نمی‌کنند فقط به این دلیل که آشپزخانه‌شان فضای محدود و کوچکی دارد و بنا به توصیه‌هایی که گرفته‌اند بر این باورند که رنگ سیاه یکدست در آشپزخانه فضای آنها را کوچک‌تر از قبل نشان می‌دهد. درست است که رنگ تیره فضا را کوچک نشان می‌دهد اما هر مشکلی راهی دارد؛ مثلا درباره رنگ کابینت‌های سیاه می‌توان با ترکیب سفید مشکل را حل کرد. ترکیب آشپزخانه سیاه و سفید هم ظاهر کلاسیکی به خانه می‌دهد و هم دیگر مشکل کوچک نشان دادن فضا را حل می‌کند.

image رنگ سیاه برای داشتن آشپزخانه ای مدرن و شیک

اگر به یک کابینت‌ساز بگویید برای آشپزخانه‌تان رنگ سیاه می‌خواهید، آن وقت تازه می‌فهمید که آن‌قدرها هم انتخاب راحتی ندارید. برای اینکه شما فقط رنگ اصلی را انتخاب کرده‌اید اما متخصص این کار برای شما انواع و اقسام جنس چوب سیاه با روکش‌های براق و ورنی یا تیره و مات  را رو می‌کند. اینجا انتخاب با شماست که سراغ‌های گلاس بروید یا به دنبال مات باشید. اگر آشپزخانه‌تان زیاد بزرگ نیست و نور خوب هم ندارید، بهتر است سراغ رنگ تیره و مات نباشید. سیاه مات سطح‌ها را خشک و یکنواخت می‌کند؛ براق‌ها هم نور را بازتاب می‌دهند و برای آشپزخانه‌های کم‌نور مناسب هستند. فقط مشکل‌شان این است که هر ذره گرد و خاکی را هم نمایش می‌دهند چه برسد به اثر چربی و. . . ؛ پس قبل از اینکه سراغ سیاهی بروید به غلظتش فکر کنید.

عجیب‌ترین نوع سیاهی در آشپزخانه می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که نه فقط کابینت‌های آشپزخانه به رنگ مشکی باشند که حتی کاشی‌ها و سرامیک‌ها به کار رفته در گوشه و کنار مطبخ هم سیاه و تیره باشند. به عقیده طراحان این کامل‌ترین نوع طراحی تیره در آشپزخانه است که البته ممکن است به‌شدت خسته‌کننده به نظر برسد؛ پس اول روحیه خودتان را بشناسید و بعد سراغش بروید.

image رنگ سیاه برای داشتن آشپزخانه ای مدرن و شیک

این روزها برای تنوع بخشیدن به آشپزخانه‌های سیاه‌رنگ دو کار انجام می‌دهند یا به انتخاب صاحبخانه کابینت‌های سیاه را با نمونه‌های مشابه رنگی ترکیب می‌کنند یا از کابینت‌های های‌گلاس طرحدار جدید کمک می‌گیرند؛ کابینت‌هایی که با طرح‌های خاص و تم رنگ سیاه و سفید تهیه شده‌اند و می‌توانند فضای خشک و تیره آشپزخانه سیاه را مدرن و خاص جلوه دهند. این طرح‌ها به صورت پترن‌های گلدار یا خط‌دار تهیه می‌شوند.

image رنگ سیاه برای داشتن آشپزخانه ای مدرن و شیک

سیاه رنگ مدرن امروزی است اما نباید در استفاده از آن از نکته‌ای مهم غافل شد. تیره بودن کابینت‌های آشپزخانه به رنگ سیاه همان‌قدر که جذاب است می‌تواند خیلی زود خسته‌کننده هم شود. این اتفاق تقریبا درباره همه رنگ‌های غیر معمول در رابطه با آشپزخانه می‌افتد. برای اینکه دیر یا زود گرفتار این حس دلزدگی خاص نشوید می‌توانید از ترکیب رنگ‌ها با سیاه استفاده کنید.

image رنگ سیاه برای داشتن آشپزخانه ای مدرن و شیک

در نظر طراحان داخلی استفاده از رنگ سیاه در آشپزخانه یعنی نهایت درخشندگی و تجمل. آنها زمانی دست به رنگ سیاه می‌برند که بدانند نتیجه کار ابهت و جلای خاص خودش را دارد. با این اوصاف سیاه کردن آشپزخانه کمی از باقی رنگ‌ها هزینه بیشتری دارد چراکه وقتی آشپزخانه‌تان را به رنگ مشکی درمی‌آورید باید باقی اجزا را هم در حد و اندازه تجمل آن انتخاب کنید. هیچ چیزی بدتر از این نیست که کابینت‌ها را با طرحی امروزی و به رنگ سیاه به کار ببرید اما به جنس کانترها یا حتی کفپوش‌ها دقت نداشته باشید؛ پس اگر آشپزخانه‌ای سیاه می‌خواهید باید بهترین جنس کانتر، کفپوش، سرامیک و کاشی و حتی لوازم منزل را هم داشته باشید؛ این یک قانون است!

image رنگ سیاه برای داشتن آشپزخانه ای مدرن و شیک

وقتی برای کابینت‌های آشپزخانه رنگ سیاه را انتخاب می‌کنید، آن وقت دیگر نباید توقع داشته باشید که بتوانید هرطور که می‌خواهید در نورپردازی محیط دست داشته باشید. در آشپزخانه‌هایی با تم سیاه انتخاب لوستر محدود است. لوسترهای کلاسیک می‌توانند از جنس کریستال باشند به شرطی که طراحی کابینت‌ها هم کلاسیک انتخاب شده باشد. در آشپزخانه‌هایی با طراحی مدرن لوسترها بیشتر می‌توانند از جنس فلزات سیاه مانند فرفورژه باشند یا پلاستیک‌های سخت مشکی. نهایت رنگی هم که برای لوستر می‌توان به کار برد سفید است؛ پس زیاد سراغ انتخاب‌های خاص نروید چون در این یک مورد دست‌تان بسته است.

image رنگ سیاه برای داشتن آشپزخانه ای مدرن و شیک

اگر پنجره‌های‌تان کوچک است یا نورگیر خوبی ندارید، می‌توانید از رنگ سفید در ترکیب وسایل آشپزخانه مانند کانتر، صندلی یا کفپوش‌ها استفاده کنید. گاهی حتی قرار دادن وسایل برقی سفیدرنگ روی کانتر آشپزخانه هم می‌تواند کمبود نور را جبران کند. این روزها طراحان داخلی به عمد برای آشپزخانه‌های کوچک کابینت‌های سیاه با نورپردازی خاص انتخاب می‌کنند و در عوض روی کانتر و کف آشپزخانه را از سنگ روشن و براق می‌پوشانند. به این ترتیب هم سیاهی کابینت‌ها به‌روز و مدرن است و هم نمای کف زیبایی خودش را دارد.

image رنگ سیاه برای داشتن آشپزخانه ای مدرن و شیک

کابینت‌های سیاه رنگ مناسب آشپزخانه‌هایی است که از نور طبیعی خوبی برخوردار باشند؛ حتی نور مصنوعی زیاد هم نمی‌تواند رنگ سیاه کابینت‌ها را آن‌طور که باید جلوه دهد.

image رنگ سیاه برای داشتن آشپزخانه ای مدرن و شیک

پس اگر آشپزخانه‌تان نورگیر خوبی دارد، می‌توانید با خیال راحت سراغ کابینت‌های تیره بروید و اصلا هم به فکر پرده نباشید. هرقدر تلالو نور در آشپزخانه بیشتر باشد، نمای کابینت‌ها زیباتر به چشم می‌آید. کابینت‌های سیاه در آشپزخانه‌هایی با سقف بلند و سفید نمای بهتری خواهد داشت.

image رنگ سیاه برای داشتن آشپزخانه ای مدرن و شیک


مطالب پربازدید

نظرات