پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » راههای درمان یبوست در کودکان

راههای درمان یبوست در کودکان

سلامت | 1397-04-26 | ۲۴۹۸ بازدید | نظرات

ممکن است کودک شکا به دلایلی دچار یبوست شود.برای درمان یبوست کودکتان باید نکات زیر را رعایت کنید:

از میوه‌های مسهل‌ استفاده کنید: بسیاری از میوه‌ها و سبزی‌ها به‌طور طبیعی اثر مسهل دارند؛ مثلا انجیر، آلو و گلابی بهترین میوه‌ها برای کودک شما هستند.

عادات غذایی فرزندتان را اصلاح کنید: به جای فست‌فودها و هله‌هوله‌، رژیم غذایی فرزندتان را از فیبر غنی کنید. فیبر در میوه‌ها، سبزی‌ها و غلات سبوس‌دار یافت می‌شود همچنین مایعات و آب را فراموش نکنید.

برنامه غذایی‌تان را منظم کنید: وقتی شما غذاها را به‌طور منظم و سر ساعتی خاص سرو می‌کنید، کودک هم به این برنامه عادت می‌کند و عمل دفع او نیز منظم‌تر می‌شود.

فعالیت روزانه کودک‌ را بیشتر کنید: فرزندتان را به بازی و جنب و جوش تشویق کنید، او را به پارک ببرید و اجازه بدهید در فضای آزاد ورزش و بازی کند. این کار عمل هضم غذا را آسان‌تر و حرکات روده‌ها را بیشتر می‌کند و به از بین رفتن یبوست کمک می‌کند.

کودک‌تان را آموزش دهید: شما باید کاری کنید که دستشویی رفتن برای کودک‌تان باعث خجالت یا اضطراب نباشد. برای این منظور باید هربار که او خودش به دستشویی می‌رود یا به موقع به شما خبر می‌دهد، او را تشویق کنید. هیچ‌گاه کودک‌تان را به خاطر این موضوع تنبیه نکنید.

اما دلایل یبوست در کودکان چه مواردی است؟

رژیم غذایی نامناسب: رژیم غذایی کودکان باید سرشار از فیبر باشد  فیبرها به سلامت دستگاه گوارش کمک کرده و عمل دفع را آسان می‌کنند. همچنین برای پیشگیری از یبوست هر روز باید مقدار زیادی آب و مایعات به کودکان داده شود.

استرس و اضطراب: زمانی که جو خانه پر از تنش و استرس است، کودکان هم دچار اضطراب می‌شوند. همچنین برخی از کودکان از دستشویی رفتن و گفتن این موضوع خجالت می‌کشند. بعضی دیگر از بچه‌ها هم صرفا به‌دلیل آنکه نمی‌خواهند بازی‌شان به هم بخورد، به دستشویی نمی‌روند.
عوارض دارویی: بعضی از داروهای خاص هم ممکن است موجب ایجاد یبوست در کودکان شوند که طبیعتا بعد از تمام شدن دوره مصرف آن دارو دوباره کودک به حالت طبیعی برمی‌گردد.

تحرک و فعالیت فیزیکی نداشتن: بچه‌هایی که از صبح تا شب پای تلویزیون یا کامپیوتر می‌نشینند، هیچ تحرکی ندارند و این موضوع هم عمل دفع را آهسته و طولانی‌ می‌کند.

بیماری‌ها یا نقص‌های مادرزادی: در موارد اندکی دلیل یبوست کودک ممکن است بیماری یا نقصی در روده بزرگ باشد.
عکس, راههای درمان یبوست در کودکان

چه وقت باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر مشکل یبوست فرزند شما طولانی شده است یا کودک دچار علائم تب، استفراغ، بزرگ شدن شکم، دل‌درد و نفخ شده یا به همراه مدفوع خون دفع می‌کند، باید به پزشک مراجعه کنید. در بسیاری از موارد نیازی به عکس گرفتن یا انجام آزمایش نیست و پزشک با پرسیدن سابقه بیماری می‌تواند به کودک کمک کند. به هر حال زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید، این مشکل به سادگی قابل درمان است.بسیاری از والدین سعی می‌کنند تا با استفاده از داروهای مسهل یا شیاف یبوست فرزندشان را برطرف کنند؛ این داروها هرچند مفید هستند اما فقط باید تحت نظر پزشک و با تجویز او مصرف شوند و استفاده خودسرانه از آنها ممکن است خطرناک باشد. بنابر این حتی درصورتی که بتوانید دارو را بدون نسخه تهیه کنید، نباید بدون تجویز پزشک آن را برای کودک‌تان استفاده کنید.

راهنمای درمان فوری یبوست کودکان :

۱ – افزایش مصرف آب

هنگامی که کودک از شیر مادر یا شیر خشک تغذیه میکند مهمترین شکل تغذیه ، مایعات است . در صورت بروز یبوست ، مصرف مایعات و خصوصا آب را در کودک افزایش دهید .

۲- پیشنهاد آب میوه

آب آلو یک اثر ملین طبیعی است، اما آب گلابی یا آب سیب نیز می توانند در از بین بردن یبوست موثر باشند

۳- مواد غذایی با فیبر بالا

موز، برنج، هویج مواد اصلی اکثر رژیم های غذایی نوزاد است که می توانند در رفع یبوست در کودکان مفید باشند . البته مواد غذایی مانند زردآلو، گلابی، آلو، هلو، آلو انتخاب بهتری برای کمک و جلوگیری از یبوست هستند.

۴ – ماساژ شکم کودک

کودک را بر پشت خوابانده ، دست خود را در بر روی شکم قرار دهید و به حالت حرکت عقربه های ساعت، شکم را به آرامی ماساژ دهید . نحوه ماساژ دادن نباید موجب ناراحتی و فشار به کودک شود .

۵ – حمام آب گرم

یک حمام آب گرم می تواند هر کسی را تسکین دهد. آب گرم کمک می کند کودک شل و آرام شود ، می تونید شکم کودک را هم ماساژ دهید .

۶- استفاده از شیاف گلیسیرین

درمانهای دارویی لازم است حتما با مشورت پزشک انجام شوند . شیاف گلیسیرین می تواند در رفع یبوست کودکان موقر باشد . مقدار و مدت استفاده را پزشک تعیین می کند . شیاف گلیسیرین یه درمان فوری یبوست در کودکان تلقی می شود و می تواند در ۳۰ دقیقه ، آن را رفع کند.

 


مطالب پربازدید

نظرات