پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » راههای تشخیص قطعات اصلی خوردو این چند نکته است

راههای تشخیص قطعات اصلی خوردو این چند نکته است

خواندنی ها | 1398-09-16 | ۵۸۱ بازدید | نظرات

عکس, راههای تشخیص قطعات اصلی خوردو این چند نکته است
برای اینکه چطور بتوانیم لوازم یدکی تقلبی و اصل را تشخیص بدهیم چند اصل زیر را مطالعه کنید امیدواریم با توجه به افزایش قیمت قطعات بهترین قطعه را با نکات زیر انتخاب کنید:
نشان استاندارد
بسیاری از قطعات مصرفی و وارداتی خودرو، دارای نشان استاندارد ملی هستند که می‌توان اصالت آن را به‌راحتی و از طریق سامانه استاندارد، موردبررسی قرار داد. بااین‌حال قطعات مصرفی و تزیینی زیادی نیز در بازار وجود دارند که هنوز به دایره استاندارد قطعات خودرو وارد نشده‌اند.
به‌طورکلی وجود نشان استاندارد، کیفیت و درجه ثبت شده و البته ذکر استاندارد‌های خارجی به‌تن‌هایی نمی‌تواند تضمین‌کننده کیفیت قطعات خودرو باشد. بسیاری از شرکت‌های متقلب در سال‌های اخیر اقدام به ثبت نشان استاندارد بر روی محصولات خود کرده‌اند. همین موضوع باعث شده تا اصالت این نشان تنها با استعلام دقیق از سامانه استاندارد، اثربخش باشد.
عدم کنترل کافی بر عرضه محصولات در بازار خودرو ایران باعث شده تا محصولاتی که ارتباطی مستقیم به سلامت مصرف‌کنندگان دارند نیز بدون نشان استاندارد یا با نشان‌های تقلبی، به بازار معرفی شوند. موضوعی که بدون شک در بسیاری از تصادفات و حوادث ناشی از کیفیت پایین قطعات، تأثیرگذار است.
هولوگرام رسمی شرکت
با توجه به مشکلات مطرح شده در زمینه نشان استاندارد، شرکت‌های تولیدکننده تصمیم بر ثبت هولوگرام‌هایی خاص بر روی قطعات کرده‌اند. این هولوگرام‌ها که در واقع نشان استاندارد اختصاصی شرکت‌های تولیدکننده هستند، تضمینی بر اصالت قطعه خریداری‌شده به‌حساب می‌آیند.
هرچند شرکت‌های متقلب نیز سعی کرده‌اند که با کپی‌برداری از هولوگرام شرکت‌های مشهور، محصولات خود را به فروش برسانند، اما کیفیت پایین هولوگرام‌های چاپ‌شده تقلبی، بی‌توجهی در نصب و البته تفاوت در طراحی هولوگرام‌ها را می‌توان با کمی دقت و توجه به محصول مدنظر متوجه شد.
رنگ بسته‌بندی
دقت به کیفیت رنگ بسته‌بندی محصولات، یکی از راه‌کار‌های ساده و قابل‌مشاهده در هنگام خرید قطعات خودرو است. شرکت‌های معتبر تولیدکننده قطعات خودرو، توجه ویژه‌ای به کیفیت بسته‌بندی قطعات دارند.
درصورتی‌که بسته‌بندی محصول، رنگ‌رفته است، از شکل نامتعارفی در آن استفاده شده یا نشانه‌هایی از بازشدن در آن مشاهده می‌شود، می‌توان انتظار داشت که در تولید محصول نیز توجه کامل و کافی صورت نگرفته است.
کیفیت ظاهری قطعه
به‌طورکلی شرکت‌های معتبر تولیدکننده قطعات، توجه ویژه‌ای به شکل و ظاهر قطعات تولیدی خود دارند. با کمی توجه به نوع جوشکاری و پرچ‌کاری محصولات می‌توان تا حدود زیادی، کیفیت محصول را موردبررسی قرار داد.
از سوی دیگر آلیاژ به‌کاربرده شده در محصول را می‌توان با قطعه اصلی نصب شده در خودرو مقایسه کرد. یک مقایسه چشمی ساده بین قطعات اصلی و قدیمی خودرو با محصول جدید، می‌تواند کیفیت قطعه خریداری‌شده را نمایان کند.
بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده قطعه، برای ثبت نشان خود به هولوگرام بسنده نمی‌کنند و معمولاً می‌توان نام و حتی سریال قطعه تولیدشده را بر روی خود قطعه مشاهده کرد.
دریافت فاکتور از فروشنده
تقریباً می‌توان این موضوع را تأیید کرد که اغلب فروشندگان قطعات خودرو، از کیفیت قطعه ارائه‌شده و اصل بودن آن با خبر هستند. بااین‌حال سودجویی بیشتر در مواردی باعث می‌شود تا فروشنده سعی به فروش قطعه تقلبی بکند.
در این‌گونه موارد خریدار بهتر است از فروشنده، فاکتور رسمی، سربرگ‌دار و مهردار فروشگاه را درخواست کند. نوشتن عبارت اصل یا اصلی بر روی فاکتور و در جلوی قطعه خریداری شده، می‌تواند راه را برای پیگیری فروش محصولات تقلبی هموار کند.
بررسی بارکد
به‌طورکلی، تمامی محصولات خریداری‌شده از هر صنفی را می‌توان با استفاده از بارکد محصول موردبررسی قرار داد. شرکت‌های معتبر تولیدکننده قطعات خودرو، چه ایرانی باشند و چه خارجی، بارکد محصول را بر روی بسته‌بندی ثبت می‌کنند.
با استفاده از برنامه‌های بارکدخوان می‌توان بارکد محصول را در اینترنت و گوگل موردبررسی قرار داد. درصورتی‌که محصول ارائه‌شده توسط فروشنده، محصول اصلی باشد، گوگل باید اطلاعات مربوط به قطعه، شرکت تولیدکننده و سال ساخت را به‌درستی نمایش دهد.
هزینه‌بر بودن ثبت بارکد اختصاصی باعث شده تا شرکت‌های درجه دو و متقلب، اقدام به چاپ بارکد‌های کپی‌برداری شده بر روی محصولات خود بکنند. همین موضوع باعث می‌شود تا نام برند و سال ساخت محصول در زمان بررسی بارکد، با نام حک‌شده بر روی بسته‌بندی متفاوت باشد.
بررسی کد شبنم
در گذشته برچسب شبنم، نشانه واردات رسمی قطعه توسط واردکننده قانونی بود. بااین‌حال می‌توان وجود برچسب‌های تقلبی شبنم در بازار را به‌راحتی تأیید کرد. ازاین‌رو ارسال پیامک تأیید شبنم می‌تواند راهکاری ساده برای تشخیص اصل بودن محصول ارائه شده باشد.
دقت کنید که وجود برچسب به‌تن‌هایی به معنی با کیفیت بودن قطعه ارائه شده نیست. این برچسب تنها تأیید کننده این موضوع است که واردات قطعه به‌صورت قانونی صورت گرفته و برند تولیدکننده قطعه نیز همان برندی است که بر روی قطعه ثبت شده است. در صورت عدم شناخت کافی از برند وارداتی موردنظر باید حتی با وجود برچسب شبنم، کیفیت محصولات مورد بررسی قرار بگیرد.
سامانه «اصل بخرید»
سامانه «اصل بخرید» شرکت ایساکو یکی از راهکار‌های ساده تشخیص محصولات اصلی این شرکت است. این سامانه با استفاده از بارکد و استعلام پیامکی، اصالت قطعه را به شما اعلام می‌کند.
برای استفاده از این سامانه باید ابتدا نرم‌افزار بارکد خوان متناسب با گوشی همراه خود را بارگذاری و نصب کنید. پس‌ازآن، بارکد مخفی لیبل قطعه خریداری‌شده را بتراشید و کد مربوطه را با نرم‌افزار بارکد خوان اسکن کنید. در صورت نبود دوربین در تلفن همراه و یا عدم عملکرد نرم‌افزار بارکد خوان، کد ۱۶ رقمی بارکد را به‌صورت دستی وارد کنید و این کد را به شماره ۳۰۰۰۳۱ (یا ۵۰۰۰۱۸۳۱۰) پیامک کنید. پس از لحظاتی اطلاعات قطعه استعلام شده برای شما ارسال می‌شود.
از یک فروشگاه معتبر خرید کنید
بسیاری از خریداران قطعات خودرو برای خرید قطعه به نزدیک‌ترین فروشگاه به محل تعمیر خودرو مراجعه می‌کنند. عدم شناخت کافی از فروشنده محصول می‌تواند راه را برای تقلب و کلاه‌برداری، هموار کند. با کمی پرس‌وجو می‌توان بهترین و منصف‌ترین فروشنده قطعات را در منطقه موردنظر پیدا کرد.
بااین‌حال در سال‌های اخیر، فروشگاه‌های اینترنتی فروشنده قطعات تعمیری و تزیینی خودرو نیز به دنیای فناوری پا گذاشته‌اند. وجود راهکار بازگرداندن محصولات، نماد اعتماد الکترونیک و فعالیت‌های پلیس فتا باعث شده تا عملاً اعتماد لازم به فروشگاه‌های مشهور اینترنتی کسب شود و فروش محصولات تقلبی نیز کاهش بیابد.


مطالب پربازدید

امروز پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

نظرات