پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » رابطه خوردن آب یخ با سکته قلبی

رابطه خوردن آب یخ با سکته قلبی

سلامت | 1397-03-24 | ۱۵۰۴ بازدید | نظرات

آیا نوشیدن آب سرد منجر به سکته قلبی می‌شود‌؟ این اتفاق چگونه ممکن است‌؟ یعنی نباید دیگر آب سرد بخوریم‌؟

طی چند روز اخیر خبر درگذشت ناگهانی دو نفر از روزه‌داران بر اثر سکته قلبی پس از نوشیدن آب سرد در افطار توجه بسیاری را به خود جلب کرده است‌. این اتفاق پرسش‌های زیادی را در ذهن بسیاری مطرح کرده.

آیا آب سرد می‌تواند باعث سکته قلبی شود؟

مسلما آب سرد به خودی خود سکته قلبی یا مغزی نمی‌آورد‌. در مواجهه با هر خبر ابتدا باید به آن اندیشید و پیشینه آن را بررسی کرد و سپس به صحت آن اعتماد کرد‌.

آب سرد سبب اسپاسم و گرفتگی رگ‌های قلب می‌شود و خطر سکته قلبی را در افرادی که عارضه قلبی یا گرفتگی عروقی شدید دارند، بالا می‌برد،‌ اما نکته اینجاست که بسیاری از افراد در ظاهر سالم هستند و از بیماری قلبی خود خبر ندارند و نوشیدن آب سرد یا رفتن در حوضچه آب سرد بویژه پس از سونا ممکن است در آنها با خطر سکته قلبی همراه باشد .

چرا متخصصان تغذیه و طب سنتی نیز افراد را طی روزه‌داری و حتی به طور کامل دیگر روزها از مصرف آب یخ منع می‌کنند؟

متخصصان تغذیه معتقدند که نوشیدن آب سرد در اول افطار خطرات بسیاری برای بدن دارد و به معده آسیب می‌زند و توصیه می‌کنند که روزه‌دار، افطار خود را با یک نوشیدنی گرم و خرما باز کند و پس از ده دقیقه آب و دیگر نوشیدنی‌ها را مصرف کند.

یعنی شنا کردن در آب سرد برای بیماران قلبی خطرناک است؟

در واقع، می‌توان پریدن در حوضچه آب سرد در حالی که بدن فرد گرم است را می‌توان یکی از خطرناک‌ترین عوامل بروز سکته قلبی عنوان کرد. انجام این حرکت در بیشتر افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای قلبی دارند و داروهای قلبی مصرف می‌کنند، می‌تواند سنکوب را به دنبال داشته باشد. کسانی که مشکلات قلبی دارند باید در آب با دمای متعادل شنا کنند و ضربان قلب خود را در حد طبیعی نگه دارند و از هرگونه استرس و هیجان خودداری کرده و به آرامی در آب شنا کنند.

علاوه بر این خوردن آب یخ مضرات بی شماری دارد که در زیر به آنها اشاره میکنیم:

۱- کم شدن انرژی بدن
الان همه تعجب کردید و گوید ما با خوردن آب سرد انرژی نیز میگیرم و سرحال می شویم. بله شما درست میگوید اما این فقط برای چند دقیقه بعد از خوردن آب سرد است اما بعد از گذشت زمان این موضوع باعث از دست رفتن انرژی می شود. چون بدن ما باید انرژی بیشتری را برای گرم کردن آب و رساندن آن به دمای متعادل صرف می کند.

۲– افت ضربان قلب
بله مضرات خوردن آب سرد حتی به قلب هم می رسد. عصب واگ ـ عصبی که از مغز تا اندام‌های داخلی شکم ادامه می‌یابد. تحت تاثیر مصرف آب سرد قرار می‌گیرد و قلب در یک واکنش فوری به تحریک این عصب، ضربان خود را کاهش می‌دهد تا زمانی که دمای بدن به میزان متعادل برسد.

۳ – افزایش چربی
شاید در بیشتر مقالات خوانده بودید که خوردن آب سرد باعث افزایش سوخت ساز و کاهش چربی می شود و اینجا باید بگوییم که کاملان درست نیست. وقتی دمای بدن کاهش پیدا می کند چربی ها سفت می شوند و هضم آنها برای بدن بسیار مشکل‌ تر خواهد شد.

۴- یبوست
نوشیدن آب سرد یکی از دلایل بروز یبوست است بخاطر اینکه آب سرد باعث می‌شود غذا در بدن سفت شود و روند هجم طولانی شود و در همین حال روده‌ها نیز خود را منقبض کنند. چنین شرایطی عمل دفع را مشکل‌ تر خواهند کرد.

۵- دندان درد
یکی دیگر از مضرات خوردن آب سرد دندان درد است حتمان با این مشکل خودتان مواجعه شده اید. آب سرد باعث اسیب شدید دندان می شود مخصوص اگر دندان های پر کرده یا عصب کشی کرده داشته باشید.

۶- سردرد
از بدترین مضرات خوردن آب سرد سردرد است کی احساس ناخوشاینده که شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که در حال خوردن بستنی به طور ناگهانی دردی شدید را در سرتان احساس کنید. این حالت که درد انجماد مغز نامیده می‌شود می‌تواند با خوردن آب یا هر نوشیدنی بسیار خنک دیگر نیز رخ دهد. در انجماد مغز که انجمن بین‌المللی سردرد (HIS) علت اصلی آن را نوعی کرختی مغز شناسایی کرده است، تماس ماده خوراکی بسیار سرد با سقف دهان دمای بافت دهان را به‌طور ناگهانی تغییرمی دهد. در نتیجه رگ‌های خونی سقف دهان که دچار انقباض و انبساط شدید و تورم می‌شوند گیرنده‌های درد را تحریک می‌کنند و پیام درد از طریق اعصاب به مغز ارسال می‌شود.

۷ – مشکل در آبرسانی به بدن
از دیگر مضرات خوردن آب سرد مشکل در آبرسانی در بدن است. آب سرد باعث کند شد آب رسانی در بدن می شود. حال چرا بخاطر اینکه که بدن باید قبل از استفاده از این آب دمای آن را به دمای متعادل برساند. تنها استثنا در این زمینه دوندگانی هستند که به نظر می‌رسد از تاخیر در مکانیسم آبرسانی به بدن سود می‌برند، زیرا این حالت باعث می‌شود در طول یک دوی طولانی‌مدت سطح آب بدن حفظ شود.

۸ – مشکل برای گلو
همانطوری که در فصل های سرما دچار گرفتگی سینوس ها یا آبریزش بینی می شوید. خوردن آب سرد می تواند باعث تحرک گلو شود. در واقع بدن در واکنش به هوا یا مایعات سردی که وارد آن می‌شوند. به تولید مخاط که یک مرطوب‌کننده طبیعی است، اقدام می‌کند. با این تفاوت که هنگام نوشیدن آب سرد، این واکنش غیرضروری باعث ایجاد مخاط اضافی در نای، تحریک گلو و گاهی دردناک شدن آن می‌شود. پس نتیجه می گیریم آب سرد برای گلو هم مضر است.

عکس, رابطه خوردن آب یخ با سکته قلبی


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

نظرات