پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » رابطه جالب کم خوابی با افزایش وزن

رابطه جالب کم خوابی با افزایش وزن

خواندنی ها | 1397-03-22 | ۲۵۲۸ بازدید | نظرات

همه ما می دانیم که خواب خوب شبانه می تواند به کاهش وزن کمک کند، اما با این که خواب چگونه بر سوخت و ساز اثرگذار است، چندان آشنا نیستیم. مطالعه ای جدید نشان داده است افرادی که میزان خواب توصیه شده را تجربه کرده بودند کاهش ۱۷.۲ درصدی چربی بدن خود نسبت به ۷.۱ درصد در افرادی که این کار را انجام نداده بودند، را شاهد بوده اند. آستانه متابولیک افرادی که خواب خوب داشتند نیز به میزان ۲۹.۸ درصد بهبود داشت، که به خوبی نشان می دهد خواب به کسب نتایج بهتر از انجام تمرینات ورزشی و در نتیجه کاهش وزن کمک می کند.

عکس, رابطه جالب کم خوابی با افزایش وزن

ما می دانیم که استفاده از تلفن همراه یا تماشای تلویزیون پیش از خواب در چرخه خواب اختلال ایجاد می کند و یک عادت روزانه که باید مد نظر قرار دهید کنار گذاشتن دستگاه های الکترونیکی حداقل یک ساعت پیش از خواب است. اکنون، مطالعه ای جدید که توسط آکادمی پزشکی خواب آمریکا انجام شده است، اثر قرار گرفتن در معرض نور با شرایط متابولیسم هنگام شب را پیوند داده است. پس اگر قصد دارید وزن خود را کاهش دهید باید در محیطی هرچه تاریک‌تر بخوابید.

پژوهشگران طی این مطالعه ۲۰ فرد بزرگسال سالم در بازه سنی ۱۸ تا ۴۰ سال را برای دو شب در دانشکده پزشکی دانشگاه نورث‌وسترن به دو گروه تقسیم کردند. هر دو گروه از این فرصت برخوردار بودند تا به مدت توصیه شده هشت ساعت بخوابند، اما یک اتاق کاملا تاریک بود، اما در اتاق دیگر ۱۰۰ لوکس نور وجود داشت. اعضای یک گروه برای شب نخست در اتاقی تاریک خوابیده و شب دوم را در اتاقی که منبع نور در آن وجود داشت سپری کردند. اعضای گروه دیگر هر دو شب را در اتاقی تاریک خوابیدند.

پژوهشگران برای بررسی میزان ملاتونین به صورت ساعتی از شرکت کنندگان نمونه خون گرفته و امواج مغزی، سطوح اکسیژن خون، و ضربان قلب و تنفس آنها را نیز اندازه گیری می کردند. همچنین، آنها صبح روز بعد آزمایش های تحمل گلوکز دهانی را روی شرکت کنندگان انجام دادند.

پژوهشگران دریافتند شرکت کنندگان نه تنها در اتاق کاملا تاریک بسیار بهتر می خوابند، بلکه دارای سطوح انسولین بسیار کمتری نیز هستند. این یافته ای قابل توجه است زیرا انسولین سیگنال هورمونی بدن برای افزایش وزن است. هرچه سطوح انسولین شما بیشتر باشد، وزن بیشتری اضافه می کنید، بدون در نظر گرفتن این که چه مقدار غذا می خورید یا ورزش می کنید.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که خواب ناکافی و نامناسب می تواند به واقع در افزایش وزن انسان نقش داشته باشد. اما اهمیت خوابیدن در تاریکی کامل و قرار نگرفتن در معرض نور مصنوعی پیش از خواب شاید نکته مهم‌تری باشد. همچنین، دمای اتاق باید بین ۶۰ تا ۶۴ درجه فارنهایت (۱۵.۶ تا ۱۷.۸ درجه سلسیوس) حفظ شود که همراه با تاریکی سیگنال هایی را به بدن ارسال می کند که شب هنگام است و به ترشح هورمون های خواب نیاز دارد.

اگر در شهر زندگی می کنید و نور مصنوعی از پنجره به درون اتاق سرازیر می شود، شاید بهتر باشد که برای خرید پرده یا ماسک های خواب هزینه کنید.


مطالب پربازدید

نظرات