پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » دو سوم از جمعیت جهان به ویروس غیرقابل درمان HSV-1 مبتلا هستند

دو سوم از جمعیت جهان به ویروس غیرقابل درمان HSV-1 مبتلا هستند

سلامت | ۱۰ آبان۱۳۹۴ | 1134 بازدید | نظرات

بنابر مطالعه جدید سازمان بهداشت جهانی که به تازگی منتشر شده است، حدود ۳٫۷ میلیارد نفر از مردم – ۶۷ درصد از جمعیت جهان – به نوع ۱ ویروس هرپس سیمپلکس (HSV-1) آلوده هستند. به گفته پژوهشگران، این برای نخستین بار است که بار جهانی این ویروس اندازه گیری می شود.

به گزارش “گروه علم و فناوری” عصرایران، ارقام ارائه شده در این مطالعه به واقع جای نگرانی دارند زیرا رایج‌ترین روش انتقال HSV-1 در بسیاری از نقاط جهان در حال تغییر است. HSV-1ویروسی است که به طور معمول مسئول تاول های تبخالی شناخته می شود. نوع ۲ ویروس هرپس سیمپلکس (HSV-2) نیز به عامل عفونت منتقله از طریق روابط جنسی است.

بیشتر مردم مبتلا به عفونت تبخال در طول عمر خود با ویروس همراه هستند زیرا هیچ درمان مشخصی برای آن وجود ندارد، اگرچه همواره دارای نشانه های مشخصی نیستند. اما مشکل رو به افزایش از این حقیقت ناشی می شود که HSV-1 می تواند از طریق روابط جنسی منتقل شود و موجب شکل گیری تبخال های تناسلی نیز شود.

خطرات ناشناخته یک ویروس شایع

یکی از موضوعات جدی این است که بهداشت عمومی در درجه نخست بر پیشگیری از عفونت های HSV-2 متمرکز شده است. اما عفونت های HSV-1 در واقع خطراتی جدی‌تر از تاول های تبخال در بر خواهند داشت. با توجه به گزارش جدید سازمان بهداشت جهانی، انتقال ویروس HSV-1 از طریق روابط جنسی به ویژه در آمریکا، اروپا و غرب اقیانوس آرام در حال افزایش است.

جدا از تاول های تبخال، ویروس HSV-1 شایع‌ترین علت انسفالیت اسپورادیک (التهاب مغز) است. در شرایطی که این عفونت مغزی بسیار نادر است اما به گفته موسسات ملی بهداشت آمریکا بیش از ۵۰ درصد مبتلایان به آن در صورت عدم درمان جان خود را از دست می دهند.

شیوع روزافزون HSV-1 تناسلی در موارد مرتبط با بارداری نگران کننده‌تر است. مطالعات نشان داده اند HSV-1 تناسلی که بسیار عفونی است نسبت به HSV-2 احتمال بیشتری دارد ویروس تبخال را به نوزاد انتقال دهد و موجب تبخال نوزاد شد که پژوهشگران آن را نادر اما بیماری با عوارض و مرگ و میر بالا توصیف می کنند.

ذکر این نکته ضروری است که هیچ یک از این شرایط خطرناک شایع نیستند و در موارد بارداری دارو و سزارین می توانند از انتقال ویروس به نوزاد جلوگیری کنند.

همچنین احتمال این که عفونت HSV-1 تناسلی بتواند خطر ابتلا به عفونت HIV را افزایش دهد وجود دارد اگرچه تاکنون به صورت قانع کننده ای مشاهده نشده است. چنین عفونت هایی می توانند عوارضی برای افرادی با سیستم ایمنی ضعیف ایجاد کنند.

چرا تبخال تغییر می کند و چرا مهم است

به گونه ای متناقض، دلیل این که تبخال های تناسلی از نوع ۱ ویروس رو به افزایش است این است که نرخ عفونت HSV-1 در آمریکا و اروپا در حال کاهش است. در آسیا و آفریقا، بیشتر افرادی که HSV-1 گرفته اند در کودکی یک عفونت دهانی می گیرند – پیش از آن که از نظر جنسی فعال شوند – و محل اول عفونت به نظر می رسد از عفونت در دیگر محل ها جلوگیری می کند. در نتیجه، اگر در کودکی به تبخال های دهانی مبتلا شوید احتمال کمتری دارد در بزرگسالی به عفونت تناسلی HSV-1 مبتلا شوید.

این به معنای آن است در مناطقی که عفونت های HSV-1 کمتر شایع است بزرگسالان با خطر بزرگتری در زمینه ابتلا به عفونت های جنسی مواجه هستند و این در شرایطی است که زنان نسبت به مردان از آسیب پذیری بیشتری نسبت به عفونت برخوردار هستند.

در سراسر جهان، بیش از ۵۰۰ میلیون نفر دارای تبخال های تناسلی از یکی از دو نوع ویروس هستند.

تغییر نوع انتقال و شیوع کلی HSV-1 به معنای آن است که تلاش ها در زمینه پیشگیری و کنترل که به طور سنتی بر HSV-2 متمرکز بوده اند باید در آینده به HSV-1 نیز توجه داشته باشند. در زمینه توسعه روش های درمانی و واکسن ها نیز شرایط مشابه است. از آن جایی که در حال حاضر درمانی وجود ندارد، تنها داروها برای سرکوب عفونت کارایی دارند.

به گفته دکتر سامی گوتلیب یکی از پژوهشگران سازمان بهداشت جهانی و از مولفان مطالعه اخیر، این عفونت ها مادام العمر و غیر قابل درمان هستند و بسیاری از مردم از این که آلوده هستند، آگاهی ندارند. ما نیازمند راهبردهای پیشگیری جدید و یک واکسن یا میکروب کش موثر جدید هستیم. این اولویت اصلی و مهم محسوب می شود.


مطالب پربازدید

نظرات