پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » دمنوش سنبل الطیب چه خواصی دارد؟

دمنوش سنبل الطیب چه خواصی دارد؟

خواندنی ها | 1397-10-16 | ۱۷۲۷ بازدید | نظرات

نوشیدن دمنوش سنبل الطیب به رفع بیش فعالی، بی‌خوابی، ناراحتی معده، کند بودن در فهم، گرفتگی‌های عضلانی قاعدگی، سوفل قلب، میگرن و سردرد، اضطراب، استرس و افسردگی کمک می‌کند.

۱. کمک به خواب
این دمنوش به عنوان یک ماده آرام‌بخش برای افراد مبتلا به اختلالات خواب مانند بی‌خوابی یا الگوی خواب نامنظم مفید است. این دمنوش، تحت هیچ شرایطی نباید با قرص‌های خواب همراه شود اما اگر به صورت جداگانه مصرف شود می‌تواند خواب خوب شبانه و حس سرحالی صبحگاهی را به شما هدیه کند.

عکس, دمنوش سنبل الطیب چه خواصی دارد؟

۲. اضطراب افسردگی
یکی از رایج‌ترین کاربردهای دمنوش ریشه سنبل الطیب برای کاهش اضطراب و استرس است. این دمنوش به دلیل وجود برخی از اسیدها و روغن‌های فرار در ریشه این گیاه، اثر آرام بخش دارد و به افراد، احساس آرامش و تمرکز می‌دهد. همچنین می‌تواند باعث روشنی ذهن و رفع احساس افسردگی شود.

۳. بیش فعالی
ADHD روز به روز در حال افزایش است و در مکان‌های عمومی و آموزشی، یک مشکل مهم تلقی می‌شود. دمنوش ریشه سنبل الطیب به کاهش علائم بیش فعالی کمک کرده و باعث می‌شود مصرف کنندگان تمرکز بهتری داشته باشند. همچنین هورمون‌های استرس و فشار وارده بر بدن را نیز کم می‌کند.

۴. سوء هاضمه
اگر به ناراحتی معده، یبوست، نفخ، گرفتگی، تهوع یا سوء هاضمه دچارید، آنتی اکسیدان‌های موجود در دمنوش ریشه سنبل الطیب به عملکرد بهتر عضلات کمک کرده و اسپاسم‌های دستگلاه گوارش را کاهش می‌دهند. این باعث حرکات طبیعی روده و کاهش اذیت و ناراحتی می‌شود.

۵. سردرد و میگرن
یکی از بهترین راه‌ها برای رفع سردرد یا میگرن، نوشیدن یک فنجان دمنوش ریشه سنبل الطیب است. خواص ضد التهابی طبیعی این دمنوش می‌تواند التهاب مویرگ‌ها را کاهش داده و فشار خون را پایین بیاورد و درد و تنش ناشی از سردرد را تسکین دهد.

۶. گرفتگی‌های عضلانی در دوران قاعدگی
زنان می‌دانند که گرفتگی‌های عضلانی در دوران قاعدگی بسیار دردناک هستند اما یک فنجان دمنوش ریشه سنبل الطیب خواص ضد اسپاسم و آرام بخش دارد به این معنا که این علائم را از بین برده و باعث آرامش در دوران قاعدگی می‌شود. همچنین می‌تواند خلق و خو را بهبود بخشیده و هورمون‌هایی که باعث تحریک‌پذیری و اضطراب در دوران قاعدگی می‌شوند را متعادل ‌کند.

۷. تقویت ذهن
بسیاری از مردم، مکمل‌های سنبل الطیب را به عنوان تقویت کننده ذهن مصرف می‌کنند اما یک فنجان از این دمنوش مفید نیز می‌تواند همین تاثیرات را داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که دمنوش ریشه سنبل الطیب می‌تواند تمرکز، حافظه، یادآوری و فعالیت عصبی را افزایش دهد.

تهیه دمنوش سنبل الطیب
اگر می‌خواهید دمنوش ریشه سنبل الطیب را در خانه تهیه کنید، به آب گرم، ریشه سنبل الطیب (تازه یا خشک) و یک شیرین کننده طبیعی برای رفع تلخی نیاز دارید. دمنوش‌های طبیعی زمانی که با مواد تازه تهیه شوند، تاثیر بهتری دارند اما معمولا ریشه سنبل الطیب به شکل خشک یا پودر شده فروخته می‌شود.

اگر در باغچه خود سنبل الطیب تازه دارید و می‌خواهید آن را برای درست کردن دمنوش در آینده خشک کنید، ساقه اصلی آن یا ریشه‌های فرعی زیر گیاه را بکنید. ریشه را با دقت شسته و بگذارید در هوای آزاد خشک شود.

وقتی ریشه به طور کامل خشک شد، می‌توانید آن را به تکه‌های کوچک تقسیم کنید یا آن را به صورت پودر درآورید. هر دوی این‌ها را می‌توان برای تهیه دمنوش استفاده کرد. همچنین می‌توانید از ریشه‌های تازه استفاده کنید و منتظر خشک شدن آن‌ها نمانید.


مطالب پربازدید

نظرات