پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » دلایل عرق کردن شبانه و راههای درمان آن

دلایل عرق کردن شبانه و راههای درمان آن

خواندنی ها | 1397-04-25 | ۱۲۰۷ بازدید | نظرات

عرق کردن شبانه می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد و حس ناخوشایندی هنگام خواب به وجود آورد. این موضوع در شب‌های گرم تابستان می‌تواند بیشتر هم آزاردهنده باشد، اما قطعا گرمای شدید هوا علت این اتفاق نیست. بنابراین اگر تعریق شبانه به نظر غیرعادی می‌رسد و با روشن بودن تهویه هنگام شب نیز تغییری ایجاد نمی‌شود، باید علت را جای دیگر جست‌وجو کرد.

عفونت بدن ناشی از بیماری سل یکی از علل مرتبط با تعریق هنگام خواب است. عفونت‌های باکتریایی دیگر که باعث التهاب دریچه‌های قلب، التهاب استخوان‌ها و انواع آبسه‌ها می‌شود نیز با تعریق شبانه همراه است. ویروسی مثل ویروس اچ‌آی‌وی نیز از جمله عفونت‌هایی است که باعث عرق کردن شدید هنگام خواب می‌شود.

اگر بدن در حال مبارزه با عفونت ناشی از بیماری باشد، ممکن است باعث عرق کردن غیرطبیعی هنگام خواب شود و بعد از بهبود نیز تا مدتی این نشانه و عوارض مشابه باقی بماند.

تعریق، نشانه مشکلی درون بدن

شرایط غیرطبیعی نورولوژیکی مانند سکته مغزی، نوروپاتی اتونومیک یا غیرارادی و سندرم‌های عصبی پس از قاعدگی در شرایط خاصی ممکن است باعث عوارضی مثل تعریق هنگام خواب شود. بعضی افرادی که تعریق شبانه را تجربه می‌کنند نیز ممکن است در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی باشند و این موضوع می‌تواند زنگ خطری برای آنها باشد. ابتلا به بیماری‌هایی که در آنها سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول‌های طبیعی و سالم حمله می‌کند نیز تعریق شبانه یک عارضه ثانویه است. در بعضی افراد نیز بدن بدون علت خاص غدد عرق فعال‌تری دارد و معمولا دست‌ها، پاها و زیر بغل که بیشتر با غدد عرق در ارتباط هستند خیلی وقت‌ها بی‌دلیل خیس عرق می‌شود.

عوارض مصرف داروها

بعضی داروها عوارض جانبی مثل تعریق شبانه در بدن ایجاد می‌کنند. داروهای ضدافسردگی یکی از داروهایی است که باعث تعریق هنگام خواب شب می‌شود و بین ۸ تا ۲۲ درصد افرادی که این داروها را مصرف می‌کنند، دچار تعریق شبانه می‌شوند. البته داروهایی مثل آسپیرین و استامینوفن و چند داروی روانپزشکی دیگر نیز می‌توانند چنین اثری را ایجاد کنند که معمولا موقتی است و با قطع دارو، به مرور از بین می‌رود.

تعریق شبانه، نشانه جنگ بدن با سرطان

عرق هنگام خواب می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان نیز باشد. شایع‌ترین سرطانی که با تعریق شبانه همراه است سرطان غدد لنفاوی است. اگر پزشک معالج به وجود لنفوم در بدن شک داشته باشد، تعریق شبانه نخستین نشانه‌ای است که می‌تواند دلیل مشخصی از وجود این نوع سرطان باشد. بنابراین همان‌طور که با کاهش وزن ناگهانی یا تب‌های بی‌دلیل باید نسبت به بروز مشکلی در بدن حساس شد، تعریق شبانه شدید را نیز باید جدی گرفت.

این موضوع هنوز سوالی حل نشده برای پزشکان است که چرا بعضی سرطان‌ها باعث تعریق شبانه می‌شوند. به نظر می‌رسد این اتفاق نتیجه تلاش بدن برای از بین بردن سلول‌های سرطانی است.

اختلال در هورمون‌های بدن

پرکاری تیروئید یکی از نشانه‌های ایجاد تغییرات هورمونی است و می‌تواند باعث تعریق شبانه شود. در مجموع تعریق شبانه ممکن است با مشکلات هورمونی مختلف در ارتباط باشد که با مراجعه به پزشک می‌توان آنها را کنترل کرد و عوارض جانبی را تا حد زیادی کاهش داد. دوران یائسگی در زنان می‌تواند یکی دیگر از علل تعریق شبانه به دلیل اختلالات هورمونی باشد. در این دوران تغییرات هورمونی به‌وجود آمده باعث بروز عوارضی مثل گرگرفتگی، تپش قلب، اضطراب و بی‌خوابی بی‌دلیل و مشکلات دیگر جسمی و روحی می‌شود. عرق کردن هنگام خواب یا به اصطلاح گرگرفتگی در میان این عوارض می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد و خواب راحت فرد را مختل کند. علاوه بر این موضوع تغییر هورمون‌ها به دلایل دیگری مثل نزدیک شدن به دوران بلوغ یا زمان بارداری زنان نیز می‌تواند عامل تعریق هنگام خواب باشد.

پایین بودن قند خون

پایین بودن قند خون می‌تواند عامل دیگر تعریق شبانه باشد. افرادی که به انواع دیابت مبتلا هستند و انسولین تزریق می‌کنند، ممکن است دچار تعریق هنگام شب شوند. در واقع با پایین آمدن قند در خون، این یکی از مشکلاتی است که برای بدن به وجود می‌آید.

نتایج تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ در همین زمینه انجام‌ شده نشان می‌دهد که زنان میانسالی که معمولا دچار تعریق شبانه می‌شوند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌ عروقی قرار دارند. در واقع مشخص شد که زنان دارای اضافه‌ وزن، فشارخون بالا و زنانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، بیشتر از سایر زنان ممکن است تعریق شبانه را تجربه کنند. تمام این موارد ارتباط مستقیمی با بیماری‌های قلبی‌ عروقی دارند و همین موضوع رابطه میان تعریق شبانه و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌ عروقی را مشخص می‌کند.

ممکن است بدن شما در حال مبارزه با یک عفونت داخلی باشد
– زمانی که سیستم ایمنی بدن ما مشغول مبارزه با یک بیماری یا عفونت است، دمای بدن افزایش پیدا می‌کند و این می‌تواند منجر به بروز تعریق شبانه در فرد شود. این تعریق‌های شبانه ممکن است تا روزها یا هفته‌ها بعد از تمام‌ شدن عوارض جانبی بیماری ادامه پیدا کنند؛ بنابراین اگر به‌ تازگی تب داشته‌اید یا درگیر یک بیماری عفونی شده‌اید، تجربه تعریق شبانه تا مدتی بعد می‌تواند از عوارض جانبی تلاش بدن شما برای پاکسازی آثار بیماری باشد.

– عفونت‌های باکتریال مثل آبسه‌های شدید (ازجمله آپاندیس، کورک، عفونت لوزه) همگی ازجمله دلایل احتمالی تعریق شبانه هستند.

– ممکن است تیروئید شما مشکل داشته باشد.

– یکی از عوارض جانبی شایع غده تیروئید بیش‌ فعال تعریق شبانه است. البته این تنها دلیل هورمونی تعریق شبانه نیست و مشکلات مشابه از جمله نارسایی آدرنالین هم می‌تواند منجر به تجربه تعریق شبانه در فرد شود.

ممکن است دچار عوارض جانبی داروهای مصرفی خود شده باشید
– تعریق شبانه یکی از عوارض جانبی معمول بسیاری از داروهای مصرفی است که دراین‌بین داروهای اعصاب ‌و‌ روان و ضدافسردگی بیشتر از سایرین تاثیر گذار هستند. همچنین برخی درمان‌های هورمونی به‌ خصوص آن‌هایی که با درمان بیماری‌های سرطانی ارتباط دارند هم می‌توانند باعث بروز مشکل تعریق شبانه در بیماران شوند. داروهای بیماران دیابتی هم می‌توانند از دیگر دلایل احتمالی بروز این مشکل باشند؛ چرا که در صورتی‌ که قندخون بیمار در طول شب افت شدید داشته باشد، شاهد تعریق شبانه در این افراد هستیم. همچنین مصرف خودسرانه و بیش‌ از حد مسکن‌های رده پایین و عمومی مثل آسپرین و استامینوفن هم می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. در این صورت می‌توانید با مشورت پزشک معالج خود نوع مسکن مصرفی خود را تغییر دهید. همچنین به‌ خاطر داشته باشید در صورتی‌ که همیشه برای سردرد و تب نیازمند مصرف دارو هستید، به‌ احتمال‌ زیاد مشکل جدی‌تری دارید که حتما باید با پزشک خود درباره آن مشورت کنید.

ممکن است سیستم دفاعی بدن شما دچار مشکل شده باشد
– بیماری‌های خود ایمنی، دسته جدید و تقریبا ناشناخته‌ای از بیماری‌ها هستند که در آن سیستم دفاعی بدن شروع به حمله به عوامل عادی یا بی‌خطر موجود در بدن می‌کند. بیماری‌های خودایمنی بسیاری در این سال‌ها شناسایی‌ شده و برخی از این دسته بیماری‌ها برای مثال بیماری لوپوس می‌تواند باعث بروز تعریق شبانه در فرد بیمار شود.

عکس, دلایل عرق کردن شبانه و راههای درمان آن

چگونه آرامش را به خواب باز‌گردانیم؟

با وجود همه دلایلی که برای تعریق شبانه گفته شد، ممکن است گاهی فقط یک شب یا به طور موقت بدن این شرایط را تجربه کند و دلایلی مانند تغییر در سبک زندگی داشته باشد. ورزش سنگین یا داشتن فعالیت بدنی زیاد دقیقا پیش از خواب شب و نوشیدن نوشیدنی‌های داغ، مصرف الکل و غذاهای تند نزدیک زمان خواب ممکن است باعث تعریق شبانه شود. اما اگر عرق کردن هنگام شب آزاردهنده شود، بیش از چند شب طول بکشد و با تغییر سبک زندگی از بین نرود، باید در اولین فرصت این موضوع با پزشک در میان گذاشته شود. بعد از مراجعه به پزشک نیز درمان این مشکل بستگی به علتی دارد که باعث تعریق شبانه شده است. البته پیش از مراجعه به پزشک یا هنگامی که فرآیند درمان علت بروز این مشکل طولانی است، می‌توان با تغییر سبک زندگی و تغذیه این مساله را تا حدودی کنترل کرد و از شدت آن کاست. داشتن رژیم غذایی با چربی و قند کمتر، پوشیدن پوشاک خنک‌تر هنگام خواب، دوش گرفتن پیش از خواب، داشتن فعالیت ورزشی سبک در طول روز، نوشیدن آب بیشتر در طول روز و غذا نخوردن حدود دو تا سه ساعت پیش از خواب می‌تواند تا حد زیادی این مشکل را التیام دهد و به خواب آرام‌تر کمک کند.

شاید لازم باشد برای چک‌آپ سرطان به پزشک مراجعه کنید
– البته نباید با اولین تعریق شبانه خود سریع به این نتیجه برسید که ممکن است درگیر سرطان شده باشید، اما بد نیست که بدانید این مشکل جزو عوارض جانبی بسیاری از انواع سرطان است. برای مثال در افرادی که مشکوک به سرطان غدد لنفاوی باشند، بروز یا عدم بروز تعریق‌های شبانه می‌تواند برای پزشک معالج بسیار مهم باشد. در صورتی‌ که به‌ همراه تعریق شبانه دچار علائمی مثل کاهش غیر عادی وزن، خستگی مفرط و برجستگی غدد لنفاوی شدید، ممکن است لازم باشد به یک پزشک متخصص مراجعه‌ کرده و با او در این‌ باره مشورت کنید.


مطالب پربازدید

نظرات