پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » دلایل اصلی افت فشار خون

دلایل اصلی افت فشار خون

سلامت | 1395-11-29 | ۵۵۹ بازدید | نظرات

آیا شما هم جزو کسانی هستید که دائما دچار افت فشار خون می شود ؟می خواهیم به بررسی علل ایجاد این حالت در بدن بپردازیم و راهکارهای درمانی موثر در این زمینه را بشناسیم غالبا برخی عوامل در بالا رفتن و یا افت فشار خون تاثیر دارد که به شرح آن میپردازیم…

عکس, دلایل اصلی افت فشار خون

کم آبی بدن ،خونریزی متوسط یا شدید،التهاب حاد ارگان‌های بدن و  بیماری‌های قلبی در این زمینه تاثیرگذار خواهند بود . با برخی روش های تغذیه ای می توانید فشار خون خود را تنظیم کنید .

۱- کم آبی

کاهش فشار خون در بیمارانی که استفراغ و اسهال طولانی ‌مدت داشته‌اند، بخصوص اگر مایعات کافی برای جبران آب از دست رفته دریافت نکرده باشند، شایع است. علل دیگر کم آبی می‌‌تواند ورزش و تعریق زیاد، تب و گرما‌زدگی باشد. اشخاص با کم آبی جزئی ممکن است تنها تشنگی و خشکی دهان را تجربه کنند، اما در کم‌آبی متوسط تا شدید، ممکن است کاهش فشار خون همراه با سرگیجه یا غش اتفاق بیفتد. کم‌آبی طولانی و شدید می‌‌تواند منجر به شوک، نارسایی کلیوی، اسیدوز (زیاد شدن اسید در خون)‌، کما و حتی مرگ شود.

۲- خونریزی متوسط یا شدید

خونریزی می‌تواند به سرعت بدن را از خون خالی کند و منجر به کاهش فشار خون شود. خونریزی می‌تواند ناشی از تروما (آسیب‌ها)‌، عوارض جراحی یا ناراحتی‌های دستگاه گوارش مانند زخم‌های معده و تومورها باشد. گاهی خونریزی ممکن است آنقدر شدید و سریع باشد (مانند خونریزی از یک سرخرگ پاره شده)‌ که باعث شوک و مرگ سریع شود.

۳- التهاب حاد ارگان‌های بدن

پانکراتیت حاد (التهاب پانکراس)‌ می‌تواند باعث کاهش فشار خون شود. در پانکراتیت حاد،‌ مایعات از رگ‌های خونی به بافت‌های متورم اطراف پانکراس و نیز به حفره شکمی می‌رود، در نتیجه خون غلیظ می‌شود و حجم آن کاهش می‌یابد.

۴- بیماری‌های قلبی

از جمله بیماری‌های قلبی کاهش دهنده فشار خون، ضعف ماهیچه قلب است که می‌تواند باعث نارسایی قلب شود و در نتیجه، مقدار پمپاژ خون توسط قلب کاهش یابد.

یکی از علل شایع ضعف ماهیچه قلب، از کار افتادگی‌ قسمت عمده‌ای از ماهیچه قلب به دلیل یک حمله قلبی منفرد بزرگ یا حملات قلبی کوچک‌تر و مکرر است.

موارد دیگری که می‌تواند توانایی قلب را برای پمپ کردن خون ضعیف کند، شامل داروهایی است که برای قلب سمی هستند. همچنین عفونت‌های ماهیچه قلب توسط ویروس‌ها و بیماری مربوط به دریچه‌های قلب، از این گروه دلایل به شمار می‌روند.

۵- سایر مشکلات

از علل دیگر کاهش فشار خون می‌توان به ایستادن طولانی‌مدت، برپا خاستن ناگهانی پس از وضعیت نشستن، عفونت شدید خون در اثر ورود باکتری‌ها یا سایر میکروارگانیسم‌ها به خون و شوک آنافیلاکسی که واکنشی آلرژیک و کشنده نسبت به داروهایی مانند پنی‌سیلین، غذاهایی مانند بادام زمینی، دریافت موادی حاوی ید از طریق اشعه ایکس یا نیش زنبور عسل دارند، اشاره کرد.


مطالب پربازدید

نظرات