پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » درمان های خانگی موثر برای آب ریزش بینی

درمان های خانگی موثر برای آب ریزش بینی

سلامت | 1397-03-19 | ۲۱۵۰ بازدید | نظرات

ترجیح دادیم روش های درمانی که ارائه می دهیم روش هایی باشد که برای تمام سنین یعنی کودکان و بزرگسالان مناسب باشد بنابراین به جز افرادی که شرایط خاصی دارند همه می توانند از این روش ها استفاده کنند و به راحتی آب ریزش بینی خود را متوقف سازند.
درمان خانگی آبریزش بینی با آب نمک
۱. شستشو با آب نمک ، بهترین درمان آبریزش بینی چرکی
برای بزرگسالان یا کودکان ، شستشو با آب نمک یکی از بهترین داروهای خانگی برای جلوگیری آبریزش بینی است. شستشو باآب نمک کمک می کند مخاط های به وجود آمده از بین رفته و عمل تخلیه ی آن راحت تر انجام شود این کار حتی حفره های بینی را کاملا باز میکند و به تنفس کودک شما کمک شایانی خواهد کرد.
روش :محلول آب نمک را با مخلوط کردن ¼ قاشق چای خوری نمک خوراکی در یک فنجان آب جوشیده که در دمای اتاق سرد شده است، تهیه کنید ؛ در حالی که سر کودک خود را به عقب خم میکنید چند قطره از آن را به یکی از سوراخهای بینی بچکانید.
در حالی که یکی از انگشتان دست خود را روی یک سوراخ دیگر قرار می دهید، بلافاصله مایع اضافی را با استفاده از یک سرنگ بیرون بیاورید، این روش را با دیگر سوراخ های بینی تکرار کنید.از این درمان تا ۳ بار در روز استفاده کنید، نه بیشتر ،اگر احساس می کنید انجام این کار به تنهایی دشوار است، حتما از دیگران کمک بگیرید.

۲. بخار روشی مطمئن برای درمان آبریزش بینی کودکان
استنشاق بخار کمک می کند تا ناراحتی ناشی از آبریزش بینی کاهش پیدا کند این مخاط بیش از حد باعث عطسه ی بیش از حد می شود. این همچنین به کودک شما کمک خواهد کرد که خواب بهتری داشته و در دوره ی درمانش نیز تسریع حاصل شود .
برای کودکان بسیار کوچک، حمام را به یک اتاق بخار تبدیل کنید و با بستن درب و بازکردن دوش به صورت کامل آنجا را گرم کنید. کودک خود را به حمام ببرید و برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با فرزندتان بنشینید. این کار را ۲ تا ۳ بار در روز انجام دهید.
برای بچه های بزرگتر، می توانید از بخار بصورت مستقیم بر صورت استفاده کنید به این صورت که کودک خود را در بغل خود نشانده و یک کاسه ی آب گرم جلوی خود قرار دهید ، صورت کودک را به سمت کاسه خم کنید ، با یک حوله بزرگ که برروی خودتان کشیده اید تمام بخار را جمع کنید و از کودک خود بخواهید ۵ تا ۱۰ دقیقه دراین شرایط نفس بکشد، سپس از او بخواهید تا بینی خود را تخلیه کند این کار را چند بار در روز انجام دهید.

عکس, درمان های خانگی موثر برای آب ریزش بینی

۳. روغن اوکالیپتوس درمان خانگی آبریزش بینی نوزاد ، کودک و بزرگسال
اکالیپتوس همچنین می تواند به کاهش آبریزش و نشانه های مرتبط با آن در کودکان کمک کند ؛ اوکالیپتوس، به عنوان یک ضد انعقاد کار می کند، که باعث می شود مخاط موجود در بینی کودک شما راحت تر تخلیه شود.
۴ یا ۵ قطره روغن اوکالیپتوس را در آب حمام گرم برای کودک خود قرار دهید و اجازه دهید کودک شما ۱۰ دقیقه از حمام لذت ببرد ، این کار را دوبار در روز انجام دهید .
نسخه ای عالی برای کودکان خردسال
هم چنین ، ۱۰ قطره روغن اسانس اکالیپتوس را در ½ فنجان روغن زیتون خالص مخلوط کنید سینه ی کودک خود را بااین روغن معجزه گر ماساژ دهید این کار را قبل از خواب انجام دهید .

۴. ریحان درمان طب سنتی آبریزش بینی
یکی دیگر از داروهای گیاهی مناسب برای آبریزش بینی کودک، ریحان است این دارویی ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس است که به مبارزه با علت های آبریزش بینی کمک می کند همچنین ایمنی کودک شما را افزایش میدهد . برای بچه های کوچکتر ، خوردن چند برگ ریحان در روز بسیار مفید خواهد بود ، برای بچه های بزرگتر،برگ های ریحان تازه را ، هر روز صبح قبل از صبحانه و شب قبل از رفتن به رختخواب ، به آن ها بدهید.
به همین ترتیب، ۱ قاشق غذاخوری آب برگ تازه ریحان تهیه کنید. آب ریحان را با مقدار مساوی از آب زنجبیل، آب لیمو و عسل مخلوط کنید. ۲ یا ۳ بار در روز از این مخلوط به کودک خود بدهید .

۵. عسل درمان قوی و عالی برای آبریزش بینی ناشی از سرماخوردگی
عسل، یکی دیگر از داروهای موثر برای درمان آبریزش در کودک ۲ ساله و یا بزرگتر است ؛ به یاد داشته باشید که برای بچه های کوچک، عسل را نباید استفاده کرد،زیرا ممکن است باعث ایجاد باکتری هایی شود که سبب بوتولیسم می شوند. خواص آرام بخش، ضد باکتری و ضد ویروسی عسل ،باعث کاهش علائم مختلف آبریزش بینی می شود و حتی به درمان سرفه و گلو درد کمک می کند.
مخلوط ۱ تا ۲ قاشق چای خوری عسل در یک لیوان آب گرم و نوشیدن آن، به دفعات ۱ یا ۲ بار درروز میتواند، سودمند باشد ،هم چنین ، ۱ قاشق غذاخوری عسل و ½ قاشق چای خوری آب لیمو تازه را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید ، برای کودک خود بصورت گرم و ۲ بار در روز استفاده کنید .

۶. بابونه برای درمان آبریزش بینی حساسیت و آلرژی
برای نوزادانی که حداقل یک ساله هستند، گیاه بابونه ، می تواند نشانه ها و ناراحتی های آبریزش بینی را از بین ببرد این گیاه ،تقویت کننده سیستم ایمنی در بدن است همچنین، با توجه به خواص آنتی هیستامین عالی آن، عطسه را نیز کاهش می دهد .
۱ قاشق چایخوری گل بابونه را در ۲ فنجان آب جوش قرار دهید. درب آن را بگذارید و برای ۵ دقیقه رها کنید تا دم بکشد ، عسل را برای ایجاد طعم اضافه کنید. دو بار در روز این چای را به فرزند بیمار خود بدهید.
سوپ مرغ غذایی عالی برای رفع آبریزش بینی
۷. سوپ مرغ گرم
برای کودکان بالای ۱ سال سوپ مرغ به کاهش درد ناشی از آبریزش کمک می کند سوپ مرغ باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و حتی مانع از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی می شود به علاوه، سوپ مرغ برای کودک بیمار سبک و مغذی است.

۸. حمام اسفنجی
اگر کودک شما دارای دمای پایین بدن با آبریزش بینی است، او را حمام آب اسفنجی بدهید تا بتوانید دمای بدن را تنظیم کنید یک حمام اسفنجی، نیز برای آرام شدن کودک شما و تسریع در روند بهبود کودکتان کمک بسزایی خواهد کرد ،برای بچه های کوچکتر از ۱ سال، حمام را ۲ تا ۳ بار در روز انجام دهید.

یک لیف حمام را در دمای اتاق خیس کنید، آب اضافی آن را بگیرید و سپس زیر بغل، پا، دست و کشاله ران را با آن لیف بکشید . برای بچه های بزرگتر یک حمام خنک به دفعات یک یا دو بار در روز می تواند مفید باشد .
نکته:از استفاده آب بسیار سرد اجتناب کنید، زیرا ممکن است باعث افزایش دمای داخل بدن شود.

۹. مایعات بیشتری مصرف کنید
برای جلوگیری از کمبود آب، به کودک خود مقدار زیادی مایعات بدهید. بسیار مهم است که کودک خود را به طور کامل هیدراته نگه دارید، تا از خشک شدن ترشحات بینی و مسدود شدن حفره بینی جلوگیری شود ، این کار باعث میشود که کودکان سرفه های راحت تری داشته باشند .اگر نوزاد شما هنوز شیرخواره است، تغذیه با شیر مادر یک گزینه مناسب است شما همچنین می توانید مکمل های غذایی و همینطور شیر خود را به او بدهید. برای بچه های بزرگتر، آب ساده، آب میوه رقیق شده و یا آب طعم دار ژلاتینی را تهیه کنید.

۱۰. استفاده از بخار سرد درمانی مطمئن برای رفع آبریزش بینی نوزاد
از کودک خود بخواهید در فواصل منظم در بینی خود بدمد ، تا از شر بسیاری مخاط های موجود در بینی رهایی یابد همیشه بینی کودک خود را با استفاده از یک بافت نرم برای جلوگیری از تحریک پوست، تمیز کنید. مقداری ژله یا روغن زیتون را زیر بینی نوزاد خود قراردهید تا از قرمزی پوست جلوگیری شود.
کودک خود را در معرض محرک ها و آلرژی زا ها قرار ندهید، مانند حشرات ، حیوان خانگی،گرد و غبار، گازهای شیمیایی و سیگار.
به هنگام خواب ، کمی سر کودکتان را بالاتر از بدنش قرار دهید. برای این کار ، از بالش استفاده نکنید. برای مثال می توانید از یک لباس تا خورده استفاده کنید.
غذاهای چرب یا سنگین را به کودک خود ندهید.
اتاق کودک خود را گرم نگه دارید و به او را بپوشانید.
همچنین سعی کنید فرزندتان را برروی صندلی های راک سوار کنید تا او احساس خوبی داشته باشد.
درمان خانگی و طبیعی آبریزش بینی در دوران بارداری
آب نمک به عنوان یک محلول گرمسیری
۱/۴ قاشق چای خوری نمک را در ۲۵۰ میلی لیتر آب گرم بریزید.
در طول روز، هرزمان که نیاز پیدا کردید غرغره کنید .
احتیاط:
مراقب درجه حرارت آب باشید آب گرم بیش از حد ممکن است گلویتان را بسوزاند.
درمان آبریزش بینی در دوران بارداری با روش های گیاهی
یک نوشیدنی آرام کننده
آب لیمو ،کمک می کند تا از بدن شما سموم خارج شود، در حالی که عسل به عنوان یک ضد عفونی کننده عمل می کند و به آرامشگلو درد کمک می کند.
روش تهیه :
یک قاشق غذاخوری عسل و آب، نیمی از لیمو را در لیوان آب گرم بریزید،در صورت لزوم ۳ بار در روز بنوشید ،مراقب باشید ،بدنتان آب زیاد از دست ندهد. مصرف مایع برای خانمهای باردار، بسیار مهم است زیرا به حفظ حجم خون بالا در بدن کمک می کند.
چگونگی انجام :
نوشیدن مداوم آب ،حتی زمانی که احساس تشنگی نمیکنید.
آبریزش بینی، ممکن است آزار دهنده و ناراحت کننده باشد، اما معمولا باعث پاک شدن بینی میشود . آب ریزش بینی گاهی اوقات، می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد، و ممکن است در نوزادان خطرناک جلوه کند ..


مطالب پربازدید

امروز جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲

نظرات