پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » درمان های خانگی سریع برای کبودی زیر چشم

درمان های خانگی سریع برای کبودی زیر چشم

خواندنی ها | 1397-05-08 | ۷۲۸۸ بازدید | نظرات

بعلت ضربه به اطراف چشم ممکن است زیر چشم کبود شود.برای درمان کبودی زیر چشم چندین روش درمان خانگی وجود دارد که با هم مرور میکنیم:

کمپرس گرم برای درمان سیاهی چشم:
در میان راهنمایی هایی در مورد چگونگی درمان سیاهی و کبودی چشم، این یکی از موثرترین ها است. اگر نباید کمپرس سرد را برای افراد سالخورده و یا کودکان اعمال کنید، می توانید از کمپرس آب گرم استفاده کنید به علاوه، پس از استفاده از سرما در مدت ۴۸ ساعت،می توانید از این درمان نیز استفاده کنید، تا به سرعت بخشیدن درمان کمک کنید. زمانی که نیرو به چشم اعمال می شود، اطراف آن آسیب می بیند در همان هنگام، جریان خون دچار مشکل می شود و در ناحیه اطراف چشم لخته میشود. کمپرس گرم به همراه ماساژ ملایم، به بهبود گردش خون ،کاهش کبودی و تورم کمک می کند. شما اغلب دیده اید که مردم برای درمان کبودی از روغن های داغ شده استفاده می کنند ،که تاثیر مشابهی با کمپرس گرم دارد.

برای انجام این درمان ،حوله تمیز را در آب گرم بخیسانید و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در منطقه آسیب دیده بگذارید .

از آب خیلی داغ استفاده نکنید، که ممکن است موجب سوختگی شود و وضعیت را بدتر کند.

دما باید بین ۳۷ تا ۴۵ درجه سانتیگراد باشد.

هر ده دقیقه یک بار این کار را تکرار کنید. شما می توانید ۵ الی ۶ بار در روز برای گرفتن نتایج مورد نظرتان، از این درمان استفاده کنید.

نکته:حوله را مستقیماً بر روی چشم قرار ندهید و فقط به منطقه اطراف چشم اعمال شود.

کمپرس سرد برای درمان سیاهی چشم:

انجام این درمان، بسیار ساده است. همه چیزی که شما نیاز دارید، یک حوله تمیز است تا یخ را درون آن بگذارید و سپس روی منطقه آسیب دیده اعمال کنید.شما باید فقط آن را به اطراف چشم بمالید. مستقیماً به خود چشم اعمال نکنید، زیرا ممکن است به چشم آسیب بزند. فقط مطمئن باشید که از حوله تمیز استفاده می کنید . همانطور که در بالا ذکر شد ، پوست اطراف چشم بسیار نازک است بنابراین استفاده از یخ به طور مستقیم به این قسمت از پوست می تواند باعث سوختگی به خاطر سرما شود .

با رعایت موارد ذکر شده، ۱۵ الی ۲۰ دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید و تا ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد این روند را ادامه دهید.جای استفاده از یخ ،می توانید از کیسه های سبزیجات فریز شده هر ۱۰ دقیقه یک بار استفاده کنید. این نیز همان تاثیر را دارد.

نکته:این درمان را نباید برای افراد مبتلا به هیپوترمیا استفاده کرد.

 

.سیب زمینی خام برای درمان کبودی و سیاهی چشم:
یک سیب زمینی خام متوسط را برش دهید. سپس آنها را در فریزر قرار دهید و این تکه ها را در محل آسیب دیده بگذارید و این کار را چندین بار در روز، برای خلاص شدن از تورم و کبودی چشم انجام دهید.

چای مریم گلی برای درمان سیاهی و کبودی چشم:
مقداری از چای مریم گلی را در یک قابلمه بجوشانید و اجازه دهید تا خنک شود و سپس آن را درون یک پارچه نخی، تمیز بریزید ؛ بعد،آن را به مدت یک ساعت در منطقه آسیب دیده اعمال کنید.

درمان کبودی چشم با گیاه همیشه بهار کوهی:
یک اونس گیاه همیشه بهار کوهی خشک شده را با یک فنجان روغن زیتون ترکیب کنید. سپس آنها را درون یک ظرف ،به مدت حدود شش هفته بریزید. بعد از آن یک دوم انس موم زنبور عسل را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید و بعد مقداری روغن داغ شده به آن اضافه کنید و پس از سرد شدن ،بر روی محل مورد نظر اعمال کنید.

نکته:این روش برای زنان باردار و کودکان مناسب نیست.

درمان کبودی چشم با تخم مرغ پخته شده:
یکی از ساده ترین و قدیمی ترین درمان های خانگی ،برای رفع سیاهی و کبودی چشم ها می باشد. اگرچه شواهد علمی پشت این روش وجود ندارد،اما بسیاری از مردم معتقدند که با ماساژ دادن یک تخم مرغ در قسمت آسیب دیده می توانید از شر کبودی و سیاهی چشم خلاص شوید. ممکن است به دلیل گرمای تخم مرغ پخته شده باشد، که باعث کاهش تورم و درد میشود ؛ اثر گرما موجب جریان خون می شود و سرعت بخشیدن به جریان خون، بهبودی را افزایش میدهد.

انجام این درمان بسیار ساده است:

یک یا دو عدد تخم مرغ را در آب داغ بجوشانید. سپس تخم مرغ های پخته شده را پوست بکنید و روی اطراف چشم قرار دهید.

این روش را ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید.

درمان سیاهی و کبودی چشم با بلغور جو دوسر:
بلغور جو دوسر می تواند چشم های سیاه و کبود شما را تسکین دهد و تورم و درد را کاهش می دهد. که به لطف اثر تسکین دهنده طبیعی آن است.

آماده سازی:

مقداری بلغور جو دوسر را در آب گرم بخیسانید و سپس به مدت ۱۵ دقیقه بر روی قسمت آسیب دیده ،ماساژ دهید.

پس از انجام این کار برای پوست های خشک، از روغن زیتون استفاده کنید و به مدت ۱۰ دقیقه آن را ماساژ دهید.

هر روز سه بار این کار را تکرار کنید.

جعفری برای درمان سیاهی و کبودی چشم :
عجیب و غریب به نظر می رسد،اما یکی از درمان های موثر برای رفع کبودی و سیاهی چشم است ؛ جعفری،گیاهی غنی از ویتامین ها و مواد معدنی و مفید برای بدن می باشد . برگهای جعفری، دارای ویتامین K بالا هستند که می توانند میزان لخته شدن خون را کاهش دهند و جعفری دارای خواص ضد التهابی و ضد درد است ،زیرا حاوی ویتامین c،فلانوئیدها و لوتئولین می باشد بنابراین برای از بین بردن درد و تورم ناشی از سیاهی و کبودی چشم استفاده میشود. جعفری، نه تنها به خلاص شدن از لخته های خون و کبودی چشم سرعت می بخشد، بلکه در از بین بردن درد نیز کمک می کند.

برای انجام این درمان:

مقداری از جعفری را خورد کنید و روی منطقه آسیب دیده اعمال کنید.

این کار را ۳ الی ۴ بار در روز، حدود یک ساعت تا زمانی که وضعیت شما به طور قابل توجهی بهبود یابد، انجام دهید.

درمان کبودی و سیاهی چشم با پیاز:
پیاز حاوی مواد شیمیایی بسیار زیادی است، به همین دلیل یک ماده طبیعی با خواص ضد التهابی شناخته می شود. باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان می شود. علاوه بر این ،گوگرد موجود در پیاز به مهار تولید آنزیم هایی که باعث خستگی میشود، کمک می کند . پیازها دارای خواص ضد التهابی طبیعی هستند و برای کاهش درد نیز استفاده می شوند. همچنین توانایی بازگرداندن سلول های آسیب دیده را دارند به همین علت پیاز میتوانند برای درمان کبودی چشم موثر باشد.

برای انجام این درمان:

یک عدد پیاز را نصف کنید و سپس بشویید و آن را روی منطقه آسیب دیده بگذارید . برای فیکس کردن آن ،می توانید از باند های پزشکی استفاده کنید.

این کار را ۳ الی ۴ بار در روز هر بار حدود یک ساعت برای رسیدن به بهترین نتیجه ،تکرار کنید.

سرکه سیب برای درمان سیاهی و کبودی چشم:

سرکه سیب را با آب مخلوط کنید. سپس با استفاده از یک پنبه، بر اطراف چشم بمالید ؛ شما می توانید این کار را دو الی سه بار در روز تکرار کنید، تا وضعیت تان به طور قابل توجهی بهبود یابد.

نوشیدن ویتامین c برای درمان کبودی چشم:
این، یکی از موارد مهم و ضروری در درمان سیاهی چشم است. ویتامین c، به عنوان اسید اسکوربیک شناخته شده است که فعالیت های مختلف بدن را درگیر میکند ؛ به علت کمبود ویتامین C، روند سنتز کلاژن بدن با موانع مواجه می شود و موجب زخم های طولانی می شود و این، باعث خونریزی در سطوح مختلف نیز می شود. بعضی افراد به علت کمبود ویتامینCٍ، در معرض کبودی قرار می گیرند ؛ رژیم غذایی غنی از ویتامین c، می تواند کمک کند تا از کبودی و سیاهی چشم خلاص شوید . شما باید مقدار زیادی از غذاهای غنی از ویتامین c، مانند میوه های مرکبات را بخورید و یا می توان از مکمل های ویتامین c نیز استفاده کنید، که به طور گسترده در داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی وجود دارند.

روغن های گیاهی و ضروری برای رفع سیاهی و کبودی چشم:
در میان راهنمایی هایی که ذکر شد، این یکی از موثرترین آنها است برخی از روغن های ضروری، مانند:روغن نارگیل ،روغن چای، روغن اسطوخودوس، روغن کرچک یا روغن زیتون وجود دارد، که باعث رفع کبودی و همچنین سیاهی زیر چشم می شوند . مقدار روغن استفاده شده، بستگی به اندازه سیاهی چشم شما دارد ؛ یکی از این روغن ها را انتخاب کنید و حداقل یک بار در روز در ناحیه آسیب دیده ماساژ دهید..

زردچوبه برای رفع سیاهی و کبودی چشم:
زردچوبه، یک عامل ضد التهابی بسیار قوی است که از قرن ها پیش برای از بین بردن کبودی و تورم استفاده می شده است ؛ یک راه حل عالی برای کبودی ها و سیاهی چشم است زیرا ترکیبات دارویی آن، به ویژه کورکومین می تواند انواع زخم ها و درد را کاهش دهد همچنین برای جلوگیری از لخته شدن خون و بازسازی پوست جدید بسیار موثر است.

عکس, درمان های خانگی سریع برای کبودی زیر چشم

برای انجام این درمان:

یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را با مقداری پودر لیمو ترکیب کنید و سپس این خمیر را روی محل آسیب دیده قرار دهید و اجازه دهید تا خشک شود.

این کار را بعد از چند ساعت، دوباره تکرار کنید.

این ترکیب باعث کاهش تورم و درد میشود و روند بهبودی را افزایش می دهد.

از خود زردچوبه به تنهایی می توانید برای اعمال کردن بر روی قسمت آسیب دیده، استفاده کنید که به تسکین فوری آن کمک می کند.


مطالب پربازدید

نظرات