پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » درمان موثر جوشهای کف سر در خانه

درمان موثر جوشهای کف سر در خانه

سلامت | 1397-05-22 | ۲۹۸۵ بازدید | نظرات

جوش‌های روی پوست سر معمولا زندگی انسان را به خطر نمی‌اندازند، اما اگر به مدت طولانی درمان نشوند، می‌توانند تاثیر منفی زیادی بر زندگی روزمره ما داشته باشند. جوش‌های کف سر باعث بروز احساس ناراحتی و خارش می‌شوند. این امر بر کیفیت کار و زندگی ما تاثیر می‌گذارد. این جوش‌ها به مدت طولانی سبب بروز بیماری‌های قارچی مو یا التهاب ریشه‌ی مو می‌شوند. جوش سر سبب می‌شود که برای مدت طولانی احساس خارش داشته باشیم. درمان این بیماری بسیار دشوار است و اغلب مدت زیادی طول می‌کشد تا به طور کامل درمان شود، و در نتیجه باعث آسیب دیدن پوست سر می‌شود.

روش های قدرتمند خانگی برای درمان جوش سر و درمان آکنه
۱. درمان جوش سر با سرکه سیب
سرکه سیب به دلیل طعم خوب و توانایی که برای درمان بسیاری از مشکلات سلامتی و همچنین اثراتی که بر کاهش وزن دارد، از قدیم‌الایام برای بسیاری از زنان، یک ادویه‌ی آشنا بوده‌است. سرکه سیب به طور خاصی یک درمان خانگی عالی برای مشکلات پوستی و مو است. این ماده یک محصول تصفیه‌شده از سیب تازه است. سرکه سیب برای سلامتی فایده دارد زیرا حاوی ۴-۸٪ اسید استیک است. اسید استیک، اسیدی ضعیف با فرمول شیمیایی CH۳COOH است. قدرت یک اسید بر اساس توانایی یا تمایل به از دست دادن پروتون (H +) ارزیابی می‌شود. بر این اساس، یک اسید ضعیف، هنگام تاثیرگذاری بر روی مواد دیگر، تنها بخشی از H + را جدا می‌کند. باقی سرکه سیب بیش‌تر آب است.

سرکه سیب دارای خواص ضد میکروبی و ضد قارچی فوق‌العاده‌ای است.
این ماده به دلیل اسیدیته‌ی خفیف‌اش قادر است خاک و چربی را از پوست سر جدا کند. علاوه بر این، اسید لاکتیک و اسید مالیک موجود در سرکه سیب به شما کمک می‌کند تا سلول‌های مرده‌ی روی پوست را به طور موثر از بین ببرید. سرکه سیب همچنین می‌تواند pH پوست را به طور کامل متعادل کند. شما می‌دانید که اگر pH متعادل نباشد، پوست سر ما مستعد خشکی خواهد بود ( کاهشرطوبت). و بعد متوجه خواهید شد که جوش‌های زیادی روی پوست شما ظاهر می‌شود. شما باید بدانید که سطح پوست سر یک لایه‌ی نازک از چربی دارد. این لایه‌ی چربی برای محافظت از پوست سر است. بنابراین، پوست سر ما دارای اسیدیته‌ی طبیعی است. مناسب‌ترین pH روی پوست سر تقریبا ۵.۵ است.

اگر موهای‌تان را بیش از حد شستشو بدهید یا از محصولات مراقبتی قلیایی یا غیر اسیدی استفاده کنید، لایه‌ی اسیدی روی پوست شما تجزیه می‌شود. یک پوست سالم می‌تواند خود را متعادل کند. با این حال، اگر غشاء اسید طبیعی روی پوست سر به شدت تحت تاثیر قرار گیرد، پوست سر حساس و مستعد سوزش و عفونت می‌شود. در این مرحله، pH پوست سر متعادل نیست و به خوبی عمل نمی‌کند. در نتیجه، پوست سر خشک و جوش‌دار می‌شود.

بنابراین، در این مورد، سرکه سیب یک انتخاب عالی برای شما است. سرکه سیب دارای ۳pH = و هنگامی ‌که رقیق شده، این اسیدیته به برگشت pH پوست سر به حالت عادی کمک می‌کند. بازگرداندن تعادل pH پوست سر، سبب می‌شود که عملکردهای خود را به شیوه‌ای ساده و موثر انجام دهد.

شما می‌توانید سرکه سیب را برای درمان جوش‌های سر با استفاده از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید
روش ۱. سرکه سیب
برای انجام این روش، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

– سرکه سیب و آب گرم را به نسبت ۲:۱ آماده کنید
– آن‌ها را با هم مخلوط کنید، و خوب هم بزنید
– موهای‌تان را با شامپو بشویید، سپس با استفاده از یک سواب پنبه سرکه سیب رقیق‌شده را روی پوست سر استعمال کنید.
– پوست سر را به آرامی به مدت ۵ دقیقه ماساژ بدهید
– پس از ۱۰-۱۵ دقیقه، موهای‌تان را با آب بشویید
– لطفا این روش را ۱-۲ بار در هفته تکرار کنید تا نتایج مورد انتظار را به دست آورید، حتی اگر مشکل جوش پوست سرتان بهبود یافته‌است.

روش ۲. سرکه سیب و روغن گریپ‌فروت
روغن گریپ‌فروت می‌تواند پوست و مو را به خوبی تغذیه کند. ترکیبی از سرکه سیب و روغن گریپ‌فروت یک درمان بسیار موثر برای جوش‌های سر است.

برای انجام این روش، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

– سرکه سیب و آب گرم را به نسبت ۲:۱ و چند قطره روغن گریپ‌فروت آماده کنید
– آن‌ها را با هم مخلوط کنید، و خوب هم بزنید
– موها را با شامپو بشویید، سپس برای استعمال این مخلوط به پوست سر خود از یک سواب پنبه استفاده کنید
– پوست سر را به آرامی به مدت ۵ دقیقه ماساژ بدهید
– پس از ۱۰-۱۵ دقیقه، موهای‌تان را با آب بشویید

لطفا این روش را ۱-۲ بار در هفته تکرار کنید تا نتایج مورد انتظار را به دست آورید. این ترکیب برای درمان شوره‌ی سر نیز موثر است. درمان شماره‌ی ۲ همان چیزی است که باید برای حمایت از فرایند درمان جوش روی پوست سر انجام دهید.

روش ۳. سرکه سیب و برگ نعنا
نعنا دارای اثر ضد میکروبی بسیار خوبی است و همچنین می‌تواند غدد سباسه را برای کاهش میزان چربی روی سطح پوست سر کنترل کند. ترکیبی از سرکه سیب و برگ نعنا برای درمان جوش‌های پوست سر ، انتخاب بسیاری از افراد است.

برای انجام این روش، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

– ۸-۱۰ برگ نعناع، ​​ ۱۰۰ میلی‌لیتر سرکه سیب و ۴۰۰ میلی‌لیتر آب جوش را آماده کنید
– آن‌ها را با هم مخلوط کنید و در یک شیشه بریزید و سپس درب آن را ببندید
– پس از ۴-۵ ساعت، ترکیب را صاف کنید و محلول حاصل را در یک بطری اسپری بریزید
– این محلول را روی موهای‌تان اسپری کنید

بهتر است محلول نعنا و سرکه را ۳-۴ بار در روز روی پوست سرتان استعمال کنید. بعد از حدود یک هفته، متوجه خواهید شد که مشکل جوش سر به طور قابل‌توجهی بهبود یافته‌است.

۲. درمان جوش سر باجوش شیرین
از جمله درمان­‌های خانگی برای جوش‌های روی پوست سر، استفاده از جوش شیرین است. این ماده یکی از مؤثرترین داروها برای رفع مشکل جوش سر است. جوش شیرین به عنوان یک ماسک موثر برای حذف مو یا سفید کردن استفاده می‌شود. به علاوه، بسیاری از مردم نمی‌دانند که جوش شیرین می‌تواند از پوست سر مراقبت کند و به پوست در مقابله با آسیب و اثرات مضر محیط خارجی یاری برساند.

پودر جوش شیرین به لحاظ علمی سدیم هیدرید نامیده می‌شود. این ماده یک جامد سفید است، و مانند پودر به نظر می‌رسد. جوش شیرین رطوبت را به خوبی جذب می‌کند. به همین دلیل است که چربی اضافی روی پوست سر را می‌گیرد و خطر بروز جوش سر را از بین می‌برد. جوش شیرین دارای خواص ضد باکتریایی خوبی است. علاوه بر این، می‌تواند سلول‌های مرده‌ی پوست را نیز از روی پوست سر حذف کند. این مورد واقعا یکی از توانایی‌های برجسته‌ی این پودر است.

شما می‌توانید جوش شیرین را برای درمان جوش سر با استفاده از یکی از روش های زیر استفاده کنید:

روش ۱. فقط جوش شیرین
در ابتدا برای‌تان دشوار خواهد بود که موها را بدون حضور آن کف و حباب‌های همیشگی ناشی از شامپو شستشو دهید. اما بعد از مدتی، مطمئن هستم که به این روش عادت می‌کنید.

برای انجام این روش، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

– ۲-۳ قاشق چایخوری پودر جوش شیرین آماده کنید (بسته به طول موهای‌تان)
– جوش شیرین را با آب به نسبت ۱:۳ یا ۱:۴ مخلوط کنید
– ترکیب حاصل را برای شامپو کردن موها مثل همیشه استفاده کنید

پس از حدود ۱ تا ۲ هفته استفاده از این روش، متوجه خواهید شد که چربی اضافی روی پوست سر از بین می‌رود و احتلال جوش پوست سر بهبود می‌یابد. لطفا این روش را ۱-۲ بار در هفته تکرار کنید، حتی اگر مشکل جوش سر در شما بهبود یافته‌است.

روش ۲. جوش شیرین و شامپو
برای انجام این روش، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

– مقدار کافی شامپو و ۱ قاشق چایخوری پودر جوش شیرین را آماده کنید
– آن‌ها را با هم مخلوط کنید
– ترکیب حاصل را برای شامپو کردن موها استفاده کنید

بلافاصله بعد از استفاده از این ترکیب برای شامپو کردن موها، متوجه خواهید شد که پوست سر تمیز شده‌است و جوش‌های روی سر به سرعت خشک می‌شوند. در واقع این ترکیب حذف جوش‌ها را تسریع می‌کند. این روش را ۱-۲ بار در هفته تکرار کنید تا نتایج مورد انتظار را به دست بیاورید.

۳. درمان جوش سر با روغن درخت چای
این روغن هم یکی از درمان‌های خانگی برای جوش سر است. روغن درخت چای دارای خواص ضدعفونی‌کننده‌ی خوبی است، بنابراین به جلوگیری از فعالیت قارچ‌ها و باکتری‌های مضر کمک می‌کند. این ماده به عنوان یک داروی گیاهی در درمان آکنه و جلوگیری از جوش، حتی برای جوش سر در نظر گرفته می‌شود.

استرالیایی‌ها اولین کسانی هستند که روغن درخت چای را به عنوان یک ضدعفونی‌کننده برای درمان زخم استفاده کردند. محققان دریافته‌اند که این روغن حاوی مواد ترپینن-۴-اول، اکالیپتول، سینئول، نرولیدول و ویریدیفلورول است. این‌ها همه ضدعفونی‌کننده و ضد التهاب هستند. علاوه بر این، روغن درخت چای دارای توانایی کوچک کردن منافذ، تمیز کردن چربی پوست و تعادل pH روی پوست سر هم است. بنابراین، می‌تواند منجر به پاکسازی منافذ، جلوگیری از تجمع باکتری‌ها در پوست سر و جلوگیری از ایجاد جوش در آینده شود.

برای اعمال این راه‌حل، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:
– مقدار کافی شامپو و ۲-۳ قطره روغن درخت چای را آماده کنید
– آن‌ها را با هم مخلوط کنید
– ترکیب حاصل را برای شامپو کردن موها استفاده کنید

لطفا این دارو را ۲-۳ بار در هفته استعمال کنید تا مشکل جوش سرتان به طور کامل درمان شود.

۴. درمان جوش سر با آب گوجه‌فرنگی
این روش درمانی یکی از داروهای خانگی کم‌تر شناخته‌شده برای از بین بردن جوش سر است. گوجه‌فرنگی برای پوست سر مفید است. آب گوجه‌فرنگی یک عنصر عالی برای کمک به توازن pH پوست کف سر و مو است. در عین حال، این ماده حاوی سالیسیلیک اسید است. این دو عامل به آب گوجه‌فرنگی کمک می‌کنند تا امروز یکی از بهترین داروهای طبیعی برای از بین بردن جوش باشد. با توجه به وبسایت How stuff work، مواد دارای سالیسیلیک اسید به طور خاصی در درمان جوش‌ها موثر هستند. گوجه‌فرنگی غنی از لیکوپن و سایر ترکیبات گیاهی است و بنابراین می‌تواند از پوست‌تان در برابر اثرات نور خورشید نیز محافظت کند.

برای انجام این روش درمانی، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:
– ۱-۲ گوجه‌فرنگی رسیده را آماده کنید
– آب گوجه‌فرنگی را بگیرید
– موهای‌تان را با شامپو بشویید، سپس آب گوجه‌فرنگی را به پوست سرتان بمالید
– پوست را به آرامی و به مدت ۵ ماساژ بدهید
– پس از ۱۰-۱۵ دقیقه، موهای‌تان را با آب بشویید

این روش نه تنها جوش سر را کاهش می‌دهد، بلکه باعث رشد موها نیز می‌شود. برای به دست آوردن بهترین نتیجه، این درمان جوش سر را ۱-۲ بار در هفته تکرار کنید.

۵. درمان جوش سر با سیر
روش درمانی بعدی در فهرست داروهای خانگی برای جوش سر استفاده از سیر است. سیر همچنین یک ماده‌ی طبیعی است که اسید سالیسیلیک زیادی دارد، بنابراین یک ماده‌ی مناسب برای درمان جوش سر محسوب می‌شود.

علاوه بر این، سیر همچنین دارای آنتی‌اکسیدان است. این ماده علیه ویروس‌ها و قارچ‌ها موثر است. ممکن است نگران بوی سیر باشید. با این حال، بوی سیر هم به راحتی قابل پاک شدن است و دیگر نباید نگران این مشکل باشید.

برای انجام این روش درمان جوش سر ، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید
– ۳-۴ حبه سیر تازه و ۳۰۰ میلی‌لیتر آب تهیه کنید
– سیر را له کنید، آن‌ها را در آب بگذارید و بجوشانید
– ترکیب را برای آماده کردن محلول صاف کنید و آن را روی پوست سر بمالید
– پوست سر خود را به آرامی به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید
– موهای‌تان را مثل همیشه شامپو کنید
– برای به دست آوردن بهترین نتیجه، این درمان را ۱-۲ بار در هفته تکرار کنید

۶. درمان جوش سر با زنجبیل

زمانی که پای درمان‌های خانگی برای جوش‌های پوست سر به میان می‌آید، شاید زنجبیل عجیب و غریب به نظر ‌برسد اما بسیار موثر است. زنجبیل حاوی ۱۲ ماده‌ی فعال آنتی‌اکسیدان است، بدان معنا که این ریشه‌ی خوراکی خواص آنتی‌اکسیدانی قوی‌تری نسبت به ویتامین E دارد. ویتامین‌های طبیعی B۱، B۶ و مواد معدنی موجود در زنجبیل بسیار زیاد هستند. بنابراین، زنجبیل تازه می‌تواند با پیر شدن سلول‌های پوستی مبارزه کند و رشد و توسعه‌ی جوش را روی پوست سر کاهش بدهد.

زنجبیل دارای خواص ضد التهابی بسیار موثری است. این ماده همچنین می‌تواند رشد مو را تحریک کند. مواد فعال موجود در زنجبیل مانند روغن‌های فرار هستند که به پیشگیری از شوره‌ی سر نیز کمک می‌کنند. آیا اطلاعات فوق به اندازه‌ی کافی شما را متقاعد کرد که زنجبیل توانایی درمان جوش سر را دارد؟

برای انجام این روش درمانی، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید
– ۵ تا ۶ تکه زنجبیل تازه و ۳۰۰ میلی‌لیتر آب تهیه کنید
– زنجبیل را در آب قرار بدهید و آن را بجوشانید
– برای به دست آوردن محلول ترکیب را صاف کنید و از این محلول روی پوست سر استفاده کنید
– پوست سر را به آرامی و به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید
– موهای‌تان را مثل همیشه شامپو کنید
– برای به دست آوردن بهترین نتیجه، این درمان جوش سر را ۱-۲ بار در هفته تکرار کنید.

۷. درمان جوش سر با تخم‌مرغ
این مورد نیز یکی از داروهای خانگی شناخته شده برای جوش سر است. تخم‌مرغ غنی از مواد مغذی است و یک درمان بسیار ارزان برای رفع مشکلات مو محسوب می‌شود. مولفه‌ی اصلی تارهای مو، پروتئین‌های کراتین هستند.

این پروتئین به حفظ سلامت پوست سر کمک می‌کند به طوری که بتواند با اثرات محیطی و همچنین عوامل موثر بر جوش سر مبارزه کند. علاوه بر این، چربی اضافی روی پوست سر دیگر یک مشکل بزرگ نیست، زیرا تخم‌مرغ می‌تواند آن را حل کند.

برای انجام این روش درمانی، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید
– ۲ زرده‌ی تخم‌مرغ و ۲ قاشق چایخوری روغن کرچک را آماده کنید
– آن‌ها را با هم مخلوط کنید
– ترکیب حاصل را روی پوست سر بمالید
– پوست را به آرامی و به مدت ۵ دقیقه ماساژ بدهید
– بعد از ۱۰-۱۵ دقیقه موهای‌تان را با شامپو به طور معمول بشویید

استفاده از این دارو ۱-۲ بار در هفته برای درمان جوش‌های پوست سر کافی است.

۸. درمان جوش سر با آلوئه‌ورا
یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای جوش‌های روی پوست سر، استفاده از آلوئه‌ورا است. آلوئه‌ورا حاوی ویتامین‌های زیادی است. مقدار کمی ویتامین B۱، B۲، B۳ و B۱۲ از آلوئه‌ورا برای افزایش رشد مناسب فولیکول‌های مو مفید است. اسید سالیسیلیک موجود در برگ آلوئه‌ورا ترکیبی شبیه به آسپرین است. این گیاه خواص ضد التهابی و ضد باکتری برای جلوگیری از مشکلات پوستی مانند فولیکولیت و شوره‌ی سر دارد.

برای انجام این روش درمانی، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید
– مقدار کافی شامپو و ۱ قاشق چایخوری از ژل آلوئه‌ورا را آماده کنید
– آن‌ها را با هم مخلوط کنید
– ترکیب حاصل را برای شامپو کردن موهای‌تان استفاده کنید

این ترکیب واقعا همان چیزی است که باید حتما استفاده کنید، زیرا نه تنها جوش سر را درمان می‌کند، بلکه باعث می‌شود موهای‌تان نرم‌تر از همیشه باشد. لطفا این درمان را ۲-۳ بار در هفته تکرار کنید.

۹. درمان جوش سر با لیمو
درمان بعدی در فهرست داروهای خانگی برای جوش سر استفاده از لیمو است. لیمو یک ماده‌ی خام مورد استفاده در نوشیدنی‌ها یا سس‌ها در آشپزخانه است. اما شاید ندانید که یکی از مواد زیبایی محبوب در میان زنان نیز محسوب می‌شود.

لیمو حاوی مقدار زیادی ویتامین C و اسیدهای طبیعی است که دارای اثر ضد باکتری هستند، از جمله آلفا هیدروکسی اسید (AHA) که معمولا در محصولات مخصوص حذف آکنه استفاده می‌شود. این ماده همچنین برای حذف سلول‌های مرده‌ی پوست سر و بازگرداندن تعادل pH پوست سر استفاده می‌شود و به موها درخشندگی می‌دهد. این ماده واقعا چیزی است که باید استفاده کنید اگر که می‌خواهید به طور کامل از شر جوش‌های پوست سر خلاص شوید.

برای انجام این روش درمانی، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید
– ۲-۳ لیمو آماده کنید
– آب آن‌ها را بگیرید
– موهای‌تان را با شامپو بشویید، و آب لیمو را روی پوست سر بمالید
– پوست را به آرامی و به مدت ۵ ماساژ بدهید
– پس از ۱۰-۱۵ دقیقه، موهای‌تان را با آب بشویید
– شما می‌توانید این روش درمانی را ۲-۳ بار در هفته تکرار کنید، حتی اگر مشکل جوش پوستی شما بهبود یافته‌است.

توجه: اگر از آب لیمو بیش از حد استفاده کنید، رنگ موهای‌تان را روشن می‌کند.

۱۰. درمان جوش سر با نمک دریایی
استفاده از نمک دریایی یکی دیگر از داروهای خانگی برای از بین بردن جوش سر است. نمک می‌تواند باعث کاهش هورمون‌هایی شود که فولیکول‌های مو را تحریک می‌کنند و به این ترتیب مانع توسعه‌ی اختلالات در این ناحیه می‌شود. شامپو کردن موها با نمک یک راه خوب برای بهبود شرایط پوست و جلوگیری از ریزش مو است. نمک دریایی می‌تواند در ضد عفونی کردن پوست سر نقش داشته باشد. اگر پوست سر شما بیش از حد چرب باشد، موهای‌تان درخشش خود را از دست خواهد داد و خطر پدیدار شدن جوش‌های پوست سر افزایش خواهد یافت. نمک توانایی حذف چربی و مهار ترشح چربی را دارد.

برای انجام این روش درمانی، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید
– ۱۰۰-۱۵۰ گرم نمک دریایی و حدود ۴ لیتر آب گرم آماده کنید
– آن‌ها را با هم مخلوط کنید تا محلولی نمکی آماده شود
– موهای‌تان را با شامپو بشویید، آب و نمک را روی پوست سر بمالید
– پوست را به آرامی و به مدت ۵ ماساژ بدهید و سپس موهای‌تان را با آب بشویید

گرچه نمک بسیار بی‌خطر است، اما نباید از این دارو بیش از حد استفاده کنید. یک بار در هفته استفاده از آن کافی است.

۱۱. درمان جوش سر با چریش
چریش یکی از داروهای خانگی کم‌تر شناخته‌شده برای رفع جوش‌های پوست سر است، اما تاثیر بسیار زیادی دارد. این گیاه دارویی به لطف خواص ضد قارچی و ضد باکتری و همین‌طور اثرات شفابخش باورنکردنی که دارد، می‌تواند به طور موثر آکنه‌ی پوست سر را درمان کند. همچنین گفته می‌شود که چریش می‌تواند به مشکلات دیگر پوستی همچون بثورات، کهیر، پسوریازیس، اگزما، شوره‌ی سر، زگیل، پای ورزشکاران و نیش حشرات نیز کمک کند.

این گیاه دارویی را می‌توان به شکل‌های مختلف استفاده کرد، از کپسول برای پاکسازی سیستم بدن، تا روغن برای ماساژ پوست سر (اگر با روغن حامل مانند آفتابگردان، روغن نارگیل، و روغن آرگان ترکیب شود)، و برگ برای شستشوی مو.

برای استفاده از برگ‌های چریش، باید مراحل زیر را انجام دهید
– مقدار مناسبی از برگ‌های چریش را در آب بجوشانید
– ترکیب را صاف کنید و کمی صبر کنید تا خنک شود
– محلول به دست آمده را بر روی پوست سر استعمال کنید
– بعد از ۱ ساعت، از این محلول برای رقیق کردن شامپو استفاده کنید و همین‌طور با استفاده از آن موها را شستشو بدهید.

۱۲. درمان جوش سر با جوز هندی و شیر
خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی جوز هندی و اسید لاکتیک شیر باعث می‌شود این ترکیب برای از بین بردن جوش سر و آکنه عالی باشد. ترکیب شیر و جوز هندی همچنین، می‌تواند به افرادی که پوست سر حساس دارند، نیز کمک کند زیرا به شدت مرطوب‌کننده و آرام بخش است.

برای انجام این روش درمانی مطابق با مراحل زیر پیش بروید
– ۱/۴ قاشق چایخوری جوز هندی رنده‌شده را با ۴ قاشق غذاخوری شیر مخلوط کنید
– ترکیب حاصل را روی پوست سرتان بمالید و ۲۰ دقیقه صبر کنید
– در نهایت آن را با آب گرم بشویید

۱۳. درمان جوش سر با برگ نعنا
برگ نعناع با توجه به خواص دارویی که دارد، توسط ​​بسیاری از افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. نعنا یک گیاه معطر است که خواص ضد التهابی، قابض و ضدعفونی‌کننده دارد. به علاوه این گیاه دارویی همچنین دارای مقدار زیادی منتول است که برای اثرات خنک‌کننده‌اش به خوبی شناخته‌ شده‌است. نعنا همچنین پوست سر را تسکین می‌دهد و سبب می‌شود احساس تازگی و تمیزی داشته باشید.

– خیلی ساده با استفاده از یک دستگاه مخلوط‌کن، مقداری برگ‌ نعنا تازه را له کنید
– اگر دوست دارید یک تکه‌ی کوچک خیار و نصف قاشق غذاخوری عسل یه نعنا اضافه کنید
– برگ‌های له‌شده و آب آن را روی پوست سرتان استعمال کنید
– اجازه بدهید ۱۵-۲۰ دقیقه بماند و سپس آن را با آب سرد شستشو دهید

۱۴. درمان جوش سر با عسل و دارچین
اثرات ضد التهابی و همچنین تحریک‌کننده‌ی دارچین در ترکیب با خواص ضد میکروبی عسل برای درمان جوش سر بسیار مفید است.

برای انجام این روش درمانی خیلی ساده مراحل زیر را انجام دهید
– عسل و دارچین را هر کدام به اندازه‌ی۲ قاشق غذاخوری با هم مخلوط کنید
– خمیر به دست آمده را روی پوست سرتان قرار دهید و ۳۰ دقیقه صبر کنید
– در نهایت پوست سرتان را به طور کامل با آب سرد شستشو دهید

نکاتی برای جلوگیری و کنترل آکنه پوست کف سر
علاوه بر داروهای خانگی برای رفع جوش سر و آکنه که در بالا قید شد، مهم است که برخی نکات پیشگیرانه و کنترل‌کننده‌ی جوش سر را نیز رعایت کنید:

– برای از بین بردن سموم از بدن‌تان مقدار زیادی آب بنوشید
– مقدار مصرف غذای سرخ شده و پردازش‌شده را محدود کنید
– سبزیجات و میوه‌های تازه را به میزان بیش‌تری بخورید
– دست کم ۸ ساعت در روز بخوابید
– نظافت پوست کف سر را رعایت کنید و آن را از انباشت ناخواسته‌ی چربی، آلودگی و گرد و غبار دور نگه دارید.
– شامپویی را انتخاب کنید که حاوی مواد تشکیل دهنده‌ای مانند عصاره‌ی چریش، ختمی، پیاز و برخی از روغن‌های ضروری مانند روغن درخت چای و روغن اسطوخودوس است.
– در مورد سبک مویی که درست می‌کنید و فر کدرن موها هوشیار باشید. یک برنامه‌ی مراقبتی منظم برای موهای‌تان داشته باشید.
– از لمس کردن جوش‌ها یا خراش دادن‌شان در صورتی که ضرورتی ندارد، پرهیز کنید چرا که خراش دادن یا لمس کردن آن‌ها مشکل را بدتر می‌کند.

انواع جوش سر
جوش سر ممکن است یکی از سه نوع زیر باشد:

۱. آکنه
جوش‌های سر می‌توانند آکنه باشند. آکنه می‌تواند در هر جایی از بدن ظاهر شود، حتی روی پوست سر. در افرادی که در سن بلوغ هستند، چون بدن‌شان به سرعت در حال رشد است، عوامل هورمونی تثبیت نشده‌اند، بنابراین غدد سباسه به عملکرد بیش‌تر تحریک می‌شوند و چربی بیش‌تری تولید می‌کنند. ترکیب موکوس با کثیفی، سلول‌های مرده و باکتری روی سطح پوست سر باعث ایجاد آکنه می‌شود. آکنه‌ی دارای چرک نوع جدی‌تری از آکنه است. درمان آن بسیار دشوار است و معمولا جای زخم روی پوست سر باقی می‌گذارد. ویژگی این نوع آکنه التهاب، تورم و ناراحتی دردناک است.

۲. جوش سر
جوش‌های سر همچنین می‌توانند جوش سر باشند. کورک در صورت، گردن، زیر بغل، باسن و مناطق دارای مو ظاهر می‌شود. این نوع آکنه ابتدا با یک گره‌ی متورم ظاهر می‌شود، پس از چند روز این گره‌های متورم رشد می‌کنند و باعث بروز درد می‌شوند. این کورک‌ها ممکن است حاوی چرک باشند. اگر بر روی پوست سر ظاهر شوند، ممکن است به طور همزمان در یک یا چند فولیکول مو حاضر باشند. اگر به درستی درمان نشوند، باعث بروز عوارض زیادی خواهند شد، حتی ممکن است زندگی فرد را به خطر بیندازند.

۳. فولیکولیت
التهاب فولیکول‌های مو نیز باعث ایجاد جوش سر می‌شود و این نوع جوش تورم، قرمزی و خارش دارد و در عین حال پر از چرک است. ممکن است موها از داخل جوش‌ها عبور کنند. التهاب ممکن است در یک یا چند فولیکول موی پوست سر رخ دهد، بنابراین یک یا چند جوش چرک‌دار تشکیل می‌شود. هنگامی‌ که فولیکولیت تب‌دار دارید، از آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان آن استفاده کنید.

درمان جوش سر ساده نیست، زیرا بیمار باید درمان را به صورت داخلی و خارجی (هنگام عفونت شدید، و وجود گره‌های دردناک روی گردن) ترکیب کند. درمان خارجی باکتری‌ها را روی پوست آسیب‌دیده می‌کشد، در حالی که درمان داخلی ترشح چربی را تنظیم و کبد را سم‌زدایی می‌کند. بسته به شرایط، بیماران به گزینه‌های مختلف درمانی نیاز دارند.

علل شایع بروز جوش سر چیست؟
در این‌جا علل شایع بروز این مشکل را می‌بینید:

۱. عدم رعایت نظافت پوست کف سر
اگر پوست‌تان را خوب تمیز نکنید، شرایط مناسبی برای رشد قارچ ایجاد می‌شود. عرق همراه با لایه‌های مرده‌ی سلول بر روی پوست سر به رشد قارچ کمک می‌کند و باعث ایجاد جوش سر می‌شود.

۲. عادت‌های بد
بسیاری از مردم عادت‌های بدی دارند مثلا این‌که با موهای خیس به رختخواب می‌روند. همه فکر می‌کند که این کار بدون ضرر است و بر سلامت ما تاثیر نمی‌گذارد. اما حقیقت این است که با این کار شرایط مطلوبی برای رشد قارچ فراهم می‌کنید. بنابراین همین حالا دست از این عادت بردارید. اگر موهای‌تان را شب‌ها می‌شویید و وقت این را ندارید که موهای‌تان به طور طبیعی خشک شوند، از سشوار یا روش‌های دیگر برای خشک کردن موها قبل از خواب استفاده کنید.

۳. استفاده از آب کثیف
اگر آبی که از آن برای شستشو استفاده می‌کنید آلوده یا حاوی مقدار زیادی از باکتری‌های قارچی است، خطر پدیدار شدن جوش روی پوست سر بسیار بالا می‌رود. هنگام استفاده از این آب برای شامپو کردن موها، قارچ را به پوست سرتان انتقال می‌دهید.

۴. ابتلا به عفونت قارچی از طریق تماس با سایر افراد
افرادی که آلوده به قارچ می‌شوند می‌توانند این بیماری را به شما انتقال دهند اگر با آن‌ها تماس داشته باشید یا از وسایل شخصی آن‌ها مانند کلاه، بالش، حوله، لباس، پتو و شانه استفاده کنید. همان‌طور که می دانید، اگر پوست سر شما آلوده به قارچ شود، مستعد بروز جوش سر خواهید بود.

۵. دریافت عفونت قارچی از حیوانات
شاید باور نکنید، اما این موضوع حقیقت دارد. حیوانات نیز توانایی آلوده شدن به قارچ و انتقال آن به انسان را دارند. این وضعیت بسیار نادر است. با این حال، شما باید نسبت به آن آگاهی داشته باشید. در هنگام تماس با حیوانات خانگی خود مانند سگ، گربه، جوجه و غیره مراقب باشید زیرا می‌توانند قارچ را از طریق اشیائی که به آن دست می‌زنید آلوده کنند.

۶. سوء مصرف بسیاری از مواد شیمیایی و رنگ مو، یا آلرژی به این مواد
این مورد نیز می‌تواند به پدیدار شدن جوش روی سر منجر شود. استفاده از این محصولات موجب آسیب دیدن پوست می‌شود، و در نتیجه یک محیط مناسب برای رشد و نمو قارچ ایجاد می‌کند.

۷. استفاده از شامپوی نامناسب
استفاده از شامپوهای نامناسب نیز می‌تواند غدد سباسه را به سمت سوء عملکرد سوق دهد، و باعث ‌شود که بیش‌تر کار کنند و چربی بیش‌تری تولید کنند و همین موجب بروز جوش سر می‌شود.

چه کسی در معرض ریسک بالای این مشکل است؟
این اختلال برای هر کسی می‌تواند رخ بدهد. با این حال، افرادی که موهای‌شان را به طور مرتب تمیز نمی‌کنند و کسانی که مکررا از مواد شیمیایی و رنگ مو استفاده می‌کنند، بیش‌تر از بقیه در معرض خطر جوش زدن روی پوست سر هستند. شما می‌توانید این عوامل خطر را از بین ببرید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر با پزشک‌تان تماس بگیرید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟
درمان جوش‌های سر بسیار دشوار است. اگر بعد از مصرف طولانی مدت داروهای خانگی هیچگونه پیشرفتی را در روند بهبودی جوش‌ها مشاهده نکردید، باید به پزشک‌تان مراجعه کنید. آن‌ها پوست سر شما را بررسی می‌کنند و تشخیص دقیق‌تر را در اختیار شما می‌گذارند.

آن‌چه تا بدین‌جای مطلب خواندیم اطلاعات پایه‌ای بود که باید درباره‌ی جوش سر بدانید. همان‌طور که در بالا گفتیم درمان این بیماری سخت است. بنابراین، به محض این‌که نشانه‌های آن را متوجه شدید، باید فورا از درمان‌های لازم استفاده کنید. وقت آن رسیده‌است که با بهترین روش‌های طبیعی برای جوش سر و درمان آکنه آشنا شوید. با ما در این نوشتار همراه باشید!

به این ترتیب با درمان‌های خانگی طبیعی برای رفع جوش‌های کف سر آشنا شدید. این روش‌ها همگی بسیار موثر و بدون خطر هستند. افراد زیادی پس از یک دوره استفاده از این روش‌های درمانی موفق به رفع مشکل می‌شوند. برخی از آن‌ها را انتخاب کنید و برای درمان مشکل‌تان به کار ببرید و ببینید که تا چه حد موثر هستند.

عکس, درمان موثر جوشهای کف سر  در خانه


مطالب پربازدید

نظرات