پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » درمان سریع ورم لثه در خانه

درمان سریع ورم لثه در خانه

سلامت | 1397-04-21 | ۴۰۷۰ بازدید | نظرات

در این مطلب راههای درمان خانگی برای رفع تورم لثه را برای شما توضیح داده ایم:

چای سبز
مقداری چای سبز را جوشانده و بعد از خنک شدن، لثه ها را با آن شست و شو دهید و بعد با دقت مسواک بزنید.

آب نمک
در یک لیوان آب گرم مقداری نمک بریزید و دهان خود را چندین بار در روز با این محلول بشویید تا تورم، التهاب و حتی خونریزی لثه ها کاهش یابند.

روغن گل میخک
برای کاهش تورم لثه کافیست مقداری روغن گل میخک را به لثه بمالید. ترکیبات این روغن التهاب، تورم و درد ناشی از عفونت لثه را بسیار کم می کند. البته ممکن است با کمی سوزش همراه باشد.

روغن نعناع
برای رفع طبیعی تورم لثه کافیست ۱۰ قطره روغن نعناع را با آب گرم ترکیب کنید و با محلول بدست امده روزانه دهان خود را شست و شو دهید.

عکس, درمان سریع ورم لثه در خانه

دمنوش نعناع
دمنوش نعناع نیز موجب بهبود درد و التهاب لثه می شود ، کافیست برای این منظور داخل لیوانی از آب جوش مقداری برگ نعنای تازه و یا خشک بریزید. سپس بعد از گذشت چند دقیقه آن را میل کنید.

آلوئه ورا
گیاه آلوئه ورا تاثیر فوق العاده ای در درمان ورم لثه دارد لثه های متورم را با پالپ آلوئه ورا ماساژ داده و بعد از گذشت چند دقیقه دهان را بشویید.

جویدن سبزیجات و میوه های تازه
جویدن انواع سبزیجات و میوه های تازه موجب از بین رفتن عفونت و باکتری های دهان و لثه شده و دندان ها را نیز تمیز می کنند. بیشتر از مواد غذایی حاوی ویتامین C و فیبر مثل کلم بروکلی، فلفل دلمه و هویج استفاده کنید.

آب لیموترش تازه
استفاده از ترکیب آب گرم و آب لیموترش تازه، ورم لثه را کاهش و حتی علت بوی بد دهان را هم رفع می کند فقط کافی است روزانه دو بار با این محلول غرغره کنید.

جوش شیرین
به یک لیوان آب گرم مقدری جوش شیرین اضافه کنید و پس از مسواک کردن با این محلول دهان را شست و شو دهید.

گل رز و آب لیمو ترش
برای رفع سریع ورم لثه کافیست کمی آب لیموترش تازه را با عصاره گل رز مخلوط کنیدو با آن غرغره کرده و آن را برای چند دقیقه در دهان نگه داشته و بعد دور بریزید. برای تاثیر کامل روزانه سه بار این کار را تکرار کنید.

 

جلوگیری از تورم لثه :
یک مسواک نرم ،با کیفیت، مخصوصا مدل شارژی آن دوبار در روز باید استفاده شود که ریسک ابتلا به این بیماری را کاهش دهد. کشیدن نخ دندان نیز همانند سایر کارهایی که برای بهداشت دهان میتوان انجام داد مانند، دهانشویه ها و دستگاه تمیز کننده بین دندانی ،شانس ابتلا به ورم لثه را می کاهد.

اشخاصی که این بیماری را تجربه کرده اند ممکن است بخواهند تا قدرت دفاعی لثه های خود را با استفاده از خمیر دندان قوی تر بهبود ببخشند.

بهترین راه برای جلوگیری از ورم لثه ملاقات یک دندان پزشک یا متخصص بهداشت دهان برای داشتن نظافت منظم دوبار در سال است.

التهاب لثه مرحله ی پیشرفته ای از تورم لثه است:
دومین بیماری شایع لثه ای “التهاب لثه” است.همانند ورم لثه دلیل آن پلاک باکتریایی است ولی این بیماری باعث از دست رفتن حمایت استخوانی بین دندانها میشود. این بیماری میتواند درمان یا پیشگیری شود ولی آسیبی که می رساند به ندرت جبران پذیر است. اگر ورم لثه بدون درمان بماند التهاب لثه به وجود می آید.

نشانه های التهاب لثه مانند :ورم لثه ، شامل لثه قرمز و ورم کرده و خونریزی است. تشکیل حفره های لثه ای در اطراف لثه هم ممکن است اتفاق بیفتد که به صورت باز در اطراف آن، دور دندان است ، این کمک میکند که باکتری و رسوب به عمق خط لثه نفوذ کند. این گود شدن لثه ها باعث آسیب استخوانی میشود و اگر درمان نشود باعث از دست دادن دندان می شود.
عادات و بیماری هایی که خطر ورم و التهاب لثه را بیشتر می کنند:
همه افرادی که مبتلا به ورم لثه هستند لزوما به این فرم از بیماری لثه مبتلا نمیشوند ولی عواملی وجود دارد که ممکن است افراد خاصی را بیشتر در معرض پیشرفت این بیماری قرار دهد.
سیگار کشیدن دلیل عمده خطر است و می تواند درمان را سخت کند ، همچنین دیابت کنترل نشده،چاقی،حساسیت ژنتیکی و بهداشت دهانی پایین ریسک ابتلا به التهاب لثه ای را بالا می برد.التهاب لثه درمان نشده نه تنها ممکن است موجب از دست دادن دندانها شود بلکه ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات اساسی مانند افزایش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی نیز می شود.

توصیه های کلی و کاربردی برای جلوگیری از التهاب لثه و تورم آن
یک مسواک مخصوص دندانهای حساس همیشه اولین قدم است و بهداشت دندانی منظم ، باید به منظور جلوگیری از التهاب لثه باشد.
اگر شما سیگاری هستید،ترک کردن آن شدیدا توصیه میشود.
درمان التهاب لثه توسط دندان پزشک و متخصص بهداشتتان،شامل یک نظافت عمقی،که جرم گیری و ریشه ساوی (جرم گیری زیر لثه ای)نامیده میشود،است. ولی خسارات استخوانی جدی تر اطراف دندان شما احتیاج به جراحی لثه دارد که شامل پیوند لثه و استخوان است.
همیشه به یاد داشته باشید که بعد از اینکه التهاب لثه کنترل شد ،هیچ وقت به طور کامل درمان نشده است.


مطالب پربازدید

امروز یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

نظرات