پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » درمان سریع اضطراب با روشهای خانگی

درمان سریع اضطراب با روشهای خانگی

سلامت | 1399-02-17 | ۶۱۸ بازدید | نظرات

درمان سریع اضطراب
۱. فقط بر دم و بازدم‌تان تمرکز کنید، نه به مشکل‌تان
فقط بازیابی و التیام هیجان‌های درون‌تان تمرکز کنید.

یکی از روش‌های آرامش ذهن، استفاده از تکنیک تنفس است؛ در این تکنیک باید از روش تنفس شکمی بهره بگیرید. وقتی از بینی هوا را به داخل می‌کشید، “‌باید شکم‌تان جلو بیاید‌”‌ و سپس باید “‌هوا را از دهان‌تان را خارج کنید.‌”‌ این کار را برای چند دقیقه ادامه دهید.

سپس، بر تنش‌های بدنی‌تان تمرکز کنید. استرس در کجای بدن‌تان ذخیره می‌شود؟‌

عکس, درمان سریع اضطراب با روشهای خانگی

تنش را در بدن‌تان آرام کنید. این یکی از روش‌های رایج در مراقبه است. چشم‌های‌تان را ببندید. ابتدا تنش را در صورت‌تان را آرام کنید، سپس گردن، شانه‌ها، باسن، ران‌ها، ساق پا، قوزک پا، و کف پا. این کار را آن‌قدر انجام دهید تا بدن‌تان کاملا به آرامش برسد.

ولی هم‌چنان ممکن است ذهن‌تان با افکار منفی درگیر بماند.

۲. زمانی را برای گفتگوی درونی مثبت با خود اختصاص دهید
وقتی داخل خودرو نشسته‌اید به خودتان بگویید، “‌من توانایی انجام این کار را دارم. لازم نیست کامل باشم. با همین وضعیت نیز می‌توانم کار را به نحو احسن انجام دهم. هر آن‌چه را برای انجام این کار لازم است، در اختیار دارم. من آماده هستم. اگر کارها به درستی پیش نروند، من می‌توانم با شرایط سازگار شوم. و فقط لازم است خودم را نشان دهم.‌”

ببینید چه کارهایی می‌توانید انجام دهید.

شاید در حال حاضر، به دلیل اضطراب، آماده‌ی سخنرانی نباشید (یا شاید کاملا آماده باشید). ولی شما می‌دانید باید چگونه از عهده‌ی این کار بر بیایید. خودتان را نشان دهید.

وقتی بتوانید خودتان را نشان دهید، تمام حرف‌هایی را که از قبل تمرین کرده‌اید، به ذهن‌تان باز می‌گردند. به همین دلیل نیز از سخنرانی‌تان یادداشت تهیه کرده‌اید. به همین دلیل قرار است در یک جلسه‌ی گروهی سخنرانی کنید. به همین دلیل برای این سخنرانی آماده شده‌اید. بنابراین، وقتی اضطراب‌تان برطرف شود، شما می‌دانید باید چگونه از عهده‌ی کار بر بیایید: خودتان را نشان دهید.

خودتان را نشان دهید تا متوجه شوید چه اتفاقی درون‌تان افتاده است. این کم‌ترین کاری است که باید انجام دهید.

۳. گفتگوی درونی مثبت و تنفس عمیق را با هم ترکیب کنید
در طول انجام این کار، هم‌زمان با عمل دم، حرف‌های مثبتی را به خودتان بزنید، و با انجام عمل بازدم، اضطراب را نیز از خود خارج کنید.

نفس عمیق بکشید، “‌من توانایی‌ام را با همه نشان خواهم داد.‌”‌
هر گونه احساسات یا افکار منفی را با بازدم بیرون دهید.
ببینید چگونه می‌توانید به تمام این اتفاقات پایان دهید.
راه‌حل‌تان را به دیگران نشان دهید.
موفقیت را با هوای تازه وارد نفس بکشید.
شکست را با همراه بازدم از وجودتان را خارج کنید.

۴. استفاده از مانترا و مراقبه
استفاده از مانترا و مراقبه نیز می‌تواند به شما کمک کند. بهترین راه این است که با این جمله شروع کنید، “‌لازم نیست کامل باشم.‌”‌

یک استراتژی بازی (گیم پلن) برای خود ترتیب دهید. باید بسیار فعال باشید. اگر اضطراب وارد وجودتان شود و شما برای مقابله با آن آماده نباشید، دائما در حالت دفاعی گیر خواهید افتاد. فعالانه به دنبال یافتن عبارات و جمله‌هایی باشید که حس بهتری به شما می‌بخشند؛ هم‌چنین، می‌توانید از تکنیک‌های تنفسی، مانترا و مراقبه نیز استفاده کنید تا در لحظه‌ای که اضطراب به وجودتان رخنه کرد، تازه به دنبال یافتن راه‌حل نباشید.

برگردید و به دستاوردها و موفقیت‌های گذشته‌تان نگاه بیندازید. هر صبح پیش از آن‌که روزتان را شروع کنید، پیش از آن‌که اضطراب به وجودتان نفوذ کند، موفقیت‌ها و نعمات بزرگ زندگی‌تان را برشمارید؛ به این ترتیب، همیشه به خاطرتان خواهد ماند ابزار و توانایی لازم را برای مقابله با اضطراب در اختیار دارید.


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

نظرات