پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » درمان سرماخوردگی در فصل تابستان

درمان سرماخوردگی در فصل تابستان

سلامت | 1396-06-11 | ۶۶۲ بازدید | نظرات

 ویتامین C، یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های ضروری برای سیستم ایمنی بدن است و دو فایده مهم دارد: کوتاه‌تر کردن دوره سرماخوردگی تا ۸ درصد، و کاهش شدت سرماخوردگی.

هیچ چیز بدتر از سرماخوردگی تابستانی نمی‌تواند روزهای خوش تابستان را با سختی همراه کند. فرض کنید که دوستان و اعضای خانواده‌تان درحال برنامه‌ریزی برای سفر یا تهیه کباب هستند، اما شما با عطسه و سرفه درگیر شده‌اید. حتی تصور چنین مشکلی هم شما را آزار خواهد داد! با این‌حال، نکات مهمی وجود دارند که می‌توانند شما را از سرماخوردگی در تابستان دور نگه دارند.

 عکس, درمان سرماخوردگی در فصل تابستان
تغذیه خوب

بسیاری از ما در تابستان، سراغ انواع کباب‌ها، ساندویچ‌ها و فرآورده‌های گوشتی مختلف می‌رویم. با این‌حال، نمی‌دانیم که کیفیت این مواد غذایی تا چه اندازه بر سلامتی ما تاثیرگذار است. متخصصان توصیه می‌کنند که در صورت امکان، از گوشت‌های ارگانیک استفاده کنید و در صورت تمایل به مصرف فرآورده‌های گوشتی حتما سراغ انواع خالص‌تر و معتبر بروید. محققان می‌گویند که میزان اسیدهای چرب امگا-۳ در گوشت‌های ارگانیک تا ۴۷ درصد بیشتر از گوشت‌های دیگر است و همین ویژگی می‌تواند سلول‌های ایمنی بدن را به فعالیت بهتر ترغیب کند.

اگر قصد دارید که از کباب یا همبرگر استفاده کنید، حتما سالاد، مغزهای خام و دانه‌های مختلف را هم همراه با غذا بخورید. این مواد غذایی حاوی مواد مغذی مهمی مانند ویتامین A، E، زینک و سلنیوم هستند که سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند.

افزایش دریافت ویتامین C

ویتامین C، یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های ضروری برای سیستم ایمنی بدن است و دو فایده مهم دارد: کوتاه‌تر کردن دوره سرماخوردگی تا ۸ درصد، و کاهش شدت سرماخوردگی. توت‌فرنگی، تمشک و ‌انواع توت‌های دیگر، همگی از منابع مناسب برای دریافت ویتامین C در تابستان هستند. ترکیبات آنتی‌اکسیدانی این میوه‌ها،‌ سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند.

مصرف پروبیوتیک

تقریبا ۷۰ درصد از سیستم ایمنی بدن در روده‌ها قرار دارد و درنتیجه می‌توان گفت که روده‌ها،‌ اولین خط دفاعی بدن در مقابل ویروس‌ها، باکتری‌های مضر و پاتوژن‌های دیگر هستند. مصرف روزانه مواد غذایی حاوی پروبیوتیک یا مکمل‌های پروبیوتیک، استراتژی موثری برای تقویت هاضمه و عملکردهای سیستم ایمنی بدن است. شما می‌توانید با اضافه کردن ماست‌های پروبیوتیک به رژیم غذایی روزانه، از ابتلا به سرماخوردگی تابستانی جلوگیری کنید.

استراحت کافی

اگر ما بیش از حد استرس داشته باشیم یا بیش از حد خسته باشیم، توانایی سیستم ایمنی بدن برای مقابله میکروب‌ها، ویروس‌ها و پاتوژن‌های دیگر ضعیف می‌شود و ما را در خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف قرار می‌دهد. به یاد داشته باشید که تابستان، فصل استراحت و دوری نسبی از روابط پُراسترس کاری و اجتماعی است، نه مشغله بیش از حد و غیرعادی. پس حتما زمان مناسبی را به استراحت خودتان اختصاص بدهید. استفاده از مکمل ویتامین D را هم در تابستان از یاد نبرید.

سفر هوایی حساب‌شده

چند بار بعد از سفرهایی هوایی به سرماخوردگی یا بیماری‌های شبیه به آن مبتلا شده‌اید؟! اقدامات پیشگیرانه‌ای که می‌توانند شانس مواجهه با این مشکل را به حداقل برسانند، عبارت‌اند از تامین آب مورد نیاز بدن، خوابیدن در هواپیما به‌جای بیدار ماندن برای تماشای فیلم و مصرف نوشیدنی‌های سرشار از ویتامین به‌جای نوشیدنی‌های مضر.

اولویت‌دهی به بهداشت

یکی از کارهایی که می‌تواند از گسترش بیماری‌ها جلوگیری کند و مانع از مبتلا شدن شما به سرماخوردگی شود، شستن چندین‌باره دست‌ها در طول روز است. با این‌حال، بسیاری از صابون‌ها و محصولات ضدباکتری حاوی مواد شیمیایی مشکل‌سازی هستند و به پوست را زبر می‌کنند.

شما می‌توانید شوینده طبیعی خودتان را با اضافه کردن چند قطره از عصاره‌های ضدمیکروبی (مانند گل میخک، مریم‌گلی، رزماری، دارچین، اسطوخودوس و پرتقال) به ژل آلوئه‌ورا تهیه کنید. استفاده از این مخلوط طبیعی در موقعیت‌های مختلف، مانند مهمانی‌ها یا سفرهای جنگلی، خطر ابتلا به بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی تابستانی را کاهش می‌دهد.

مطالب پربازدید

نظرات