پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » درمان‌های خانگی برای رفع تیرگی دست و پا

درمان‌های خانگی برای رفع تیرگی دست و پا

خواندنی ها | 1397-07-29 | ۱۶۹۰ بازدید | نظرات

درمان های خانگی زیادی وجود دارند که می‌توانند در رفع تیرگی دست و پا و داشتن دست‌ها و پاهای تمیز و صاف به شما کمک کنند. در این‌جا، فهرست برخی از بهترین درمان‌های خانگی برای سفید کردن دست‌ها و پاها را آورده‌ایم.

درمان‌های خانگی برای رفع تیرگی دست و پا
۱. پوست پرتقال
این یکی از بهترین درمان های خانگی رفع تیرگی دست و پا است. مقداری پوست پرتقال را در برابر آفتاب خشک کنید. زمانی که کاملا خشک شدند، آن‌ها را آسیاب کرده و در شیشه نگهداری کنید. مقداری شیر را به آن اضافه کنید تا به شکل خمیری درآید. دست‌ها و پاهای خود را با آب تمیز کرده و خمیر را روی آن‌ها بگذارید. بگذارید ۲۰ دقیقه بماند. سپس آن را با آب سرد بشویید. برای کسب نتیجه دلخواه، این کار را ۳ بار در هفته انجام دهید.

۲. شیر خام
شیر خام یکی از آسان‌ترین و موثرترین درمان‌ها برای رفع تیرگی دست و پا است. شیر، حاوی اسید لاکتیک است و سلول‌های مرده پوست را لایه‌برداری می‌کند. این اسید، یک عامل سفید کننده پوست نیز هست که به روشن شدن پوست کمک می‌کند. شیر خام در پوست نفوذ کرده و آن را کاملا پاک می‌کند. همچنین، یک مرطوب کننده عالی است. دست‌ها و پاهای خود را با آب بشویید. پد پنبه‌ای را در شیر خام زده و آن را به دست‌ها و پاها بزنید. این کار، آلودگی‌ها را از روی پوست‌تان برمی‌دارد. حالا مقداری شیر خام را در کف دست‌ها گذاشته و دست‌ها و پاها را به آرامی ماساژ دهید. بگذارید ۲۰ دقیقه بماند. آن را با آب معمولی بشویید. برای کسب نتیجه دلخواه، این کار را هر روز انجام دهید.

۳. خیار برای رفع تیرگی دست و پا
خیار، خاصیت خنک کنندگی دارد که برای درمان آفتاب سوختگی مفید است. می‌توانید ورقه‌های خیار تازه را روی قسمت‌های تیره پوست بمالید. این کار را ۵ دقیقه انجام دهید و بگذارید ۱۵-۱۰ بماند تا آب آن جذب پوست شود. آن را با آب بشویید.

– همچنین می‌توانید یک قاشق غذاخوری آبلیمو و همین مقدار آب خیار را با هم ترکیب کنید. آن را روی پوست گذاشته و بگذارید ۲۰-۱۵ دقیقه بماند. آن را با آب سرد بشویید. این کار را هر روز تکرار کنید.

– یا، چند قطره عسل را به خیار رنده شده اضافه کنید. این ماسک را روی قسمت‌های تیره پوست بگذارید. آن را پس از ۲۰-۱۵ دقیقه با آب بشویید. این کار را دو بار در روز انجام دهید.

۴. آرد نخود
آرد نخود، سرشار از مواد مغذی عالی است که پوست را سالم کرده و بافت طبیعی آن را بازمی‌گردانند. آرد نخود، چربی اضافی پوست را نیز رفع می‌کند. آرد نخود را با گلاب ترکیب کرده تا خمیری شود. آن را روی پوست زده و زمانی که خشک شد، با آب سرد بشویید.

– همچنین می‌توانید ۲ قاشق غذاخوری آرد نخود و شیر، یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه و نصف قاشق چایخوری آبلیمو را ترکیب کنید. آن‌ها را خوب مخلوط کرده و دست‌ها و پاهای خود را با آن بپوشانید. پس از شستن آن می‌توانید براق شدن دست و پا را ببینید.

۵. عسل برای رفع تیرگی دست و پا
خاصیت روشن کنندگی عسل می‌تواند به رفع تیرگی دست و پا کمک کند. یک قاشق غذاخوری عسل، همان مقدار آبلیمو و شیر خشک را ترکیب کرده و مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید. دست‌ها و پاهای خود را با آب شسته و خشک کنید. حالا، این خمیر را بر قسمت‌هایی که تغییر رنگ داده‌اند بگذارید. بگذارید ۲۰ دقیقه بماند سپس بشویید.

– همچنین می‌توانید عسل را روی قسمت‌های تیره پوست بگذارید. چند دقیقه بمانید سپس آن را با آب سرد بشویید. این کار را هر روز تکرار کنید

۶. سیب زمینی
سیب زمینی خاصیت سفید کنندگی دارد و برای کاهش تغییر رنگ پوست مفید است. چند ورقه سیب زمینی را روی پوست بمالید، ۱۰ دقیقه بمانید و سپس آن را با آب ولرم بشویید.

– یا این‌که می‌توانید آب سیب زمینی را بگیرید و مستقیما روی پوست بگذارید. این کار، نتیجه سریعی می‌دهد.

۷. بادام برای رفع تیرگی دست و پا
چند عدد بادام را یک شب در آب بخیسانید. صبح بعد، پوست آن‌ها را گرفته و آن‌ها را به شکل خمیر درآورید. یک قاشق چایخوری آرد نخود و همان مقدار شیر و چند قطره آبلیمو را به آن اضافه کنید. این خمیر را روی دست‌ها و پاهای خود بگذارید. اگر به طور منظم از آن استفاده شود، رنگ پوست بهبود می‌یابد.

– همچنین می‌توانید از روغن بادام برای پوست استفاده کنید. کاسه حاوی روغن بادام را در آب گرم بگذارید تا به صورت غیر مستقیم گرم شود. این روغن را ۲۰-۱۵ دقیقه روی پوست بگذارید. پس از آن، پارچه‌ای را به آرامی روی پوست فشار دهید تا روغن اضافی آن گرفته شود. این کار را ابتدا هر روز انجام دهید سپس آن را به یک بار در هفته برسانید.

نکته: افرادی که به روغن بادام حساسیت دارند، باید از این روش اجتناب کنند.

۸. جو دوسر
جو دوسر به برداشتن پوست مرده کمک کرده و رشد سلول‌های پوستی جدید را افزایش می‌دهد. جو دوسر، رنگ پوست را نیز بهبود می‌بخشد. ۲ قاشق غذاخوری جو دوسر را با یک قاشق غذاخوری کشک و همان مقدار آبلیمو ترکیب کنید. همه مواد را خوب ترکیب کنید تا به شکل خمیری درآید. آن را بر قسمت‌های مورد نظر بگذارید. پس از ۱۵ دقیقه، با آب بشویید. این کار را به مدت دو هفته انجام دهید.

– همچنین می‌توانید یک قاشق چایخوری پودر جو دوسر، چند قطره آبلیمو و مقداری پودر زردچوبه را ترکیب کنید. این ماسک را روی پوست زده و بگذارید خشک شود. آن را با آب بشویید. این کار را هر روز انجام دهید تا رنگ پوست‌تان بهبود یابد.

۹. گوجه فرنگی
گوجه فرنگی یک عامل سفید کننده است و سطح pH پوست را متعادل می‌کند. گوجه فرنگی با کاهش تولید چربی، پوست را روشن‌تر می‌کند. پالپ یک عدد گوجه فرنگی کوچک را رنده کرد و روی پوست بگذارید. یا این‌که یک ورقه از آن را روی پوست بمالید. بگذارید خشک شود. سپس آن را با آب بشویید.

– همچنین می‌توانید چند قطره آبلیمو را با یک قاشق غذاخوری آبلیمو مخلوط کنید. این مخلوط را روی پوست بگذارید. پس از چند دقیقه بشویید.

– می‌توانید پالپ یک عدد گوجه فرنگی کوچک را با ۲ قاشق غذاخوری ماست ترکیب کنید. آن را ۱۰ دقیقه روی پوست بگذارید سپس با آب معمولی بشویید.

– یک روش دیگر این است که ۴ قاشق غذاخوری باترمیلک (آبدوغ) را به ۲ قاشق غذاخوری آب گوجه فرنگی اضافه کنید. آن را با یک توپ پنبه‌ای روی پوست بزنید. پس از ۳۰ دقیقه بشویید. این کار به کاهش آفتاب سوختگی کمک می‌کند.

۱۰. گلاب برای رفع تیرگی دست و پا
گلاب، پوست را عمیقا پاک می‌کند. ۲ قاشق گلیسیرین را با ۳ قاشق پودر بوراکس و ۲ فنجان گلاب ترکیب کنید. این مخلوط را روی دست‌ها و پاهای خود بزنید. پس از ۲۰ دقیقه با آب بشویید.

– همچنین می‌توانید چند قطره گلاب را به ۴ قاشق غذاخوری آرد نخود اضافه کنید. آب را به آن اضافه کنید تا خمیر نرمی به دست آید. این خمیر را روی دست‌ها و پاها بزنید. وقتی خشک شد آن را بشویید.

۱۱. ماست
وجود اسید لاکتیک در ماست، آن را به یک عامل سفید کننده موثر تبدیل می‌کند. آن را بر نواحی مورد نظر بزنید. بگذارید ۱۵-۱۰ دقیقه بماند سپس بشویید. برای بهبود رنگ پوست، این کار را هر روز انجام دهید.

– می‌توانید عسل را نیز به ماست اضافه کنید تا تاثیر آن را افزایش دهد.

۱۲. زردچوبه برای رفع تیرگی دست و پا
زردچوبه، میزان ملانین پوست را متعادل می‌کند. بنابراین رنگ پوست را بهبود می‌بخشد. با ترکیب زردچوبه و خامه شیر، خمیر درست کنید. آن را روی دست‌ها و پاها بگذارید. بگذارید چند دقیقه بماند تا خشک شود، سپس با آب ولرم بشویید. استفاده منظم از آن، برای سفید شدن پوست مفید است.

– همچنین، پودر زردچوبه را با روغن زیتون ترکیب کنید تا خمیری شود. یک لایه نازک از آن را روی دست‌ها و پاهای خود بگذارید. آن را پس از ۱۰ دقیقه بشویید. این کار را سه بار در هفته انجام دهید تا نتایج را ببینید.

نکته: پس از استفاده از درمان با زردچوبه، از ایستادن در برابر نور آفتاب خودداری کنید زیرا ممکن است باعث جوش زدن شود.

۱۳. پاپایا
پاپایا خواص سفید کننده دارد که باعث درخشش فوری پوست می‌شود. پوست پاپایا را درآورده و قسمت داخلی آن را روی نواحی تیره پوست بمالید. پوست را با آب سرد شسته و با پارچه نرم خشک کنید.

– یک فنجان آبلیمو را به پاپایای رسیده و له شده اضافه کنید. این مخلوط را روی پوست گذاشته و آرام ماساژ دهید. ۳۰ دقیقه بمانید و بعد با آب سرد بشویید. این کار را یک بار در هفته انجام دهید تا نتایج را ببینید.

۱۴. روغن نارگیل برای رفع تیرگی دست و پا
روغن نارگیل، مرطوب کننده‌ای عالی برای پوست است. این روغن، خواص سفید کنندگی نیز دارد. چند قطره آبلیمو را به دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل بکر اضافه کنید. این مخلوط را با استفاده از توپ پنبه‌ای روی پوست بزنید. پس از ۱۵ دقیقه، با آب ولرم بشویید.

نکته:
۱. برای کسب نتیجه بهتر، این کار را قبل از خواب انجام دهید

۲. پس از این درمان، زمانی که بیرون می‌روید از ضد آفتاب استفاده کنید.

۱۵. سرکه و نمک
سرکه یک عامل سفید کننده خوب است و نمک به لایه‌برداری پوست کمک می‌کند. وان را تا نیمه با آب ولرم پر کنید. یک قاشق چایخوری نمک سنگ و نصف قاشق چایخوری سرکه را به آن اضافه کنید. پاهای خود را به مدت ۱۰ دقیقه در آن بگذارید. آن‌ها را با یک برس نرم به آرامی اسکراب کنید. سپس، پاها را با آب معمولی بشویید. برای روشن شدن رنگ پوست، این کار را چند روز به طور منظم تکرار کنید.

همچنین می‌توانید ۳ قاشق غذاخوری سرکه سیب را با ۲ قاشق چایخوری جوش شیرین ترکیب کنید تا به شکل خمیر درآید. آن را به پوست آسیب‌دیده بزنید و ۱۵ دقیقه بمانید. آن را اول با آب گرم و سپس با آب سرد بشویید. پس از خشک کردن، مقداری مرطوب کننده روی پوست بزنید. این کار را یک یا دو بار در هفته انجام دهید.

نکته: اگر پوست حساسی دارید، ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک قاشق غذاخوری آب رقیق کنید.

۱۶. لیمو برای رفع تیرگی دست و پا
لیمو خاصیت سفید کنندگی طبیعی دارد. می‌توانید لیمو را از وسط نصف کنید. مقداری نمک روی آن‌ها پاشیده و آن‌ها را روی قسمت‌های تیره پوست بمالید. نمک به برداشت سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند. این ترکیب، پوستی روشن‌تر و جوان‌تر به شما می‌دهد. پس از آن از یک مرطوب کننده خوب استفاده کنید تا پوست خشک نشود.

نکته: پس از استفاده از این درمان، حداقل ۲-۱ ساعت در برابر نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.

۱۷. آرد برنج
برنج حاوی پارا- آمینو تسوبزونیک اسید است که مانند یک ضد آفتاب طبیعی عمل می‌کند. یک فنجان برنج خام را آسیاب کرده و به شکل پودر درآورید. حالا به آن شیر اضافه کنید. این خمیر را به مدت نیم ساعت روی پوست بگذارید. با آب گرم بشویید. این کار را ۲ یا ۳ بار در هفته انجام دهید.

۱۸. سفیده تخم مرغ
سفیده تخم مرغ، رنگ پوست را بهبود بخشیده و انعطاف‌پذیری آن را برمی‌گرداند. تخم مرغی را شکسته و سفیده و زرده آن را جدا کنید. آن را بر پوست گذاشته و بگذارید خشک شود. سپس با دستان مرطوب آن را ماساژ دهید. آن را با آب معمولی بشویید.

– همچنین می‌توانید یک قاشق چایخوری روغن زیتون و آب نصف یک لیمو را با سفیده تخم مرغ مخلوط کنید. آن را به مدت ۳۰ دقیقه بر پوست بگذارید. سپس بشویید.

۱۹. پیاز برای رفع تیرگی دست و پا
پیاز، بافت پوست را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد. می‌توانید یک ورقه پیاز خام را روی قسمت‌های تیره دست و پا بمالید. این کار رنگ پوست را روشن می‌کند.

– یک گزینه دیگر، ترکیب نصف قاشق چایخوری عسل و آب یک عدد پیاز است. آن را بر نواحی آسیب‌دیده پوست بگذارید. پس از خشک شدن، آن را با پارچه مرطوب بردارید.

نکته: اگر پوست حساسی دارید از پیاز خام استفاده نکنید.

۲۰. چغندر
چغندر واقعا برای پوست مفید است. یک عدد چغندر را ورقه‌ای کرده و با حرکات دورانی روی پوست بمالید. آن را با صابون بشویید. چغندر باعث درخشندگی فوری پوست می‌شود.

– همچنین می‌توانید مقداری زردچوبه را با آب چغندر ترکیب کرده و روی پوست آسیب‌دیده بگذارید. ۱۵ دقیقه صبر کنید سپس آن را بشویید.

۲۱. کدو حلوایی
پالپ یک ورقه کدو حلوایی را درآورید، یک عدد زرده تخم مرغ و یک قاشق چایخوری شیر را به آن اضافه کنید. دست‌ها و پاهای خود را با آن بپوشانید و بگذارید خشک شود. برای پاک کردن آن از یک توپ پنبه‌ای مرطوب استفاده کنید. این ماسک، فورا پوستی روشن و شاداب به شما می‌دهد.

۲۲. زاج برای رفع تیرگی دست و پا
زاج خواصی دارد که به رفع تیرگی دست و پا کمک می‌کند. چند قطعه کریستالی زاج را آسیاب کرده تا به شکل پودر درآید. عسل را به آن اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. این مخلوط را روی پوست تیره بگذارید. حدود یک ساعت بماند تا خشک شود. با آب بشویید

۲۳. زعفران
زعفران ماده‌ای شناخته شده برای روشن شدن پوست است. مصرف خوراکی آن نیز مفید است. برای استفاده موضعی، چند رشته زعفران را با یک قاشق چایخوری خامه شیر مخلوط کنید. بگذارید یک ساعت بماند تا خوب خیس بخورد. پس از آن، مخلوط را خوب هم بزنید. دست و پای خود را با آب تمیز کرده و این کرم را روی آن‌ها بگذارید. ۲۰-۱۵ دقیقه بمانید. با آب گرم بشویید.

– می‌توانید شیر و چند رشته زعفران را به پودر چوب صندل اضافه کنید. همچنین می‌توانید مقداری گلاب نیز به آن اضافه کنید تا به شکل خمیر درآید. آن را روی پوست بگذارید. پس از ۲۰ دقیقه بشویید.

نکته:
۱. اگر پوست چربی دارید، در درمان اول، شیر ساده را جایگزین خامه شیر کنید.

۲. اگر پوست خشکی دارید، در درمان دوم از گلاب استفاده نکنید.

۲۴. هویج
هویج به رفع برنزگی کمک کرده و پوست را روشن می‌کند. می‌توانید برای داشتن پوستی روشن‌تر، ماسک پیلینگ هویج درست کنید. یک هویج پوست گرفته را با آب تمیز و سرد بشویید. آن را به قطعات کوچک برش زده و آسیاب کنید تا خمیری شود. ژلاتین را در مقداری آب حرارت داده و وقتی ذوب شد، اجاق را خاموش کنید. خمیر هویج را با آبلیمو و عسل به آن اضافه کنید. همه مواد را خوب مخلوط کنید تا به شکل خمیر نرمی درآید. آن را ۲۰ دقیقه در یخچال بگذارید. آن را بر پوست بگذارید. بگذارید نیم ساعت بماند تا جذب پوست شود. آن را به آرامی از روی پوست بردارید. آن را با آب شسته و خشک کنید.

۲۵. کلم برای رفع تیرگی دست و پا
یک عدد کلم خام را رنده کرده تا آب آن را بگیرید، مقداری عسل و کمی پودر زردچوبه را به آن اضافه کنید. حالا، آن را با هر ماده سفت کننده‌ای مانند خاک رس، آرد نخود یا آرد برنج ترکیب کنید. بگذارید ۱۰ دقیقه بماند. این خمیر را روی پوست تیره بگذارید. پس از خشک شدن با آب معمولی بشویید.

– می‌توانید برگ کلم له شده را با یک قاشق چایخوری عسل و ۴/۱ قاشق چایخوری مخمر حل شده در آب مخلوط کنید. آن را بر پوست گذاشته و ۱۵ دقیقه بمانید. با یک توپ پنبه مرطوب، آن را بردارید

۲۶. تربچه
تربچه یک عامل رفع تیرگی دست و پا طبیعی است که به روشن شدن رنگ پوست کمک می‌کند. می‌توانید تربچه رنده شده یا آب آن را روی قسمت‌های تیره پوست بگذارید. این کار نه تنها پوست را روشن می‌کند بلکه جوش‌های سر سیاه و کک و مک را نیز از بین می‌برد.

۲۷. قارچ
قارچ حاوی ویتامین D است که به درمان آفتاب سوختگی کمک می‌کند و کوجیک اسید موجود در آن مانند یک روشن کننده پوست عمل می‌کند. مقداری قارچ را در روغن کنجد بخوابانید. از این روغن ژله‌ای شده روی پوست خود بگذارید تا رنگ آن را روشن کند. پس از چند دقیقه با آب معمولی بشویید.

۲۸. آووکادو برای رفع تیرگی دست و پا
آووکادو می‌تواند رنگ پوست را روشن کرده و آن را نرم کند. یک عدد آووکادوی رسیده را انتخاب کنید. قسمت گوشتی آن را درآورده و له کنید تا به شکل خمیری درآید. یک قاشق غذاخوری عسل و ۲ قاشق غذاخوری شیر را مخلوط کنید. مواد را خوب مخلوط کنید و بر قسمت مورد نظر پوست بگذارید. آن را پس از یک ساعت بشویید. برای داشتن پوست روشن‌تر، به طور منظم از آن استفاده کنید.

– همچنین می‌توانید یک عدد گوجه فرنگی له شده را با گوشت یک عدد آلوئه‌ورا مخلوط کنید. سپس آن را نیم ساعت روی پوست بگذارید. آن را با آب گرم بشویید.

۲۹. آلوئه‌ورا
آلوئه‌ورا می‌تواند رنگ اصلی پوست شما را بازگرداند. همچنین می‌تواند به درمان تغییر رنگ پوست و در نتیجه لکه‌های تیره کمک کند. ژل آلوئه‌ورای تازه را از گیاه بگیرید. آن را روی دست‌ها و پاها بگذارید و بگذارید نیم ساعت بماند.

آن را با آب سرد بشویید. این کار را دو بار در هفته – به مدت یک هفته – انجام دهید.

نکته:

۱. افرادی که به آلوئه‌ورا حساسیت دارند نباید از آن اسفاده کنند.

۲. پس از استفاده از آلوئه‌ورا بر روی پوست، در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید. قسمت‌هایی که ژل زده‌اید را بپوشانید.

۳۰. چوب صندل برای رفع تیرگی دست و پا
چوب صندل مانند یک عامل رفع تیرگی دست و پا عمل می‌کند. می‌توانید آن را با ی ماده سفید کننده دیگر که همان لیمو است ترکیب کنید. آب نصف یک عدد لیمو را به ۴ قاشق چایخوری پودر چوب صندل و مقداری آب اضافه کنید تا به شکل خمیر درآید. آن را روی قسمت‌های تیره پوست بگذارید. وقتی کاملا خشک شد، آن را بشویید.

همچنین می‌توانید یک قاشق غذاخوری پودر چوب صندل و همان اندازه پودر بادام را مخلوط کنید. آن را به صورت خمیر درآورده و روی پوست بگذارید. برای دیدن تفاوت در رنگ پوست‌تان به طور منظم از آن استفاده کنید.

– می‌توانید مقداری شیر را به پودر چوب صندل اضافه کنید و آن را روی قسمت‌های تیره پوست بگذارید. خشک که شد، آن را بشویید.

نکته: لیمو را روی جای زخم یا آکنه نگذارید زیرا خاصیت قابض دارد.

۳۱. بابونه
بابونه یکی از گیاهان جادویی برای پوست است. می‌توانید از گل بابونه یا چای کیسه‌ای بابونه برای بخور صورت استفاده کنید. این کار می‌تواند پوست شما را روشن کند.

– یا این‌که، گل بابونه را بجوشانید و بگذارید خنک شود. مخلوط را صاف کرده و دست‌ها و پاهای خود را در آن بگذارید.

نکته: قبل از استفاده از این درمان، با متخصص پوست مشورت کنید.

۳۲. ترب کوهی
ترب کوهی یک عامل سفید کننده طبیعی است که می‌تواند تاثیری شگفت انگیز بر رنگ پوست بگذارد. یک ترب کوهی را رنده کنید و نصف قاشق چایخوری سرکه و همان مقدار آبلیمو را به آن اضافه کنید. ۳ قطره روغن معطر رزماری را به این مخلوط اضافه کنید. آن را به آرامی روی پوست تیره بگذارید. پس از چند دقیقه بشویید.

– یا این‌که، با ترکیب ترب کوهی رنده شده و ماست، خمیر درست کنید. آن را روی پوست بمالید و بعد با آب بشویید.

نکته:
۱. از تماس این گیاه با زخم‌های باز جلوگیری کنید.

۲. بدون مشورت با متخصص پوست از این گیاه استفاده نکنید.

۳۳. پای شیر برای رفع تیرگی دست و پا
گیاه پای شیر، به دلیل داشتن خواص روشن کننده پوست، شناخته شده است. آب آن را از برگ‌ها گرفته، یک توپ پنبه‌ای را در آن بگذارید و بر قسمت‌های تیره پوست بزنید. بگذارید ۲۰ دقیقه بماند سپس با آب بشویید.

نکته: قبل از مشورت با متخصص، از این گیاه استفاده نکنید.

۳۴. توت خرس
توت خرس به بهبود بافت پوست کمک می‌کند. ۱۰-۵ قطره عصاره توت خرس را به لوسیون یا کرم همیشگی خود اضافه کنید. برای دیدن نتیجه، آن را روی دست‌ها و پاهای خود بگذارید.

– یا این‌که، گلیسیرین و آب را به عصاره توت خرس اضافه کرده و آن را رقیق کنید. آن را روی قسمت‌های تیره پوست بگذارید و پس از چند دقیقه بشویید.

۳۵. شاه توت برای رفع تیرگی دست و پا
شاه توت از تولید آنزیمی به نام تیروزیناز که ملانین را می‌سازد، جلوگیری می‌کند. بنابراین، استفاده از این گیاه، تاثیر سفید کنندگی داشته و پوست را روشن‌تر می‌کند. برای داشتن پوستی روشن‌تر می‌توانید از عصاره شاه توت در کنار لوسیون معمول خود استفاده کنید. این کار را دو بار در روز انجام دهید.

نکته: قبل از استفاده از این گیاه، با متخصص پوست مشورت کنید.

۳۶. شیرین بیان
گلابریدین، ترکیبی فعال در شیرین بیان، تولید ملانین را کاهش می‌دهد و برنزگی پوست ناشی از قرار گرفتن در آفتاب را درمان می‌کند. ریشه شیرین بیان را در آب جوش بگذارید. پس از مدتی، دمنوش را صاف کرده و توپ پنبه‌ای را در آن بگذارید. لایه‌ای از آن را روی نواحی تیره پوست بگذارید. بگذارید شب روی پوست بماند و صبح بعد با آب معمولی بشویید.

– یا این‌که، یک عدد خیار کوچک را آسیاب کنید، چند قطره عصاره شیرین بیان، یک قاشق غذاخوری آبلیمو، پودر چوب صندل و آب گوجه فرنگی را به آن اضافه کنید. مواد را خوب ترکیب کنید. خمیر را روی پوست خود بگذارید. زمانی که خشک شد، آن را با آب بشویید. این کار را دو بار در هفته انجام دهید.

۳۷. مهر سلیمان و توت فرنگی وحشی
هر دوی این موارد، به روشن شدن پوست صورت کمک می‌کنند. برگ توت فرنگی وحشی و گیاه مهر سلیمان را در آب گرم بگذارید. بگذارید سرد شود سپس آن را صاف کنید. برای کسب نتیجه دلخواه، این جوشانده گیاهی را به صورت روزانه روی قسمت‌های تیره پوست بگذارید.

عکس, درمان‌های خانگی برای رفع تیرگی دست و پا


مطالب پربازدید

نظرات