پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » درمانهای خانگی موثر برای خارش نوک سینه

درمانهای خانگی موثر برای خارش نوک سینه

خواندنی ها | 1397-05-08 | ۴۰۱۸ بازدید | نظرات

ممکن است بعلت خشکی یا عفونت نوک پستانها دچار خارش شود.مادرانی که به نوزاد خود شیر میدهند هم ممکن است دچار خشکی یا خارش نوک سینه شوند.این مشکل می‌تواند لحظات دستپاچه‌کننده‌ای را ایجاد کند، به خصوص هنگامی که در یک مکان عمومی هستید. طیف گسترده‌ای از محصولات موجود در بازار وجود دارند که ادعا می‌کند خارش نوک سینه ها را تسکین می‌دهند. با این حال، استفاده از این محصولات در بخش‌های حساس بدن شما ممکن است برخی از عوارض جانبی احتمالا جدی ایجاد کنند. نوک پستان‌ها یکی از حساس‌ترین قسمت‌های بدن انسان هستند و در صورت خشک شدن، درد و خارش، می‌توانند باعث ایجاد ناراحتی زیادی شوند. با استفاده از پماد‌ها، کرم‌ها یا داروهای مختلف، ناراحتی ناشی از این مشکل را می‌توان تا حدی کاهش داد. اما به جای این داروهای شیمیایی، می‌توانید از داروهای خانگی هم استفاده کنید.

ماساژ نوک پستان با کره

تسکین فوری خارش نوک سینه ها را می‌توانید با استفاده از کره حاصل کنید. شما می‌توانید کره را روی نوک پستان‌ها بمالید و با حرکات دایره‌ای و به نرمی آنها را ماساژ دهید. اجازه بدهی کره مدتی بماند و بعد آن را شستشو دهید. با استفاده از کره نوک خشک و خارش‌دار پستان‌ها هیدراته خواهد شد.

ماساژ نوک پستان با استفاده از روغن نارگیل

برای خارش نوک سینه ها، آسان‌ترین و موثرترین درمان خانگی استفاده از روغن نارگیل و ماساژ دادن این ناحیه با روغن است. شما می‌توانید از روغن‌های دیگری هم به جای روغن نارگیل استفاده کنید. با این حال، مصرف روغن نارگیل اغلب به دلیل خواص مرطوب‌کننده و ضد میکروبی که دارد، توصیه می‌شود.

ماساژ دادن نوک سینه‌ی دچار خارش با استفاده از روغن نارگیل یک روش ایمن و موثر برای مرطوب‌ کردن این ناحیه است. نوک پستان‌ها به دلیل خشکی پوست معمولا دچار خارش می‌شوند. علاوه بر این، فیبر مصنوعی لباس‌ها، محصولات پوستی و مواد شیمیایی موجود در عطر یا صابون‌ها حتی پوست را بیش‌تر تحریک می‌کنند.

برای استفاده از روغن نارگیل جهت درمان خارش نوک پستان، مراحل زیر را انجام دهید:

– روغن نارگیل یا روغن مورد نظرتان را در مایکروویو گرم کنید.

– سپس آن را در ناحیه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید و به آرامی ماساژ بدهید.

– چند بار در روز این روش درمانی را تکرار کنید.

روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب زنجیره متوسط است که می‌توانند به راحتی اکسید شوند، بنابراین آسیب رادیکال‌های آزاد را ایجاد نمی‌کنند. هنگامی که روغن نارگیل به صورت موضعی استفاده می‌شود، می‌تواند به کاهش ناراحتی ناشی از خارش نوک پستان‌ها کمک کند. این روغن دارای خواص ضد باکتری، ضد قارچی، ضد التهابی و ضد ویروسی است و در عین حال پوست را نرم می‌کند.

اسیدهای منحصر به فرد موجود در روغن نارگیل به راحتی توسط پوست جذب می‌شود و آن را مرطوب می‌کند. بنابراین، روغن نارگیل یک ماده‌ی نرم‌کننده‌ی خوب است و همچنین یک گزینه‌ی درمانی موثر و طبیعی برای رفع خارش نوک سینه‌ها محسوب می‌شود.

روغن جوجوبا
دوندگان بیش‌تر مستعد ابتلا به مشکل خارش یا تحریک شدن نوک پستان هستند. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که نوک پستان‌ها در طول فعالیت‌های بدنی دچار سایش و خراشیدگی و در نتیجه تحریک می‌شوند. نوک تحریک‌شده‌ی پستان‌ها ممکن است ترک بخورند یا خونریزی کنند، مشکلی که می‌تواند کاملا دردناک باشد.

کرم‌های ضدعفونی‌کننده‌ای که شامل موم زنبور عسل، روغن جوجوبا، شی باتر و وازلین هستند می‌توانند برای جلوگیری از تحریک شدن نوک پستان‌ها در هنگام داشتن فعالیت بدنی به کار بروند.

چای نعناع فافلی
پس از زایمان، یکی از مشکلات رایج برای کسانی که خودشان به فرزندشان شیر می‌دهند، اگزمای نوک پستان است که سبب خارش این ناحیه می‌شود. با توجه به این‌که گاهی کودک نوک پستان را درست در دهان نمی‌گیرد، سوزش و ترک ممکن است در این ناحیه ایجاد شود و همین اغلب باعث بروز درد و خارش می‌شود. یک مطالعه نشان داد که خارش همراه با این مشکل، با استفاده از چای نعناع فلفلی روی نوک پستان قابل جلوگیری است

عسل
عسل برای درمان پوست خشک موثر است. برای خارش خفیف، می‌توانید عسل را به صورت موضعی استعمال کنید. تعداد دفعات استفاده از این ماده معمولا به شدت خارش بستگی دارد. دست کم ۱-۴ بار در روز آن را استعمال کنید.

آلوئه‌ورا
آلوئه‌ورا یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای رفع خارش نوک سینه ها است. ژل داخل برگ را له کنید و آن را روی پستان‌ها قرار بدهید. به مدت ۱۰ دقیقه صبر کنید و بعد به آرامی این ناحیه را ماساژ بدهید. پس از انجام ماساژ، ناحیه را با آب سرد بشویید. همچنین می‌توانید دستورالعمل زیر را دنبال کنید:

– یک برگ آلوئه‌ورا بردارید و ژل داخل آن را خارج کنید.

– ژل را روی نوک پستان‌ها بمالید و بعد کمی صبر کنید تا خشک شود.

– پس از خشک شدن ژل ناحیه را با آب گرم و یک تکه پارچه‌ی تمیز پاک کنید.

– با استفاده از یک حوله‌ی نرم به صورت ضربه‌ای نوک پستان را خشک کنید.

– این روش درمانی را چند د بار در روز و به مدت سه روز تکرار کنید.

آلوئه‌ورا خواص شفابخش زیادی دارد. به همین دلیل، برای درمان اختلالات پوستی و عونت‌های زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. حدود ۷۵ ماده‌ی مغذی در برگ آلوئه‌ورا وجود دارد. آلوئه‌ورا دارای ۲۰ ماده‌ی معدنی فوق‌العاده مانند کلسیم، مس، کروم، منیزیم، آهن، پتاسیم، فسفر، روی، سدیم، و منگنز است. این گیاه دارویی همچنین ۱۲ ویتامین دارد از جمله‌ ویتامین‌های A، B۱، B۲، B۳، B۵، B۶، B۱۲، C و E. آلوئه‌ورا در عین حال حاوی ۲۰۰ آنزیم فعال و هشت اسید آمینه هم است.

روغن زیتون
یکی دیگر از داروهای خانگی که برای کاهش خارش نوک سینه ها استفاده می‌شود، روغن زیتون است. این روغن به دلیل خواص مرطوب‌کننده‌ای که دارد، ترجیح داده می‌شود. شما می‌توانید روغن زیتون را روی نوک پستان‌ها استعمال کنید و آن را به آرامی ماساژ دهید. سپس ناحیه را با آب بشویید. همچنین می‌توانید نوک پستان‌ها را درست قبل از حمام با روغن زیتون ماساژ دهید.

عدم استفاده از آب گرم در حمام
سعی کنید از دوش آب گرم اجتناب کنید زیرا می‌تواند باعث خشک شدن پوست شود و خارش را تشدید کند. می‌توانید نوک پستان‌ها را با استفاده از یک تکه پارچه‌ی خیس‌شده در آب سرد تمیز کنید.

شیر خودتان
هنگامی که خشکی پوست در اثر شیردهی ایجاد می‌شود، می‌توانید نوک پستان را با استفاده از شیر خودتان بهبود بدهید. خواص شفابخش و ضد باکتری که در شیر مادر وجود دارد می‌تواند به کاهش خارش نوک پستان‌ها کمک کند.

– قبل از شروع شیر دادن به کودک، چند قطره از شیر را در ناحیه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید.

– پس از شیر دادن به کودک، شیر مادر را به نوک پستان‌تان بمالید.

– اجازه بدهید در معرض هوا خشک شود.

– این روش درمانی را چند بار در روز تکرار کنید تا نوک پستان بهبود بیابد.

کمپرس گرم
روش دیگر برای مقابله با خارش نوک سینه ها استفاده از کمپرس گرم در منطقه‌ی آسیب‌دیده است. با استفاده از گرما ناراحتی می‌تواند از بین برود و بهبودی حاصل شود.

– یک تکه پارچه‌ی تمیز را در یک کاسه آب گرم خیس کنید.

– آب اضافی آن را بگیرید. سپس به مدت چند دقیقه، دستمال مرطوب و گرم را روی هر پستان نگه دارید.

– قبل از شروع شیر دادن به کودک، کمپرس گرم را دست کم به مدت ۱۰ دقیقه روی پستان بگذارید.

– کمپرس گرم را چند بار در روز به کار ببرید تا خارش از بین برود.

روش دیگر این است که می‌توانید پد گرمایی را برای کاهش علائم مرتبط با این مشکل استفاده کنید.

مطلب مرتبط: ۱۱ درمان خانگی ترک های پوستی سینه

برگ ریحان
برگ‌های ریحان دارای خواص شفابخش هستند و می‌توانند برای درمان مشکلات پوستی مورد استفاده قرار بگیرند. آنها روند بهبودی خارش نوک سینه ها را تسریع می‌کنند. برگ ریحان همچنین می‌تواند خونریزی نوک پستان را تسکین بدهند.

– یک مشت برگ ریحان را آماده کنید و آنها را بشویید و سپس له کنید تا تبدیل به خمیر شوند.

– خمیر ریحان را روی نوک پستان تحریک‌شده استعمال کنید.

– کمی صبر کنید تا خشک شود.

– قبل از شیر دادن به نوزاد، خمیر را بشویید.

– این درمان را به مدت یک هفته دنبال کنید.

یخ
نوک پستان ها را با استفاده از یک تکه یخ ماساژ. بهید تا به طور موقت درد و ناراحتی این ناحیه تسکین بیابد. منطقه‌ی آسیب‌دیده می‌تواند با استفاده از یخ سرد شود. یخ به کاهش تورم نیز کمک می‌کند.

– چند قطعه یخ را بردارید و آنها را لای یک حوله‌ی نازک قرار دهید.

– حوله‌ی حاوی یخ را به مدت چند دقیقه در منطقه‌ی آسیب‌دیده بگذارید.

– در فواصل میان شیر دادن به نوزاد، چند بار این روش درمانی را تکرار کنید.

سرکه سیب
سرکه سیب دارای کاربردهای سنتی فوق‌العاده‌ای است. این ماده خواص ضد قارچی، ضد باکتری و ضد ویروسی دارد و برای اختلالات زیر مورد استفاده قرار گرفته‌است:

– پیشگیری از آنفولانزا

– ثبات pH

– حالت تهوع

– سوزش سر دل

– علائم آلرژی

– التهاب

– مشکلات گوارش

– رژیم سم‌زدایی

– چین و چروک

– اگزما

– تعدادی از اختلالات پوستی

یک فنجان سرکه سیب خام را با پنج فنجان آب تصفیه‌شده مخلوط کنید. این محلول به تسکین خارش کمک می‌کند و تحریک را کاهش می‌دهد. یک تکه پارچه‌ی تمیز را در آب گرم خیس کنید و منطقه‌ی آسیب‌دیده را با آن تمیز کنید.

سرکه سیب دارای خواص ضد التهابی است. این ماده یک پاک‌کننده‌ی خوب برای پوست نیز محسوب می‌شود.

– سرکه سیب را با استفاده از یک تکه پنبه روی منطقه‌ی آسیب‌دیده، استعمال کنید.

– برای این کار همچنین می‌توانید از یک تکه پارچه‌ی تمیز نیز استفاده کنید.

– این روش درمانی را دو بار در روز تکرار کنید.

شستشو با استفاده از بلغور جوی دوسر کلوئیدی
شستشوی ناحیه‌ی آسیب‌دیده با استفاده از بلغور جوی دوسر به مرطوب شدن پوست کمک می‌کند. این ماده یکی از بهترین مرطوب‌کننده‌های پوست است. برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن، مراحل زیر را دنبال کنید:

– یک مشت پودر جوی دوسر را به آب ولرم داخل وان اضافه کنید.

– برای رسیدن به نتایج بهتر، این روش درمانی را دو بار در هفته تکرار کنید.

لیمو
اسید سیتریک، نوعی اسید آلی ضعیف موجود در لیمو است که می‌تواند برای تسکین سوزش و خارش پوست استفاده شود. شما می‌توانید یک لیمو را به دونیم برش بزنید و سپس نصف آن را روی منطقه‌ی آسیب‌دیده مالش بدهید.

گل یا روغن کالندولا
آن‌ها ظاهر زیبایی دارند و برای درمان خارش نوک سینه ها مفید هستند.

– ۱ یا ۲ گل کالندولا را له کنید. آنها را تبدیل به خمیر کنید و روی نوک پستان خشک و خارش‌دار بمالید.

– روش دیگر این است که می‌توانید روغن کالندولا و روغن زیتون را به نسبت مساوی با هم مخلوط کنید و ترکیب حاصل را به جای گل آن استفاده کنید. این ترکیب روغنی را در ناحیه‌ی آسیب‌دیده مالش بدهید.

– همچنین می‌توانید پماد کالندولا را روی نوک پستان استعمال کنید.

روغن درخت چای
روغن درخت چای به عنوان یک عامل ضد قارچ و ضدعفونی‌کننده، باعث تسکین سوزش در ناحیه نوک پستان می‌شود و احتمال ابتلا به عفونت را کاهش می‌دهد. برای استفاده از این ماده می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

– یک تکه پنبه را به روغن درخت چای آغشته کنید و آن را روی نوک پستان آسیب‌دیده قرار بدهید.

– اجازه بدهید یک شب تا صبح بماند تا روغن توسط پوست جذب شود.

– تا زمانی که تغییری را مشاهده نکرده‌اید، این روش درمانی را تکرار کنید.

مطلب مرتبط: ۴ نکته حیاتی درباره غربالگری، تشخیص و درمان سرطان سینه

چای کیسه‌ای بابونه
خواص ضد التهابی بابونه می‌تواند به کاهش تورم، خارش و درد نوک پستان کمک کند. این گیاه دارویی همچنین می‌تواند روند بازیابی این ناحیه را تسریع ببخشد. مراحل زیر را برای رسیدن به نتایج موثر انجام دهید:

– مقداری آب گرم داخل یک لگن کوچک بریزید.

– دو چای بابونه‌ی کیسه‌ای را به آب اضافه کنید.

– اجازه دهید کیسه‌های چای مدتی در آب بمانند تا دم بکشند.

– نوک پستان‌های آسیب‌دیده را با استفاده از این آب شستشو بدهید.

– سپس ناحیه را با استفاده از یک تکه پارچه‌ی خشک پاک کنید.

– کیسه‌های چای را از آب خارج کنید و آب اضافی‌شان را با فشار خالی کنید.

– کیسه‌ی چای را چند بار روی نوک پستان، فشار بدهید.

– اجازه بدهید نوک پستان‌ها در معرض هوا خشک شود.

– نوک پستان‌ها را بشویید و با یک پارچه‌ی تمیز آنها خشک کنید.

– به نوک پستان وازلین بزنید.

– این روش درمانی را سه بار در روز تکرار کنید.

عکس, درمانهای خانگی موثر برای خارش نوک سینه

ویتامین C
ویتامین C در ترمیم بافت پوست بسیار موثر است. سبزیجات و میوه‌هایی که غنی از ویتامین C هستند، بخورید از جمله لیمو، پرتقال، کیوی، انبه، گریپ‌فروت، آناناس، فلفل، پاپایا، گوجه‌فرنگی، انواع توت‌ها و سیب‌زمینی شیرین.

جوش شیرین
جوش شیرین به صورت یک پودر ریز است. این ماده‌ی طبیعی کریستالی، خواص ضد باکتری، ضد التهابی، ضدعفونی‌کننده و ضد قارچی دارد. جوش شیرین برای دوره‌های کوتاه‌تر موثر است، اما باید از به کار بردن آن به صورت طولانی مدت اجتناب کرد.

– یک قاشق غذا خوری پودر جوش شیرین را با آب گرم مخلوط کنید.

– خمیر حاصل را روی نوک پستان‌های دچار خارش بمالید.

– اجازه بدهید خمیر به مدت حدود ۲۰ دقیقه بماند و بعد آن را با آب سرد بشویید.

– این روش درمانی را دو بار در هفته تکرار کنید.

پیشگیری از ترک خوردن و خارش نوک سینه ها
پس از آن‌که این مشکل در شما بهبود یافت یا زمانی که درمان‌های خانگی تاثیر خود را گذاشت، ضروری است که از خارش نوک سینه ها در آینده جلوگیری کنید. با دنبال کردن این اقدامات ساده، می‌توان از بروز مجدد خارش نوک سینه جلوگیری کرد:

– لباس‌های تهیه شده با پارچه‌های پنبه‌ای را بپوشانید و از پوشیدن سینه‌بند تنگ اجتناب کنید.

– بهداشت را به خوبی رعایت کنید.

– وقتی به رختخواب می‌روید، لباس گشاد بپوشید.

– از صابون‌های قوی استفاده نکنید.

– هنگام ورزش، از سینه‌بندهای ورزشی استفاده کنید.

– از وازلین برای مرطوب کردن نوک سینه‌ها استفاده کنید.

– بعد از حمام، سینه و نوک سینه را خوب خشک کنید.

– هنگام شیر دادن به نوزاد، نوک پستان را از دهان کودک بیرون نکشید.

– از هر دو سینه به فرزندتان شیر بدهید. از به کار بردن کرم‌ها یا روغن‌های افزایش سایز سینه پرهیز کنید.

– پد پستان را به طور مرتب عوض کنید.


مطالب پربازدید

امروز جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲

نظرات