پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » درمانهای خانگی برای سرماخوردگی نوزاد زیر شش ماه

درمانهای خانگی برای سرماخوردگی نوزاد زیر شش ماه

خواندنی ها | 1397-05-07 | ۴۲۸۶ بازدید | نظرات

سرماخوردگی در نوزادانی که کمتر از ۶ ماه سن دارند بسیار آزاردهنده و حساس است و باید برای درمان سرماخوردگی نوزادان باید با روشهای خانگی علائم سرماخوردگی را تسکین دهید تا بدن نوزاد کمک کم بهبود پیدا کرده و سلامتی نوزاد بازگردد.اما چه روشهای خانگی برای درمان سرماخوردگی نوزاد وجود دارد؟

اولین نکته استراحت کافی میباشد.استراحت، استراحت، استراحت.هنگامی که کودک از سرماخوردگی، سرفه و اختقان یا هر بیماری دیگری رنج می‌برد، اجازه دهید تا حد امکان بخوابد و استراحت کند. خواب کمک می‌کند تا بدن کوچولوی آن‌ها بتواند بهتر با عفونت مبارزه کند و بهبود بیابد. این یکی برای همه‌ی سنین کاربرد دارد.اما بهترین درمان برای سرماخوردگی و سرفه یا هر بیماری دیگر برای نوزادانی که کمتر از ۶ ماه سن دارند، شیر مادر است. شیر مادر آنتی‌بادی‌ها را از بدن مادر به بدن کودک انتقال می‌دهد و به این ترتیب به او کمک می‌کند تا با عفونت مبارزه کند و در عین حال سیستم ایمنی بدن او قوی می‌شود. بنابراین، شیر مادر بهترین داروی خانگی برای درمان سرماخوردگی و سرفه و تب در نوزادان است. قطعا متوجه خواهید شد که کودک در زمانی که سرماخوردگی دارد و سرفه می‌کند، میل چندانی به خوردن شیر ندارد، بنابراین توصیه می‌شود که تعداد دفعات شیردهی را افزایش دهید.

ماساژ روغن خردل
این مورد یک درمان خانگی قدیمی برای درمان سرماخوردگی کودکان است که همه‌ی مادران قدیمی از آن استفاده کرده‌اند و حتی حالا هم این روش مورد استفاده‌ی بسیاری از مادران است. این روش نه تنها برای نوزادان خطری ندارد، بلکه برای کودکان بزرگ‌تر و حتی بزرگسالان نیز بسیار موثر است.

عکس, درمانهای خانگی برای سرماخوردگی نوزاد زیر شش ماه

چگونه روغن ماساژ سیر و خردل را برای تسکین سرماخوردگی، سرفه و احتقان سینه در نوزادان آماده کنیم
– حدود ۱۰۰ میلی‌لیتر روغن خردل گرفته‌شده به روش پرس سرد را حرارت بدهید.
– ۸ تا۱۰ حبه سیر خردشده را به روغن کنید.
– این ترکیب را حرارت بدهید تا زمانی که سیر سیاه شود.
– حالا این روغن را صاف کنید و اجازه بدهید کمی سرد شود.
– زمانی که این روغن هنوز کمی گرم است کودک را با آن ماساژ بدهید.
– روغن را به طور سخاوتمندانه‌ای روی قفسه‌ی سینه، پشت، کف دست و کف پا استعمال کنید.
– پس از ماساژ کودک را با آب گرم حمام کنید.
– این روش بسیار موثر است و فورا شاهد بهبودی کودک‌تان خواهید بود.

لباس مناسب برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی
مهم است که قفسه‌ی سینه کودک و پشت او را با لباس‌های مناسب پوشش بدهید. پا و سر کودک و همچنین گوش‌های او را زمانی که بیرون می‌روید، پوشش بدهید. گاهی اوقات، والدین برای گرم نگه داشتن کودک بیش از اندازه لباس تن او می‌کنند. این کار هم درست نیست. اگر می‌بینید که نوزاد به دلیل پوشیدن چندین لایه لباس عرق می‌کند، پس از پاک کردن عرق او، لباس‌های‌اش را عوض کنید چرا که همین تعریق هم می‌تواند سبب سرماخوردگی او شود.

قطره‌ی سالین بینی و آسپیراتور برای کمک به از بین بردن گرفتگی بینی
بینی دچار گرفتگی واقعا می‌تواند فرزند کوچک‌تان را آزار بدهد، زیرا او قادر به نفس کشیدن از طریق دهان نیست و فین هم نمی‌تواند بکند. حتی تغذیه با با شیر مادر یا شیشه هم برای او دشوار است، و همین باعث می‌شود که او بدعنق‌تر شود. قطره‌ی سالین بینی فقط آب شور استریل است که بدون نسخه به فروش می‌رسد. می‌توانید این قطره را در سوراخ بینی نوزادتان بریزید تا مخاط شل شود و بعد به وسیله‌ی فین‌گیر یا آسپیراتور آن را تخلیه کنید. این یکی از ساده‌ترین درمان‌های سرماخوردگی و سرفه برای نوزادان است. در واقع، تا زمانی که کودک‌تان ۴ – ۵ ساله شود و بتواند خودش فین کند، می‌توانید این درمان را ادامه دهید.

دستگاه بخور یا رطوبت‌ساز
این مورد یکی از موثرترین درمان‌های مورد استفاده در خانه برای درمان سرماخوردگی کودکان است که کمک می‌کند تا مخاط را از بین ببرید و با تسکین احتقان، تنفس او را آسان‌تر کنید. من بیش‌تر از دستگاه رطوبت‌ساز استفاده می‌کنم زیرا دخترم دوست ندارد بخار استنشاق کند.

اگر می‌خواهید به کودک‌تان بخار بدهید، بهترین راه این است که حمام را گرم کنید و در آن را ببندید تا حمام پر از بخار داغ شود. حالا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با کودک در حمام بنشینید. شما همچنین می‌توانید یک دستگاه رطوبت‌ساز را در اتاق بگذارید که بخار سرد از آن خارج می‌شود و ایمن است و بچه‌ها معمولا در اطراف آن راحت هستند.

 


مطالب پربازدید

نظرات