پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » خوراکی های مفید در پیشگیری از پوکی استخوان

خوراکی های مفید در پیشگیری از پوکی استخوان

سلامت | 1397-07-29 | ۱۶۱۱ بازدید | نظرات

در جهان از هر سه زن، یک زن و از هر پنج مرد یک مرد بالای ۵۰ سال دچار پوکی استخوان می‌شوند. پوکی استخوان باعث می‌شود که استخوان‌ها ضعیف و شکننده شوند؛ به طوری که آنها در نتیجه افتادن جزئی، عطسه و یا حرکت ناگهانی شکسته شوند.

شکستگی‌ها به علت پوکی استخوان تاثیر مخربی بر میلیون‌ها نفر در سراسر جهان دارند و هزینه‌های اقتصادی عظیمی را به جامعه و سیستم‌های بهداشتی – درمانی وارد می‌کنند. با این حال، با وجود پیشرفت‌های موثر پزشکی بر کاهش شکستگی‌ها، اقلیتی از مردان و زنان در واقع درمان را دریافت می‌کنند.

در این وبسایت آمده است که تنها ۱۰درصد از زنان مسن با شکستگی استخوان، درمان‌های پوکی استخوان را دریافت کردند.

در سال ۲۰۱۰ تنها در اروپا حدود ۱۲.۳ میلیون نفر در معرض خطر بالای شکستگی‌های پوکی استخوان قرار گرفته بودند.

عکس, خوراکی های مفید در پیشگیری از پوکی استخوان

وبسایت روز جهانی پوکی استخوان (WOD) به پنج راهکار موثر در جهت جلوگیری از پوکی استخوان اشاره کرد که عبارتند از ورزش مدوام، داشتن سبک زندگی سالم، داشتن رژیم غذایی حاوی مواد مغذی، توجه به علایم پوکی استخوان و مراجعه به دکتر در صورت نیاز و درمان پوکی استخوان.

خوراکی های مفید در پیشگیری از پوکی استخوان

برای مقابله با این بیماری باید به هوش بود و با مصرف مواد غذایی سرشار از کلسیم و ویتامین D و … از بروز آن پیشگیری کرد. مواد غذایی زیر تا حد زیادی در پیشگیری و بهبود این بیماری موثر هستند:

غلات
غلات سرشار از پروتئین های گیاهی اند که از ضعیف شدن استخوان ها پیشگیری می کنند. غلات حاوی ۸ الی ۱۴ درصد پروتئین هستند. درواقع ارزش پروتئینی غلات به گوشت قرمز نزدیک است.  توصیه می کنیم که تنها به نان، برنج و … بسنده نکرده و جوانه  گندم یا سبزیجات خشکی که سرشار از پروتئین هستند را در برنامه  غذایی خود بگنجانید. باید بدانید که ۱۰۰ گرم جوانه  گندم حاوی ۲۶ گرم پروتئین و همین میزان بلغور جو دو سر حاوی ۱۴ گرم پروتئین است.

لبنیات
بهترین مواد غذایی برای پیشگیری از پوکی استخوان مصرف محصولات لبنی است. نوجوانان و بزرگسالان تا ۲۴ سال و زنان شیرده باید ۴-۳ وعده (هر وعده معادل یک لیوان) در روز شیر بخورند. اگر شیر را تحمل نمی کنید ، ماست و پنیر جایگزین های خوبی اند. یک ظرف کوچک ماست و دو قطعه پنیر (اندازه دو قوطی کبریت) تقریباً معادل یک لیوان شیر ، کلسیم دارند.

ماهی آزاد
ماهی آزاد سرشار از ویتامین D است. ویتامین D باعث جذب کلسیم می شود. با وجود این که این ویتامین از طریق تأثیر نور خورشید در پوست سنتز می شود اما بدن نیاز دارد ویتامین D را از مواد غذایی نیز جذب کند. از سن پنجاه سالگی بدن ما روزانه به ۱۰ میکروگرم ویتامین D نیاز دارد. توصیه می کنیم که در هفته دو بار ماهی آزاد میل کنید. این ماهی حاوی امگا۳ نیز هست که برای حفظ سلامت قلبتان نیز مفید است.

میوه و سبزی
اگر یک عدد سیب ، یک عدد موز ، یک بشقاب از میوه هایی مانند توت یا انگور را یک وعده میوه حساب کنیم باید روزانه ۲-۳ وعده میوه مصرف کرد . میوه های خام بهترند. یک وعده از سبزی ها ، به اندازه ۱۰۰ گرم سبزی خام یا ۲۰۰-۱۵۰ گرم سبزی پخته ، ۵۰ گرم کاهو یا ۱۰۰ گرم سالاد مخلوط است. سعی کنید روزانه ۴-۳ وعده سبزی بخورید و حداقل یکی از این وعده ها به صورت خام باشد. همچنین کلم حاوی ویتامین K است که برای سلامت استخوان ها مفید است و از شکستگی استخوان ها پیشگیری می کند. توصیه می کنیم کلم زیادی مصرف کنید. ۱۰۰ گرم کلم حاوی ۰.۲ میلی گرم ویتامین K می باشد.

سویا
سویا برای سلامت استخوان ها مفید است زیرا این ماده غذایی حاوی استروژن گیاهی است. در زنان، تغییرات تراکم استخوان ها ارتباط تنگاتنگی با هورمون ها دارد و کاهش ترشح هورمون های استروژن بعد از یائسگی به پوکی استخوان ها منجر می شود. البته توجه داشته باشید که مصرف این مواد نباید بیش از حد مجاز باشد. به عنوان مثال برای زنی که ۶۰ کیلوگرم وزن دارد میزان مصرف این مواد نباید بیشتر از ۶۰ میلی گرم در روز باشد.

نوشیدنی
روزانه حداقل حدود ۱٫۵ لیتر مایعات بنوشید (۷-۶ لیوان) . ترجیحاًُ از نوشابه های غیرشیرین استفاده کنید. قهوه ، چای ، چای سیاه و نوشابه های کولا را خیلی نخورید. آب معدنی چنانچه از کلسیم غنی باشد نوشابه خوبی است.

پیشگیری
بهترین مواد غذایی برای پیشگیری از این بیماری خوراکی های شامل کلسیم و ویتامین دی هستند. در صورتی که نمی توانید با رژیم غذایی خود کلسیم مورد نیاز خود را تامین کنید، مکمل های کلسیم را مصرف کنید. ویتامین دی باعث بهبود توانایی بدن در جذب کلسیم می شود. بسیاری از افراد با قرار گرفتن در معرض نور خورشید ویتامین دی خود را تامین می کنند. علاوه بر این ورزش کردن باعث می شود که استخوان های محکم تری داشته باشید و باعث جلوگیری از پوکی استخوان می شود. ورزش در هر سنی برای شما مفید است، اما اگر وقتی جوان هستید به صورت منظم ورزش کنید و در سراسر زندگی ورزش کردن را ادامه دهید، بیشتر برای شما کارایی دارد.

 


مطالب پربازدید

نظرات