پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » تکنولوژی » خواندنی هایی درباره ویندوز ۱۰

خواندنی هایی درباره ویندوز ۱۰

تکنولوژی | 1394-07-18 | ۹۶۴ بازدید | نظرات

عکس, خواندنی هایی درباره ویندوز ۱۰

گوشی های هوشمند جدید خانواده لومیا مایکروسافت کاری را می توانند انجام دهند که سایر رقبا توانایی انجام آن را ندارند: تبدیل شدن به یک رایانه شخصی. به لطف داک جدیدی که مایکروسافت معرفی کرده است، لومیا ۹۵۰ و لومیا ۹۵۰ اکس‌ال می توانند با اتصال یک صفحه کلید و ماوس نقش یک رایانه شخصی را ایفا کنند. همچنین با مجهز شدن این دو گوشی هوشمند به دوربین های ۲۰ مگاپیکسلی آنها قصد دارند تا در این زمینه نیز از برترین های بازار باشند. اما در شرایطی که مایکروسافت برای بهبود و تقویت اکوسیستم اپلیکیشن های خود تلاش می کند، آیا می توان شانسی برای این شرکت به منظور رقابت نزدیک با اپل و سامسونگ در نظر گرفت؟

ویندوز فون در سال ۲۰۱۴ سهم بازاری برابر با ۲٫۷ درصد داشته که در مقایسه با سهم ۸۱٫۵ درصدی اندروید و ۱۴٫۸ درصدی آی‌او‌اس بسیار ناچیز به نظر می رسد. اما به لطف ویژگی جدید ویندوز ۱۰ موبایل یعنی “کانتینیوم” و کسب پشتیبانی از سوی بازار کسب و کار ممکن است شرایط به نفع مایکروسافت تغییر کند.

کانتینیوم نرم افزاری است که به کاربر اجازه می دهد از تلفن هوشمند خود به عنوان یک رایانه رومیزی استفاده کند. هنگام شناسایی اتصال به نمایشگری بزرگتر نسبت به نمایشگر خود تلفن هوشمند، محیط ویندوز ۱۰ دسکتاپ به نمایش در می آید. این ویژگی می تواند برای شرکت ها که در پی راه حلی انعطاف پذیر برای دستگاه های قابل حمل هستند، جذاب باشد.

کانتینیوم قابلیت های قدرتمندی مانند توانایی سوییچ بین اپلیکیشن ها با استفاده از میانبرهای صفحه کلید و اجرا برنامه کامل آفیس روی نمایشگری بزرگتر را امکان پذیر می کند اما با برخی محدودیت ها مانند عدم اجرای اپلیکیشن ها در کنار یکدیگر و پشتیبانی تنها از اپلیکیشن های اصلی مایکروسافت و برنامه های آفیس در زمان عرضه نیز مواجه است. اپلیکیشن های شخص سوم احتمالا به زودی تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

اجرای وظایف دسکتاپ با پردازنده های تلفن همراه ممکن است به سرعت و روانی تجربه کار با یک رایانه واقعی نباشد. برای بهره‌برداری کامل از کانتینیوم نیازمند دیسپلی داک مایکروسافت به همراه یک نمایشگر، صفحه کلید و ماوس خواهید بود. اما این مسایل احتمالا برای کاربران تجاری چندان هراس انگیر نخواهد بود زیرا زندگی افراد بسیاری با تلفن های هوشمند گره خورده و شاید سازگاری با این شرایط مدتی زمان خواهد برد.

یکی دیگر از نقاط قوت گوشی های هوشمند جدید لومیا باتری قابل تعویض آنها است. آیفون های جدید اپل، پرچمداران سری گلکسی سامسونگ و تلفن های نکسوس گوگل همگی با بدنه ای مهر و موم شده به دست مشتری می رسند و امکان دسترسی به منبع نیروی آنها برای کاربر وجود ندارد. در حقیقت باتری قابل تعویض به عنصری کمیاب در دنیای تلفن های هوشمند تبدیل شده است.

اگرچه ویژگی باتری قابل تعویض می تواند برای برخی از کاربران رضایتبخش باشد اما لزوما موجب موفقیت مایکروسافت برای دستیابی به جایگاه برتر در زمینه فروش نخواهد شد. اپل صدها میلیون گوشی هوشمند را بدون این ویژگی به فروش رسانده است و از سوی دیگر عرضه روزافزون باتری های خارجی برای مقابله با این چالش صورت می گیرد.

دوربین های ۲۰ مگاپیکسلی لومیاهای جدید توانایی رقابت با بزرگان بازار تلفن هوشمند را دارند اما با توجه به وجود رقابت شدید، دوربین فوق العاده دیگر عنصری تعیین کننده برای ایجاد تمایز محسوب نمی شود.

از سوی دیگر، طراحی اعضای جدید خانواده لومیا با بدنه های پلاستیکی حرف چندانی برای گفتن در برابر رقبای ساخته شده از فلز و شیشه نداشته و از نظر اپلیکیشن نیز با اندروید و آی‌او‌اس فاصله بسیاری دارند. مایکروسافت برای بقا تمرکز خود را باید از مصرف کنندگان به سمت کاربران تجاری تغییر دهد و به نظر می رسد این کار را انجام داده است. اگرچه کسب سهم بازار قابل توجه از بازار تلفن هوشمند در آینده نزدیک دشوار به نظر می رسد اما امروز مایکروسافت در مسیری پایدارتر در زمینه سخت افزار نسبت به زمانی که نوکیا را خریداری کرد، قدم بر می دارد. در حال حاضر، بازی تغییری نکرده است و اندروید و آی‌او‌اس همچنان حاکمان بازار تلفن هوشمند خواهند بود.


مطالب پربازدید

امروز پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲

نظرات