پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » خواص شگفت انگیز چای ماچا برای سلامتی

خواص شگفت انگیز چای ماچا برای سلامتی

خواندنی ها | 1397-09-12 | ۱۷۲۹ بازدید | نظرات

ماچا نوعی چای سبز است که از برگ های چای جوان و خرد کردن آن ها به پودر سبز روشن تهیه می شود. سپس پودر به آب داغ اضافه می شود. تفاوت این چای با چای سبز معمولی در این است که در آن برگ ها در آب ریخته می شوند و سپس برداشته می شوند.

نوشیدن دم کرده چای سبز، کمی شبیه اسفناج جوشیده است، اسفناج را بردارید و آب را بنوشید، برگ های ماچا بر روی برگ های چای سبز رشد می کنند که در سایه نگهداری می شوند. سایه مقدار کلروفیل را در برگ ها افزایش می دهد،این چیزی است که آن ها را به رنگ سبز روشن و پر از مواد مغذی تبدیل می کند. برگ ها با دست برداشته می شوند و ساقه ها و رگه ها جدا می شوند.

۱۰ فایده نوشیدن چای سبز ماچا:
۱. غنی از آنتی اکسیدان:

ما همه این کلمه رو قبلا خوانده بودیم. آنتی اکسیدان ها مواد مغذی جادویی و آنزیم هایی هستند که مسئول مبارزه با اثرات منفی اشعه ماورا بنفش هستند و پوست جوانی را به ما می دهند و از برخی بیماری های مهلک جلوگیری می کنند.

آنتی اکسیدان ها چیزی هستند که همه افراد آگاه از سلامتیشان از چنین غذاهایی به عنوان میوه های خام، سبزیجات سبز، و هنچنین شکلات تلخ استفاده می کنند. چای سبز ماچا تنها یک کاسه بیش از ۵ برابر آنتی اکسیدان هایی است که در هر غذای دیگر وجود دارد – بالاترین میزان را از روش جذب ORAC (ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن).

۲. چای ماچا سرشار از کاتچین، EGCg:
ممکن است قبلا شنیده باشید که همه آنتی اکسیدان ها مثل هم نیستند. چای ماچا شامل مجموعه ویژه ای از ترکیبات آلی شناخته شده به نام کاتچین است. در بین آنتی اکسیدان ها، کاتچین قوی ترین و پرفایده ترین است. یک کاتچین به نام اپیگالوکاتچین گالات (EGCg) 60 درصد کاتچین را در چایی سبز ماچا می سازد. از بین همه آنتی اکسیدان ها، EGCg به طور گسترده به خاطر خواص مبارزه با سرطان شناخته می شود. دانشمندان دریافته اند که ماچا بیش از ۱۰۰ برابر EGCg بیشتری از هر نوع چای دیگر در بازار است.

۳. چای ماچا برای تقویت آرامش:
برای بیش از یک هزار سال، چای سبز ماچا توسط دائوس های چینی و راهبان بودایی ژاپنی به عنوان وسیله ای برای استراحت و مدیتیشن به هنگام آماده باش به کار رفته است. اکنون می دانیم که این حالت بالای آگاهی به دلیل اسید آمینه ال – تینین موجود دراین برگ ها است. ال – تینین تولید امواج آلفا را در مغز افزایش می دهد،که باعث آرامش بدون خواب آلودگی ذاتی و ایجاد اختلال دیگر می شود.

۴.چای ماچا برای تقویت حافظه و تمرکز:
اثر جانبی دیگر ال-تینین، تولید دوپامین و سروتونین است. این دو ماده شیمیایی برای بهبود خلق و خو، بهبود حافظه و تقویت تمرکز بهتر کار می کنند – چیزی که می تواند به نفع همه باشد.

۵.چای ماچا برای افزایش سطوح انرژی و استقامت:
سامورایی ها، جنگجویان شریف قرون وسطی و مدرن ژاپنی، قبل از وارد شدن به نبرد با توجه به خاصیت نیرو بخشی اش، چای ماچا را می نوشیدند. در حالی که همه انواع چای سبز به طور طبیعی حاوی کافئین است، اما افزایش انرژی دریافتی از ماچا تا حد زیادی به خاطر ترکیب منحصر به فرد مواد مغذی دیگری است.

مقاومت افزایش یافته یک کاسه چای سبز ماچا می تواند تا ۶ ساعت طول بکشد و به دلیل اثرات ال – تینین، نوشیدنی ماچا هیچ یک از اثرات جانبی معمولی محرک ها مانند اضطراب و فشار خون بالا را ندارد.

۶. چای ماچا برای کمک به کاهش وزن :
همانطور که قبلا بحث شد و در نمناک گفتیم، چای سبز ماچا غنی از کاتچین است که به طور خاص یک آنتی اکسیدانی است که به نام EGCg شناخته می شود. چای سبز ماچا حاوی سه برابر بیشتر از این آنتی اکسیدان در مقایسه با انواع چای سبز است. تحقیقات نشان می دهد که کاتچین تاثیر مثبتی بر شاخص توده بدنی دارند.در یک مطالعه، کاتچین بر چربی بدن در ۲ گروه از مردان سالم ژاپنی ارزیابی شد.

پس از دو هفته تغذیه سالم، مردان به دو گروه با شاخص های وزن بدن مشابه و دور کمر تقسیم شدند. این مطالعه ۱۲ هفته به طول انجامید و شرکت کنندگان یک بطری چای سبز حاوی ۶۹۰ میلی گرم کاتچین یا یک بطری چای سبز حاوی ۲۲ میلی گرمی کاتچین را نوشیدند. بعد از نتایج حاصل از مطالعه معلوم شد که موارد زیر به مقدار زیادی در نوشیدن چای همراه با کاتچین کاهش یافت.

شاخص توده بدنی
دور کمر
جرم چربی بدن
ناحیه چربی زیر پوست
به همین دلیل، تصور می شود که نوشیدن چای سبز به ویژه چای سبز ماچا می تواند به کاهش اضافه وزن کمک کند.

در مطالعه ای دیگر مشخص شد که EGCg موجود در ماچا می تواند متابولیسم را در طی ورزش با شدت متوسط افزایش دهد. محققان دریافتند که عصاره چای سبز می تواند به میزان ۱۷ درصد سوختن چربی ها را افزایش دهد،زمانی که به مدت ۳۰ دقیقه دوچرخه سواری می کنند.

۷.چای ماچا برای سم زدایی بدن:
در طول سه هفته گذشته، قبل از این که برگ های چای درست شوند، توسط گل کاملیا برای محروم کردن آن ها از نور خورشید پوشیده شده است. این باعث افزایش شدید تولید کلروفیل در رشد جدید گیاهان می شود. سطح بالای کلروفیل موجود در چای سبز ماچا تنها باعث سبز زیبای این گیاه می شود. ماچا نیز یک سم زدای قدرتمند است که می تواند به طور طبیعی فلزات سنگین و سموم شیمیایی را از بدن حذف کند.

۸. چای ماچا برای تقویت سیستم ایمنی بدن :
نشان داده شده است که کتچین موجود در چای سبز ماچا خاصیت آنتی بیوتیکی دارد، که سلامت کلی را ارتقا می دهند. علاوه بر این، تنها یک کاسه چای سبز ماچا مقادیر قابل توجهی از پتاسیم، ویتامین های A و C، آهن، پروتئین و کلسیم را تامین می کند.

مطالعات بیشتر حتی گفته اند که مواد مغذی موجود در ماچا ممکن است توانایی مهار کردن حملات HIV بر سلول های T انسان را داشته باشند.

۹.چای ماچا برای بهبود کلسترول :
محققان کاملاً مطمئن نیستند که نوشیدن چای سبز ماچا چگونه تاثیر مثبتی بر کلسترول دارد، با این حال مطالعات جمعیت های مختلف نشان می دهد افرادی که با یک پایه منظم چای ماچا را مصرف می کنند، سطح کلسترول (بد) کمتری دارند در حالی که در همان زمان سطوح بالاتری از کلسترول HDL یعنی کلسترول خوب را نشان می دهد.

مردانی که چای سبز ماچا را می نوشند، حدود ۱۱ درصد کم تر از آن هایی که نمی نوشند، دچار بیماری های قلبی می شوند.

عکس, خواص شگفت انگیز چای ماچا برای سلامتی

۱۰. طعم عالی چای ماچا :
نوشیدن چیزی فقط به خاطر سلامتی می تواند مثل بلعیدن دارو باشد. ناخوشایند است و از آن می ترسید.هر چه باشد، برای شما خوب است. درست است؟ مطمئنا.خوشبختانه، برخلاف بسیاری از چای های دیگر که نیاز به شکر، شیر، یا لیمو دارند تا طعم آن ها را خوب کند، ماچا کاملا شگفت انگیز است.به خاطر طعم خوب اسید آمینه ال-تینین است که منحصر به فرد است. پس بنشینید، آرام باشید، و از یک کاسه چای ماچا داغ لذت ببرید.


مطالب پربازدید

نظرات