پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » خطرات جدی ترکاندن بادکنک برای شنوایی

خطرات جدی ترکاندن بادکنک برای شنوایی

سلامت | 1395-11-25 | ۱۵۵۵ بازدید | نظرات

پژوهشگران کانادایی دریافتند ترکیدن بادکنک می تواند صدایی حتی بلند از یک اسلحه شاتگان ایجاد کند و ممکن است به شنوایی آسیب برساند.

به گفته بیل هاجتس، مولف ارشد مطالعه و استادیار شنوایی شناسی در دانشگاه آلبرتا، هر سر و صدای بلندی از یک تاثیر بالقوه مادام العمر برخوردار است. در شرایطی که ترکاندن بادکنک بی خطر به نظر می رسد، اما می تواند پیامدهای جدی برای شنوایی به همراه داشته باشد.

عکس, خطرات جدی ترکاندن بادکنک برای شنوایی

تیم پژوهشی هاجتس صدای تولید شده از ترکیدن بادکنک را به سه روش مختلف اندازه گیری کردند: ترکاندن بادکنک با یک سوزن، باد کردن بادکنک تا زمانی که بترکد، و اعمال فشار روی بادکنک تا زمانی که بترکد. بلندترین صدا از ترکیدن بادکنک بیش از اندازه باد شده ایجاد شد. با تولید صدای ۱۶۸ دسی بل، این صدا بلندتر از صدای یک شاتگان کالیبر ۱۲ بود.

به گفته مرکز سلامت و ایمنی شغلی کانادا، بیشینه سطح محرک که یک فرد در معرض آن قرار می گیرد نباید بیشتر از ۱۴۰ دسی بل باشد. در شرایطی که مطالعه انجام شده نتوانست ثابت کند که ترکاندن بادکنک موجب از دست دادن شنوایی می شود، پژوهشگران اعلام کرده اند که قرار گرفتن در معرض صداهایی بالاتر از این سطح می تواند به شنوایی بزرگسالان یا کودکان آسیب وارد کند.

به گفته هاجتس، مطالعه انجام شده یک گفتگوی آغازین است. ما قصد نداریم مردم را از بادکنک بازی باز داریم، اما بهتر است از ترکاندن آنها پرهیز کنند. ما می خواهیم مردم نسبت به آسیب شنوایی در طول زندگی توجه ویژه ای داشته باشند، زیرا هیچ چیزی بهتر از سیستم داخلی سالم در گوش داخلی شما عمل نخواهد کرد.


مطالب پربازدید

نظرات