پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » خبرهای بد را چگونه بگوییم؟

خبرهای بد را چگونه بگوییم؟

خواندنی ها | 1396-08-06 | ۱۰۳۲ بازدید | نظرات

همه‌ی ما به احتمال زیاد زمانی در زندگی‌مان ناچارا مجبور می‌شویم خبر بدی را به کسی برسانیم. خبر طلاق، اخراج شدن از کار، رد یک درخواست و یا نتیجه‌ی یک آزمایش که حاکی از یک بیماری سخت است، خبرهایی از این دست چیزهایی هستند که متاسفانه گاهی وظیفه‌ی رساندن‌شان را به مخاطب خواهیم داشت. وقتی در چنین شرایطی قرار می‌گیریم همیشه این سوال مطرح می‌شود که چطور باید این خبر را بدهیم. آیا باید مستقیما بگوییم یا در لفافه و با کلماتی تسلی بخش سعی کنیم تا جایی که امکان دارد طرف مقابل را پریشان نکنیم؟
 عکس, خبرهای بد را چگونه بگوییم؟
تحقیقات جدید در دانشگاه بریگم یانگ و دانشگاه آلابامای جنوبی می‌گوید، بهترین کار این است که خبر ناخوشایند را به سرعت بدهیم، دست کم این چیزی است که فرد مقابل ترجیح می‌دهد!
پژوهشگران، ۱۴۵ نفر را که با سناریوهای مختلف از خبرهای بد مواجه شده بودند، تحت بررسی قرار دادند. این سناریوها مکتوب، کلامی و یا بصری بودند. در هر مورد، این افراد با دو نوع رویکرد متفاوت روبرو شدند: خبر بد، مستقیما و بدون حاشیه به آنها داده شد و در نوع دیگر هم، سعی شده بود خبر بد، ظاهری خوشایندتر داشته باشد و در لفافه بیان شود.
سعی نکنید خبر بد را در لفافه قرار دهید
از افراد شرکت کننده خواسته شد، هر پیام منفی را بر اساس شفافیت، میزان ملاحظات و تا چه حد مستقیم بودن، تاثیرگزار بودن، صادقانه بودن و خاص بودن‌شان رتبه بندی کنند. همچنین از آنها خواسته شد تشخیص دهند کدام یک از این راه‌های دریافت خبر بد، برای‌شان از همه مهمتر بوده است. شفافیت و مستقیم بودن، نسبت به سایر ارزش‌ها در آن شرایط پُرتنش و بحرانی، بیشترین امتیازها را گرفتند.
محققان دریافتند خبرهای منفی مربوط به روابط اجتماعی باید مستقیما اما با حالتی ملایم به عنوان اشاره‌ای از ادب و توجه نسبت به فرد دریافت کننده منتقل شوند. اما خبرهای بد در مورد بیماری یا مرگ یا آتش گرفتن خانه را بهتر است مستقیما و بدون مقدمه و حاشیه برسانید. این نوع خبرها نیاز به اقدام فوری دارند و اطلاعات باید تا حد ممکن سریع و با کمترین حاشیه منتقل شوند.

مطالب پربازدید

امروز جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲

نظرات