پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » جزییات یک کشف بزرگ برای درمان آلزایمر

جزییات یک کشف بزرگ برای درمان آلزایمر

سلامت | 1394-09-18 | ۸۰۰ بازدید | نظرات

محققان دانشگاه دولتی نیویورک آمریکا دستاورد امیدوارکننده ای برای درمان آلزایمر ارایه کرده اند.

این محققان مانع کلیدی را در فرآیندهای تغییر سلولی کشف کرده اند که دستکاری آن روند تبادلات بین انواع سلولها را تسهیل می کند. این دستاورد از آن جهت ارزشمند است که تأثیر قابل توجهی بر درمان بیماری آلزایمر خواهد داشت.

بررسی ها نشان می دهد که دانشمندان با استفاده از این یافته جدید قادر خواهند بود نورونهای کاربردی را تولید کرده و آنها را جایگزین نورونهای آسیب دیده ناشی از پیشروی آلزایمر کنند.

از آلزایمر به عنوان اختلال مغزی یاد می شود که طی آن مرکز فرماندهی بدن به تدریج دچار زوال می شود. در این بیماری نورونهای دوپامین در مغز از بین رفته که در نتیجه آن مهارتهای مختلف بیمار به تدریج ضعیف تر می شود.

اما آنچه که محققان در این پروژه انجام می دهند حمله به این روند محسوب می شود. آنها روشی مؤثر را برای تولید نورونهای دوپامین جدید یافته اند که در ادامه می توان آنها را به مغز بیمار مبتلا به آلزایمر پیوند زد تا روند بیماری او کند و متوقف شود.

در گذشته محققان از سلولهای بنیادین جنینی برای این منظور استفاده می کردند اما این روش نه تنها دشواریهای خاص خود را دارد بلکه تولید نورونهای دوپامین بدین روش (استفاده از سلولهای بنیادین جنینی) فرآیندی زمان بر است که معمولا به تولید حجم قابل توجهی از سلولهای مورد نیاز منجر نمی شود.

محققان حتی به سراغ سلولهای عادی نظیر سلولهای پوست هم رفته اند تا از این طریق نورونهای دوپامین مورد نیاز را تهیه کنند اما میزان تولید شده به این روش بسیار اندک است.

اما در روش جدید محققان پروتئینی موسوم به p۵۳ را شناسایی کرده اند که مانع از بروز تغییر و دگردیسی در سلول می شود. آنها با کنترل عملکرد این پروتئین امکان برنامه ریزی دوباره سلول را با هدف تولید نورون دوپامین فراهم کرده اند.


مطالب پربازدید

امروز سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲

نظرات