پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » اخبار » جزییات مذاکرات جدید محرمانه بین ایران و آمریکا

جزییات مذاکرات جدید محرمانه بین ایران و آمریکا

اخبار | 1395-01-08 | ۸۰۴ بازدید | نظرات

واشنگتن فری بیکن نوشت است؛ دولت اوباما در حال انتقال اشیا تاریخی به ایران است. این اقدام به همراه پرداخت نزدیک به ۲ میلیارد دلار به تهران در قالب تنش زدایی محرمانه صورت می گیرد.
این نشریه آنلاین در ادامه ادعا کرده است: مقامات دولت اوباما از ژوئن ۲۰۱۴ تا حداقل ژانویه ۲۰۱۵ مذاکرات محرمانه ای با ایران بر سر مسائل حقوقی بایکدیگر داشته اند.
وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به استعلام مایک پمپئو، نماینده جمهوریخواه کنگره آمریکا، درباره مذاکرات آمریکا و ایران برای حل و فصل یک رشته ادعاهای حقوقی نوشته است: “این مباحثات به توافقی بر سر ادعاهای مربوط به طرح های معماری که اینک در موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می‌شود و سنگواره هایی که در حال حاضر در اختیار سازمان محیط زیست ایران قرار دارد، منجر شد؛ و دو طرف احتمال توافق های فراگیرتری را به بحث گذاشتند.”
بر مبنای این نامه، دولت باراک اوباما در پی توافق‌های بیشتر برای انتقال دارایی‌های دیگری به تهران است.
منتقدان دولت اوباما پرداخت چندی پیش یک میلیارد و هفتصد میلیون دلاری به ایران از محل مالیات را “دادن باج” در ازای آزادی چندین آمریکایی زندانی در ایران توصیف کردند.
وزارت خارجه آمریکا می گوید این پرداخت بخشی از توافق بر سر بازگرداندن پولی است که “ایران دهه ها پیش برای خرید تسلیحات نظامی به آمریکا پرداخته بود و خواستار دریافت بهره آن طی ۳۵ سال گذشته بوده است.”
این توافق ها شامل تلاش برای حل دعواهای حقوقی در دادگاه لاهه بر سر بیش از یک هزار قرارداد جداگانه بین آمریکا و ایران در سال های گذشته است.
جمهوری اسلامی ایران همچنین خواستار دریافت دارایی ها و املاک دیپلماتیک ایران در ایالات متحده آمریکا است.
بعضی از شکایات ایران، در مورد خرید آثار هنری از آمریکا است که قرارداد آن به پیش از انقلاب برمی گردد و آمریکا آنها را به ایران نداده بود؛ و همچنین شامل برگرداندن اشیاء تاریخی می‌شود که پیش از انقلاب برای مطالعه به آمریکا فرستاده شده بود.


مطالب پربازدید

نظرات