پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » اخبار » جزییات دریافت کارت ملی هوشمند

جزییات دریافت کارت ملی هوشمند

اخبار | 1394-10-03 | ۹۱۹ بازدید | نظرات

معاون فناوری اطلاعات اداره کل ثبت‌احوال خراسان رضوی گفت: هیچ فراخوان و اجباری برای مردم نسبت به گرفتن کارت هوشمند در شرایط فعلی وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا محسنی امروز ۲ دی ماه در نشست خبری، در خصوص کارت ملی هوشمند اظهار کرد: این کارت جایگزین کارت ملی قبل شده و از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری که واجد شرایط اخذ کارت ملی در استان‌اند ۹۸ درصد دارای این کارت هستند.

وی با بیان اینکه برای کارت هوشمند ملی نسبت به قبل ویژگی‌هایی در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: الکترونیکی بودن کلیه اطلاعات هویتی فرد به همراه آدرس و عکسی که قابلیت اتصال به سامانه‌های مختلف را دارد این کارت را به کارت چند منظوره تبدیل کرده که می‌تواند جایگزین چندین کارت شود.

محسنی با اشاره به اینکه حدود ۲۱ اپلیکیشن قابلیت بارگذاری روی این کارت را دارند، افزود: در حال حاضر این اقدامات در دست پیگیری بوده و ارتباط با سایر سامانه‌ها هنوز راه‌اندازی نشده است.

معاون فناوری اطلاعات اداره کل ثبت‌احوال استان با بیان اینکه از سال گذشته صدور کارت ملی هوشمند آغاز شده است، گفت: تاکنون ۲۳۰ هزار کارت صادر شده و به واجدین شرایط یعنی کسانی که ۱۵ سال تمام را داشته و یا تاکنون کارت ملی به هر دلیلی دریافت نکرده‌اند کارت هوشمند ملی عرضه می‌شود.

وی در ادامه عنوان کرد: کسانی که کارت ملی خود را گم کرده و یا کسانی که کارت ملی داشته و می‌خواهند آن را تعویض کنند می‌توانند از این کارت هوشمند استفاده نمایند.

محسنی با تاکید بر اینکه کسانی که کارت ملی دارند تا پایان سال ۹۵ اعتبار کارت آنها باقی است، تصریح کرد: هیچ فراخوان و اجباری برای مردم نسبت به گرفتن کارت هوشمند در شرایط فعلی وجود ندارد، اما متقاضیان می‌توانند برای اخذ آن با مراجعه به دفاتر پیش‌خوان اقدام کنند.

معاون فناوری اطلاعات اداره کل ثبت‌احوال استان با بیان اینکه تعرفه‌های کارت هوشمند به شکل قانونی توسط مجلس تعیین شده است، گفت: مبلغ این کارت برای کارت اولی‌ها ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان و برای کسانی که کارت خود را گم کرده‌اند و یا می‌خواهند تعویض کنند ۲۳ هزار تومان است.

وی با بیان اینکه فرایند اخذ کارت ملی هوشمند به دفاتر پیش‌خوان و پست واگذار شده است، افزود: این دفاتر مبالغی را به عنوان حق الزحمه دریافت می‌کنند که در بیشتر موارد این مبلغ حدود ۸ هزار تومان بوده که کلیه این تعرفه‌ها به خزانه واریز می‌شود.

محسنی در خصوص فرایند اخذ کارت ملی هوشمند نیز اظهار کرد: اولین مرحله پیش‌ثبت نام است که مردم می‌توانند با مراجعه به سایت www. Ncr.ir نسبت به ثبت‌نام اقدام کرده و نیازی نیست که هیچ هزینه‌ای را در این مرحله پرداخت کنند.

معاون فناوری اطلاعات اداره کل ثبت‌احوال خراسان رضوی در ادامه گفت: مرحله دوم تکمیل ثبت‌نام است که افراد با مراجعه به ادارات ثبت‌ احوال خدمات لازم را دریافت می‌کنند که به این منظور ۶ اداره پست و پنج دفتر پیش‌خوان در مشهد در نظر گرفته شده و برای تکمیل ثبت‌نام همراه داشتن اصل شناسنامه به همراه حضور خود شخص ضروری است.

وی با بیان اینکه امضای دیجیتال نیز در این کارت‌ها منظور خواهد شد، عنوان کرد: برای گرفتن کارت هوشمند ملی در همان محل ثبت‌نام از فرد عکس گرفته شده و اثر انگشت وی اسکن می‌شود که براساس این دو مقوله امضای دیجیتالی وی در سامانه ثبت می‌گردد.

محسنی با اشاره به اینکه در بخش سوم کار تحویل کارت انجام می‌شود، تصریح کرد: این کارت تنها در تهران صادر شده و سپس به ادارات مرکزی استان‌ها ارسال می‌گردد و مردم توجه داشته باشند که برای شرکت در انتخابات داشتن شماره کارت ملی ضروری است.

معاون فناوری اطلاعات اداره کل ثبت‌احوال استان در خصوص مدت اعتبار کارت هوشمند ملی نیز گفت: اعتبار این کارت بستگی به سن متقاضی و موقعیت دارد که به صورت میانگین حدود هفت سال اعتبار برای آن در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه اولین سری کارت هوشمند ملی برای بانک‌ها مفید خواهد بود، گفت: بقیه سازمان‌ها نیز در صورت اعلام آمادگی برای استفاده از این کارت می‌توانند درخواست نصب نرم‌افزارهای خاص بر روی کارت را ارائه دهند.


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

نظرات