پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » جالب ترین روشها برای تولید انرژِی

جالب ترین روشها برای تولید انرژِی

خواندنی ها | 1394-08-04 | ۱۴۸۲ بازدید | نظرات

انرژی های پاک و سبز در جهان طبیعی اطراف ما وجود دارد و دانشمندان در تلاش برای چگونگی استفاده از آنها هستند. در ادامه فهرستی از انرژی های جایگزین که ممکن است نام آنها را تاکنون نشنیده باشید، ارائه می کنیم.

با توجه به شکل گیری موضوعاتی مانند گرمایش جهانی و آلودگی هوا در نتیجه مصرف سوخت های فسیلی، استفاده از منابع انرژی جایگزین و پاک مورد توجه کشورهای مختلف جهان قرار گرفته است. در همین راستا، احتمالا با نام هایی مانند انرژی خورشیدی، زیست‌سوخت ها، نیروگاه های برق‌آبی و نیروی امواج آشنا هستید، اما مادر طبیعت منابع انرژی جایگزین بیشماری را فراتر از آن چه امروز مورد استفاده قرار می دهیم، ارائه می کند.

نیروی آب شور

نیروی آب شور که به نام های نیروی اُسمزی یا انرژی آبی نیز شناخته می شود یکی از آینده‌دارترین منابع جدید انرژی تجدیدپذیر محسوب می شود. از آنجایی که مقادیر عظیم انرژی برای نمک زدایی آب نیاز است، انرژی زمانی تولید می شود که جریانی معکوس رخ می دهد و آب شور به آب شیرین اضافه می شود. طی فرآیندی که الکترودیالیز معکوس نام دارد نیروگاه های انرژی آبی می توانند این انرژی را که به صورت طبیعی در دهانه های رودخانه سراسر جهان آزاد می شود را جمع آوری کنند.

هلیوکالچر

این فرآیند انقلابی از ترکیب آب شور، مواد مغذی، ارگانیزم های فتوسنتزکننده، دی اکسید کربن و نور خورشید سوخت هیدروکربنی تولید می کند. بر خلاف روغن های تولید شده از جلبک، هلیوکالچر به صورت مستقیم سوخت – در قالب اتانول یا هیدروکربن – تولید می کند که نیازی به پالایش ندارد. این روش اساسا از فرآیند طبیعی فتوسنتز برای تولید یک سوخت آماده استفاده بهره می برد.

پیزو الکتریسیته

با تداوم روند افزایش جمیعت جهان و عبور آن از مرز هفت میلیارد نفر، انرژی جنبشی حرکت انسان می تواند به یک منبع انرژی واقعی تبدیل شود. پیزوالکتریسیته توانایی برخی از مواد برای تولید یک میدان الکتریکی در واکنش به تنش مکانیکی اعمال شده است. با استفاده از کاشی هایی که از مواد پیزوالکتریک ساخته شده و در مسیرهای پیاده روی شلوغ و یا حتی کف کفش های ما تعبیه شده اند، برق می تواند با هر گامی که بر می داریم تولید شود و مردم به نیروگاه های در حال حرکت تبدیل می شوند.

تبدیل انرژی حرارتی اقیانوس (OTEC)

عکس, جالب ترین روشها برای تولید انرژِی

تبدیل انرژی حرارتی اقیانوس یک سیستم تبدیل انرژی آبی است که از تفاوت دمای بین آب های کم عمق و عمیق برای تامین نیروی یک پیشرانه گرمایی استفاده می کند. این انرژی می تواند با ساخت پلتفرم ها یا قایق هایی از دریا خارج شود و بر همین اساس از لایه هایی گرمایی بین اعماق اقیانوس سود برد.

فاضلاب انسانی

حتی از فاضلاب انسانی می توان برای تولید برق یا سوخت استفاده کرد. در همین راستا، برنامه هایی برای استفاده از فاضلاب انسانی به منظور تامین نیروی مورد نیاز خودروها در شبکه حمل و نقل عمومی اجرایی شده اند. همچنین با استفاده از سلول های سوختی میکروبی می توان از فاضلاب برق تولید کرد.

نیروی سنگ داغ

عکس, جالب ترین روشها برای تولید انرژِی

نیروی سنگ داغ نوع جدیدی از انرژی زمین‌گرمایی است که بر اساس پمپاژ آب شور سرد به سمت سنگ های زیرین زمین که در نتیجه جریان پوسته و فروپاشی عناصر رادیواکتیو گرم شده اند، کار می کند. با گرم شدن آب انرژی تولید شده می تواند با استفاده از یک توربین بخار به برق تبدیل شود. خروجی نیروی سنگ داغ به راحتی قابل کنترل است و می تواند در ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته انرژی تولید کند.

انرژی تبخیری

با الهام از گیاهان، دانشمندان موفق به اختراع برگ های مصنوعی شده اند که می توانند نیروی الکتریکی حاصل از تبخیر آب را برداشت کنند.

ارتعاشات حاصل از گرداب

این شکل از انرژی تجدیدپذیر که ازجریان های آرام آب نیرو برداشت می کند با الهام از حرکت ماهی ها شکل گرفته است. با گذر جریان های آب از شبکه ای از میله ها انرژی برداشت می شود. شکل پیچشی یا چرخشی در الگویی متناوب هل دادن یا کشیدن یک شی به سمت بالا و پایین یا طرفین را موجب شده و انرژی مکانیکی تولید می شود.

معدن کاری در ماه

هلیم-۳ یک ایزوتوپ غیررادیواکتیو سبک است که پتانسیل عظیمی برای تولید انرژی نسبتا پاک از طریق همجوشی هسته ای دارد. هلیم-۳ در کره زمین کمیاب اما در ماه بسیار فراوان است. پروژه های مختلفی برای معدن کاری در ماه جریان دارند و در برخی از آنها هلیم-۳ کره ماه به عنوان یک منبع اقتصادی بالقوه برای معدن کاری در نظر گرفته شده است.

نیروی خورشیدی فضایی

عکس, جالب ترین روشها برای تولید انرژِی

از آنجایی که انرژی خورشید در فضا تحت تاثیر چرخه ۲۴ ساعت شبانه روز، آب و هوا، فصل ها یا اثر فیلتری گازهای اتمسفر زمین قرار نمی گیرد، بکارگیری پنل های خورشیدی در مدار و استفاده از انرژی آن روی زمین مورد توجه قرار گرفته است. این سیستم شامل انتقال نیروی بی سیم می شود که می تواند با استفاده از پرتوهای مایکروویو انجام شود.


مطالب پربازدید

نظرات