پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » اخبار » ثبت نام طرح سرباز معلم سال ۹۵ و پاسخ به تمامی سوالات

ثبت نام طرح سرباز معلم سال ۹۵ و پاسخ به تمامی سوالات

اخبار | ۱ بهمن۱۳۹۴ | 16341 بازدید | نظرات

عکس, ثبت نام طرح سرباز معلم سال ۹۵ و پاسخ به تمامی سوالات

نخست به ذکر مسائلی مهم در خصوص سرباز معلمی پرداخته و بعد از آن ثبت نام طرح سرباز معلم برای سال ۹۵٫٫٫٫

شاید برای خیلی از افرادی که تا مدتی دیگر درس خود را تمام می‌کنند، یا به تازگی تمام کرده‌اند، در مورد «سرباز معلمی» و یا در اصطلاح امریه آموزش و پرورش گرفتن، سؤالاتی به وجود آید.
بد ندیدم حالا که خدا خواست و ما «سرباز معلم» شدیم، روند اداری ثبت نام سرباز معلمی را توضیح دهم.

– همانطور که می‌دانید، شما بعد از فارغ التحصیلی، شش ماه فرصت دارید تا واکسن‌های مربوطه را نوش جان کنید و دفترچه سربازی را ارسال کنید.
– بعد از ارسال دفترچه، پس از دو سه هفته مدارک شما برگشت داده می‌شود و نوشته شده است که مدارک شما در سیستم درج شد. بعد از چند هفته، یک پاکت دیگر برای شما ارسال می‌شود که به آن «دفترچه سبز» هم می‌گویند. در این برگه تاریخ اعزام شما درج شده است.

– خوب، این روند کلی ثبت نام برای اعزام بود. اما اولین کاری که باید قبل از ارسال دفترچه انجام دهید این است که تعیین کنید بهترین فرصت برای ارسال دفترچه چه زمانی است. برای تعیین این زمان، باید به سراغ آموزش و پرورش شهر خودتان بروید و خیلی دوستانه از یکی از آن‌ها که کمی از خدا و پیغمبر می‌ترسد و مهربان‌تر است، سؤال کنید که: سرورم! طی سال‌های گذشته، معمولاً اعزامی‌های چه ماه‌هایی از سال را برای آموزش و پرورش قبول کرده‌اند؟ معمولاً جواب این است که اعزامی‌های برج ۱۲ ، برج ۲ و برج ۴، اما سؤال کنید، بهتر است.
بهترین حالت ممکن برای آن‌ها برج ۲ و برج ۴ است، به خصوص برج ۴، چون شما برج ۴ برای دو ماه می‌روید آموزشی، بعد، می‌روید یک دوره چند روزه (فکر می‌کنم ۱۵ روز) در آموزش و پرورش و بعد می‌روید سر کلاس.

پس، باید طوری دفترچه را ارسال کنید که مثلاً برج ۲ یا برج ۴ اعزام شوید.
تعیین این زمان به همین راحتی‌ها نیست و بستگی به شرایط دارد. مثلاً این سال‌ها که سرباز زیاد است، اگر شما برج ۵ امسال دفترچه را ارسال کنید، احتمالاً مثل من تاریخ اعزام شما برج ۴ سال دیگر خواهد خورد! پس یعنی به محض اینکه فارغ التحصیل شدید پیگیر باشید و سریعاً دفترچه را ارسال کنید. اما اگر سرباز کم باشد، ممکن است اگر برج ۵ بفرستید، تاریخ اعزام شما را حتی برج ۱۰ بزنند که طبیعتاً در این حالت هیچ شانسی ندارید! چون هنوز بخشنامه سرباز معلمی هم نیامده!

پس، شرایط را بسنجید (از تعدادی از دوستانتان سؤال کنید و …) و دفترچه را زمانی بفرستید که یکی از ماه‌های ۱۲ یا ۲ یا ۴ اعزام شوید. (معمولاً در ماه‌های زوج اعزام داریم)

توجه: اگر حتی تاریخ اعزام شما برج ۸ سال بعد افتاد، هنوز امیدی هست. چون مثلاً اگر برج ۸ سال بعد بیفتد و آموزش و پرورش، برج ۴ را بخواهد، شما می‌توانید بروید اعزامتان را ۴ ماه جلو بیندازید.

سربازی

– گام بعدی این است که حواستان باشد که بخشنامه ثبت نام سرباز معلم چه زمانی به آموزش و پرورش شهر شما ارسال می‌شود. این را از همان آقایی که از خدا و پیغمبر می‌ترسید بپرسید! بگویید: در سال‌های گذشته، معمولاً در چه تاریخی این بخش‌نامه می‌آمده.
معمولاً در تاریخی بین ماه دی تا اسفتد این بخشنامه می‌آید. شما باید مدام (هر هفته) پیگیری کنید که مبادا بخشنامه بیاید و فرصت ثبت نام تمام شود. (مثلاً در مورد ما، این بخشنامه فکر می‌کنم اواسط بهمن آمد و تا ۲۵ اسفند مهلت ثبت نام بود و چون خیلی دیر آمده بود، اعزامی‌های برج ۶ را هم قبول می‌کردند)

– تا موقعی که ثبت نام بخواهد شروع شود، تاریخ اعزام شما مشخص شده. در بخشنامه نوشته شده است که اعزامی‌های چه ماه‌هایی برای امسال پذیرفته می‌شوند. چه رشته‌هایی نیاز است و چه تعداد و خلاصه شرایط و امتیازات در این بخش‌نامه وجود دارند. این شرایط را بررسی کنید و اگر واجد شرایط هستید، خیلی سریع ثبت نام کنید و آماده می‌شوید که بخش گزینش آموزش و پرورش برای مصاحبه با شما تماس بگیرد.
توجه: از همین حالا هم می‌توانید با یک جستجو در سایت آموزش و پرورش شهر خودتان بخش‌نامه‌های سال‌های قبل را ببینید و تا حدودی با شرایط آشنا شوید. سایت آموزش و پرورش: medu.ir
توجه: اگر در بخشنامه، جملات «اولویت با خانواده‌های شهدا و فرهنگیان و …» را دیدید وحشت نکنید و عقب نکشید! خیلی کم اتفاق می‌افتد که چنین افرادی ثبت نام کنند، پس با شجاعت جلو بروید!

– از اینجا به بعد همه چیز طبق قاعده و امتیاز پیش می‌رود. اگر حق شما باشد، پذیرفته می‌شوید و اگر نباشد، باید قید امریه آموزش و پرورش را بزنید.

تمام امتیازات شما جمع می‌شوند و هر کس که امتیاز بالاتری داشته باشد شانس بیشتری دارد. مثلاً بسیجی فعال بودن ۱۲ امتیاز دارد که خیلی مهم است و دلیل اصلی انتخاب من بود. بعد از آن، معدل مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر همه شرایط در مورد دو نفر مساوی باشد، معدل بالاتر انتخاب می‌شود و اگر کسی که معدلش پایین‌تر است، بسیجی فعال باشد، شخصی که معدل بیشتری دارد دو بار برای مصاحبه فراخوانی می‌شود و اگر مشکلی نداشته باشد، ممکن است از کسی که بسیجی فعال دارد بالاتر قرار گیرد، اما معمولاً کسی که بسیجی فعال نیست، سوتی‌هایی می‌دهد که رد می‌شود. (مثل دوستان ما! که سوتی‌اش را در ادامه خواهم گفت)

نکات مربوط به گزینش:

جوان عزیز! دوست خوبم! فدات بشم! خواهش می‌کنم آینده خودت را به خاطر اینکه الان کیف دارد که با فلان لباس و فلان حالت مو بگردی خراب نکن! خواهش می‌کنم روشنفکرانه هم فکر نکنید! یعنی نگویید: مگر شما از درون جوانی که موهایش سیخ سیخی است خبر دارید که می‌خواهید او را با ظاهرش مقیاس بزنید؟!! این حرف‌ها نان و آب نمی‌شود! سر خودتان را دارید شیره می‌مالید!
سازمان یا مؤسسه‌ای که می‌خواهد شما را به عنوان «استاد» یا «دبیر» یا «مربی» انتخاب کند هیچ وقت به خودش اجازه نخواهد داد استادی با این ظاهر را سر کلاس‌هایش بفرستد!
پس خواهش می‌کنم ظاهری از خودتان درست نکنید که به محض اینکه وارد اتاق رئیس مؤسسه یا مسؤول گزینش شدید، فقط همان یک جلسه را با شما گرم صحبت کند که دلتان نشکند و در آخر جلسه بگوید: با شما تماس خواهیم گرفت! این یعنی اینکه برو و پشت سرت را هم نگاه نکن!
لباس یقه گرد، آستین کوتاه، موهای بد فرم، شلوار لی، ریش و سبیل‌های غیر استاندارد و … همه از عواملی هستند که شما را به سرعت رد می‌کنند. (البته این موضوعات ممکن است در مؤسسات خصوصی به خصوص در تهران ایرادی نداشته باشد و چه بسا خیلی هم کلاس باشد! اما با این ظواهر قید مؤسسات و سازمان‌های دولتی را بزنید!)
خدا را قسم می‌خورم که چندی پیش یکی از دوستان را به مؤسسه‌ای که در آن تدریس می‌کنم معرفی کردم که او هم مشغول کار و تدریس شود. رئیس مؤسسه گفت بگویید فلان روز بیایند اینجا ما ببینیمشان. به او گفتم و رفت، اما من خودم متوجه نشدم که چه موقع و با چه ظاهری رفته. رئیس مؤسسه و دانشگاه به او گفته بود إن شاء الله با شما تماس خواهیم گرفت. ماه‌ها گذشت و انگار نه انگار! باور کنید امروز خیلی اتفاقی از مدیر آموزش شنیدم که گفت: این دوست ما در آن روز با لباس آستین کوتاه یقه گرد به رنگ سبز فسفری رفته بوده خدمت رئیس!!!! طبیعی است که هیچ کس اجازه نمی‌دهد شخصی با این ظاهر در جایگاه مدرس قرار بگیرد! هر چند این دوست ما مثلاً از من هم مهربان‌تر و پاک‌تر و با سوادتر باشد.
و اما در مورد دوست دیگری که همزمان با من برای سرباز معلمی ثبت نام کرده بود و حتی معدل بالاتری نسبت به من داشت، اما بسیجی فعال نبود، یک سوتی عظیم داده بود: عکسی از خودش ارسال کرده بود که یقه‌اش تا وسط سینه‌اش باز بود!! و موهای سینه‌اش پیدا بود!
من وقتی برای مصاحبه رفتم، عکس این دوستمان را به من نشان داد و گفت: درباره این آقا چه می‌دانید؟ گفتم پسر سر به زیری است، نماز جمعه می‌آید، درسش خوب است و …، یک دفعه گفت: همیشه همینطور چمن‌هاش رو بیرون می‌ذاره؟!!! من واقعاً نمی‌دانستم چه بگویم! این دوستمان توسط مرکز استان برای مصاحبه فراخوانی شد و با اینکه تقریباً تمام سؤالات را جواب داده بود و آیه الکرسی را برایشان از حفظ خوانده بود، اما متأسفانه امروز متوجه شدیم که پذیرفته نشده است.

پس امیدوارم به این نکات ریز دقت کنید. خیلی چیزها از قیافه شما قابل فهمیدن است. پس عکسی که می‌فرستید طوری نباشد که مشخص کند که شما شایسته این کار نیستید.

در مورد سؤالات روز مصاحبه:

حقیقت این است که برای روز مصاحبه نمی‌شود مطالعه کرد! اگر شما در این بیست و اندی سال مطالعه نکرده باشید، مطالعه شب مصاحبه تقریباًبی فایده است، چون سؤالات غیر قابل پیش بینی است.

راستش من در شهر خودمان (به خصوص بین محافل مذهبی) قیافه تابلوی دارم! 🙂 مسؤول گزینش می‌دانست که ما خودمان یک پا مصاحبه گیر هستیم! و چه بسا مچ خودش را بگیریم! پس با من مصاحبه خاصی نکردند، اما برخی از سؤالاتی که در مرکز استان، از دوست ما پرسیدند را می‌آورم:
تعداد افراد مجلس خبرگان چند نفر است و چه کسی یا کسانی آن‌ها را انتخاب می‌کنند؟
رهبر را چه کسی انتخاب می‌کند؟
فرق مرجع تقلید با ولی فقیه چیست؟
تا به حال ریش‌هایتان را تیغ انداخته‌اید؟ تا به حال ریش پرفسوری گذاشته‌اید؟ نماز جماعت می‌روید؟ نماز جمعه چطور؟

و از این جور سؤالات.
توجه کنید که برای آموزش و پرورش از شما سؤال نمی‌کنند که لوگالریتم ۱۰۰ بر مبنای ۱۰ چه می‌شود؟! یا مثلاً یک برنامه بنویسید که جمع ارقام یک عدد ۵ رقمی را محاسبه کند!!
اگر تدریس کرده باشید، می‌دانید که تدریس، آن هم در سطح آموزش و پرورش کار سختی نیست، پس آن‌ها مطمئنند که از پس این کار بر می‌آیید. فقط می‌خواهند بدانند شایستگی اخلاقی دارید یا خیر. اما در مؤسسات دیگر مثل مؤسسه نور در قم که یکی دیگر از دوستان ثبت نام کرده است، به مسائل تخصصی خیلی اهمیت می‌دهند. مثلاً زبان برنامه نویسی‌ای که کار کرده‌اید و …

خلاصه، این، کل نکات و ماجراهای مربوط به سرباز معلمی بود. امیدوارم توانسته باشم به طور کامل شرح دهم.غ

 

____________________________________________

رییس گروه طرح و برنامه اداره کل آموزش و پرورش اصفهان در خصوص شرایط و چگونگی ثبت نام از متقاضیان طرح سرباز معلم در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ بیان کرد: بخشنامه جذب سرباز معلم با تاخیر به اداره کل آموزش و پرورش استان‌ اصفهان ابلاغ شده است.
عابدی افزود: ثبت نام از متقاضیان با مدرک تحصیلی کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد تمام رشته های تحصیلی از روز شنبه ۵ اردیبهشت ماه به مدت ۱۰ روز از طریق سامانه www.Pelan.isfedu.ir انجام می گیرد.
وی با اشاره به اینکه متقاضیان باید در مصاحبه علمی اداره کل و سپس در مصاحبه ای دیگر در هفته گزینش آموزش و پرورش شرکت کنند، افزود: افراد واجد شرایط برای طرح سرباز معلم پذیرفته می شوند که از یکم تیرماه سال جاری به مدت دو ماه اعزام به آموزش نظامی و از اول شهریور ماه هم در دوره آموزش ضمن خدمت آموزش و پرورش شرکت می کنند.
وی تاکید کرد: با توجه به ضوابط بخشنامه جذب سرباز معلم، امکان بکارگیری سرباز معلم در شهر اصفهان نیست و سرباز معلمان صرفاً برای تدریس در مناطق محروم و دور افتاده استان به کار گرفته می شوند و مدت زمان خدمت آنها ۲۴ ماه خواهد بود که پس از این مدت آموزش و پرورش هیچ گونه تعهدی برای استخدام ندارد.

____________________________________

این خبر تکمیل می شود…..

 


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

نظرات