پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » اخبار » تهران رتبه اول آلوده ترین شهر در دنیا

تهران رتبه اول آلوده ترین شهر در دنیا

اخبار | ۲۹ آبان۱۳۹۵ | 640 بازدید | نظرات

طبق یک بررسی وضعیت آلودگی هوا، تهران با دارا بودن بیشترین میزان ذرات معلق هوا، جایگاه نخست را از آن خود کرد. 

قصه تکراری چرایی آلودگی هوا در کشورمان نیاز به بازگویی مجدد ندارد. افزایش خودروها، کارخانجات، گرد و غبار ناشی از خشکسالی و سرما از مهمترین علل ایجاد آلاینده های جوی محسوب می‌شوند. 

سنجش میزان آلودگی هوا بر اساس شاخص های مختلفی از جمله میزان ازن، منواکسید کرین، دی اکسید نیتروژی، دی اکسید گوگرد و غیره اندازه گیری و کیفیت هوا با وضعیت های پاک، سالم، هشدار، ناسالم و بسیار ناسالم تعریف می شود. 

یکی دیگر از شاخص های کنترل کیفیت هوا اندازه گیری میزان ذرات معلق کمتر از ۵٫۲ میکرون است که در صورت عبور از مرز ۱۰۰ واحد نشان از ناسالم بودن هوا و وضعیت هشدار برای گروه های حساس دارد. 

بر اساس شاخص ذرات معلق هوا (بر حسب  5.2 میکرومتر) تهران با رقم ۱۶۳ در صدر آلوده ترین شهرهای جهان از لحاظ آب و هوایی و پس از آن شهر های دهلی و بغداد به ترتیب در رتبه دوم و سوم قرار دارند. 

عکس, تهران رتبه اول آلوده ترین شهر در دنیا

ذرات معلق از مرگبارترین انواع آلودگی هوا محسوب می‌شوند. به ویژه ذرات کوچکتری که کمتر از ۱۰ میکرومتر قطر دارند، خطرناک تر هستند چرا که به ریه‌ها نفوذ کرده و برخی از آنها حتی وارد جریان خون می‌شوند و می‌توانند به حمله قلبی، کاهش عملکرد ریه و غیره منجر شوند.


مطالب پربازدید

امروز شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

نظرات