پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » اخبار » تلفات آنفولانزا در کرمان به ۳۰ نفر رسید

تلفات آنفولانزا در کرمان به ۳۰ نفر رسید

اخبار | 1394-09-18 | ۱۰۶۹ بازدید | نظرات

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: با فوت دو بیمار مبتلا به آنفلوآنزا در امروز سه شنبه شمار قربانیان این بیماری در استان کرمان به ۳۰ تن رسید.

به گزارش عصر ایران، دکتر نوذر نخعی در نشست خبری افزود: آزمایش آنفلوآنزای یک نفر از افرادی که فوت شده، مثبت اعلام نشده و نمی توان این فرد را در شمار قربانیان آنفلوآنزا قرار دهیم.

وی بیان کرد: دو فردی که بتازگی به دلیل آنفلوآنزا در کرمان فوت کرده اند، مبتلا به دیابت حاد و بیماری ریوی بوده اند.

وی گفت: اغلب قریب به اتفاق فوت شدگان ناشی از آنفلوآنزا در استان کرمان بیماری زمینه ای داشته اند و آنفلوآنزا H1N1 بیشتر افراد ناتوان با سیستم ایمنی پایین را از پای در می آورد.

وی با اشاره به شیوع آنفلوآنزا طی ماه گذشته در این استان تصریح کرد: تاکنون هیچ کودکی در کرمان به دلیل آنفلوآنزا فوت نکرده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: تاکنون ۶۰۰ نفر در استان کرمان به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا بستری شده اند.

وی افزود: ۱۰۰ نفر نیز در شهر کرمان بستری هستند که این آمار با توجه به مرخص شدن برخی بیماران و پذیرش تعدادی دیگر، ثابت گزارش شده است.

نخعی اظهار کرد: آمار بیماران بستری مبتلا به آنفلوآنزا در شهرستان های سیرجان، راور و زرند طی چند روز اخیر کاهش داشته است.

آمار فوت شدگان آنفلوآنزا در استان کرمان تا روز گذشته (دوشنبه) ۲۸ نفر اعلام شده بود.

*رعایت اصول بهداشتی از سرعت انتشار آنفلوآنزا می کاهد

وی گفت: رعایت اصول بهداشتی از سرعت انتشار آنفلوآنزا می کاهد و این موضوعی بسیار مهم است.

وی افزود: باورهای نادرستی در مورد ابتلا به آنفلوآنزا در جامعه وجود دارد که باید از طریق اطلاع رسانی شفاف و صحیح رسانه ها اصلاح شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به شایعات منتشر شده در مورد آنفلوآنزا در فضای مجازی اظهار کرد: برخی به نیت سودجویی یا تفنن اقدام به شایعه سازی می کنند.

وی در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه ویروس آنفلوآنزا از کجا به استان کرمان آمده گفت: این موضوع هنوز برای ما نیز سئوال است.

وی تصریح کرد: ۲۳ فروردین سال ۱۳۸۸ این ویروس در کشور ما بروز پیدا کرد که موجب تلفات انسانی نیز شد.

نخعی گفت: آمار قربانیان ویروس آنفلوآنزا حال حاضر استان کرمان نسبت به سال ۸۸ بسیار کمتر است.

وی افزود: ویروس آنفلوآنزای موجود در کرمان زودتر از زمستان انتشار پیدا کرده و شدیدتر شده است.

وی اظهار کرد: هر فرد بیمار در صورت رعایت نکردن مسایل بهداشتی می تواند حدود یک و نیم نفر را بیمار کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: کنترل بیماری آنفلوآنزا به رفتارهای بهداشتی افراد جامعه بستگی دارد.

*اپیدمی طولانی نخواهد بود

وی گفت: رفتار ویروس آنفلوآنزا غیر قابل پیش بینی است و نمی توان گفت تا چه زمانی این بیماری اپیدمی خواهد بود اما آنچه مسلم است این مدت، طولانی نخواهد بود.

وی افزود: بیشتر افرادی که به دلیل بیماری آنفلوآنزا فوت کرده اند بیماری زمینه داشته اند.

*شیوه استفاده نادرست از ماسک/ ویروس آنفلوآنزا در هوا وجود ندارد

نخعی گفت: آنفلوآنزا از طریق هوا منتقل نمی شود بلکه این ویروس باید در ریز قطره های آب دهان و بینی افراد وجود داشته باشد تا بتواند زنده بماند و انتقال پیدا کند.

وی اظهار کرد: استفاده از ماسک با توجه به اینکه ویروس در هوا وجود ندارد امری نادرست است و استفاده از ماسک نمی تواند تاثیر چندانی در پیشگیری از ابتلا به این بیماری داشته باشد.

وی افزود: پرهیز از دست دادن و روبوسی، شستن صحیح و مکرر دست ها با آب و صابون و گرفتن جلوی دهان با گودی آرنج هنگام سرفه و عطسه سه اقدام کلیدی در این زمینه است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه استفاده از ماسک برای مردم عادی، ضرورت ندارد گفت: استفاده از ماسک توسط مردم و در جامعه هیچ تاثیری در پیشگیری از بیماری آنفلوآنزا ندارد و حتی می تواند به علت ایجاد اطمینان کاذب، تاثیر معکوس نیز داشته باشد.

وی گفت: توصیه می شود دو گروه شامل افرادی که از بیمار مبتلا به آنفلوآنزا، مراقبت می کنند مانند پرستاران و پزشکان و افرادی که دچار علایم بیماری هستند از ماسک های موجود در بازار استفاده کنند.

وی بیان کرد: مرطوب شدن ماسک، کارایی آن را از بین می برد و همچنین تماس دست آلوده با ماسک، سبب انتقال آلودگی به ماسک می شود که به سهولت می تواند فرد را دچار این بیماری کند.

نخعی در پاسخ به سئوال مکرر مردم در زمینه تجویز واکسن آنفلوانزا گفت: اثر بخشی این واکسن در حدی نیست که اطمینان کامل در زمینه پیشگیری از ابتلا ایجاد کند و اثر بخشی واکسن در بهترین شرایط در حد ۳۴ تا ۵۸ درصد است.

وی اظهار کرد: واکسن آنفلوانزا بعد از تزریق برای اثرگذاری به دو تا سه هفته زمان نیاز دارد که در حال حاضر و با توجه به گسترده شدن آنفلوانزا در جامعه، استفاده از این واکسن تاثیر چندانی ندارد زیرا اگر قرار باشد کسی مبتلا به این بیماری شود طی این دو سه هفته با احتمال زیادی دچار خواهد شد.

وی گفت: با توجه به شیوع این بیماری در استان کرمان زمان تزریق این واکسن گذشته است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تصریح کرد: در حال حاضر واکسن به مقدار زیاد به استان وارد شده است و همه می توانند دریافت کنند در حالی که این امر توصیه نمی شود.

وی اظهار کرد: حتی در صورت تزریق واکسن نیز ممکن است به بیماری آنفلوآنزا دچار شویم.

وی افزود: استفاده نادرست از واکسن آب به آسیاب شرکت های دارویی خارجی ریختن است.

نخعی گفت: افراد تب دار و افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند واکسن آنفلوآنزا استفاده نکنند.

وی بیان کرد: ویروس آنفلوآنزا تا هفت روز می تواند از بدن فرد بیمار به فرد سالم از طریق دست دادن، بوسیدن و عطسه و سرفه انتقال پیدا کند.

وی افزود: چند روز بعد از آغاز نخستین علائم ابتلا به آنفلوآنزا این بیماری می تواند سرایت کند و روز دوم، ویروس می تواند بیشترین سرایت را داشته باشد.


مطالب پربازدید

امروز جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲

نظرات