پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » اخبار » تاثیر اجرایی شدن برجام بر بازار موبایل و خودرو

تاثیر اجرایی شدن برجام بر بازار موبایل و خودرو

اخبار | ۲۸ دی۱۳۹۴ | 3875 بازدید | نظرات

بعد از اجرایی شدن بر جام و توافقات و برداشته شدن تحریمها ، بازار خودرو رکود و بازار موبایل رونق گرفت.اجرایی شدن برجام این انتظار را در برخی مشتریان ایجاد کرده که احتمال کاهش قیمت‌ها وجود دارد  و به همین دلیل خریداران خودروهای داخلی و خارجی فعلاً‌ برای خرید خود دست نگه داشته‌اند. این مسئله باعث تشدید رکود در بازار خودرو شده است. در عین حال، بحث‌های مطرح شده مبنی بر حضور شرکت‌های خودروساز خارجی در ایران و تولید مشترک با خودروسازان ایرانی نیز باعث شده تا عده‌ای از مشتریان منتظر تولید این محصولات باشند.

در کنار تشدید رکود بازار، تقویت قیمت ارز باعث افزایش ۲ تا ۵ میلیون تومانی قیمت برخی خودروهای خارجی شده است.

در مورد خودروهای داخلی نیز می‌توان به کاهش ۲۰۰ هزار تومانی قیمت پژو پارس سال اشاره کرد که در حال حاضر به قیمت ۳۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به خریداران تحویل داده می‌شود.

در عین حال، قیمت اکثر خودروهای داخلی ثابت بوده که در این مورد می‌توان به نرخ ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی پژو ۲۰۶ تیپ ۵، قیمت ۳۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی پژو ۲۰۶ صندوق‌دار مدل V8، قیمت ۳۱ میلیون تومانی پژو ۴۰۵ اس‌ال‌ایکس در بازار اشاره کرد.

ساندرو، محصول جدید پارس‌ خودرو نیز که به تازگی وارد بازار شده و در حال حاضر قیمت دنده‌ای آن در بازار ۴۶ میلیون تومان و قیمت اتومات آن ۵۱٫۳ میلیون تومان است. ساندرو دنده‌ای با قیمت ۴۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و ساندرو اتومات با قیمت ۴۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان از سوی کارخانه قیمت گذاری شده است.

در حال حاضر سایپا ۱۱۱ مدل SE به قیمت ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، سایپا ۱۳۲ مدل SE به قیمت ۲۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و سایپا ۱۳۱ مدل SE به قیمت ۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود که تغییری نسبت به روزهای قبل نداشته است.

قیمت تیبا صندوقدار ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و مدل هاچ بک نیز در تیپ EX حدود ۲۷ میلیون تومان است که تغییری نسبت به روزهای گذشته در این خودرو دیده نمیشود.

قیمت جک S5 در بازار ۲ میلیون تومان افزایش داشته و به ۷۹٫۵ میلیون تومان رسیده است.

رشد ۲ تا ۵ میلیونی قیمت خارجی‌ها

در مورد خودروهای خارجی نیز باید به افزایش قیمت ۲ تا ۵ میلیون تومانی این خودروها اشاره کنیم به طوری که خودروهای کوچک حدود ۲ تا ۳ میلیون تومان و خودروهای گران قیمت تا ۵ میلیون تومان افزایش قیمت داشته‌اند. تقویت نرخ ارز دلیل اصلی این افزایش قیمت است. در عین حال، اجرای برجام این انتظار را ایجاد کرده که قیمت خودروهای وارداتی کاهش یابد و همین مسئله باعث تشدید رکود در بازار این خودروها شده است.

بر این اساس،‌ قیمت کرولا GLI مدل ۲۰۱۵ فول با افزایش ۲ میلیون تومانی به ۱۳۳ میلیون تومان رسیده است.

قیمت سانتافه مدل ۲۰۱۶ نیز ۲ میلیون تومان افزایش داشته و به ۲۰۲ میلیون تومان رسیده است.

در مورد بنز C200 مدل ۲۰۱۵ نیز باید به افزایش ۵ میلیون تومانی قیمت این خودرو در بازار و عرضه آن به قیمت ۴۲۰ میلیون تومان اشاره کنیم. قیمت بنز E250 نیز با افزایش ۵ میلیون تومانی به ۴۳۵ میلیون تومان رسیده است.

در مورد بی‌ام‌دبلیو مدل X4 مدل ۲۰۱۶ هم باید به رشد ۱۰ میلیون تومانی قیمت این خودرو و عرضه آن به قیمت ۴۰۰ میلیون تومان اشاره کنیم.

بازار خودرو در حالی با اجرایی شدن برجام راکدتر شده که علاوه بر این عامل، هر ساله فصل زمستان نیز دلیلی برای تشدید رکود در بازار خودرو است.

همان‌طور که پیش از این هم اعلام شده بود، به دنبال لغو تحریم‌ها شرایطی ایجاد می‌شود تا نمایندگی معتبر برندهای مختلف بتواند در ایران به فعالیت بپردازند.

افشار فروتن – رییس انجمن فروشندگان سیم‌کارت، گوشی تلفن همراه و تجهیزات جانبی – در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تاثیر برداشته شدن تحریم‌ها در بازار موبایل کشور اظهار کرد: طبیعی است که بحث قیمت گوشی و لوازم جانبی آن ارتباط مستقیمی با نرخ ارز داشته باشد که در این زمینه ثبات نرخ ارز در بازار گوشی تاثیر‌گذار خواهد بود.

او ادامه داد: به دنبال لغو تحریم‌ها امکان ارتباط مستقیم و فعالیت نمایندگی برندهای مختلف در کشور ایجاد می‌شود که این موضوع می‌تواند در بحث رونق بازار گوشی تاثیرات خاص خود را به دنبال داشته باشد که طبیعتا بازار سیم‌کارت هم از این مساله تاثیری گرفته و دستخوش تغییر می‌شود.

فروتن در عین حال به تعرفه واردات تلفن همراه اشاره کرد و گفت: البته پس از ورود نمایندگی‌های مختلف به کشور لازم است تعرفه واردات گوشی تلفن همراه هم مورد توجه جدی قرار گیرد، چرا که این مساله امری اجتناب‌ناپذیر است.

رییس انجمن فروشندگان سیم‌کارت، گوشی تلفن همراه و تجهیزات جانبی همچنین عنوان کرد: در خصوص تعرفه‌های وارداتی نیز پیگیری‌های متعددی انجام دادیم و در آینده نیز نامه‌ای به دفتر ریاست جمهوری ارسال کرده و نقطه نظرات خود را به مسوولین منعکس خواهیم کرد.

وی با اشاره به زمانی که تعرفه‌های واردات‌ گوشی از ۶۰ درصد به ۲۵ درصد رسید، گفت: ما در آن دوره هم تاکید کردیم که برای مقابله با قاچاق گوشی لازم است این تعرفه‌ها به ۱۰ درصد کاهش پیدا کند، اما اکنون که این تعرفه‌ها به ۱۰ درصد رسیده با در نظر گرفتن هزینه‌هایی مانند مالیات بر ارزش افزوده در نهایت هزینه آنها به ۲۰ درصد می‌رسد که این موضوع برای افرادی که دغدغه ساماندهی و مبارزه با واردات قاچاق را دارند قطعا موضوع مهمی به‌شمار می‌رود.

فروتن در پایان درباره تاثیری که ممکن است لغو تحریم‌ها بر قیمت گوشی‌های تلفن همراه برجای بگذارد، گفت: با وجود آنکه در حال حاضر فعالیت غیرقانونی برای واردات گوشی بسیار زیاد است، فعالان این بازار به دلیل رکودی که در بازار وجود دارد حتی پس از افزایش نرخ ارز قیمت گوشی‌های خود را افزایش نداده و تلاش کردند شرایط بازار را بهبود بخشند. حال هم پس از برداشتن تحریم‌ها در صورتی که نرخ ارز کاهش پیدا کند ممکن است قیمت گوشی‌های تلفن همراه نیز متناسب با آن کاهشی را به دنبال داشته باشد.


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

نظرات