پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » بیماری هایی که با شیر دادن از مادر دور میشود

بیماری هایی که با شیر دادن از مادر دور میشود

سلامت | 1397-04-28 | ۳۵۸۶ بازدید | نظرات

شیر دادن به نوزادتان به شما کمک خواهد کرد که پس از زایمان سریع تر بهبود پیدا کنید. هم چنین خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان را کاهش می دهد، در عین حال صرفه جویی در پول و وقت شما نیز است.شیر پستان مادر، حاوی تمام ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز نوزاد در شش ماه اول زندگیش است. این ، شامل موادی است که کودک را از عفونت ها و ویروس ها محافظت می کنند. شما حتی می توانید بگویید که شیر دهی طبیعی ادامه روند تولید مثل پس از تولد است.

فواید شیردهی برای مادر:
۱.انقباض رحم بعد زایمان با شیردهی:
مکیدن باعث تولید هورمون هایی می شود که رحم را منقبض می کنندوکمک می کنند تا ترشحات بعد از زایمان تمام شود.( ترشحاتی که از خون و جفت پس از زایمان باقی مانده است.)

۲. شیر دهی کمک می کند سطح اکسیتوسین را افزایش دهید:
اکسیتوسین یک هورمون است که به رحم شما کمک می کند سریع تر بهبود یابد و به اندازه و شکل نرمال خود باز گردد.این ، به نوبه خود ، به جلوگیری از خون ریزی و عفونت پس از زایمان کمک خواهد کرد.هم چنین، اکسیتوسین به شما کمک می کند آرام و ایمن باشید . سطح اکسیتوسین بالا به این معنی است که شما کمتر از افسردگی پس از زایمان رنج می برید.علاوه بر این ، به رابطه بین مادر و نوزاد کمک می کند.

۳. کاهش افسردگی بعد از زایمان با شیردهی به نوزاد :
یکی از فواید عالی شیردهی کاهش افسردگی بعد از زایمان است، زیرا این مادران احساس مفید بودن بیشتری دارند و به دلیل احساس دلبستگی خاصی که به نوزادشان پیدا می کنند، درصد ابتلا به افسردگی بعد از زایمان در آن ها کاهش می یابد.

۴. شیر دادن باعث کاهش استروژن میشود :
شیر دادن حداقل برای یک سال، باعث کاهش میزان استروژن بدن شما می شود ؛ این ماده ترکیب بافت پستان را تغییر می دهد، که در آینده خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان را کاهش می دهد. تغذیه با شیر مادر بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ کالری را در روز می سوزاند، این بدان معنا است که شما به راحتی می توانید به وزن قبل از بارداری خود باز گردید.

۵. تقویت قلب و عروق و جلوگیری از پوکی استخوان با شیردهی:
شیردهی برای سیستم قلب و عروق شما نیز خوب است، زیرا بر عوامل خطر اثر می گذارد که شامل:سطح چربی ، چاقی ، فشار خون ، انسولین و گلوکز است. همچنین شیر دادن خطر ابتلا به پوکی استخوان را در آینده کاهش می دهد ؛ علاوه بر آن این کار موجب صرفه جویی در وقت ، پول و کار شما می شود ، زیرا شیر مادر رایگان است و همیشه آماده و در دسترس است .داشتن توانایی جسمی و احساسی برای ارضای نوزادتان ممکن است اعتماد به نفستان را افزایش دهد.

۶. کاهش کم خونی مادر با شیردهی :
یکی از فواید شیردهی که تقریبا بلافاصله بعد از زایمان آغاز می شود، این است که کودک شروع به مکیدن سینه مادر می کند و هورمون اکسی توسین در بدن مادر بالا می رود. این هورمون بسیار مهم موجب میشود که خونریزی بعد از زایمان کاهش پیدا کند و به تدریج آنمی و کم خونی هم در بدن مادر کاهش پیدا کند و نیاز به قرص آهن و مکمل های قوی در مادر کم شود.

 

۷.با شیردهی سرطان سینه را کاهش دهید:
اثر شیردهی در ممانعت از سرطان سینه در قبل از یائسگی، مساله ای ثابت شده است و در مقالات متعددی در این مورد بحث شده است.

۸. کاهش سرطان تخمدان با شیر دادن:
اثر مفید دیگر شیردهی، ممانعت از سرطان تخمدان در درازمدت است که اثر خود را با کاهش اوولاسیون و تخمک گذاری های مکرر نشان می دهد.

۹. کاهش وزن مادر در اثر شیردهی:
به واسطه ی شیردهی کاهش وزن در مادران دیده می شود، یعنی مادران اضافه وزنی که در بارداری به دست آورده اند را کم کم از دست می دهند و خیلی بهتر به وزن نرمال خود می رسند، نسبت به مادرانی که تا به حال به فرزند خود شیر نداده اند.

۱۰. نوعی جلوگیری طبیعی از بارداری با شیردهی:
شیردهی برای مادران نوعی جلوگیری طبیعی به حساب می آید، یعنی این مادران کمتر به صورت ناخواسته باردار می شوند، نسبت به مادرانی که شیر نمی دهند؛ بنابراین شیردهی به خصوص در شش ماه اول بعد از زایمان، نوعی جلوگیری طبیعی به حساب می آید که عملا نوعی حفاظت در برابر فرزندآوری ناخواسته در این مادران است.

 

۱۱. شیردهی موجب کاهش دیابت نوع ۲ میشود:
دیابت نوع دو هم در مادرانی که شیر می دهند، در سنین بعدی فرزندآوری و سنین بعدی زندگی کمتر به چشم می خورد.

۱۲. افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن با شیردهی نوزاد :
یکی دیگر از اثرات شیردهی به فرزند می توان به افزایش قدرت ایمنی اشاره نمود که موجب می شود عفونت ها از جمله عفونت مثانه کاهش یابند.

عکس, بیماری هایی که با شیر دادن از مادر دور میشود

مزایای شیردهی برای نوزاد:
شیر دادن به مدت حداقل شش ماه (بدون هیچ ماده غذایی جامد ، شیر خشک یا آب) بهترین راه برای محافظت از کودک شما است . آن ها کمتر در معرض خطر ابتلا به ویروس های معده ، بیماری های تنفسی ، عفونت گوش و مننژیت قرار دارند. شیر مادر کامل ترین غذا برای نوزاد است . به طور خلاصه ، وضعیت روانی ، تغذیه ای ، هورمونی و ایمونولوژیک ایده آلی را تضمین می کند. علاوه بر این ، همیشه در درجه حرارت مناسب قرار دارد و از هر شیر یا غذای دیگری قابل هضم تر است.
نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ، آلرژی کمتری دارند ، هم آلرژی مواد غذایی و هم آلرژی محیطی این، در مقایسه با نوزادانی است که از شیر خشک تغذیه می کنند که حاوی شیر گاو یا سویا به عنوان عنصر اصلی آن است.
مکیدن مداوم و بلعیدن شیر مادر کمک می کند تا فک ، دندان ، و گفتار کودک رشد کند.
انواع طعم هایی که کودک در شیر مادر می چشد (بسته به آنچه مادر می خورد) متفاوت است . و آن ها را برای آینده ، زمانی که باید غذاهای مختلف با انواع طعم ها را بخورند، آماده می کند.

چیز هایی دیگری که می شود به آن فکر کرد:
شیر مادر حاوی انسولینی کمتر از شیر خشک است و انسولین باعث ایجاد چربی می شود. نوزادان تغذیه شده در این سیستم leptin کمتری دارند . Leptin یک هورمون است که نقش اساسی در تنظیم اشتها دارد.
واقعیت مهم دیگر این است که ترکیب شیر مادر با رشد کودک تغییر می کند به این ترتیب پیوسته نیاز های خود را در هر مرحله از رشد برطرف می کند.
علاوه بر این شیر دادن می تواند به پیشگیری از شرایط خاص سلامتی مانند دیابت نوع ۱و ۲ ، کلسترول بالا و بیماری های التهابی روده کمک کند.
یکی از مهم ترین آنتی بادی هایی که شیر مادر حاوی آن است ، ایمونوگلوبولین است این ماده با ایجاد یک لایه محافظ در غشاء روده، بینی و گلو ،نوزاد را از هجوم میکروب ها ،حفظ می کند. هم چنین از کولی ، سالمونلا ، استرپتوکوک ، استاف، پنوموکوک ، ویروس و روتا ویروس محافظت می کند.
اما یکی دیگر از مهم ترین دلایل شیر دادن نوزاد این است که پیوند بین مادر و کودک را تقویت کنید. این خود نیاز به نزدیکی و امنیت را برآورده می کند..


مطالب پربازدید

نظرات