پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » بهترین کارها برای درمان سینوزیت

بهترین کارها برای درمان سینوزیت

سلامت | 1395-11-06 | ۵۹۲ بازدید | نظرات

یک سرماخوردگی ساده می‌تواند باعث تورم و التهاب سینوس و در نهایت تجمع خلط و مسدود شدن سینوس‌ها شود.علاوه بر موارد فوق، عفونت سینوسی می‌تواند به دلایلی مانند آلرژی، پولیپ و انحراف تیغه بینی و قرار گرفتن در معرض آلاینده‌ها و دود سیگار بروز یابد.

عکس, بهترین کارها برای درمان سینوزیت

علائم سینوزیت
علائم شایع عفونت‌های سینوسی اغلب به صورت سردرد، حساسیت صورت به لمس، درد یا فشار، گرفتگی بینی، تغییر رنگ ترشحات بینی، گلو درد، سرفه و تب بروز کرده و در برخی افراد با خم شدن سر به جلو سر دردها تشدید می‌شود.برای تسکین علائم عفونت سینوس، می‌توان برخی از داروهای خانگی طبیعی را مورد استفاده قرار داد. همچنین بهتر است با پزشک خود برای تشخیص و درمان مناسب مشورت کنید.درمان‌های خانگی عفونت سینوس به خصوص در افراد مبتلا به سینوزیت مزمن در موارد بسیاری از داروهای شیمیایی موثرتر است. برخی از این راهکارها به شرح زیر است:
اوکالیپتوس
روغن معطر و فرار اوکالیپتوس در درمان عفونت‌های سینوس بسیار مفید است.روغن اوکالیپتوس به عنوان یک ضد احتقان عمل کرده و موجب کاهش التهاب می‌شود. اضافه کردن هفت تا هشت قطره از این روغن معطر در مخزن دستگاه بخور یا یک فنجان آب جوش و استنشاق آن به باز شدن انسداد مجاری تنفسی و سینوس‌ها کمک فراوانی می‌کند.علاوه بر استنشاق بخور، ماساژ چند قطره از روغن اوکالیپتوس بر روی بینی و پیشانی قبل از خواب به دلیل خاصیت آرام‌بخشی و ضدالتهابی آن موجب کاهش درد و از بین رفتن سنگینی ناشی از عفونت سینوس‌ها می‌شود که در نتیجه آن، خواب راحتی در تمام شب خواهید داشت.
کمپرس گرم
این درمان خانگی در کاهش درد و التهاب گونه‌ها و مناطق اطراف ابرو بسیار موثر است.این دردها اغلب با خم کردن سر و یا دراز کشیدن بیشتر احساس می‌شود. برای تسکین دردها کافی است که یک حوله را در آب داغ قرار داده و حوله را فشار دهید تا آب آن خارج شود. سپس آن را روی گونه‌ها و پیشانی خود به مدت سه دقیقه قرار دهید.گفتنی است کمپرس گرم به تخلیه مخاط بینی و باز شدن سینوس‌ها و رفع درد و التهاب کمک شایانی می‌کند.
بخور
استفاده از بخور یکی از درمان‌های خانگی موثر برای التهاب و عفونت سینوس‌ها است.محققان دانشگاه مرکز پزشکی مریلند توصیه می‌کنند که به منظور باز شدن سینوس‌ها، سه تا چهار بار در روز از بخور بهره گرفته شود. کافی است آب را در یک ظرف کوچک جوشانده و سر خود را با یک حوله بپوشانید و بخار آن را به طور مداوم برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استنشاق کنید.بخور به شل شدن خلط‌های غلیظ مجرای تنفسی و باز شدن راه بینی و کاهش درد و التهاب سینوس‌ها کمک زیادی می‌کند.
دمنوش زنجبیل
دمنوش زنجبیل داغ یکی دیگر از درمان‌های خانگی موثر برای عفونت سینوسی است.مقداری زنجبیل تازه را در یک فنجان آب جوش به مدت پنج دقیقه بجوشانید. سپس مقدار کمی آب لیمو و یک قاشق مرباخوری عسل را به این دمنوش اضافه کنید تا طعم و مزه آن دلچسب شود.این نوشیدنی را دو تا سه بار در روز بنوشید. چای زنجبیل خواص ضد باکتری و ضد التهابی زیادی داشته و در درمان بیماری‌های بسیاری موثر است.
ماساژ با روغن‌های طبیعی
مناطق دردناک صورت مانند گونه‌ها، پیشانی و ناحیه اطراف ابرو را با روغن زیتون و آویشن یا مرزنجوش ماساژ دهید.کارواکرول موجود در روغن آویشن به عنوان یک ماده ضد اسپاسم در طبیعت شناخته شده که در درمان سینوزیت بسیار موثر است.چند قطره روغن آویشن را با نصف فنجان روغن زیتون ترکیب کرده و آن را به آرامی بر روی گونه، بینی و پیشانی‌تان به آرامی ماساژ دهید تا از شر دردهای سینوزیت رها شوید.


مطالب پربازدید

نظرات