پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » بهترین کارها برای خنک نگه داشتن خودرو در تابستان

بهترین کارها برای خنک نگه داشتن خودرو در تابستان

خواندنی ها | 1397-05-08 | ۱۵۲۸ بازدید | نظرات

با اینکه بیشتر خودروهای امروزی به کولر و سیستم سرمایشی مجهز هستند اما ترفندهایی وجود دارد که به کمک این ترفندها میتوانید تا حد زیادی خودروی خود را در گرمای تابستان خنک نگه دارید.

فرمان خودرو را با پارچه بپوشانید

حتی اگر داخل خودرو آفتابگیر نصب کرده باشید باز هم حرارت هوا در روزهای گرم تابستان به اندازه‌ای است که فرمان و محیط داخل خودرو را کاملاً گرم می‌کند، در نتیجه برای اینکه فرمان خودرو بیش از حد گرم نشود با یک تکه پارچه یا حوله فرمان را زمانی که خودرو را پارک کرده‌اید بپوشانید.

استفاده از پرده‌های آفتابگیر خودرو

پرده‌های آفتابگیر یکی از ساده‌ترین راهها برای خنک نگه داشتن فضای داخل خودرو به حساب می‌آیند. برای اینکار کافی است هر دفعه که خودرو را پارک می‌کنید این پرده‌ها را بر روی شیشه‌های داخل خودرو بکشید. این کار زمان زیادی نمی‌برد اما با ایجاد سایه، محیط داخل خودرو را خنک‌تر نگه می‌دارد.

عکس, بهترین کارها برای خنک نگه داشتن خودرو در تابستان

از روکش داشبورد غافل نشوید

داشبورد خودرو از موادی ساخته شده است که نور و حرارت آفتاب را به خود جذب می‌کند، این مواد با نگه داشتن حرارت باعث افزایش گرمای خودرو می‌شوند و به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم حتماً در روزهای گرم سال از روکش داشبورد استفاده کنید. این روکش‌ها به لحاظ زیباشناختی نیز جذابیت بیشتری به داشبورد خودرو می‌دهند و دوام داشبورد را بیشتر می‌کننند.

 

در حد امکان خودرو را زیر سایه پارک کنید

 

انصافاً باید گفت پیدا کردن جای پارک در قسمت‌های مختلف شهرهای شلوغ کار ساده‌ای نیست اما گذاشتن خودرو زیر نور مستقیم آفتاب در تابستان چیزی به غیر از گرمای زیاد داخل خودرو را به دنبال ندارد، این امر برای مواقعی که قصد دارید برای چند ساعت خودرو را پارک کنید اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در نتیجه وقت بیشتری برای پیدا کردن جای پارک در زیر سایه پیدا کنید و خودروی خود را از شر گرمای سوزان نجات دهید.

لوازم و تجهیزات مهم داخل خودرو را زیر نور خورشید قرار ندهید

گذاشتن لوازم و تجهیزات مختلف روی داشبورد و صندلی‌ها زمانی که خودرو را پارک کرده‌اید به لحاظ امنیتی کار درستی نیست. از طرف دیگر این کار ممکن است باعث شود تا این لوازم در اثر مجاورت در برابر نور خورشید صدمه ببینند.

انداختن یک تکه پارچه یا حوله روی لوازمی که داخل خودرو قرار داده‌اید گزینه خوبی برای پنهان نگه داشتن این لوازم از نور خورشید است.

تا جایی که امکان دارد خودرو را در پارکینگ پارک کنید

پیدا کردن پارکینگ خالی در قسمت‌های شلوغ شهر کار ساده‌ای نیست اما این کار ارزشش را دارد به‌خصوص اگر قرار باشد خودرو را زیر نور مستقیم خورشید پارک کنید، با این حساب پیشنهاد می‌کنیم قبل از مراجعه به قسمت‌های شلوغ شهر، پارکینگ‌های موجود در این قسمت‌ها را بررسی نموده و به جای گشتن به دنبال جای پارکی که زیر سایه باشد، خودرو را در پارکینگ پارک نمایید.

روی صندلی‌ها پارچه بیاندازید

 

روکش صندلیِ بیشتر خودروها چرمی و تیره رنگ است، این ترکیب گرمای بیشتری را جذب می‌کند و با نگه داشتن گرما در خود باعث می‌شود تا درجه حرارت خودرو حتی زمانی که از آفتاب بیرون برده شده است نیز بیشتر از میزان معمول باشد.

به این ترتیب بهتر است پارچه‌ای معمولی روی صندلی‌ها بیاندازید تا جلوی جذب حرارت به صندلی‌های خودرو گرفته شود.

مواظب درجه حرارت لاستیک‌ها باشید

راننده‌ها در حین رانندگی همیشه حواسشان به درجه حرارت موتور خودرو است اما در بیشتر مواقع از کنترل درجه حرارت لاستیک‌ها غافل می‌شوند. لاستیک‌های خودرو مستقیماً با آسفالت گرم خیابان تماس دارد و از آنجایی که این تماس اصطکاک ایجاد می‌کند گرمای زیادی به لاستیک‌های خودرو منتقل می‌شود.

در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم فشار باد لاستیک‌ها را همیشه در بیشترین حالت ممکن قرار دهید تا اصطکاک کمتری میان لاستیک و سطح جاده در روزهای گرم تابستان ایجاد شود.

جای پارک خودرو را در طول روز تغییر دهید

اگر از آن دسته افراد سحرخیزی هستید که صبح‌ها اول وقت به سر کار می‌روند و خودروی خود را در مکان مناسبی در سایه پارک می‌کنند حتماً به خوبی می‌دانید که این سایه ماندنی نیست و یکی دو ساعت بعد به دلیل گردش زمین، خودروی شما زیر نور مستقیم آفتاب قرار می‌گیرد. با این حساب توصیه می‌کنیم در طول روز سری به خودرو بزنید و جای پارک آن را عوض کنید.

در این قسمت به پایان ترفند‌هایی برای خنک‌ نگه‌داشتن خودرو در هوای گرم تابستان رسیدیم، پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم تجربه خوبی در این زمینه دارید، در قسمت نظرات ما و سایر کاربران را در جریان تجربه‌های مفید خود قرار دهید.

پنجره‌ها را تا انتها بالا نکشید

بدون شک انجام این کار با اصول ایمنی مغایرت دارد اما اگر خودروی شما در محلی قابل اعتماد پارک شده است و نگرانی برای موارد ایمنی ندارید، می‌توانید پنجره‌ها را به مقدار کمی باز بگذارید. پیشنهاد می‌کنیم این مقدار به اندازه‌ای نباشد که بازوی یک فرد از آن به داخل خودرو باز شود و باز گذاشتن پنجره‌های خودرو به اندازه چند بند انگشت برای به جریان در آوردن گردش هوا در داخل خودرو کفایت می‌کند.

سریعترین راه برای خنک کردن فضای داخلی ماشین در تابستان

از نظر فیزیکی هوای گرم سبک تر از هوای سرد است و به همین دلیل اگر فضای ماشین را به صورت مجازی از وسط به دو قسمت تقسیم کنیم، می توان با تقریب خوبی گفت نیمه بالایی محیط گرمتری نسبت به نیمه پایینی دارد. پس برای شکست دادن این شرایط سخت فیزیکی و سریع خنک کردن ماشین بهترین کار آن است که به ترتیب زیر عمل کنید:

ابتدا شیشه های ماشین را تا نیمه پایین بیاورید، سپس دریچه خروج هوای کولر را بر روی “خروج از پایین” تنظیم کنید. خروج هوا از دریچه های پایینی معمولا با علامت فلش به سمت پای یک آدمک بر روی کلیدهای کولر نشان داده می شود. سپس حالت گردش هوا را هم بر روی “هوای تازه” قرار دهید. برای این کار شما با یک کلید سر و کار خواهید داشت. معمولا روی داشبورد کلیدی یا اهرمی وجود دارد که شکل آن یک ماشین را نشان می دهد که یک فلش در حال گردش درون آن وجود دارد. روشن بودن این کلید به معنی بسته بودن ورودی ها و گردش هوای داخلی است. در نتیجه باید آن را خارج کنید تا هوای تازه از بیرون وارد ماشین شود. در نهایت درجه شدت باد کولر را هم بر روی آخرین مقدار خود قرار دهید.

 

با انجام این کارها فشار هوای سرد که از پایین وارد اتاق ماشین می شود باعث هدایت هوای گرم موجود در نیمه بالایی به سمت پنجره هایی می شود که قبلا آنها را باز کرده اید. هوای گرم به سرعت از ماشین خارج شده که می توانید این اتفاق را به راحتی احساس کنید. در نهایت شیشه ها را بالا برده، ورود هوا از بیرون را روی “گردش هوا” تنظیم کنید و درجه کولر را بر روی مقدار مورد نظرتان تنظیم کنید. با استفاده از چنین ترفندی علاوه بر خنک کردن ماشین در کمترین زمان ممکن، در مصرف انرژی خودرو نیز صرفه جویی خواهید کرد.


مطالب پربازدید

نظرات