پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » بهترین کارها برای از بین بردن بوی بد دهان

بهترین کارها برای از بین بردن بوی بد دهان

خواندنی ها | 1395-06-03 | ۸۱۴ بازدید | نظرات

۱دهانتان را بطور مرتب کاملا تمیز کنید. دو عامل اصلی بوی بد دهان باکتری ها و خرده غذاهای فاسد شده در دهان می باشند. صدها گوشه و شکاف در دهان وجود دارد که این عوامل می توانند در آن مستقر شوند. اما مسواک به تنهایی فاید ندارد.

 • زبان خود را تمیز کنید. متاسفانه، زبان به مانند یک فرش کرک دار می باشد که مواد بد بو می توانند در آن پنهان شوند. زبان خود را کمی بمکید و همیشه نوشیدنی را در دهانتان بخوبی بچرخانید تا خرده غذاها در گوشه های دهان باقی نمانند. هنگاممسواک کردن دندانهایتان (که باید حداقل دو بار در روز باشد ):
 • بوسیله مسواکتان، لبه یک قاشق، یا یک پاک کننده زبان روی زبان خود را تمیز کنید.
 • شما لازم است زبانتان را به همراه بخش انتهایی آن که به لوزه ها نزدیک است، کاملا تمیز کنید. اما اگر شما دچار حالت تهوع می شوید، راهکارهای چگونه از حالت تهوع جلوگیری کنیم را بخوانید.
 • استفاده از نخ دندان. استفاده از آن را به صورت یک عادت روزمره مانند مسواک زدن انجام دهید. در روزهای ابتدایی استفاده از نخ دندان، در اثر از بین رفتن پلاکهای میکروبی بین لثه و دندان ممکن است لثه دچار خونریزی شود.

 

 • استفاده از دهان شویه. دهان شویه دهان را مرطوب نگه داشته و از بوی بد دهان جلوگیری می کند.

۲دهان خود را مرطوب نگه ندارید. خشکی دهان باعث بوی بد دهان می شود. به همین دلیل در آغاز صبح  بوی بد دهان احساس می شود؛ چون هنگام خواب بزاق کمتری در دهان تولید می شود. بزاق دهان ضد بوی بد دهان است چون نه تنها باکتریها و خرده غذا ها را از دهان شسته و دور می کند، بلکه دارای آنزیم وخاصیت ضد عفونی کننده می باشد که باکتریها را از بین می برد.

 • جویدن آدامس باعث تولید بزاق بیشتری در دهان می شود. (علاوه بر اثر از بین برنده بوی بد دهان). خوشبو کنندهای دهان باعث تولید بزاق نمی شوند.
 • آب بنوشید. هنگام نوشیدن آب، آن را در دهان خود کاملا بچرخانید. آب لزوما باعث تولید بزاق در دهان نمی شود، اما دهان شما را شستشو می دهد. بنابر این سعی کنید در روز آب بیشتری بنوشید.

 

۳آدامس خود را با دقت انتخاب کنید. همانطور که در مرحله قبل ذکر شد، همه آدامس ها به رفع بوی بد دهان کمک خواهند کرد چون عمل جویدن باعث تولید بزاق بیشتری در دهان خواهد شد. بعضی از آدامس ها، به هر حال، نسبت به بقیه تاثیر بیشتری در از بین بردن بوی بد دهان دارند:

 • به نظر می رسد طعم دهنده دارچین در کاهش باکتری های دهان موثر می باشد.
 • آدامس های شیرین شده با قند زایلیتول را انتخاب کنید. زیرا قند و شیرینی برای دهان تان خوب نیستند. زایلیتول یک جایگزین خوبی برای قند است که در واقع از تکثیر باکتری ها در دهان جلوگیری می کند.

 

۴موز بخورید. شما احتمالا در حال حاضر از خوردن غذاهایی با مواد بودار مثل سیر، پیاز ،پنیر، و قهوه اجتناب می کنید (یا حداقل بعد از خوردن آنها مسواک می زنید). اما آیا می دانستید که اگر شما در یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات هستید، شما ممکن است نفس کتون یا همان نفس شیرین داشته باشید؟ در واقع، هنگامی که بدن شما چربی ها را بجای کربوهیدرات برای تولید انرژی می شکند، این عمل باعث تولید کتون شده، که مقداری از آن در دهانتان منتشر می شود. متاسفانه، کتون باعث بوی بد دهان می شود. بنابراین اگر شما در یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات، سخت یا هر رژیم غذایی که بدن شما را مجبور به سوزاندن چربی به جای کربوهیدرات می کند هستید، خوردن تنقلات غنی شده از کربوهیدرات سالم مانند سیب یا موز را در نظر بگیرید.

 • علاوه بر این، میوه هایی با محتویات ویتامین c با مبارزه با باکتری های مضر، به رفع بوی بد دهان کمک می کنند.
 • بوی بد دهان برای کسانی که روزه می گیرند و دارای بی اشتهای هستند نیز اتفاق می افتد. اگر شما دارای بی اشتهایی هستید، بوی بد دهان می تواند یکی از دلایل بی اشتهایی شما می باشد.

 

۵با دکتر مشورت کنید. اگر شما مراحل فوق را دنبال می کنید و همچنان بوی بد دهانتان ادامه دارد، شما ممکن است یک مسئله پزشکی داشته باشید که به درمان نیاز داشته باشد. در اینجا برخی از بیماریها که علت بوی بد دهان می باشند عنوان می شود:

 • سنگ لوزه. اینها توده هایی از غذاهای که آهکی شده، مخاط ها و باکتری هایی هستند که به صورت لکه های سفید بر روی لوزه های شما ظاهر می شوند. اگر رویت شوند، ممکن است با عفونت گلو اشتباه گرفته شود، اگرچه، گاهی اوقات آنها با چشم غیر مسلح قابل رویت نیستند. شما ممکن است متوجه طعم فلزی در دهانتان یا احساس درد در هنگام بلع غذا شوید.
 • کتواسیدوز دیابتی. اگر شما دیابت دارید، این ممکن است باعث شود که بدنتان چربی را بجای گلوکز بسوزاند، و در نتیجه نفس کتون ایجاد شود که مربوط به مرحله قبل می باشد. این یک بیماری جدی است که در اسرع وقت به درمان نیاز دارد.
 • تریمتی لامینوریا. اگر بدن شما نتواند ماده شیمیایی بنام تریمتولامین را تجزیه کند، این ماده در بزاق شما منتشر می شود و باعث بوی بد دهان می شود. این ماده همچنین در عرق بدنتان منتشر شده، بنابراین بوی مداوم بد بدن ممکن است از علائم آن باشد.

 

نکات آموزشی این بخش:
۱- سعی کنید بعد از هر وعده غذا مسواک بزنید.
۲- سیگار کشیدن می تواند باعث بوی بد دهان شود. سعی کنید این عادت را بر طرف کنید.
۳- دهانتان را با آب لیمو شسته و سپس دهان خود را با آب بشویید.
۴- میزان اهمیت استفاده از نخ دندان در مقایسه با مسواک زدن به یک میزان است. اگر شما در موقعیتی هستید که به مسواک دسترسی ندارید، سعی کنید از نخ دندان استفاده کنید.
۵- دهان شویه یک راه حل موقت برای از بین بردن بوی بد دهان باشد. دهان شویه بوی بد دهان را پنهان می کند.

هشدارها:
۱- گاهی اوقات بوی بد دهان در اثر بعضی از بیماریها ایجاد می شود. بنابراین اگر بوی بد دهانتان همچنان ادامه دارد، یا نگران هستید به پزشک مراجعه کنید.
۲- اگر شما حیوان خانگی دارید و از آدامس های با قند زایلیتول استفاده می کنید مراقب باشید، چون این نوع آدامس ها برای حیوانات خانگی همچون سگ ها سمی هستند.


مطالب پربازدید

امروز سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲

نظرات