پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » بهترین روشها برای قطع کردن سریع خون دماغ

بهترین روشها برای قطع کردن سریع خون دماغ

سلامت | 1397-05-24 | ۲۰۳۵ بازدید | نظرات

در مواقعی که انسان دچا خون دماغ میشود گرفتن محکم بینی با انگشت شست و اشاره به مدت ۵ دقیقه سبب توقف خونریزی می شود ولی چنانچه خونریزی متوقف نشد می توان این کار را به مدت ۱۰ دقیقه انجام داد و پس از خونریزی هم نباید بینی را دستکاری کرد یا حتی نباید فین کرد.

گفتنی است قطره «فنیل افرین» یا «نفازولین» نیز برای بند آمدن خونریزی کمک کننده خواهند بود، در برخی مواقع هم میزان خونریزی به اندازه ای است که حتی ممکن است پشت حلق جمع شود، در این صورت برای به وجود نیامدن حالت تهوع و استفراغ بهتر است از دراز کشیدن خودداری کرده و در حالت نشسته کمی سر بیمار به جلو متمایل باشد.

برای درمان خانگی خون دماغ های خفیف ابتدا آرام بمانید.راست بنشینید.سرتان را رو به جلوبگیرید، عقب کشیدن سر فقط باعث بلعیدن خون می شود.بینیتان را با انگشت شصت و اشاره خود برای حدود ۱۰ دقیقه بگیرید.هرچه خون درون دهانتان حس میکنید را تف کنید، چراکه قورت دادن خون ها می تواند باعث تهوع و استفراغ در شما شود.

اگر هنگام خونریزی به حالت دراز کشیده قرار گرفته و بنا به توصیه ی عامه مردم سرتان را عقب می‌گیرید، باید به شما تذکر دهیم که ممکن است مقدار زیادی خون وارد حلق شما شده و احساس خفگی در شما ایجاد کند، بنابراین صاف بنشینید.

راست و مستقیم بنشینید، سر را به جلو خم کنید تا خون به گلو وارد نشود.

با ملایمت هر نوع لخته خون را که می تواند از بسته شدن رگ ها و قطع خون ریزی جلوگیری کند، از دماغ خارج سازید (با فین کردن ملایم).

در حالی که بالاتنه خود را به جلو خم کرده‌اید، دهان خود را باز نمایید. در این حالت می‌توانید خون را تف کرده و آن را قورت ندهید. سرانجام بالاتنه باید به حالت معمول درآید.

اگر برای مدت ۵ تا ۷ دقیقه بینی را در سمت خونریزی به روی تیغه بینی با انگشت دست بفشارید، بسیاری از خونریزی‌های بینی، مهار می‌شوند. ولی بهتر است مدت ۲۰ دقیقه بینی را با انگشتان دست فشار دهید.

بعضی اوقات افراد نمی‌‌دانند کجا را فشار دهند، اما بینی طوری طراحی شده که انگشتان می‌توانند به راحتی قسمت نرم بینی را از خارج بگیرند.

نوعی درمان سنتی وجود دارد که برای بند آمدن خون ریزی بینی اثرات مثبتی را به همراه داشته است و آن عبارت است از چکاندن چند قطره آب لیموی تازه در مجرای بینی.

توصیه می‌شود که برای متوقف کردن خون‌ریزی بینی، از فرو کردن پنبه یا دستمال در بینی خودداری کنید. زیرا ممکن است هنگام درآوردن آنها دچار مشکل شوید و مخاط بینی بیشتر دچار آسیب شود.

قرار دادن کیسه یخ بر روی تیغه میانی بینی و حتی پیشانی، می‌تواند در قطع خونریزی تأثیرگذار باشد، زیرا سرما سبب انقباض رگ‌ها شده و لخته سریع‌تر تشکیل می‌شود و بالاخره خونریزی پایان می‌یابد

عکس, بهترین روشها برای قطع کردن سریع خون دماغ

سرکه سیب در متوقف کردن سریع خون‌ دماغ بسیار موثر است. این ماده جلوی خونریزی بیش از حد را می‌گیرد و همچنین کمک می‌کند تا دیواره‌ی آسیب‌دیده‌ی‌ رگ‌های خونی ترمیم شوند.

یک پنبه کوچک را در سرکه سیب خیس کنید و آن را کمی داخل سوراخ بینی بچرخانید. اجازه بدهید به مدت دست کم ۱۰ دقیقه بماند تا خونریزی متوقف شود. برای انجام این روش می‌توانید از سرکه سفید نیز استفاده کنید.

سرکه سیب همچنین می‌تواند برای جلوگیری از خونریزی‌های مکرر بینی استفاده شود. خیلی ساده ۲ قاشق سوپخوری سرکه سیب خام را با یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و ترکیب حاصل را ۳ بار در روز بنوشید.

یکی دیگر از داروهای موثر برای جلوگیری از خونریزی بینی، فلفل کاین است. این فلفل به عنوان یک محرک سلولی عمل می‌کند و فشار خون را تنظیم می‌کند. این بدان معنا است که فشار زیاد از ناحیه‌ای که دچار خونریزی شده حذف می‌شود و انعقاد خون سریع رخ می‌دهد.

– خیلی ساده یک قاشق چایخوری پودر فلفل کاین را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و آن را بنوشید. خیلی زود خونریزی بینی متوقف خواهد شد.

– کسانی که دچار خونریزی بینی هستند، می‌توانند کپسول کاین را ۳ بار در روز مصرف کنند. برای اطلاع از دوز مناسب خودتان با پزشک مشورت کنید.

– همچنین، می‌توانید به طور منظم، غذاهایی را که با فلفل کاین تهیه شده است، میل کنید.

پیاز یک ماده‌ی خوب برای لخته شدن خون است، بنابراین در توقف خون‌ دماغ بسیار موثر است. گاز طبیعی پیاز باعث انعقاد خون می‌شود.

– پیاز را به صورت تکه‌های ضخیم برش بزنید. ۱ تکه را در زیر بینی خود نگه دارید و گاز آن را استنشاق کنید. خونریزی در عرض چند دقیقه متوقف خواهد شد.

– گزینه‌ی دیگر این است که ۲ یا ۳ قطره آب پیاز تازه را در هر سوراخ بینی بریزید. در صورت نیاز این روش را تکرار کنید.

خشکی داخل غشای بینی در فصل زمستان یکی از شایع‌ترین علل خون‌ دماغ است. برای حل این مشکل، غشاهای بینی تحریک شده را با استفاده از آب شور نرم و مرطوب کنید.

– مقدار کمی نمک‌ (مقداری که با دو انگشت می‌توانید بردارید) را به ۲/۱ فنجان آب اضافه کنید و خوب این دو را با هم مخلوط کنید. چند قطره از این محلول را به داخل بینی خود بچکانید تا پوشش داخلی داخل بینی تسکین بیابد.

– همچنین می‌توانید از چند قطره اسپری بینی سالین موجود در بازار استفاده کنید.

هر یک از این داروها را ۲ یا ۳ بار در طول روزهای زمستان که آب و هوا سرد و خشک است، استفاده کنید.

گزنه یک درمان مؤثر برای خون‌ دماغ است. این گیاه دارای خواص قابض است که باعث تقویت لخته شدن و جلوگیری از جریان خون می‌شود. گزنه به تقویت مویرگ‌ها نیز کمک می‌کند و برای درمان آلرژی‌هایی که می‌توانند باعث خونریزی بینی شوند مفید است.

– برای جلوگیری از خون‌ دماغ ، خیلی راحت عطر برگ‌های گزنه‌ی خشک و پودر شده را اشتنشاق کنید.

– همچنین می‌توانید آب کمی از برگ گزنه را استخراج کنید و چند قطره در هر سوراخ بینی بریزید. خونریزی به سرعت متوقف خواهد شد.

– اگر در طول ماه‌های خشک، مستعد خونریزی بینی هستید، روزانه ۱ یا ۲ فنجان چای گزنه بنوشید.

در طب آیورودا، برای متوقف کردن خونریزی بینی گشنیز به شدت توصیه می‌شود. طبیعت خنک‌کننده و تسکین دهنده‌ی این گیاه، در طول یک مدت زمان کوتاه، باعث توقف خونریزی می‌شود. به علاوه این گیاه یک آنتی هیستامین طبیعی است، به همین دلیل کمک می‌کند که بسیاری از آلرژی‌ها که ممکن است مسبب بروز خونریزی در بینی باشند، خنثی شوند.

– چند قطره روغن گشنیز یا آب گشنیز تازه را روی پوشش داخلی بینی بریزید تا خیلی زود خونریزی متوقف شود.

– شما همچنین می‌توانید با له کردن برگ‌های گشنیز یک خمیر تهیه کنید و آن را روی پیشانی‌تان استعمال کنید. اثر خنک‌کننده‌ی آن خونریزی بینی را خیلی سریع متوقف می‌کند.

برای جلوگیری از خون‌ دماغ در طول ماه‌های خشک، ضروری است که داخل سوراخ‌های بینی مرطوب نگه داشته شود. شما می‌توانید این کار را به راحتی با استفاده از وازلین انجام بدهید. وازلین بسیار چسبناک و مرطوب‌کننده است و منافذ بینی را تحریک نخواهد کرد.

۱. مقداری وازلین را با استفاده از انگشت‌تان بردارید و آن را داخل بینی بمالید.

۲. چند بار در روز این کار را انجام دهید تا رطوبت سوراخ‌های بینی را حفظ کنید.

نکته: از مصرف بیش از حد وازلین در هر بار استفاده پرهیز کنید تا خطر ورود آن به بدن از طریق بینی از بین برود.

– در طول بروز خون‌ دماغ دراز نکشید. در عوض سر خود را بالا بگیرید و بالای قلب خود نگه دارید. از طریق دهان‌تان نفس بکشید.

– پس از آن‌که خونریزی متوقف شد، صاف بنشینید و سر خود را کمی به جلو بگیرید. همچنین، به مدت چند ساعت نه فین کنید و نه اجازه بدهید فشاری به بینی‌تان وارد شود.

– از یک دستگاه بخور در اتاق خواب خود استفاده کنید تا هوای محیط خیلی خشک نشود.

– برای حفظ طوبت غشاهای مخاطی، روزانه مقدار زیادی آب بنوشید.

– حمام آب گرم بگیرید و عمیق نفس بکشید تا رطوبت را وارد بینی خود کنید.

– سیگار نکشید زیرا سیگار سوراخ‌های بینی را خشک و تحریک می‌کند. از حضور در محیط‌های پر از دود دوری کنید.

– غذاهای غنی از ویتامین K بخورید زیرا کمبود این ویتامین می‌تواند باعث بروز خون‌ دماغ شود.

– برای حفظ رگهای خونی در بهترین حالت، غذاهای غنی از ویتامین C و بیو فلاونوئیدها بخورید.

– میزان مصرف آهن را در رژیم غذایی‌تان افزایش بدهید تا میزان هموگلوبین خون‌تان افزایش بیابد.

– غذاهای حاوی روی مانند برنج قهوه‌ای، نان گندم کامل و پاپ کورن را برای محافظت از رگ‌های خونی در بدن‌تان مصرف کنید.

– از مصرف غذاهای تند و سرخ شده پرهیز کنید.

– برای جلوگیری از خونریزی بینی، دست در بینی‌تان نکنید و آن را نخارانید.

– مصرف داروهای رقیق‌کننده‌ی خون را محدود کنید. اگر باید از این داروها استفاده کنید، پزشک‌تان را از خونریزی بینی‌تان مطلع کنید.

اگر دچار خون‌ دماغ شده‌اید و پس از گذشت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه متوقف نشد، بلافاصله با پزشک‌تان مشورت کنید.

 


مطالب پربازدید

نظرات