پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » بهترین دعاها برای دفع بلا

بهترین دعاها برای دفع بلا

خواندنی ها | 1395-11-10 | ۶۵۶ بازدید | نظرات

ادعیه متعددی در جهت رفع بلا به ما رسیده اند که از گذشته تا به امروز اطمینان بخش  قلب مؤمنان بوده‌اند.ما نیز در اینجا بخشی از ادعیه مرتبط با رفع بلا را آورده‌ایم.

عکس, بهترین دعاها برای دفع بلا

ختم اسماء شمشیر مولا امیرالمومنین علی علیه السلام:

جناب سلمان می فرماید: روی شمشیر مولا علی (ع) اسماء وکلماتی دیدم 

۱۱ کلمه دیدم که نوشته شده است هرکسی بعد از نماز صبح این ۱۱ کلمه را بگوید خودش و خانواده اش و فرزندانش در حفظ و امنیت الهی بوده و همیشه در سفر و حضر و در خواب و بیداری از بلایا محفوظ هستند.

اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ یَا عَالِماً بِکُلِّ خَفِیَّهٍ یَا مَنِ‏ السَّمَاءُ بِقُدْرَتِهِ‏ مَبْنِیَّهٌ یَا مَنِ‏ الْأَرْضُ‏ بِقُدْرَتِهِ‏ مَدْحِیَّهٌ یَا مَنِ‏ الشَّمْسُ‏ وَ الْقَمَرُ بِنُورِ جَلَالِهِ مُضِیئَهٌ یَا مَنِ الْبِحَارُ بِقُدْرَتِهِ مَجْرِیَّهٌ یَا مُنْجِیَ یُوسُفَ مِنْ رِقِّ الْعُبُودِیَّهِ یَا مَنْ یَصْرِفُ کُلَّ نَقِمَهٍ وَ بَلِیَّهٍ یَا مَنْ حَوَائِجُ السَّائِلِینَ عِنْدَهُ مَقْضِیَّهٌ یَا مَنْ لَیْسَ لَهُ حَاجِبٌ یُغْشَى وَ لَا وَزِیرٌ یُرْشَى صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ احْفَظْنِی فِی سَفَرِی وَ حَضَرِی وَ لَیْلِی وَ نَهَارِی وَ یَقَظَتِی وَ مَنَامِی وَ نَفْسِی وَ أَهْلِی وَ مَالِی وَ وُلْدِیوَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَحْدَهُ.

بحارالانوار ج ۸۳ ص ۱۹۲ – مستدرک الوسائل ج ۵ ص ۹۰ 

همچنین در روایتی دیگر چنین میخوانیم:

تسبیحات امیرالمومنین:

کیفیت این تسبیحات؛

بار سبحان الله۱۰

بار الحمدلله۱۰

بار الله اکبر۱۰

بار لا اله الا الله ۱۰

بعد از هر نماز

فضیلت این تسبیحات:

امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام به براء بن عازب فرمودند:

آیا کاری به تو یاد دهم که چون آن را انجام دهی، از اولیای خدا خواهی بود؟

فرمود :بله.

حضرت تسبیحات فوق را به او آموزش دادند و سپس فرمودند: هر کس این تسبیحات را بعد از هر نماز بخواند،خدا هزار بلای دنیوی را از او دور می کند، که آسان ترین آن بازگشت از دین است و در آخرت برای او هزارمنزلگاه آماده می کند که یکی از آن منزلت ها مجاورت رسول خدا صلی الله علیه و آله است. 

الدعوات (سلوه الحزین) قطب الدین راوندی ، ص ۴۹

مستدرک الوسائل، ج۵، ص ٨٢

بحار الانوار، چ بیروت، ج ٨٣، ص٣۴.

همچنین با توجه در آیات ۲۰ تا۲۲ سوره بروج درمی‌یابیم هر کس با ایمان در وقت رفتن به سفر آیات زیر را در خانه خود بانیت خالص و توجه به خدا و معنی آن بنویسدو سه بار بخواند اهل و عیال و مال او همه صحیح و سالم از بلیات مانند تا آنگاه که مراجعت کند .

وَاللَّهُ مِن وَرَائِهِم مُّحِیطٌ بَلْ هُوَ قُرْآنٌ مَّجِیدٌفِی لَوْحٍ مَّحْفُوظٍ

خواص آیات قرآن کریم ص ۲۰۱

در روایتی از حضرت صادق علیه السلام نیز چنین آمده است که هر کسی که در صبح سه مرتبه این دعا را بخواند تا شام به او بلایی نرسد و اگر در شام بگوید تا صبح به او بلایی نرسد.

بِسْمِ اللَّهِ الَّذِی لَا یَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَیْ‏ءٌ فِی الْأَرْضِ وَ لَا فِی السَّمَاءِ وَ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ

بحارالانوار ج ۸۳ ص ۲۹۸

این روایت نیز به حضرت امام رضا علیه السلام منسوب است: 

هر گاه خواستى کالاى خود را در حفظ و حراست بدارى، آیه الکرسى بخوان وبنویس و آن را در وسط کالا قرار بده و نیز بنویس:

«وَجَعَلْنا مِنْ بَیْنِ أَیْدیهِمْ سَدّاً وَمِنْ خَلْفِهِمْ سَدّاً فَأَغْشَیْناهُمْ فَهُمْ ‏لایُبْصِرُونَ»(۱)، لا ضَیْعَهَ عَلى ما حَفِظَهُ اللَّهُ

«فَإِنْ تَوَلَّوْا فَقُلْ حَسْبِیَ اللَّهُ لاإِلهَ إِلّا هُوَ، عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ، وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظیمِ»(۲).

«ما پیش روى آنان سدّى و پشت سرشان سدّى نهاده ‏ایم و دیدگانشان را پوشانیده‏ ایم که نمى‏ بینند آنچه را خدا حفظ کند تباه نمى‏ گردد» پس اگر روى گرداندند خدا مرا بس است، هیچ معبودى جز او نیست، بر او توکّل کردم، و او پروردگار عرش باعظمت است».

(پس اگر چنین کنى) آن را در حفظ و حراست قرار داده ‏اى اگر خدا بخواهد و به ‏آن به اذن و فرمان پروردگار بدى نرسد.(۳)

سوره یس، آیه ۹٫ ۱ 

سوره توبه، آیه ۱۲۹٫ ۲ 

بحار الأنوار: ۱۷۴/۷۶، فقه الرّضا علیه السلام: ۴۰۰٫ ۳ 


مطالب پربازدید

نظرات