پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » بهترین درمانهای خانگی برای آفتاب سوختگی شدید

بهترین درمانهای خانگی برای آفتاب سوختگی شدید

خواندنی ها | 1397-05-02 | ۴۰۷۹ بازدید | نظرات

آفتاب سوختگی شدید می تواند تجربه ای بسیار دردناک همراه با قرمزی پوست، ظهور تاول و حتی علائم شبه آنفلوآنزا باشد. تمام این علائم موجب شده اند تا آفتاب سوختگی شدید با نام مستعار مسمومیت با خورشید نیز شناخته شود.

مسمومیت با خورشید چیست؟

مسمومیت با خورشید را به طور خاص در قالب یک آفتاب سوختگی دردناک تسخیص خواهید داد. افزون بر قرمزی پوست، ممکن است ظهور تاول ها یا راش پوستی را تجربه کنید. اگر به یک اختلال سیستم ایمنی زمینه ای یا بیماری پوستی مبتلا باشید، ممکن است با فتودرماتوز یا ظهور جوش ها یا راش های پوستی که واکنش های غیر طبیعی پوست به نور خورشید هستند نیز مواجه شوید.

علائم مسمومیت با خورشید

مسمومیت با خورشید دارای برخی علائم مشترک با یک آفتاب سوختگی معمولی است که از آن جمله می توان به قرمزی پوست، تاول زدن، و درد در محلی که پوست تحت تاثیر پروتوهای فرابنفش خورشید قرار گرفته است، اشاره کرد.

افزون بر این موارد، آفتاب سوختگی شدید می تواند به تورم در ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته یا علائم شبه آنفلوانزا مانند سردرد، تب، یا حالت تهوع نیز منجر شود. به طور معمول، طی چند ساعت پس از قرار گرفتن در معرض خورشید متوجه آغاز علائم آفتاب سوختگی می شوید، اما نمایان شدن مسمومیت با خورشید ممکن است یک روز یا بیشتر طول بکشد.

درمان مسمومیت با خورشید

نخستین کاری که با مشاهده یک آفتاب سوختگی – خفیف یا شدید – می توانید انجام دهید خروج از زیر نور خورشید و قرار گرفتن در مکانی سایه و خنک است.

سپس، آسیب را ارزیابی کنید. ظهور تاول های دردناک یا علائم کم آبی بدن نیازمند مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق‌تر شرایط و در موارد شدید درمان علائم و کم آبی بدن هستند. اگر تاول ها بخش بزرگی از بدن را فرا گرفته اند مراجعه به پزشک در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهترین گزینه است.

آفتاب سوختگی خفیف را احتمالا می توانید در خانه نیز درمان کنید. این روند را با یک دوش آب سرد یا استفاده از کمپرس های سرد برای کمک به تسکین درد یا کاهش دمای پوست آغاز کنید. ژل آلوئه ورا با اثر خنک کنندگی خود می تواند به تسکین علائم کمک کند. کمپرس شیر سرد نیز می تواند علائم را تسکین دهد زیرا لیپیدهای موجود در شیر اثری تسکین دهنده بر پوست دارند.

قرص های مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن نیز ممکن است به تسکین علائم آفتاب سوختگی کمک کنند که البته مصرف آنها باید چند روز ادامه داشته باشد.

همچنین، آب فراوان بنوشید زیرا آفتاب سوختگی ها و مسمومیت با خورشید می توانند بدن را با کم آبی شدید مواجه سازند. پس از قرار گرفتن طولانی مدت زیر نور خورشید، آبرسانی به بدن عاملی کلیدی برای مقابله با بیماری های ناشی از این شرایط محسوب می شود.

پیشگیری از مسمومیت با خورشید

از آنجایی که مسمومیت با خورشید در حقیقت یک آفتاب سوختگی شدید محسوب می شود، شما باید اقدامات محافظتی استاندارد در برابر خورشید را برای پرهیز از مواجهه با این شرایط مد نظر قرار دهید.

بخش هایی از پوست که در معرض نور خورشید قرار دارند را با استفاده از محصولات ضد آفتاب با SPF 30 یا بیشتر پوشش دهید تا پروتوهای فرابنفش خورشید آسیبی به آنها وارد نکند. هر دو ساعت یک بار این کار را تکرار کنید.

عکس, بهترین درمانهای خانگی برای آفتاب سوختگی شدید

از لباس مناسب و عینک آفتابی استفاده کنید.

زمانی که پرتوهای فرابنفش خورشید در قوی‌ترین حالت خود قرار دارند، به طور معمول بین ساعات ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید تا حد امکان پرهیز کنید.

برای درمان آفتاب سوختگی روش های زیر را امتحان کنید :

۱.کمپرس شیر خنک برای درمان آفتاب سوختگی:
برای درمان آفتاب سوختگی و تسکین پوست آفتاب سوخته و کاهش سوزش و خارش آن از کمپرس شیرخنک استفاده کنید زیرا پروتئین موجود در شیر لایه ای برای محافظت ازپوست ایجاد می کند وباعث مرطوب شدن آن می شود. پوست برای درمان بهتر به رطوبت نیاز دارد زیرا آنزیم های درمانگر بر روی پوست مرطوب بهتر عمل می کنند.

۲. تاثیر مصرف میوه و سبزی در آفتاب سوختگی:
آنتی اکسیدان ها نقش مهمی در درمان پوست آسیب دیده و آفتاب سوخته دارندو سبب ترمیم پوست آسیب دیده می شوند، بنابراین زمانی که پوست در برابر آفتاب صدمه دید بهتر است آنتی اکسیدان فراوانی مصرف شود که این آنتی اکسیدان ها را با خوردن روزانه چندین واحد میوه و سبزی می توان تامین کرد. این آنتی اکسیدان ها سبب ترمیم هر چه سریع تر پوست می شوند .

۳. مواد غذایی ضد التهاب :

استفاده از مواد غذایی دارای خاصیت ضدالتهابی یکی از بهترین روش ها برای درمان آفتاب سوختگی است . چای سبز و آب انار نمونه هایی از این مواد غذایی هستند که خواص ضد التهابی داشته و دارای آنتی اکسیدان های قوی می باشند و در تسکین پوست آفتاب سوخته ناشی از اشعه های UV موثر می باشند .

۴.آنتی اکسیدان های موضعی :

یکی دیگر از راه های درمان آفتاب سوختگی استفاده از آنتی اکسیدان های موضعی است که خاصیت مرطوب کنندگی نیز برای پوست داشته باشند.

۵.درمان آفتاب سوختگی با آلوئه ورا :
استفاده از محصولات دارای گیاه آلوئه ورا برای رفع علائم اولیه آفتاب سوختگی مانند درد و سوزش بسیار مفید است همچنین آلوئه ورا در تسکین و خنک کردن پوست بسیارموثر است .

۶. کرم ها و پمادهای مرطوب کننده :

روزی سه بار مرطوب کردن پوست با کرم ها و پماد های مرطوب کننده زمانی که پوست سوخته شروع به کنده شدن می کند، بسیار ضروری است.

زمان آفتاب سوختگی پوست به این نکات مهم توجه کنید
پوست آفتاب سوخته خود را که به شکل بافت مرده و شاخی شده در آمده نکنید زیرا کندن آن سبب آسیب بیشتر به پوست می گردد بنابر این اجازه دهید خود پوست، خشک شده و ریخته شود.
از محصولاتی مانند رتینوئید، اسید گلیکولیک و اسید سالیسیک تا زمانی که مراحل پوست اندازی پوست های آفتاب سوخته تمام نشده استفاده نکنید، زیرا استفاده از این محصولات باعث حساسیت بیش از حد پوست می شود.
با زدن کرم ضد آفتاب پس از درمان آفتاب سوختگی ، اجازه ندهید پوست تان مجددا دچار آفتاب سوختگی شود وبا کرم ضد آفتاب ازپوست خوددر برابر اشعه های مضر نور خوشید( UVA و UVB ) محافظت کنید و هر دو ساعت یکبار ضدآفتاب را روی پوست خود بزنید مخصوصا اگراهل شنا کردن هستید و یا تعرق زیاد دارید.

 


مطالب پربازدید

نظرات