پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » بهترین خوراکیها برای سلامت کبد

بهترین خوراکیها برای سلامت کبد

سلامت | 1400-05-16 | ۳۱۳ بازدید | نظرات

در این مطلب از سایت پیام سلام برخی از بهترین مکمل های طبیعی که می توانند به ترمیم سلول های کبد و بهبود عملکرد کلی این اندام کمک کنند، بیشتر آشنا می شویم. اما پیش از افزودن هر نوع مکمل جدید به برنامه معمول روزانه خود ابتدا با یک پزشک در این زمینه مشورت کنید.

برگ کنگر فرنگی
کنگر فرنگی گیاهی است که ممکن است از سلامت کبد پشتیبانی کند. برخی پژوهش ها با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که مکمل برگ کنگر فرنگی می تواند به بازسازی سلول های آسیب دیده کبد کمک کنند. افزون بر این، مطالعات با حضور سوژه های انسانی و با حضور افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی نشان داده اند که این مکمل در مقایسه با دارونما نشانگرهای آسیب کبدی را کاهش می دهد. با این وجود، به پژوهش های بیشتر در این زمینه برای نتیجه گیری قطعی نیاز است.

عصاره خار مریم
عصاره خار مریم یک داروی گیاهی است که از گیاهی خاردار با گل های بنفش گرفته می شود و یکی از محبوب‌ترین مکمل ها برای بهبود شرایط کبد است. ماده فعالی به نام سیلیمارین در گیاه خار مریم وجود دارد که در مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است به کاهش التهاب، بازسازی بافت کبد، و محافظت از سلول های کبد در برابر آسیب کمک می کند. عصاره این گیاه ممکن است به عنوان یک درمان مکمل برای افرادی که به بیماری کبد الکلی، بیماری کبد چرب غیر الکلی، هپاتیت و حتی سرطان مبتلا هستند، مفید باشد.

عکس, بهترین خوراکیها برای سلامت کبد

نتایج مطالعات مختلف در مورد اثربخشی مکمل عصاره خار مریم یکدست نیستند، اما در بیشتر افراد، مصرف آن ضرری ندارد. از آنجایی که این داروی گیاهی به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند، باور بر این است که آسیب ناشی از رادیکال های آزاد پس از متابولیسم مواد سمی توسط کبد را کاهش می دهد.

ریشه قاصدک
پژوهش ها نشان داده اند که ریشه قاصدک توانایی افزایش جریان صفرا را دارد. صفرا مایع مهمی است که توسط کبد برای کمک به گوارش تولید می شود. مطالعه ای در سال ۲۰۱۷ نشان داد که پلی ساکاریدها (نوعی کربوهیدرات) موجود در قاصدک ممکن است با تقویت سمزدایی از عملکرد کبد پشتیبانی کنند. اما این که عصاره ریشه قاصدک یا چای این گیاه به واقع فواید سلامت برای کبد ارائه می کنند، همچنان به طور دقیق مشخص نیست، از این رو، به پژوهش های بیشتر در این زمینه نیاز است.

 

 


مطالب پربازدید

امروز سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲

نظرات