پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » بهترین خوراکیها برای درمان آلرژی فصلی

بهترین خوراکیها برای درمان آلرژی فصلی

خواندنی ها | 1397-07-17 | ۱۳۹۷ بازدید | نظرات

خوشبختانه، طیف گسترده ای از مواد غذایی وجود دارند که می توانند با کاهش التهاب به تسکین آلرژی های فصلی کمک کنند.

مواد غذایی سرشار از کوئرستین

عکس, بهترین خوراکیها برای درمان آلرژی فصلی

به نظر شما پیاز، فلفل، توت ها، سیب، و جعفری در چه چیزی با هم اشتراک دارند؟ در نگاه نخست مورد خاصی به نظر نمی رسد، اما همه آنها حاوی بیوفلاونوئیدی به نام کوئرستین هستند. کوئرستین یک آنتی هیستامین طبیعی است که از طریق تثبیت سلول ها و توقف تولید هیستامین کارایی خود را نشان می دهد. همان گونه که پیش‌تر اشاره شد، هیستامین ها آن چیزی هستند که موجب بروز علائم آلرژی های فصلی می شوند.

همچنین، کوئرستین به بهبود جذب ویتامین C در بدن کمک می کند. این ویتامین یک آنتی اکسیدان تقویت کننده سیستم ایمنی است. افزون بر این، کوئرستین ممکن است به تثبیت غشاهای سلولی کمک کند و از این رو، آنها حساسیت کمتری به آلرژن ها داشته باشند.

آناناس

عکس, بهترین خوراکیها برای درمان آلرژی فصلی

آناناس نه تنها میوه ای خوشمزه محسوب می شود، بلکه منبع عالی برای آنزیم بروملین است. بروملین یک ضد التهاب قوی است که به کاهش علائم آلرژی های فصلی کمک می کند.

مطالعات نشان داده اند که بروملین ابتلا به بیماری های تنفسی آلرژیک و آسم را نیز کاهش می دهد. اگرچه این آنزیم به صورت مکمل نیز در دسترس است، اما زمانی که مواد غذایی کامل مصرف می شوند، بدن هرچه بهتر آن را جذب می کند. آناناس را به اشکال مختلف می توانید به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید.

ماهی های چرب

عکس, بهترین خوراکیها برای درمان آلرژی فصلی

ماهی های چرب سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳ هستند و می توانند یکی از خطوط دفاعی غذایی شما در برابر آلرژی ها باشند. همانند بروملین، اسیدهای چرب امگا-۳ برای کاهش التهاب مفید هستند که نقش چشمگیری در بسیاری از علائم آلرژی های فصلی دارد.

اگرچه اسیدهای چرب امگا-۳ به صورت مکمل نیز در دسترس هستند، اما دریافت آنها از مواد غذایی مفیدتر است. ماهی های سالمون، تن، خالمخالی و ساردین از بهترین منابع برای این ماده مغذی هستند، اما برای پرهیز از دریافت جیوه، انواعی که در حیات وحش شکار شده اند را انتخاب کنید.

پروبیوتیک ها

عکس, بهترین خوراکیها برای درمان آلرژی فصلی

پروبیوتیک ها نه تنها برای سلامت روده انسان مفید هستند، بلکه می توانند به کاهش التهاب ناشی از آلرژی های فصلی نیز کمک کنند. مطالعه ای در سال ۲۰۱۷ که در دانشگاه فلوریدا انجام شد، نشان داد که افراد مبتلا به آلرژی هایی خفیف تا متوسط که مکمل حاوی پروبیوتیک های لاکتوباسیلی و بیفیدوباکتریا دریافت کرده بودند، علائم مرتبط با بینی کمتر و کیفیت زندگی بهتر را گزارش کردند.

پروبیوتیک های زنده در برخی انواع ماست، و همچنین محصولات تخمیر شده مانند کفیر، کلم ترش، کیمچی، کامبوچا، تمپه و میسو وجود دارند. همچنین، امکان مصرف مکمل های پروبیوتیک وجود دارد، اما همواره دریافت آنها از مواد غذایی بهترین گزینه است.

عسل محلی

عکس, بهترین خوراکیها برای درمان آلرژی فصلی

اگرچه نتایج پژوهش ها درباره این که مصرف عسل محلی می تواند به بهبود آلرژی های فصلی کمک کند، همچنان قطعی نیستند، اما برخی مطالعات نشان داده اند که در صورت مصرف در ابتدای فصل آلرژی ممکن است به کاهش آنها کمک کند.

نظریه این است که مصرف عسل بدن را در برابر گرده های محلی که دلیل آلرژی های فصلی هستند، مقاوم می کند. همچنین، عسل به واسطه ویژگی های ضد التهابی خود ممکن است به تسکین آلرژی ها کمک کند. برای کسب بهترین نتیجه، انتخاب انواع خام و پالایش نشده عسل توصیه شده است.

توت فرنگی

عکس, بهترین خوراکیها برای درمان آلرژی فصلی

توت فرنگی نه تنها میوه ای خوشمزه و مغذی محسوب می شود، بلکه در دفع آلرژی های فصلی نیز موثر است. توت فرنگی منبعی عالی برای ویتامین C است که می تواند به مهار هیستامین، انتقال دهنده عصبی که موجب آبریزش بینی، خارش چشم، و عطسه می شود، کمک کند.

همچنین، توت فرنگی حاوی فیستین، آنتی اکسیدانی قوی، است که دانشمندان کره ای کشف کرده اند ترشح هیستامین و بیان نشانگرهای پیش التهابی در بدن را مهار می کند.

سیر

عکس, بهترین خوراکیها برای درمان آلرژی فصلی

سیر یک ماده غذایی قدرتمند است که به نظر می رسد برای هر چیزی، از جمله تسکین آلرژی های فصلی مفید باشد. سیر سیستم ایمنی بدن انسان را با محتوای آنتی اکسیدان های قوی خود پشتیبانی می کند.

سیر به مهار التهاب که موجب واکنش ها به آلرژن های فصلی می شود، کمک می کند. خرد کردن سیر کارایی آلیسین موجود در این ماده غذایی را افزایش می دهد. آلیسین یکی از ترکیبات موجود در سیر و مسئول بسیاری از فواید این ماده غذایی است.

زردچوبه

عکس, بهترین خوراکیها برای درمان آلرژی فصلی

زردچوبه ادویه ای مفید است که فواید سلامت مختلف را ارائه می کند و دیر زمانی است که به عنوان یک ابرماده غذایی ضد التهاب شناخته می شود. ترکیب فعال موجود در زردچوبه به نام کورکومین مسئول بسیاری از فواید سلامت این ماده غذایی است که می تواند ترشح هیستامین را برای پرهیز از بروز علائم آلرژی مهار کند.

همچنین، کورکومین واکنش آلرژیک را مهار می کند، استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد و نشان داده است جریان هوای بینی را افزایش داده و از واکنش ایمنی در افراد مبتلا به آلرژی پشتیبانی می کند. برای تقویت اثربخشی، زردچوبه را به همراه چربی های سالم و/یا فلفل سیاه استفاده کنید.

مواد غذایی سرشار از منیزیم

عکس, بهترین خوراکیها برای درمان آلرژی فصلی

منیزیم یکی دیگر از مواد مغذی است که می تواند به تسکین علائم مرتبط با آلرژی های فصلی کمک کند. منیزیم یک آنتی هیستامین و همچنین بازکننده برونش طبیعی است، از این رو، اثر آرامش بخش بر عضلات لوله های تنفسی و کل بدن دارد.

خوشبختانه، منیزیم در طیف گسترده ای از مواد غذایی یافت می شود. از بهترین منابع برای این ماده مغذی می توان به اسفناج و برگ چغندر سوئیسی پخته، شکلات تلخ، بادام، لوبیا سیاه و آووکادو اشاره کرد.

مرکبات

عکس, بهترین خوراکیها برای درمان آلرژی فصلی

بخش های سفید میوه های خانواده مرکبات مانند پرتقال، گریپ فروت، و لیمو حاوی ترکیبات تقویت کننده سیستم ایمنی هستند که واکنش های هیستامین را محدود می کنند.

همچنین، مرکبات منابعی عالی برای ویتامین C هستند که یک آنتی هیستامین طبیعی محسوب می شود. پرتقال دارای یک ویژگی اضافه نیز است: کوئرستین. مطالعات نشان داده اند که ترکیب کوئرستین و ویتامین C اثرگذاری را تقویت کرده و التهاب را کاهش می دهد.

چای

عکس, بهترین خوراکیها برای درمان آلرژی فصلی

زمانی که با گرفتگی بینی مواجه هستید، یک فنجان چای داغ از بهترین گزینه هایی است که می توانید برای بهبود این شرایط مد نظر قرار دهید. مایعات داغ می توانند به بهبود شرایط مسیرهای بینی کمک کنند که بخار آنها بیشترین نقش را در این زمینه دارد.

برخی انواع چای، مانند چای زنجبیل و چای سبز، دارای فواید افزوده ضد التهابی نیز هستند. مطالعات نشان داده اند که به طور خاص، چای سبز سطوح پادتن IgE در خون را کاهش می دهد که از ترکیبات موثر در واکنش های آلرژیک و التهابی است.

مغزها و دانه های خوراکی

عکس, بهترین خوراکیها برای درمان آلرژی فصلی

همانند ماهی های چرب، برخی مغزها و دانه های خوراکی نیز منابعی عالی برای اسیدهای چرب امگا-۳ هستند. به طور خاص، گردو سرشار از این مواد مغذی است و تنها یک چهارم فنجان از این ماده غذایی می تواند نیاز روزانه شما به اسیدهای چرب امگا-۳ مبتنی بر گیاهان را تامین کند.

افزون بر اسیدهای چرب امگا-۳، بذر کتان سرشار از سلنیم است که نقش ویتامین C در مبارزه با آلرژی را تقویت می کند. برای جذب بهتر بذر کتان باید آن را پودر کنید. این کار را پیش از مصرف انجام دهید. اگر پودر دانه کتان را خریداری می کنید باید آن را در فریزر نگهداری کنید تا فواید تغذیه ای آن حفظ شود.


مطالب پربازدید

نظرات