پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » بهترین حالت برای خوابیدن

بهترین حالت برای خوابیدن

سلامت | 1394-08-09 | ۷۷۹ بازدید | نظرات

اهمیت درست خوابیدن از آنجا معلوم می‌شود که عدم توجه به این مساله در درازمدت فرد را دچار مشکلاتی از قبیل کمردرد، زانو درد، گردن درد و… می‌کند.

یک دکترای فیزیولوژی در این باره گفت: بسیاری از دیسک‌های گردن ناشی از حالت‌های ناصحیح خوابیدن است.

دکتر وحید ولی‌پور، افزود: حالت‌های خوابیدن به سه حالت به پهلو خوابیدن، طاق باز و دمر خوابیدن تقسیم می‌شود که بهترین روش طاق باز است.

وی با اشاره به اینکه دمر خوابیدن‌ همان حالت درازکش رو به پایین است، بیان کرد: این روش در هر حالت باعث ایجاد مشکل در بدن می‌شود و در این حالت نه تنها به قفسه سینه فشار وارد می‌شود، بلکه کمر نیز دچار آسیب می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه لرستان اظهار کرد: روش طاق باز‌ همان حالت درازکش رو به بالاست که در این حالت کمترین فشار به قفسه سینه وارد می‌شود و در این حالت شکم و سینه رو به بالا قرار می‌گیرد.

این مدرس دانشگاه لرستان با بیان اینکه در حالت طاق باز هیچ مشکلی برای بدن به وجود نمی‌آید، ادامه داد: معمولاً دراز کشیدن به پهلوی سمت راست بهتر از خوابیدن به پهلوی چپ است و اگر شخصی به دلیل مشکلات خاصی نتواند به سمت راست بخوابد می‌تواند دراز کشیدن به پهلوی چپ را انتخاب کند.

ولی‌پور خاطرنشان کرد: خوابیدن به وضعیت نامناسب سبب احساس درد در عضلات، ایجاد استرس، بدفرمی و ناراحتی در اعضای بدن می‌شود.

وی یادآور شد: در روش طاق باز باید یک بالشتک را بین دو زانو قرار داد، چراکه فاصله بین زانو‌ها در حالت ایستاده باید در وضعیت خوابیده نیز حفظ شود.


مطالب پربازدید

امروز جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲

نظرات