پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » تکنولوژی » بمب های سنگر شکن روسی چگونه عمل میکنند

بمب های سنگر شکن روسی چگونه عمل میکنند

تکنولوژی | ۲۱ آبان۱۳۹۴ | 1546 بازدید | نظرات

یکی از تسلیحاتی که نیروی هوایی ارتش روسیه در جنگ با تروریست‌های تکفیری استفاده می‌کند “بمب‌های سنگرشکن” (بمب سنگرشکن نوعی بمب است که برای تخریب اهداف مقاوم شده زیرزمینی همچون پناهگاه‌ها و سنگرهای زیرزمینی و همچنین تاسیسات بتونی مدفون شده در عمق سطح زمین استفاده می‌شود؛ بمب های سنگر شکن که پیشینه ساخت آن به دوران جنگ دوم جهانی بر می‌گردد به علت نفوذ به زیر سطح و انفجار در اعماق زمین، تاثیری بر مناطق اطراف محل اصابت ندارد) است.

“بمب سنگر شکن کاب ۱۵۰۰ (KAB- 1500)” یکی از بمب‌های هدایت شونده پیشرفته‌ای است که ارتش روسیه علیه تروریست‌ها در سوریه استفاده می‌کنند و این موضوع خصوصا برای داعش در مناطق تحت تصرف این گروه تروریستی خصوصا در شرق به کاربرده شده است.

image بمب های سنگر شکن روسی چگونه عمل میکنند

image بمب های سنگر شکن روسی چگونه عمل میکنند

بمب‌های سنگر شکن روسیه با برخورد به هدف به علت توان نفوذ از بدنه یا سقف محکم سنگرها و پناهگاه‌های زیرزمینی، پس از رسیدن به فضای داخلی هدف، منفجر می‌شوند. این بمب‌ها تاکنون مراکز فرماندهی تروریست‌ها و “مراکز جنگال (جنگ الکترونیک)” و پایگاه‌های زیرزمینی تروریست‌ها را نابود کرده است.

**” بمب سنگرشکن “کاب; KAB -1500 “

خانواده ” بمب سنگرشکن KAB -1500 ” از جمله بمب‌های هدایت شونده است که خصوصیاتی شبیه بمب‌های سنگر شکن ایالات متحده آمریکا (بمب کلاس ” جی بی یو”) دارد. این بمب‌ها توانمندی انهدام تاسیسات زیرزمینی و پناهگاه‌ها را تافاصله حداقل ۲۰ متر از سطح زمین را دارند.

بمب های سنگر شکن “KAB-1500L “،” KAB-1500LG-FE ” بمب‎‌هایی با وزن ۱،۵۰۰ کیلوگرم، هدایت شونده و لیزری طراحی شده برای ضربه زدن به اهداف زمینی و ثابت است که این بمب‌ها توسط نسل‌های مختلف جنگنده‌های فدراسیون روسیه حمل و شلیک می‌شوند.

این سایت ادامه داد: ” بمب سنگرشکن KAB -1500 ” در عملیات نظامی روسیه در “چچن” با موفقیت به کار گرفته شدند؛ معمولا جنگنده‌های روسی “سوخو ۲۴ ” و “سوخو ۳۰ چند منظوره” و جنگنده کلاس “میگ” از این بمب می‌توانند استفاده کنند.

image بمب های سنگر شکن روسی چگونه عمل میکنند

image بمب های سنگر شکن روسی چگونه عمل میکنند

  از اهدافی که این سلاح می‌تواند  در ماموریت‌های تهاجمی از آن استفاده و ضربات سنگین (به اهداف مورد نظر) وارد کند راه‌آهن و بزرگراه‌ها و پل‌ها، تأسیسات نظامی و صنعتی، کشتی‌های حمل و نقل، انبارهای مهمات و پایانه‌ها است.

**برد موثر بمب کاب ۱۷ کیلومتر است

این سایت با اشاره به ویژگی‌های ” بمب سنگرشکن KAB -1500 تصریح کرد: این بمب با طول بیش از ۴ متر، قطر ۵۹ صدم متر، طول بال‌های بیش از ۱ متر، با وزن کلی ۳ هزار و ۳۶۲ پوند و وزن سرجنگی ۲ هزار و ۵۷۹ پوند (هر پوند معادل ۴۵۳ گرم ) ، و برد موثر ۱۷ کیلومتر است.

**” بمب سنگرشکن KAB -1500 پل‌ها و کشتی‌های جنگی را منهدم می‌کند

بمب های سنگر شکن خانواده “KAB” در کلاس‌های مختلف برای از بین بردن بزرگراه‌ها، پل‌های سنگین، فرودگاه‌ها و پایانه‌های حمل و نقل و کشتی‌های جنگی به کار برده می‌شوند و قابلیت‌های خاصی دارند.

این سایت ادامه داد: کلاس‌های مختلف “بمب‌های سنگر شکن کلاس KAB” با سرجنگی‌های مختلف قابلیت ارزیابی و تعقیب هدف را دارند و با سازوکار “شلیک کن-فراموش کن (Fire and Forget) ” هدف را مورد اصابت قرار می‌دهند. این بمب‌ها اهداف پوشش دار با دقت بالا را  مورد اصابت قرار می‌دهد.

image بمب های سنگر شکن روسی چگونه عمل میکنند

image بمب های سنگر شکن روسی چگونه عمل میکنند

انواع هواپیماهای جنگی از جمله ” Su-27″،” Su-30″ و “سوخو ۳۴”، “Su24M”، “MIG-29  ” این بمب‌ها را می‌توانند حمل کنند. ” بمب سنگرشکن KAB -1500 ” دارای بیش از ۴ متر طول و وزن ۱۵۲۵ کیلوگرم است.

” بمب سنگرشکن KAB -1500 ” با داشتن وزنی بیش از ۳ هزار پوند و با سرجنگی شدید الانفجار توانایی بالایی در مورد اصابت قرار دادن اهداف پوشش دار (پست‌های فرماندهی، مراکز جنگال ، کشتی‌های جنگی و … ) و اهداف عمقی را دارد و لذا می‌تواند در استان‌ها مختلف سوریه که تحت تسلط تروریست‌های تکفیری داعش است از جمله “دیرالزور” ، ” رقه” و “حما” و … ایفای نقش کند و کاربرد مستمر این بمب ۳۰۰۰ پوندی این امیدواری را ایجاد می‌کند که سرعت عقب نشینی داعش در مناطق مختلف افزایش یابد.


مطالب پربازدید

نظرات