پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » تکنولوژی » بزرگ ترین تلسکوپ جهان در شیلی ساخته میشود

بزرگ ترین تلسکوپ جهان در شیلی ساخته میشود

تکنولوژی | ۲۴ آبان۱۳۹۴ | 769 بازدید | نظرات

image بزرگ ترین تلسکوپ جهان در شیلی ساخته میشود

مراسم آغاز پروژه ساخت بزرگترین تلسکوپ جهان در کوههای آند شیلی و با حضور رئیس جمهور این کشور برگزار شد. این پروژه با هزینه قابل توجه یک میلیارد دلار وارد فاز عملیاتی خود شده است.

زمانی که کار ساخت این تلسکوپ به پایان برسد قابلیت آن را خواهد داشت تا بیش از دو برابر ظرفیت سایر تلسکوپهای قدرتمند دنیا به دانشمندان در رصد گوشه و کنار عالم کمک کند.

همچنین تلسکوپ GMT تصاویر فضایی را تا ۱۰ برابر زنده تر از تصاویر ارسالی توسط تلسکوپ فضایی هابل در اختیار دانشمندان قرار می دهد.

رئیس سازمان تلسکوپ غول پیکر GMT به خبرنگاران گفت: این تلسکوپ دید و درک ما را نسبت به عالم دگرگون خواهد کرد. آنچه که توسط این ابرسازه برجای خواهد ماند در کتابهای درسی صدها سال بعد به یاد آورده خواهد شد.

تأسیسات غول پیکرترین تلسکوپ در ارتفاع ۲۴۵۰ متری از سطح دریا در ارتفاعات آند شیلی ساخته می شود. گفته می شود در سال ۲۰۲۱ یا ۲۰۲۲ استفاده ابتدایی از این تلسکوپ آغاز و دو سال بعد نیز وارد مرحله بهره برداری نهایی می شود.

تأسیسات این تلسکوپ شامل یک ساختمان بزرگ ۲۲ طبقه ای می شود و جالب اینکه در ساختار آن از ۷ آینه اصلی استفاده خواهد شد که بزرگی هر یک ۸.۴ متر عنوان شده است.


مطالب پربازدید

نظرات