پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » سلامت » برنامه رایگان بدنسازی برای سه جلسه تمرین در هفته

برنامه رایگان بدنسازی برای سه جلسه تمرین در هفته

سلامت | 1394-09-26 | ۳۲۱۴۶ بازدید | نظرات

افراد مبتدی می توانند با کمک این برنامه ورزش خود را شروع کنند این برنامه بسیار حرفه ای می باشد و با پیروی این برنامه می توانید ظرف مدتی کوتاه به تناسب اندام برسید …. اگر میخواهید یک برنامه اصولی برای ورزش داشته باشید این مطلب را از دست ندهید…

یکی از بهترین چیدمان های تمرینی، انتخاب برنامه ۴ جلسه در هفته است. در برنامه تمرینی ۴ جلسه در هفته، هر یک از گروه های عضلانی اصلی را می توان یک بار تمرین کرد و بدین ترتیب هم از تمرین نکردن عضله برای مدت زمان طولانی و هم زیاده از حد تمرین دادن آن پیشگیری کرد و با این تفاسیر روند افزایش حجم و پیشرفت زا در بهترین شرایط تثبیت نمود.

قبل از شروع برنامه تمرینی به یک سری نکات ذیل توجه کافی مبذول دارید:

۱- تکنیک صحیح اجرای حرکت را در هر یک از حرکات، رعایت کنید. بلند کردن وزنه های سنگین بدون حفظ فرم صحیح و کنترل کامل وزنه، کار بسیار اشتباهی است. در ورزش بدنسازی حتماً بایست حرکات را به صورت کنترل شده و با تمرکز کامل بر روی عضلانی اجرا کنید.

۲- جلسات تمرینی می بایست حدود ۴۵ تا ۵۵ دقیقه به طول بی انجامد. البته بدون انضمام زمان صرف شده برای گرم کردن بدن. اگر زمان اجرای حرکاتتان به مراتب از رمان فوق بیشتر است، پس در حال هدر دادن وقت خود در داخل باشگاه هستید. عمده توجه تان در تمرین می بایست حفظ شدت تمرین، توام با مختصر بودن آن باشد.

۳-  به رژیم غذایی و رساندن کالری کافی از طریق منابع پروتئین، کربوهیدرات و چربی سالم توجه کافی مبذول دارید. چون بدون تغذیه مناسب به هیچ وجه نمی بایست انتظار رشد پیشرفت را داشته باشید.

۴-  بهره گیری از مکمل ها نیز یکی از موارد مهم در روند رشد عضلات، محسوب می شود. وعده غذایی پس از تمرین، جزء فرصت های طلائی است که می بایست حداکثر استفاده را از آن کرد. از این رو خوردن محلول پروتئینی حاوی ۳۵ تا ۴۰ گرم پروتئین وی ایزوله، ۶۰ تا ۷۰ گرم دکستروز، ۵ گرم کراتین و ۵ گرم گلوتامین را به شما توصیه می کنیم.

۵-  به منظور پیش گیری از آسیب دیدگی می بایست قبل از شروع تمرین به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه حرکات گرم کردنی و کششی کاملاً سبک را برای گروه های عضلانی مورد نظر اجرا کنید.
شنبه : سینه / جلوبازو

اولین جلسه برنامه تمرینی هفته را با سینه و جلوبازو آغاز می کنیم و هر هفته جای دو حرکت اول را عوض می کنیم. یعنی حرکت با دمبل را با هالتر و حرکت با هالتر را با دمبل جا به جا می کنیم و بدین ترتیب هم فشار بیشتری را به عضلات بالا سینه وارد کرده و هم با افزودن دامنه حرکتی بیشتر توسط دمبل ، به رشد کامل عضلات سینه دست می یابیم.

حرکت

ست

تکرار

پرس سینه با دمبل

۴

۸-۸-۱۰-۱۲

پرس بالا سینه با هالتر

۴

۸-۸-۱۰-۱۲

پارالل

۴

حداکثر تکرار ممکن

کراس اور

۴

۱۰

جلوبازو با دسته طنابی( دستگاه سیم کش)

۳

۱۰

جلوبازو لاری با هالتر

۳

۱۰

جلوبازو با میله خم EZ مچ صاف

۳

۱۰

ساعد با هالتر بر روی میز

۳

۱۲
یکشنبه : پا / شکم

تمرینات سنگین برای عضلات به منزله یک الزام برای ساختن عضلات چهار سر ران، پشت پا و عضلات سرینی می باشد. حرکت اسکوات را می بایست با حداکثر وزنه ممکن اجرا کرد. حرکت پشت پا با هالتر نیز می بایست آرام و کنترل شده و با تمرکز بر روی حداکثر کشش و انقباض عضلانی اجرا گردد.

حرکت

ست

تکرار

اسکوات با هالتر

۵

۸-۸-۱۰-۱۲-۱۲

پشت پا با هالتر

۴

۱۲

پرس پا بادستگاه یا جلو پا با دستگاه

۴

۱۰

پشت پا خوابیده با دستگاه

۴

۱۰

زیر شکم بارفیکس

۳

۱۵

شکم روی میز شیب دار

۳

۲۰

هایپر اکستنشن ( فیله)

۳

۱۵
سه شنبه : سرشانه / کول / پشت بازو

به یک سری نکات در موقع اجرای حرکات در این جلسه دقت کنید. اول اینکه حرکت شراگ را آرام و کنترل شده و با مکث ۲ ثانیه ای در بالاترین نقطه از دامنه حرکت اجرا کنید. دوم اینکه حرکت پشت بازو کیک بک را با فرم کاملاً صحیح و مکث دو ثانیه در انقباض نهایی عضله اجرا کنید و از پایین آمدن سطح سرشانه خودداری کنید.

حرکت

ست

تکرار

پرس سر شانه با هالتر نشسته بر روی میز

۴

۸

نشر از جلو با دمبل، یا سیم کش

۴

۱۲

نشر جانب

۴

۱۰

نشر خم با دمبل

۴

۱۲

شراگ با دمبل

۴

۱۰-۱۰-۱۲-۱۲-۱۵

پشت بازو به دمبل خوابیده

۴

۱۰

پشت بازو سیم کش

۳

۱۰

پشت بازو کیک بک

۳

۱۲
چهار شنبه : پشت / ساق / شکم

برنامه روز پشت را با حرکت بارفیکس دست باز آغاز می کنیم چون سلطان حرکات پشت است و اگر هنوز به اندازه کافی برای اجرای این حرکت قوی نیستید می توانید این حرکت را با حرکت سیم کش دست باز ( کشش دست باز) تعویض کنید.

حرکت

ست

تکرار

بارفیکس دست باز

۴

حداکثر تکرار

روینگ (قایقی) بادسته موازی

۴

۱۰

زیر بغل تک دمبل

۴

۸

سیم کش دست جمع مچ صاف

۴

۱۲

ساق پا ایستاده با دستگاه

۵

۸-۱۰-۱۲-۱۲-۱۵

ساق پا نشسته با دستگاه

۵

۶-۸-۸-۱۰-۱۰

شکم خوابیده (کرانچ)

۳

۲۰

زیر شکم روی میز شیبدار

۳

۲۰

برنامه بدنسازی ویژه مبتدی ها

در بدنسازی اهمیت توجه به ورزشکار مبتدی برای یک مربی خیلی خیلی بیشتر از یک ورزشکار حرفه‌ای است و زیر نظر گرفتن حرکات یک مبتدی از مهمترین وظایف یک مربی است. دلیل این قضیه هم این است که کوچک ترین اشتباه یک مبتدی به قیمت از دست رفتن سلامتی او تمام می‌شود و باعث به وجود آمدن آسیب های می‌شود.

انجام ندادن صحیح حرکات، اجرای رژیم‌های غذایی من درآوردی و مضر، استفاده نادرست یا بیش از اندازه مکمل های غذایی و نهایتا” روی آوردن به مصرف استروئیدها و بخصوص مصرف دوره‌های سنگین و کشنده از جمله کج روی هایی است که نزد مبتدیان بسیار دیده می‌شود و در این بین اگر فرد سودجویی هم به تورشان بخورد که دیگر هیچ امیدی نخواهد بود.

در این بین روزانه بارها و بارها مشاهده می‌شود که مبتدیان علاقه خاصی به حرفه‌ای بازی دارند و تمایل شدیدی هم به اجرای برنامه‌های تمرینی حرفه‌ای‌ها دارند. دلیل این قضیه هم نداشتن صبر و تحمل کافی است و همچنین علاقه شدید آن ها به رفتن راه چند ساله در یک شب می‌باشد. به همین خاطر هم هست که بارها و بارها متذکر می‌شویم مربیان باید توجه خاصی به تازه‌کارها داشته باشند.

در این مطلب سعی شده بر اساس فاکتورهای عمومی که میان بدنسازان مبتدی هست، یک نمونه برنامه بدنسازی ۳ جلسه تمرین در هفته تهیه شود تا بتوانید بر اساس آن تمرینات را شروع کنید. البته توصیه می کنیم، سعی شود حتما” به صورت حضوری از یک مربی مجرب برنامه بدنسازی تهیه کنید. اما قبل از اینکه به برنامه بدنسازی برسیم، می خواهیم نکته ای را در خصوص چگونگی انتخاب وزنه های تمرینی برای شما توضیح دهیم.

خوب برای شروع و اینکه از چه وزنه ای شروع کنید لازمه یک تکرار بیشنه را بدست بیاورد، یک تکرار بیشنه یعنی وزنه ای که ورزشکار تنها یک بار قادر به جابجا کردن آن باشد. در جلسه اول حضور در باشگاه، سعی کنید بدن را به خوبی گرم کنید، سپس بر اساس حرکاتی که در برنامه بدنسازی هست، سراغ انجام یک حرکت بروید. با توجه به توان بدنی که دارید، یک وزنه را که می توانید چند بار جابجا کنید انتخاب کنید. سپس بر اساس یکی از فرمول های زیر یک تکرار بیشنه را بدست بیارید.

{(تعداد تکرارها ×۰/۰۲۷۸) – ۰۲۷۸/ ۱}÷ مقدار وزنه = ۱RM

{ (تعداد تکرارها ×۰/۰۳۳)+ ۱} × مقدار وزنه = ۱RM

( تعداد تکرارها تا خستگی× ۲ ) – ۱۰۰ = یک تکرار بیشینه

وقتی که این مقدار را بدست آوردید، در برنامه تمرینی شما باید بین ۷۵ تا ۸۰ درصد یک تکرار بیشنه وزنه انتخاب کنید. یعنی شما پس از بدست آوردن یک تکرار بیشنه، باید وزنه ای رو برای شروع انتخاب کنید که بتونید مثلا” در ۳ ست ۸ تایی، هر ۸ تکرار را انجام دهید و البته باید در هر ست به مقدار وزنه هم اضافه کنید.

برنامه بدنسازی برای مبتدیان

این برنامه برای ۳ جلسه تمرین در هفته تهیه شده است.

جلسه اول
ردیف     حرکت     تعدا ست و تکرار
۱     پرس سینه هالتر     ۱۰*۳
۲     بالا سینه هالتر با اسمیت     ۲*۱۲
۳     کراس اوور     ۱۲*۳
۴     زیر بغل سیمکش مچ برعکس     ۱۵*۳
۵     زیربغل قایقی     ۱۵*۳
۶     جلو بازو هالتر ایستاده     ۱۲*۳
۷     جلو بازو تک دمبل خم     ۱۲*۲
۸     ساعد داخلی هالتر     ۱۲*۲
۹     ساعد خارجی دمبل     ۱۵*۲

جلسه دوم
ردیف     حرکت     تعداد ست و تکرار
۱     جلو پا ماشین     ۱۲*۳
۲     پرس پا، پا جمع     ۱۵*۳
۳     اسکوات اسمیت     ۱۰*۲
۴     خیاطه دمبل     ۱۲*۳
۵     ساق پا ایستاده     ۱۵*۳
۶     فیله کمر     ۱۵*۳
۷     زیرشکم خلبانی خوابیده پا صاف     ۱۵*۴

جلسه سوم
ردیف     حرکت     تعداد ست و تکرار
۱     نشر خم دمبل     ۱۲*۳
۲     صلیب جفت دمبل نشسته     ۱۰*۳
۳      پرس سرشانه دمبل     ۱۲*۳
۴     پشت بازو تک دمبل پشت گردن     ۱۲*۳
۵     کیک بک جفت دمبل     ۱۲*۲
۶     پشت بازو سیمکش     ۱۲*۲
۷     پهلو روی میز زیر سینه     ۱۵*۴
۸     گردن دراز کشیده رو به پشت     ۱۰*۳

نکته های برای این برنامه بدنسازی

دو یا سه جلسه در هفته ۳ حرکت شکم را در ۴ ست ۲۰ تایی انجام دهید.قبل از شروع تمرینات، مفاصلی که قرار است در برنامه تمرینی درگیر شوند را کاملا” گرم کنید. می توانید با ۲ ست سبک ۱۵ تکرار عضله را گرم کنید. همیشه بین ست های تمرین، ۲ یا ۳ نفس عمیق بکشید. خصوصا” موقعی که می خواهید ست بعدی را شروع کنید. باید وزنه هایی را برای اجرای تمریناتتان در نظر بگیرید که حداقل بتوانید ۸ تا ۱۰ بار و با کنترل کامل حرکت را اجرا کنید. همچنین باید وزنه طوری انتخاب شود که پس از تکرار آخر، عضله‌تان سفت شده باشد.

در طول تمرینات با وزنه، نوشیدن آب را فراموش نکنید .چنانچه در حین انجام تمرینات پا دچار سرگیجه شدید، ۵ دقیقه استراحت کنید. جلساتی که تمرینات پا دارید، حتما” آبی را که در حد فاصل تمرینات میل می کنید، مقداری شیرین باشد. روزهایی که تمرینات شکم دارید، از دو حرکت مانده به تمرینات شکم، سعی کنید آب ننوشید، یا فقط جرعه ای بنوشید. در پایان تمرینتان برای هر گروه عضلانی تمرینات کششی انجام دهید.


مطالب پربازدید

امروز سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲

نظرات