پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » بدترین خوراکیها برای دندان و لثه

بدترین خوراکیها برای دندان و لثه

خواندنی ها | 1397-05-03 | ۴۲۴۴ بازدید | نظرات

در این مطلب بدترین نوشیدنی ها برای دندان ها و لثه هارا به شما معرفی میکنیم.برای داشتن دندانهایی سالم ضروریست تا حد امکان از این خوراکیها پرهیز کنید:

رابطه نان سفید و خرابی دندان:
این نان ها حاوی کربوهیدرات های تصفیه شده مجدد هستند. وقتی نان میل میکنیم، آنزیم ها در بزاق، نشاسته را به قند تبدیل می کنند. در حال حاضر ، نان شیرینی بین دندان های شما تبدیل به یک ماده چسبنده خواهد شد . برای به حداقل رساندن مضرات، این انتخاب گزینه های نان گندم کامل به جای آنها را انتخاب کنید.

پاپ کورن برای دندان:
همه ما عاشق خوردن پاپ کورن در سینما هستیم، اما مراقب باشیم که آنها نیز به دندان های شما آسیب می رسانند.اول، براحتی بین دندان ها گیر میکنند، و امکان رشد باکتری ها را افزایش می دهند. آنهایی که از دست رفته اند، خیلی سخت هستند و شما می توانید به مینای دندان یا دندان شکسته خود مجدداً آسیب برسانید.

کره بادام زمینی و ژله:

به طور معمول، ما نمی خواهیم یک کلمه بد را در مقایسه با بسیاری از صبحانه های مورد علاقه مردم به زبان بیاوریم، اما محتوای قند بالا و چسبندگی مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید ، برای شما انتخابی عالی و برای باکتری ها در دهان شما مضر است.

ضرر یخ روی دندان:
این ماده از آب خالص ساخته شده است، بنابراین چرا بد است؟خوب، نه همیشه، مگر اینکه تصمیم بگیرید یخ را بجوید. این یک عادت بد بسیاری از مردم است، اما به خاطر دندان هایتان، لطفا فقط اجازه دهید یخ نوشیدنی را خنک کند و جویده نشود.

سرکه:

ما از سرکه اغلب در سس سالاد، سس، ترشی و برخی از چیپس های سیب زمینی استفاده می کنیم و مهم است بدانیم که این می تواند باعث نابودی دندان شود. مطالعات افزایش خطر فرسایش مینای دندان را برای افرادی که اغلب غذاهای سرکه دار مصرف می کنند، گوشزد کرده است.

سرکه یک عنصر مهم برای سالادی خوشمزه است، اما شما باید به یاد داشته باشید، بعد از آن با آب، دهان خود را شستشو کنید تا خطر بالقوه را به حداقل برسانید.

مضرات ترشی:
مشکل دوباره« اسید» است. سرکه مضر و اسید چیزی است که طعم و مزه آن را ترش می کند و همچنین آنها را برای مینای دندان خطرناک می سازد. ما قبول می کنیم که ترشی ها فوق العاده خوشمزه هستند، فقط به خاطر داشته باشید که ،آنها یک کابوس واقعی برای دندان هستند و بعد از آن آب بسیار بنوشید تا اسیدیته دهانتان کاهش یابد.

رابطه گوجه فرنگی و دندان:
متعجب می شوید، مشکل دندان ها با گوجه فرنگیها این است که اسیدی هستند. البته، اگر آنها را به عنوان بخشی از غذا میل کنید، خطر به حداقل میرسد.

بنابراین فقط به خاطر داشته باشید که غذاهای اسیدی، به طور کلی، برای دندان های شما بسیار خوشایند نیستند و پس از آنها برای تمیز کردن دهان خود، آب آشامیدنی بنوشید.

قرص نعنا / قطره سرفه:

قرص نعناع معروف است، اما فقط برای خوشبو کنندگی نفس احتمالا بهترین گزینه نیست. از آنجایی که در مدت زمان بسیار طولانی در دهان شما قرار می گیرند، دندان های خود را در معرض قند قرار می دهید.

در صورت امکان سعی کنید گزینه های بدون قند را برای به حداقل رساندن خطر پیدا کنید.ممکن است سرفه را تسکین دهند، اما بیشتر قطره های سرفه با شکر نیز بارگذاری می شوند. علاوه بر این، آنها به مدت طولانی در دهان قرار دارند، بنابراین ممکن است آسیب های دندانپزشکی جدی بزنند باز هم، گزینه های بدون قند بهتر است.

اسید تانیک:

اسید تانیک در نوشیدنی هایی مثل مشروبات الکلی ، قهوه و چای سیاه یافت می شود. این نوشیدنی دندان های شما را لکه دار می کند و به دندان ها چسبیده، همچنین تانن ها تمایل دارند دهان را خشک کنند، یعنی سطح بزاق شما کاهش می یابد.

غذاهای بسیار رنگی :

غذاهای بسیار رنگی مانند انواع توت ها، چغندر و زردچوبه و کاری، می توانند به راحتی دندان ها را از بین ببرند ؛ بله، بعضی از آنها فوق العاده سالم هستند، بنابراین لطفا آنها را بخورید، اما باید به یاد داشته باشید که دهان خود را برای کاهش لکه ها دندانی ،بشویید.

به غیر از صرفه جویی در انرژی، غذا وظیفه اش سالم و خوشحال نگه داشتن انسان است، بنابراین تا زمانی که چند اصل اساسی را دنبال میکنید که به دندان ها و لثه ها کمک می کند، نگران نباشید، بیش از حد به چیزی که می خورید وسواس نداشته باشید.

مضرات نوشابه
هیچ چیز به اندازه نوشابه سزاوار جایگاه اول در این فهرست نیست. همه ما می دانیم که نوشابه برای بسیاری از جنبه های سلامت و بهداشت دهان مضر بوده و استثنا نیست. تعداد زیادی از مطالعات ارتباط بین مصرف نوشابه و حفره سازی را نشان داده اند.

خطر دو برابر دارند چرا که اولا، سودا ها بسیار اسیدی هستند و اسیدهای موجود در آنها می توانند دندان های شما را حتی بیشتر از شکر با مینای دندان ها از بین ببرند. از این رو، حتی نوشابه(رژیمی) بدون قند هنوز برای دندان های شما بسیار مضر است زیرا حاوی اسید سیتریک و اسید فسفریک هستند.

البته، در موارد قندی حتی بدتر، زیرا خطر اضافه شدن شکر فرآوری شده به باکتری های مضز در دهان شما وجود دارد.

نوشیدنی های شیرین مخصوص بعد ورزش:
حتی اگر نوشیدنی های ورزشی سالم باشد، از شکر و انواع اسیدها ساخته می شوند و پتانسیل حفره ها و فرسایش بسیار افزایش می یابد. مطالعه اثر فرسایش نوشیدنی های اسیدی بر روی دندان، نوشیدنی های ورزشی را به عنوان نوشیدنی های فشرده تری از این گروه می شناسند. و این رقابت با نوشابع و نوشیدنی های انرژی زا است که در میان نوشیدنی های اسیدی موجود است.

مضرات نوشیدنی های انرژی زا:
همان مطالعه در بالا، نوشیدنی های انرژی زا را به عنوان نوشیدنی های بیشتر اسیدی در مقایسه با نوشیدنی های ورزشی، سودا و آب ۱۰۰٪ اسیدی و دومین فرسایش دهنده (دوم تنها بین نوشیدنی های ورزشی) معرفی می کند.

بنابراین هشدار می دهیم که علاوه بر موارد بالا، نوشیدنی های انرژی زا نیز به خوبی می توانند به رشد بیماری دهان کمک کنند.

عوارض قهوه برای دندان:
اینکه چقدر بیرحمانه قهوه دندان هایتان را لکه دار می کند، بر شما روشن شده است و لکه های قهوه یکی از بدترین ها برای دندان های شما هستند ،زیرا بسیار مقاوم هستند. علاوه بر این، قهوه هم دهان شما را خشک و دندان ها را چسبنده می کند.

اگر به قهوه شکر اضافه نمایید بدتر می شود، زیرا دندان های شما از قهوه بدون شکر کمی کمتر آسیب میبینند.اگر تمام اینها که گفتیم کافی نیست، باید خاطر نشان کنیم قهوه نیز نوشیدنی اسیدی است، که ما می دانیم مینای دندان را می پوشاند.

البته ما انتظار نداریم که شما نوشیدن نوشیدنی مورد علاقه خود را متوقف کنید، اما برای به حداقل رساندن آسیب لطفا بعد از آن مقدار زیادی آب بنوشید و از مواد افزودنی مانند شکر اجتناب کنید.

عکس, بدترین خوراکیها برای دندان و لثه

تاثیر آب میوه روی دندان:
اگرچه نه به عنوان نوشیدنی های ذکر شده در بالا، بد نیست بدانید که بسیاری از آب میوه ها بسیار اسیدی هستند و با افزایش خطر حفره سازی دندانی ارتباط دارند. البته، آبمیوه های ۱۰۰٪ طبیعی دارای خواصی نیز هستند، پس فقط از طبیعت اسیدی آنها آگاه باشید و حداقل بعد از نوشیدن با آب دهان خود را بشورید.

 

ضرر آب نبات ترش برای دندان :
همانطور که قبلا ذکر شد،آب نبات برای دندان هایتان خیلی بد است . اما آب نبات ترش حاوی انواع و اقسام مختلف اسید نسبت به سایر آنها است. چیزی که باعث بدتر شدن این می شود که شما نمی توانید با مسواک زدن بلافاصله پس از خوردن آنها را از بین ببرید، زیرا بعد از خوردن غذاهای بسیار اسیدی و نوشیدنی ها ممکن است به مینای دندان خود آسیب بزنید.

تاثیر میوه خشک بر دندان:
بسیاری از مردم میوه های خشک را که یک انتخاب میان وعده سالم هستند، انتخاب می کنند و قطعا برخی از مزایا در این انتخاب وجود دارد.با این حال، هنگامی که به سلامت دندان می رسیم، میوه های خشک شده مشکلاتی عجیب و غریب ایجاد می کنند.

مشکل اصلی این است که بیشتر میوه های خشک بسیار چسبناک و با قند بالا هستند.آنها با دوزهای زیاد، قندهای طبیعی و فیبرهای سلولزی غیر محلول همراهند که باعث می شود به عنوان آب نبات های گیاهی مشکل ساز شوند ،بهترین جایگزین این است که به جای میوه خشک، از میوه های تازه میل کنید.

اثر بد میوه های مرکبات روی دندان ها:
بله، آنها بسیار غنی از ویتامین C هستند و با مجموعه ای از خواص شناخته میشوند، اما همچنین سرشار از اسید هستند که میتوانند مینای دندان را از بین ببرند و نابود کنند.

لیمو و گریپ فروت بیشتر اسیدی هستند، در حالی که پرتقال کم اسید ترین این گروه است بنابراین اگر شما لیمو ترش را در آب فشرده و در طول روز از آن لذت میبرید و از آن استفاده میکنید، ممکن است لازم باشد دوباره بازبینی کنید، زیرا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اسید برای دندان ها واقعا مضر است.

بهتر است لیموها را در یک نشست میل نمایید و سپس آب زیادی برای شستشو اسید ناشی از آن در دهان مصرف کنید.

تاثیر منفی میوه کمپوت شده روی دندان:
بیشتر میوه ها دارای مقدار بالایی از قندهای طبیعی هستند، اما انواع کمپوت شده با مقدار زیادی شکر اضافه چیزی است که دندان ها لازم دارند از آن اجتناب کنید. کنسرو میوه(کمپوت) مرکبات بدترین گزینه است، زیرا آنها محتوای قند بسیار بالا با اسیدهای طبیعی هستند.

مضرات کراکرها:
در حالی که اکثر کراکرها حاوی قند یا اسید نیستند و دندان ها را لکه دار نمی کنند،اما هنوز برای دندان بسیار خطرناک هستند ، به دلیل کربوهیدرات های تصفیه شده ای که به سرعت به شکر تبدیل می شوند! اکثر کراکر ها وقتی که آنها را میل می کنید، به دندان می چسبند به طوری که بین دندان ها اجازه می دهند،تا باکتری ها شکوفا شوند.

مضرات چیپس سیب زمینی:
غذاهای نشاسته ای تمایل دارند که بین دندان های شما گیر کنند. متاسفانه، چیپس های سیب زمینی خوشمزه، که نشاسته و بافت نرم آن بدین معنی است که بین دندان های شما به مدت طولانی در دام افتاده است. در صورت امکان، با آب و نخ دندان شستشو دهید، تا بقایای آن را از بین ببرید.

مضرات آبنبات کشی روی دندان:
شانس دیدن دندانپزشکی که با آبنبات های جویدنی موافق است تقریبا برابر با شانس دیدن دایناسور است. البته، دندانپزشکان می دانند که آب نبات چسبنده چقدر برای دندان ها مضر است.

محتوای قند بالای آنها همراه با طبیعت چسبنده، آنها را کابوسی برای دندان های شما و میان وعده های مورد علاقه باکتری های دهان می سازد.

خراب شدن دندان با گیر کردن آب نبات سخت لای دندان:
تنها چیزی که در مورد آب نباتها وجود دارد،این است که لای دندان ها گیر میکند، همان تکه قطعه ای از دندان را خراب می کند. اگر شما آب نبات های سخت بخورید، همیشه خطر مینای دندان را تهدید میکند و در موارد شدید، دندان را از بین می برید.

بنابراین هنگام جویدن مواد شیرین و سخت بسیار مراقب باشید.اگر آبنبات سخت نجوید، اما آنها را در دهان خود آب کنید، ممکن است حتی بدتر شود. مشکل سختی آب نبات حل شده نیست، بلکه به مدت طولانی دهان خود را با شکر اشباع می کنید و زمان زیادی برای تولید اسید مضر باکتری های بد فراهم می کند.

بدتر از همه، بسیاری از انواع آبنبات سخت با اسید سیتریک طعم دار میشوند که، حتی اسید را به دهان وارد می کند.

بهتر است از مواردی که اثر منفی زیادی بر روی سلامت کلی شما دارند (مانند نوشابه) اجتناب کنید، اما حتی اگر شما نمی توانید ۱۰۰٪ تغذیه سالم را رعایت کنید، اصول زیر به دندان ها و لثه ها کمک می کنند:

دهان شما به استراحت نیاز دارد، بنابراین همیشه در پی خوردن تنقلات نباشید.
وقت کافی برای دهان خود را برای نظافت و تمدید بزاق طبیعی به دندان های خود بدهید.
مصرف غذا را ۳-۵ بار در روز نگهدارید و دهانتان را بین دو وعده غذا حتما بشویید.
برای به حداقل رساندن خطر برخی از غذاها و نوشیدنی ها در این فهرست ( به یاد داشته باشید بعضی از آنها نیز دارای مزایای در حوزه سلامت هستند) سعی کنید آنها را به عنوان بخشی از وعده غذایی مصرف کنید، نه به تنهایی.
البته که مسواک زدن بعد از وعده غذایی، همیشه یک گزینه عالی است.
فقط به یاد داشته باشید که اگر غذاهای بسیار اسیدی مصرف کرده اید که مینای دندان را تضعیف کرده اید، ۲۰ دقیقه صبر کنید بعد مسواک کنید.
اگر ممکن است، همیشه بعد از غذا دهان خود را دست کم با آب بشویید و در طول روز نیز مقدار زیادی آب بنوشید.
هنگام نوشیدن نوشیدنی های بسیار اسیدی برای کاهش تماس با دندان ها، از نِی استفاده کنید.


مطالب پربازدید

نظرات