پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی » خواندنی ها » با دست گچ گرفته میشه حموم رفت؟

با دست گچ گرفته میشه حموم رفت؟

خواندنی ها | 1397-04-23 | ۱۸۳۹۴ بازدید | نظرات

گچ یا آتل را خشک نگه دارید. رطوبت گچ را ضعیف و شل میکند. گرچه ممکن است فکر کنید آب بر استحکام و دوام فایبرگلاس تاثیری ندارد ولی خیس شدن لایه پنبه ای که بین فایبرگلاس و پوست قرار گرفته، میتواند موجب مشکلات پوستی شود. در حین حمام رفتن دو لایه پلاستیک را روی گچ یا آتل خود بپیچید تا آب به آن نفوذ نکند.

نباید آب به داخل گچ نفوذ کند پس مجبورید ناحیه گچ گرفته را هنگام حمام کردن خشک نگه دارید. حتی در گچ های فایبرگلاس هم احتمال دارد از قسمت های انتهایی گچ آب وارد شود. اگر زیر گچ آب برود موجب عفونت آن ناحیه خواهد شد. ما به شما خواهیم گفت چگونه با گچ حمام کنید.

کاور ضد آب گچ بخرید.
آسان ترین راه برای عایق کردن گچ استفاده از کاورهای ضد آب گچ موجود در بازار است. میتوانید آن را از داروخانه ها یا فروشگاه های تجهیزات پزشکی تهیه کنید. این کاورها در حقیقت آستین های بلندی هستند که از مواد ضد آب تهیه شده اند و برای مناسب بودن اندام های متفاوت در سایزهای مختلف عرضه شده اند.

استفاده از کیسه های نایلونی
اگر نتوانستید کاور ضد آب تهیه کنید اشکالی ندارد. نایلون های میوه یا نایلون زباله را دور دست بپیچید و بالای آن را با چسب نواری و یا چسب کاغذی محکم ببندید تا آب نتواند وارد گچ شود. فقط قبل از استفاده، از سوراخ و پاره نبودن نایلون اطمینان حاصل کنید.

استفاده از سلفون
در صورت عدم دسترسی به گزینه های بالا سلفون نیز یک روش برای عایق کردن گچ در برابر آب است. دور تا دور عضو گچ گرفته را چند دور سلفون بپیچید و بالای آن را با چسب نواری ببندید. دقت کنید که همه ی سطح گچ را خوب پوشانده باشید. این روش ضد آب کردن به نسبت دو روش قبل خطای بیشتری دارد.

بالای گچ حوله قرار دهید.
بدون توجه به اینکه از چه روشی برای ضد آب کردن گچ استفاده کرده اید مهم است که یک حوله در قسمت لبه و بالای گچ قرار دهید تا اگر آب از بالا جاری شد حوله آن را جذب کند و مانع ورودش به درون گچ شود.

حمام اسفنج بگیرید.
بهترین روش حمام با عضو گچ گرفته حمام اسفنج است . لیف یا اسفنج را آغشته به کف کرده به اندامتان بکشید. سپس با حوله ای مرطوب آن را پاک کنید. اگر کودکتان عضو شکسته دارد حمام اسفنج مطمئن ترین روش است.

عضو گچ گرفته را بیرون از آب قرار دهید.
با اینکه حسابی آن را با کاور و نایلون پوشانده اید باز هم ممکن است آب درونش نفوذ کند. پس عضو گچ گرفته را در تماس با آب قرار ندهید. مثلا اگر دستتان شکسته است زیر دوش نروید در وان حمام می کنید و دست شکسته را خارج از وان نگه دارید.

اگر پایتان شکسته است از صندلی استفاده کنید
اگر پایتان شکسته است روی صندلی بنشینید و عضو شکسته را با فاصله از جریان آب بگیرید. فقط دقت کنید صندلی که درون حمام می برید پایه اش محکم باشد و نشکند و در ضمن ثابت باشد و در حمام سر نخورد. حتما یک حوله خشک دم دستتان نگه دارید که بعد از تمام شدن حمام و قبل ازبلند شدن ازروی صندلی خودتان را خشک کنید تا دست و پای خیستان موقع برخاستن موجب سر خوردنتان نشود.

همچنین ضروریست برای مراقبت از گچ یا آتل نکات زیر ره هم رعایت کنید:

عکس, با دست گچ گرفته میشه حموم رفت؟

اگر پوست شما خارش داشت چیزی را برای خاراندن در زیر گچ نبرید. این کار ممکن است پوست شما را زخمی کند و چون روی پوست بسته است احتمال عفونت آن وجود دارد و اگر عفونت کند چون محل قابل دیدن نیست ممکن است متوجه آن نشده و برای شما خطر ایجاد کند. در صورت خارش، میتوان با هوای سرد سشوار خارش را برطرف کرد. اگر خارش مداوم بود با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

اگر پزشکتان به شما اجازه راه رفتن با گچ را داده است این کار را تا موقعی که گچ شما کاملا خشک و سفت نشده است انجام ندهید. این زمان برای فایبرگلاس یک ساعت و برای گچ ۳-۲ روز است.

اجازه ندهید ماسه یا پودری به زیر گچ شما برود.

باند پنبه ای را که در زیر گچ یا آتل قرار داده شده است را بیرون نیاورید.

لبه های زیادی یا قسمت هایی از گچ یا آتل را بدون مشورت با پزشک، سر خود برش ندهید.

پوست دور گچ یا آتل را مرتب نگاه کنید. اگر قرمز یا زخمی بود به پزشکتان اطلاع دهید.

مرتب گچ یا آتل خود را نگاه کنید. اگر ترک برداشت به پزشکتان اطلاع بدهید.

از بکار بردن رنگ لاک یا نظایر آن بر روی گچ خودداری کنید .

 


مطالب پربازدید

نظرات